6
Fotogalerie

Bezdrátová sluchátka jako náhrada klasické konstrukce?

Důvodů, proč si pořídit bezdrátová sluchátka může být mnoho. Nejčastější jsou překážející či zpřetrhané dráty od klasických sluchátek, ale samozřejmě i vyšší míra pohodlí, když se vám kabely nikde nemotají.

Kapitoly článku:


A protože je vývoj a nabídka na trhu bezdrátových sluchátek stále větší, rozhodli jsme se, že se jim budeme věnovat systematicky, abychom vám mohli udělat jakéhosi průvodce trhem a zároveň zjistili, jak si jednotlivé modely stojí napříč celým zvukovým i cenovým spektrem.

Podobně, jako je tomu u klasických sluchátek, tak i v případě těch bezdrátových jsou k dispozici různé konstrukce, které se odlišují použitou technologií a tím také zvukovým zážitkem. V praxi pak budou bezdrátová sluchátka zajímavá, především u intraaurálních a circumaurálních modelů, kde se přeci je předpokládá častější přenášení a dlouhý kabel může vadit.

Tematika bezdrátových sluchátek určitě rozdělí čtenáře a uživatele na dva nesmiřitelné tábory, které proti sob budou bojovat. V diskuzích se také objevuje argument typu „tak najednou jsou bluetooth sluchátka dobrá, zatímco dřív se to nedalo poslouchat..“

A ano, přesně tak to je. Technologie s vyvíjejí a samotní výrobci – nejen sluchátek – v podstatě pomalu tlačí uživatele k tomu, aby si bezdrátová sluchátka pořídili. Ostatně poslední model iPhonu už nabídne plný komfort pouze s bezdrátovými sluchátky – klasický 3,5 mm jack nenajdete a po připojení přes jediný konektor ztratíte možnost současně telefon nabíjet.

Lze tedy předpokládat, že vývoj půjde v tomto směru kupředu ještě rychleji, než tomu bylo doposud a lze tak i předpokládat, že se sníží cena průměrně hrajících modelů. Zkrátka a dobře už nebudou bezdrátové modely výsadou těch, co jsou ochotni investovat několik tisíc korun, ale bez problémů bude možné pořídit bezdrátová sluchátka za stejnou cenu, jako klasická drátová. Někteří výrobci již tuto možnost nabízejí – dva shodné modely se liší pouze způsobem připojení – a rozdíl v ceně už není tak velký, jako před lety.

První desítka za námi

Jako první skupinu sluchátek pro větší test jsme zvolili intraaurální konstrukci, která je vhodná především jako doplněk k mobilnímu telefonu. Zároveň jsme si také dali jistá omezení, a sice to, že sluchátka by měla mít hadsfree a především pak cenu nepřesahující 3000 Kč.


O jednotlivých modelech jste se mohli dočíst v předchozích článcích

Ty navíc postupem času doplnila celá řada nových modelů, jež se na trhu objevují. Mimo jiné jsme se již dočkali i kompletně bezdrátových modelů, které opravdu nemají žádný propojovací drát – na model Samsung Gear IconX se tak můžete těšit v brzké době.

Skupina bezdrátových sluchátek s jinou než intraaurální konstrukcí je také poměrně slušně zastoupena. Doporučujeme proto sledovat testy všech sluchátek, kde se budou objevovat další modely s různou konstrukcí.


Vzhledem k tomu, že při používání bluetooth špuntů se předpokládá vyšší míra pohybu či sportování, přicházejí výrobci se třemi různými způsoby, jak do relativně malého prostoru (sluchátka, kabel, ovládací panel) vměstnat co nejvíce funkcí a zároveň zajistit pevné uchycení sluchátek v uchu.

Nejčastějším řešením, se kterým se můžete setkat, je pomocný silikonový nástavec ve tvaru malého křidélka, který drží sluchátko na místě. Nástavec navléknete na tělo sluchátka a poté jej zapřete o vnitřní stranu ušního boltce. Vzhledem k použitému materiálu vás nikde nic netlačí a pozice sluchátek je perfektní. Vedle tohoto nástavce jsou součástí balení samozřejmě také silikonové náušníky v několika velikostech, které nasazujete přímo na tělo sluchátka.

P6300214.JPG

Další variantou provedení je tzv. nákrčník ve tvaru U, který v sobě ukrývá veškerou potřebnou elektroniku – bluetooth rozhraní, baterii, ovládací prvky apod. Nákrčník nasadíte kolem krku podobně jako náhrdelník a z jeho okrajových částí pak vytáhnete dvojici sluchátek na samonavíjecím kabelu, případně jsou sluchátka upevněna na kratším kabelu.

Třetí skupina bezdrátových špuntů sází na klipy kolem ušního boltce, které drží sluchátko na místě a zabraňují pohybu. Tento způsob uchycení není nijak zásadně inovativní a je poměrně spolehlivý, především u jedinců s průměrně velkýma a většíma ušima. Z malých uší mají klipy tendenci padat.

910RdlsGTxL._SL1500_.jpg

Výhodou je spolehlivé uchycení a přirozené vedení propojovacího kabelu za krkem, kde jej obvykle můžete ještě sepnout sponou. V nevýhodě jsou obrýlení sportovci – těch bude v letních měsících více, jelikož sluníčko svítí mnohem více – kterým se za ucho nemusí vejít stranice brýlí společně s klipem sluchátka. Někteří výrobci používají měkké ale pevně tvarované klipy, jiní zase klipy s tvarovou paměti, ty si můžete natvarovat kolem ucha tak, jak potřebujete, takže by neměl být problém s nalezením správné polohy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud