26
Fotogalerie

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

Sestava zařízení pro domácí kino Sony HT-XF9000 se nezalekne dokonce ani zvuku v moderním prostorovém rozhraní Dolby Atmos/DTS X. Výrobce v dovětku uvádí, cituji „Poslouchejte zvuk ze všech směrů s maximálním 7.1.2 kanálovým prostorovým zvukem“.

1.JPG

Prostorová technologie Vertical Surround Engine údajně přispěje k zážitku při poslechu napínavého zvuku Dolby Atmos z jediné tenké jednotky. Virtuální zvuk tak prý bude všude kolem vás. „Sonyho“ designové studio chtělo navrhnout model XF9000 v návaznosti na design televizorů BRAVIA XF90.

P6189207.JPG

Stroj umí být připojen k TV také přes Bluetooth technologii (verze 4.2). Stejně tak pomocí Bluetooth připojíte k „projektoru“ další stroje – typicky mobilní telefon.

Design a konektory

Klasický, konzervativnější vzhled v černé barvě. Tuto narušuje stříbrná spodní jemná linka na hlavní jednotce.

P6189216.JPG

Přípojná místa se nacházejí ve skryté výseči zadní partie, kam připojíte dvojici HDMI kabelů (IN/OUT), kdy jeden z nich nese přívlastek ARC – zpětný audio kanál. HDMI porty jsou kompatibilní s obrazem v 4K, HDR a podporují specifikace 4K/60P/YUV4:4:4 + HDCP 2.2.

P6189222.JPG 

Protéct jimi může obraz v Dolby Vision, nebo HLG. Nechybí analogový vstup, USB port s podporou přehrávání hudby z externího USB disku/flešky (s podporou mnoha formátů, včetně FLAC, Monkey audio, Ogg Vorbis). Nemůžeme opomenout optický vstup.

P6189227.JPG

Při pohledu na záda vás napadne myšlenka připojit případně stroj ke zdi, což bylo předpřipraveno.

Popis, připojení (možnosti) a nastavení

Někteří z vás mohou tápat při použitém názvosloví. Co to vlastně je zvukový projektor? Jak nakonec pochopíte nejen z textu, ale také přiložených fotografií, testovali jsme soundbar (2.1) s rozšířením v podobě bezdrátově připojitelného subwooferu.

P6189209.JPGP6189208.JPG P6189210.JPG
Subwoofer je k soundbaru připojen bezdrátově, umístit ho tak můžete téměř kamkoliv.

Tento dokonce umí být připojen vyšší formou zabezpečeného spojení vzduchem, tak aby nedocházelo k rušení dalšími podobnými stroji z bezprostředního okolí. Když jsme u připojení. Příznivci virtuálního spojení se jistě budou zajímat o variantní spojení k TV přes Bluetooth. Ano, podporováno je. Nicméně výrobce přidává nádavek v podobě optického kabelu, tudíž bych šel automaticky raději touto cestou, kterou lze ještě vylepšit připojením HDMI kabelem. Tím dostaneme do telky alternativní možnost vidět a nastavit si část parametrů přes menu.

Hlavní menu-Watch.JPG
Domovská část menu.

Nastavení jinak probíhá spíše naslepo na hlavní jednotce za pomoci ovladače a různorodého poblikávání stavových indikátorů – diod. Displej hlavní jednotka nemá. Já bych ho však s radostí přijal. Aparát také nepřipojíte k domácí síti nebo internetu. Chybí LAN konektor a v návaznosti na jeho absenci taktéž jakékoliv síťové služby. Při vydařeném zvuku se jedná o poměrně bolestivé zjištění.

P6189218.JPG

Zmíněné menu není nikterak složité, nicméně nese i pokročilejší úpravy. Ideální bude, mrknout na námi dodané screenshoty. Primární obrazovka obsahuje přehledně řazenou sadu ikon Watch/Listen/Setup. Označením se vynoří podnabídky ve spodní části obrazovky a nakonec se tak přes ně probojujete dál. Watch vybízí k určení, zda zvuk poputuje z připojeného televizoru, anebo přes externí zařízení spojené s HDMI portem. Listen předloží piktogramy Bluetooth Audio, USB a Analog. USB na devítitisícovce není jen pro servisní zásahy a aktualizaci softwaru. Jak jsme již výše naznačili – umí také dodat zvukové soubory k přehrávání, přičemž tyto systém akceptuje a prezentuje. 

Hlavní menu-Listen.JPGHlavní menu-Setup.JPG
Druhý snímek představuje základní nastavení a pokročilé úpravy - odzkoušejte.

Poslední položka Setup se dělí na Easy Setup, jakési rychlé jednoduché nastavení a Advanced Setting – pokročilé úpravy. V rychlém nastavení neprovedete vůbec nic dalšího, kromě volby jazyka pro menu. Oproti pokročilým úpravám, kde toho k nastavení objevíte víc. Pokročilá partie se třepí na sedm řádků submenu (Speaker Settings/Audio Settings/HDMI Settings/Bluetooth Settings/System Settings/Resseting/Software Update). První jmenovaná dává prostor k ovlivnění základní hlasitosti zvuku u hlavní jednotky a subwooferu. Právě tady také navolíte jejich vzdálenost od posluchače, anebo spustíte testovací zvuk (šum). Druhá v pořadí – Audio Settings skrývá nastavení zvukových efektů a vylepšení. Kdo má rád automatickou kontrolu hlasitosti, nalézá ji právě v Audio Settings.

Easy Setup.JPGSetup.JPG

Ze zajímavostí představíme ještě IR-RepeaterSystem Settings. Opakovač IR signálu, který ho dokáže dokopat až k televizoru, při stavu, kdy z nějakého důvodu nefunguje běžné ovládání televizoru. Systém resetujeme a to celkově, či pouze některou z částí. Uživatelsky volitelná aktualizace byla dostupná. Využijete flešku a USB port.

Bluetooth Settings.JPGHDMI Settings.JPGHDMI Signal Format.JPGSystem Settings.JPG
Formát HDMI signálu na třetí fotce.

Zbytek položek projděte v přehlednější obrazové podobě v galerii fotek.

Dálkový ovladač

Středně velká matnější a nepodsvícená dálka se sadou pětatřiceti příjemně gumových tlačítek dobře padne do ruky. Střed okupují směrová tlačítka s uprostřed osazeným OK. Od ní směrem nahoru jde zvláště sada pro jednotlivé zvukové profily, aktivace vertikálního efektu a zcela nahoře pak máme přepínání jednotlivých zvukových vstupů. Nad nimi se ještě v zeleném kabátku tyčí kulaté tlačítko pro zapnutí/vypnutí systému.

P6189230.JPG

Dolní areu využily buttony přístupu k nastavení (HOME), kolébkové tlačítko regulace hlasitosti, dvojice kláves k úpravě hlasitosti subwooferu a kupříkladu ovládací prvky přehrávače. To, když si třebas chcete přepínat skladby z bezdrátově připojeného mobilu.

Dálkou tak více-méně uřídíte vše v základu potřebné. Pro pokročilejší zbytek vyvoláte menu.   

Pokračování 2 / 2

Zvuk

S prvními tóny přišlo velmi příjemné překvapení. Sony HT-XF9000 zvládá zvukový přednes na výbornou. Svoji příjemnou tvář předvede na nízkém zesílení, ale s nárůstem hlasitosti kvalita nijak nezačíná tratit. Můžeme se samozřejmě bavit, co při vysokém a nejvyšším zesílení. Ovšem domnívám se, že tam už při hlasitosti systému ve svém obýváku vyšplhá málokdo. Respektive málokdo tam setrvá déle. Nicméně právě s nárůstem hlasitosti, a to není nic neběžného, přichází určitá zvuková jinakost a s ní posluchačova chuť do zvukových proporcí, méně, či více zasáhnout. U velmi vysokého zesílení bych tak přijal ekvalizér, kterým učešu výšky. Jejich jiskrnost konkrétně mému uchu občasně nesedí. Přednastavené zvukové profily jsou odstupňovány vhodně a bez extremismu. Každý přijme za své, co jemu jest nejbližší. 

Audio Settings.JPG

Konkrétněji si dovolíme napsat, že zvuk se nese v příjemném, jakostním, neutrálním přednesu, který ale umí ukázat své pozitivní drápky. Kupříkladu uživatelovo ovlivnění subwooferu je tak zásadní, že tento při nejnižším stupni jeho výkonu vlastně necítíte. Důležitější však bylo, jak neměl potřebu, a známe to odjinud, negativně právě při tomto nastavení, ukazovat svoji přítomnost - exhibovat. Z druhé strany umí zabasovat velmi hutně a basovou složku původního zvuku ještě (pro adekvátně laděného posluchače) vylepšit o dodatečné teplejší a hutnější zabarvení.

Co mě konkrétně zaskočilo? Stav, při kterém se basová složka subwooferu přirozeně, nenuceně, a napsal bych všudypřítomně a nesměrově, zjevuje v prostoru. Posluchač pociťuje bas, avšak nemá potuchu o jeho zdroji. Neví, odkud vlastně vychází. Navíc ještě dokáže plynule navázat na zvukovou lištu a zbytek spektra. Šíře spektra tónů tak neskomírá, není narušena chybějící částí, jest celistvou.

Hlavní jednotka – soundbar vyluzuje vše dostatečně směrově a při navýšených nárocích uvedeme… jednotlivé nástroje lze v prostoru teoreticky lokalizovat. Nedostáváme tak pouze prostý pravo-levý přednes se středovým postavením některého z nástrojů, či zpěváka, ale komplexnější vizáž prostorového rozmístění. Tóny lišta vyloudí s nenuceným nadhledem a tyto volně prostoupí místností. Komplexně nastavený zvuk tak dokáže být výborným rozšířením televizoru nejen pro filmy a filmové scény, ale nezalekne se ani různých hudebních žánrů. Mluvené slovo bude dostatečně srozumitelné, není agresivní, sykavky nejsou zvýrazněny. Neutrální řeč herců žije v rovině čistoty a mírné jiskrnosti (až do vysokého zesílení), respektive při jiném profilu dostává mírnou „filmovou barvu“. 

