Velký levný obraz aneb televizor či projektor?

Velký levný obraz aneb televizor či projektor?

Máte kupovat jen televizor, když si za stejné peníze můžete koupit dobrý projektor schopný promítnout obraz na velkou úhlopříčku?

Díky velkému poklesu cen projektorů, kdy i širokoúhlé HD Ready (720p) projektory spadly k deseti tisícům a Full HD stojí k dvaceti, řeší mnoho zájemců o domácí kino otázku, zda vážně potřebují televizor, když projektor nabídne podstatně lepší úhlopříčku. Často ale vidí jen přímé srovnání cen za televizor a samotný projektor, ale neuvědomují si, že tím to nekončí. U projektoru je samotný přístroj jen jednou z počátečních investic.

Proč a kdy televizor?

I jako člověk, který se v podstatě nedívá na běžné televizní vysílání a dává přednost zdrojům z internetu, mám televizor. (raději CNN Live než Události, Uvolněte se prosím raději zhlédnu z internetu, když mám čas).

Televizor má totiž neoddiskutovatelné výhody:

  • vestavěný tuner se hodí, i když ho často nepoužijete
  • dostatek vstupů umožňuje jednoduché připojení řady přístrojů
  • reproduktory umístěné hned vedle obrazu řeší zvuk bez dalších doplňků
  • když se chcete dívat na televizi, nemusíte nic připravovat, obraz naskočí ihned
  • obraz je dobře viditelný i za denního světla
  • výdrž panelu je rozhodně vyšší než u lampy projektoru
  • televizor je jednodušší na obsluhu a zvládne to i malé dítě
  • je bezhlučný a vyzařuje minimální teplo

Samozřejmě televize má i své nevýhody:

  • větší úhlopříčka (nad 60") stojí více peněz
  • velká úhlopříčka se špatně schovává v interiéru
  • velká úhlopříčka znamená větší spotřebu
  • filmy na malé úhlopříčce znamenají malý zážitek
Install_livingroom_angle3.jpg

Proč a kdy projektor?

Pokud chcete opravdu pocit jako v kině, budete opravdu potřebovat projektor. Když jej doplníte o kvalitní plátno (nestačí jen sundat ze stěny obrazy) a adekvátní zvukový systém, budete mít nejlepší zážitek. Budete ale muset řešit přivedení signálu k projektoru. Zatímco přehrávač máte obvykle před sebou, projektor je vzadu či u stropu, podobně budete muset řešit rozmístění nábytku v místnosti, aby byla volná stěna pro plátno nebo zabudovat výsuvné plátno například do stropního podhledu. A to nemluvíme o adekvátním zatemění.

Pokud byste si řekli, že stačí projektor položit na stůl a filmy promítat z připojeného notebooku, to si opravdu kupte raději televizor.

Hlavní výhody projektoru jsou ale jasné:

  • snadno dosažitelný (a levnější) opravdu velký obraz
  • ideální pro večerní sledování filmů s dobrým zvukem
  • s výsuvným plátnem nemusíte design místnosti soustředit okolo televize

už ale tušíte, že těch nevýhod také nebude málo:

  • budete potřebovat AV Receiver s připojenými reproduktory, projektor zvuk (až na výjimky) nezajistí
  • signálový kabel bude v délce několika metrů, což může způsobovat problémy a nemusí to být levné
  • za denního světla bez zatemnění je obraz nekvalitní (lze vylepšit speciálními plátny)
  • projektory až na výjimky nemají vestavěný tuner
  • hůře zpracovávají prokládaný signál, na sledování televize jsou tak nepraktické
  • vysoká cena kvalitního plátna

Projektorem domácí kino nekončí

Vězte, že hlavní rozdíly jsou v dodatečných nákladech. Televizor je řešení typu vše v jednom. Instalace je jednoduchá a kabely jsou většinou hned u obrazovky, nemusíte nic speciálně řešit. Kvalita zvuku sice má k prostorové hutnosti daleko, ale naprosté většině bude spolehlivě stačit. Teprve pokud budete chtít můžete (a nemusíte) si dokupovat lepší ozvučení pro domácí kino.

Grand Design 7.jpg SP4805_GirlsNight_Movie.jpg
Vlevo je ukázka reálné instalace, kdy je projektor připevněn u stropu a plátno lze dostatečně zatemnit, "neviditelné" reproduktory jsou pak po stranách. 
Obraz, jako je vpravo na reklamní fotografii, ve skutečnosti alespoň bez částečného zatemnění nedosáhnete, nehledě na neprakticky umístěný projektor, ke kterému, jak si při bližším pohledu na fotografii všimnete, nevedou signálové kabely – ty ve skutečnosti potřebovat budete :-).

U projektoru hned na začátku budete muset kromě projektoru vyřešit instalaci: kabeláž, upevnění na strop či poličku, zvukový systém a tedy nejspíše i AV Receiver pro dekódování prostorového zvuku, promítací plochu – nejlépe plátno (kvalitní rozhodně není levné). Myslet musíte i na úpravu místnosti, aby se projektorem osvětlená plocha neodrážela od skleněných skříněk či stropu. Náklady na tyto nutné doplňky dokáží výrazně převážit původní cenu za projektor.

UK Creo Showroom 2.jpg

Ano. Pokud chcete jen (!!!) velký obraz – jde to. Samozřejmě můžete promítat na stěnu a připojit počítačové aktivní stereoreproduktory. Zvuk bude podobný jako u televize a v noci se na filmy bude dát dívat. Budete ale jen na poloviční cestě, která vám velmi brzo přestane vyhovovat, neboť obraz bude daleko větší než zvuk.

A co tak oboje?

Pokud řešíte televizor NEBO projektor, opravdu vám doporučíme začít televizorem. Televizor je vždy jednodušší na obsluhu a pro rodinu i jedince je vhodnější na sledování běžného televizního vysílání, navíc je podstatně lepší pro sledování ve světlé denní místnosti. Až jej začnete postupně vybavovat lepším zvukovým systémem, AV receiverem a přehrávači s podporou vysokého rozlišení, nechte si klidně pootevřená vrátka na pozdější doplnění projektoru.

Pokud například zařizujete novostavbu nebo rekonstruujete, je dobré pamatovat na přípravu stropu pro pozdější montáž projektoru a vedení kabeláže. Uvažujete-li vážně o domácím kině, určitě je lepší konzultovat instalaci s odborníky, vyvarujete se tak možných problémů v budoucnosti. Až nastane chvíle, kdy budete přesně vědět, co opravdu potřebujete a chcete, doplňte vše vhodným projektorem, který do celého systému zapadne. Večer si pak před obrazovku spustíte promítací plátno, zapnete prostorový zvuk a vychutnáte si filmy (nejlépe ve vysokém rozlišení) na velké ploše.

Televizor i projektor jsou zkrátka vynikající produkty s různým cílovým zaměřením. Není možné jedním zcela nahradit to druhé a vždy budou mít každé své vlastní výhody i nedostatky. Nerozhodujte se jen podle ceny, ale myslete i na další dodatečné náklady a předpokládané využití.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud