15
Fotogalerie

Philips Fidelio Primo: audiosystém pro iPhone

Hledáte kvalitní dokovací stanici, která váš iPhone nebo iPod doplní o špičkový zvuk? Chcete něco, co ozvučí i párty?

Philips se snaží, aby nebyl vnímán jako výrobce televizorů, ale také kvalitní hi-fi techniky. Přišel s projektem Obsessed with sound – Posedlost zvukem. Uším posluchače chce přinést stejně autentický zvuk jako v momentě, ve kterém zazněl.

Do projektu, který je výsledkem několikaletého výzkumu v oblasti audia, jsou aktivně zapojeny vybrané modely SoundBarů a systémů domácích kin jako např. HTS9140, HTS9520, Hi-Fi systémy např. MCi900, MCD909 nebo právě Fidelio DS9000. Na zvuku spolupracují tři audioprofesionálové - Geoff Foster, zvukový inženýr filmu Batman begins, Steven Lillywhite, producent U2 a jazzový virtuos Benjamin Herman. Prvním výsledkem této snahy bylo například ocenění EISA pro Hi-Fi systém Streamium s reproduktory SoundSphere Philips MCi900. Dnes se podíváme na dokovací stanici pro iPod nebo iPhone – Philips Fidelio Primo DS9000.

10041900r4_rtp.jpg

Velký a dřevěný

Hned při prvním pohledu na dokovací stanici zaujmou větší rozměry (šířka je přes 56 cm). Že nejsou samoúčelné, napovídá i váha (6,5 kg) a akustický objem ozvučnice (6 litrů). Přední stěnu pokrývá průzvučná tkanina, oblá ozvučnice je z velmi elegantního dřeva. Centrální otvor tvoří kovová část, která má na zadní straně dva basreflexové otvory. Díky tloušťce dřeva 12 mm je ozvučnice velmi tuhá, není náchylná k nežádoucím vibracím, nezkresluje zvuk.

DSC01343.jpg DSC01342.jpg DSC01341.jpg

Vnitřní řešení vidíte na obrázcích, kdy se výrobce použil akustické řešení pro co pokud možno nejširší vyzařování zvuku. Výškový a basový měnič jsou umístěné v izolovaných akustických komorách, na obrázcích se můžete podívat na akustické řešení.

akustické komory.jpg akustika.jpg

Použitý výškový měnič by dle výrobce měl splňovat nároky audiofilů, frekvenční charakteristika je vyrovnaná, taktéž se můžete podívat na nízkou hodnotu harmonického zkreslení. Každý kanál má výkon 50 W, takže dokovací stanice nabídne celkově 100 W.

DSC01344.jpg DSC01349.jpg

Jako zdroj zvuku lze použít nejen iPod, pro který je přichystán známý konektor ve středu čelní stěny, ale také například jiný MP3 přehrávač, a to prostřednictvím 3,5 mm Jack konektoru na zadní stěně. Nastavení hlasitosti řídíte dvěma tlačítky, která mají podsvícení reagující na pohyb. Jiné nastavení na doku nenajdete. Výrobce uvádí, že systém vybavil technologiemi PureDigital a Bass management. První z nich má na starost přímé digitální zpracování zvuku z iPodu, druhá se má starat o plný a nezkreslený zvuk.

DSC01346.jpg DSC01347.jpg 

Celkově působí Fidelio DS9000 velmi elegantně a kvalitně, ne nadarmo získala tato dokovací stanice ocenění reddot design award. Aplikace Fidelio+, kterou si zdarma stáhnete nabídne úpravy zvuku, hodiny, několik budíků a časovač. Pro ty, co uvažují o propojení s TV, tak na doku nenaleznete videovýstup, což možná někdo bude postrádat, stejně tak nenaleznete USB pro propojení s PC.

Potichu i hlasitě, vždy kvalitně

Cena Fidelia zcela jasně říká, že nemáme před sebou něco obyčejného, vzhled, váha a technické řešení velmi jasně naznačují, že za své peníze dostanete kvalitu. Když k tomu přidáme desítky poslechových hodin, které výrobce údajně věnoval optimálnímu vyladění zvuku, tak zbývá odpovědět, zda výsledek opravdu stojí za to. A odpověď zní – ano.

frekvenční charakteristika.jpg výškáč.jpg zkreslení.jpg

Předně je poznat, že si Philips dal záležet nejen na kvalitním zvuku při normální hlasitosti, ale u i nejtiššího poslechu slyšíte basy, středy i výšky ve vyváženém poměru. Přitom samostatnou korekci basů a výšek dock nemá, úpravy zvuku jsou možné jen přes aplikaci. Při běžné hlasitosti zní zvuk tak, jak má, ale ani při zesílení na maximum není zvuk agresivní, nedochází k degradaci výšek ani k hučení basů. Neozývají se pazvuky ani rezonance, a i když oba bassreflexy mohutně „odfukují“, tak se nedočkáte něčeho, co do hudby nepatří.

Při měření se ukázalo potvrdilo, že při žádné frekvenci nic nerezonuje. Fidelio začíná „hrát“ překvapivě již od 31,5 Hz, skutečně čitelné basy pak uslyšíte již od 50 Hz. Basová složka je krásně čistá s menším objemem, japonské bubny Wadaiko Matsuriza jsou rychlé, čisté, baskytara se u hudby neslévá a působí čitelně. Vyrovnaný zvuk na nižších kmitočtech byl poznat na Beethovenově klavírní sonátě, kdy se kolega došel podívat z vedlejší místnosti, se slovy „kdo to tu hraje na klavír“. Zvuk je přirozený, vzdušný s patřičným objemem. Mozartova árie královny noci z Kouzelné flétny zase prověřila čistotu vokálu, osobně mně překvapila opět vzdušnost a předozadní prostor.

10032200a3_u2p.jpg DSC01339.jpg
Dálkové ovládání

Zde je nutno podotknout, že stereoprostor bude vykreslený a překvapivě i docela široký, nicméně pokud jste od dokovací stanice dál, tak samozřejmě zázraky nečekejte, a to vzhledem k poměrně blízkému umístění obou výškových reproduktorů.

Zda zvuk není agresivní prověřilo i kytarové sólo Van Halena – Eruption, které zde zní přesvědčivě. Norah Jones pro změnu ukázala, že náladu a atmosféru Fidelio umí přenést a vytvořit také. Mile mne překvapila klasická hudba, kdy i větší hudební těleso nezahltilo zvuk a například zvuk houslí zůstal hezky čistý a přirozený. Prakticky jsem nenašel (kvalitní) nahrávku, která by zněla na Fideliu špatně, vše je jak má být, prosto pazvuků či zkreslení. Zejména kompaktnost a vyváženost zvuku je ukázková. Zvuk není sladce líbivý, ale ani příliš analytický, takže horší nahrávky netrhají uši, ale ani naopak ty nejlepší se příliš neprojeví.

 

Pokud bych měl definovat negativa, jaká by byla? Kromě užšího prostoru, který je dán samotným faktem, že jde „jen“ o dokovací stanici s měniči blízko sebe, lze cítit snahu výrobce o univerzálnost zvuku. O to, aby hrál dobře vše a při jakékoliv hlasitosti. Tudíž vše zní velmi dobře, ale na rozdíl od samostatných dražších reprobeden se nedočkáte tolika detailů ve zvuku, stejně tak dynamika je menší. Pravdou je, že  u klasických beden zase platíte nutností volit bedny podle žánru, který preferujete. Což v tomto případě nepřipadá v úvahu, neboť Fidelio by mělo kvalitně zahrát vše, co do něj z iPhonu pošlete.

Verdikt

Na rozdíl od o něco dražšího Zeppelinu od B&W, který představuje nejbližší konkurenci, nepředstavuje Fidelio takový designový, ale ani cenový „úlet“. Cena dokovací stanice Fidelio DS9000 není nejnižší, ale ve stejné cenové relaci budete hledat mikrověž či systém s podobným výkonem, který bude vybaven reproduktory poskytujícími podobně kvalitní zvuk, jen velmi těžko.

Osobně se domnívám, že za zvukové kvality zde platíte dopovídající částku a rozhodně nepovažuji Fidelio za nepřiměřeně drahé, ba se domnívám, že cena je vzhledem ke zpracování a zvuku poměrně příznivá. Vzhledem k tomu, že zvládá jak příjemnou tichou reprodukci v ložnici, tak hlasitý „nářez“ při pořádané párty, a obojí s nadhledem, tak majitelům iPodů či iPhonů rozhodně doporučím, aby si Fidelio Primo minimálně poslechli. Pokud jste náročnější, hledáte kvalitní, výkonnou a elegantní dokovací stanici, tak Philips by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.

Philips Fidelio Primo DS9000

Dokovací stanice, audiosytém pro iPod

  • Cena orientační 12 990 Kč
  • Kompatibilní s iPad, iPhone, iPod
  • Výstupní výkon (RMS): 2 x 50 W
  • Zvukový systém: Stereo
  • Měniče: 2 x 1" výškové, 2 x 4" woofery
  • Vstup: Aux (3,5 mm jack)
  • Šířka výrobku: 562 mm
  • Výška výrobku: 214 mm
  • Hloubka výrobku: 216 mm
  • Hmotnost: 6,5 kg
  • Dodávané příslušenství: síťová šňůra, dálkový ovladač, stereofonní linkový kabel 3,5 mm, záruční list, mezinárodní záruční list, stručný návod k instalaci
  • Web výrobce: www.philips.cz
AVmania hodnotí
provedení 10
ovládání 9
zvuk 9
připojení 6

Určitě si přečtěte

Články odjinud