Speaker Manual Settings.JPGManual Speaker Settings-Distance.JPGManual Speaker Settings-Speaker level.JPG
Manuální nastavení zvukového zařízení. Druhé foto naznačuje nastavení vzdálenosti od posluchače.

Nebudeme si nalhávat, jak poráží o mnoho tisíc dražší specifické zvukové sestavy. To zcela jistě ne. Nicméně svůj úkol plní s mimořádnou lehkostí a grácií, která neurazí ani náročnější ucho. Při přehrávání hudby umí zachovat slušnost a nepřidávat do původního zvuku cosi svého – zachovává neutrálnost. Jinému s jiným zvukovým profilem poskytne rozšíření hřejivého pocitu dobře zahraného popíku (a když jsme u toho, nejen popíku).

Prostorový zvuk dostává milou vzdušnost a ještě navýší variantu s přesným zaměřením jednotlivých zdrojů filmových dialogů a efektů. Konkrétně mé ucho jej cítilo před sebou a výrazně i kolem sebe. Za mě se bohužel tolik nedostával. Napsal bych… platí poučka – kde není reproduktor, není zvuk. Výborný výsledek dokáže v této kategorii zařízení poskytnout při poslechu doplňkových efektů u Dolby Atmos, popřípadě dalších podporovaných formátů.

Přehrávač-Bluetooth Audio.JPG

Verdikt

Nenápadně se tvářící zvukový systém Sony HT-XF9000 umí nabídnout nečekanou zvukovou kulisu nejen v rozsahu hlasitosti, či duněním subwooferu, tudíž v posílení zvuku připojeného televizoru. Ale především ve vysoké kvalitativní rovině v rámci posuzované kategorie zařízení.

Z mého pohledu chybí displej na hlavní jednotce, pro řízení bez napojení na televizor. Stejně tak postrádám LAN konektor a teoreticky dostupnost některé ze síťových služeb (Spotify…). Z druhé strany, na rozdíl od části konkurence, můžete použít externí disk s uloženými oblíbenými skladbami, protože USB port není jen pro okrasu (čti aktualizaci systému). Někdo postrádá párování přes NFC.

Hudební projev ve vysoké kvalitě se nenuceně rozlévá prostorem, přičemž hluboké tóny nechybí, ale ani nemusejí vyčnívat. Subwoofer se u Sony XF9000 stává mimořádným hráčem, který svoji kvalitou umí učinit majitele šťastným. Basová složka nejen že jde k vám, ale je objemná, široká a nesměrová. Nemáte potřebu hledět na subwoofer s pocitem, teď hraje on. Basy tu jsou a přilepí se k dalším tónům vycházejícím ze soundbaru. Nic vám nechybí, nic nepostrádáte. Krásně umí systém zahrát i při velmi nízké hlasitosti, kde doplní každodenní koukání na televizi a nebude obtěžovat. Může tak být zapnut vždy, nejen při chuti si udělat filmový, respektive hudební večer. Muzikálnost mu vlastní neskomírá ani při náročnějších hudebních žánrech. Neurazí hudbou vycvičené ucho. 

Filmový zvuk umí zpracovat také v prostorovém vyzáření, kde mně subjektivně nedal tolik virtuálního projevu za mnou, ale přede mnou a na bocích dokázal přímo čarovat. Hlubokotónovou kvalitu jsme zmínili opakovaně. Fandové výbuchů, řevu motorek, sportovních vozů (F1) a obecného lomozu a hluku si přijdou na své.

Testovaný 2.1 systém Sony HT-XF9000 tak právem nese výrobcem nastavené označení – hudební projektor. Ukazuje, že v malém těle může být velký zvuk a od naší redakce získává i vřelé doporučení, určitě ve své kategorii patří k tomu nejlepšímu, co můžete pořídit. 

AVmania.cz

Sony HT-XF9000

  9

 

Klady

+ Výrazné posílení zvukové části drtivé většiny televizorů
+ Lze použít i na solidní poslech hudby
+ Vynikající zvuk s velkou, ale regulovatelnou porcí basů
+ Jednoduchost
+ Bezdrátové napojení subwooferu
+ Dálkový ovladač pro plnohodnotnější ovládání
+ USB port k přehrávání z externího disku/flešky
+ Design bez výstřelků

Zápory

- Chybí displej na hlavní jednotce (větší přehlednost při práci bez TV)
- Chybí LAN konektor pro napojení na domácí síť (popřípadě síťové služby typu Spotify)
- Chybí ekvalizér (hlavně u vysokého zesílení) 
- Neumí NFC

Sony HT-XF9000

Cena: 12 990 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud