12
Fotogalerie

Panasonic HX-A1M: natáčej, válečku!

Nízká hmotnost a miniaturní rozměry při překvapivě dlouhé výdrži, to jsou hlavní přednosti povedené outdoorové kamery Panasonic. Našli jsme ale i několik nedostatků.

Panasonic s outdoorovými kamerami koketuje již delší dobu, předchůdci však razili nepříliš povedenou koncepci oddělené optiky a záznamového zařízení. Elektronika a napájení byly umístěny v jakémsi „walkmanu“, ze kterého vedl kabel k malému válečku s optikou. To sice umožnilo její pohodlné celodenní nošení třeba na přilbě, nicméně kabel byl citlivým a exponovaným místem.

panasonic-hx-a1.jpg

Panasonicu se přitom podařilo vměstnat celou elektroniku do pouzdra o velikosti ne o mnoho většího, než byla dříve pouhá optika se snímačem a vznikl model HX-A1M.

Na rozměrech a hmotnosti záleží

Kamera tvaru jednoduchého válečku o průměru pouhých 26 mm se skvěle drží v ruce, ještě důležitější je ale hmotnost, pouhých 45 gramů. Třeba základní GoPro váží přes 126 gramů a věřte mi, že rozdíl poznáte po hodině na přilbě. Na přilbě nevydržím vézt GoPro déle, než je nezbytně nutné, musím jej sundávat, neboť mi přilbou trhá. V důsledku kameru nasazuji jen při určitých pasážích, což zdržuje. Panasonic jsem proti tomu vydržel vozit celé tři hodiny a klidně bych to vydržel celý den.

DSC09746.JPGDSC09751.JPG

Malé rozměry navíc umožňují kameru umístit na zajímavá místa, třeba právě na kole: pod sedlo, na některou z rámových trubek, pod „štangli“ a podobně. Jediným problémovým místem vinou tvaru bude uchycení na hrudníku, ale i to si dovedu vzhledem k rozměrům představit. V balení obdržíte sice jen dvojici úchytů, nicméně základna obsahuje klasický stativový závit, který vám otevírá cestu k nejrůznějším lepítkám a úchytům z druhovýroby za pár korun.

DSC09754.JPGDSC09756.JPG

Nebudete-li se potápět do větší hloubky, než 1,5 metru, nemusíte kameru ukrývat do žádného pouzdra. Z pohledu pádové odolnosti se trošku obávám o nezapuštěné krycí sklo objektivu, pokud se vám jej ale podaří poškrábat či rovnou rozbít, jednoduše jej odšroubujete a vyměníte za nové, jedno náhradní najdete rovnou v balení.

DSC09758.JPG 

Šroubuje se i zadní část, zde najdete slot na MicroSDHC kartu a micro-USB konektor. I zadní část můžete vyměnit za průchozí, která umožní připojení kabelu a tím i neustálé napájení kamery. Při testech jsem používal 64GB microSD kartu, kamera by měla podporovat dokonce dvojnásobek. Ještě dnes se prodávají kamery, které s podporou končí na 32GB, což je i podle mých zkušeností málo. Když jedu na dovolenou, chci řešit maximálně dobíjení kamery a ne se ještě starat o to, kam v půli týdne přesunu desítky gigabajtů z paměťové karty.

Stačí jen tři tlačítka

Na horní straně se nachází trojice tlačítek, zde mi ale trošku vadí jejich umístění: kamera se přichytává páskem, který kameru obepne, a pokud jej intuitivně umístíte přesně doprostřed válečku, minimálně jedno z tlačítek si překryjete. Kameru lze z uchycení vyjmout poměrně rychle, stačí párkrát zatočit kulatou základnou, čímž se pásek povolí. Nejde o tak rychlé řešení, jako u Garmin Virb, nicméně jde o řešení mnohem pohodlnější, než u úchytů typu GoPro. A proč byste měli chtít kameru vyjímat? Přece pro lepší kompozici statických záběrů, nebo rychlé přemístění na jiný úchyt.

DSC09744.JPG DSC09748.JPG

Tlačítka slouží k zapnutí, přepnutí režimů a aktivaci Wi-Fi. Čtveřice červených diod signalizuje při zapnutí aktuální stav baterie, musíte si vystačit s přesností na čtvrtiny. Méně výrazně svítící okruží spouště značí režim natáčení. Zvuková signalizace mohla být mnohem hlasitější, ale jednotlivé akce doprovází odlišné zvuky, díky čemuž zvládnete kameru obsloužit i poslepu.

Wi-Fi a dobrá výdrž

Kamera je vybavena Wi-Fi sloužící pro spojení s mobilním telefonem. Panasonic připravil aplikaci pro iOS a Android, oboje fungují dobře a spolehlivě. Vzhledem k absenci displeje na těle kamery musíte veškerá nastavení provádět právě přes telefon. Najdete zde volbu úhlu záběru a třeba i vyvážení bílé, včetně možnosti ruční kalibrace. To jsem, pokud si dobře pamatuji, u žádné jiné outdoorové kamery zatím neviděl. A jak se dozvíte dále, bude potřeba.

Photo 02.07.15 15 51 41.png Photo 02.07.15 15 51 59.png

Dobrý dojem kazí dvě skutečnosti: poměrně dlouhá, zhruba půlvteřinová prodleva přenosu obrazu znemožňuje kontrolu kompozice dynamických záběrů. Při kontrole, zda kamera upevněná na přilbě či automobilu točí to, co chcete, prodleva nevadí. Možná by pomohlo zrušení zbytečného přenosu zvuku – stejně se od kamery nemůžete příliš vzdálit, takže zvuku uslyšíte v originálu. Tím druhým problémem je vysoké zahřívání kamery při zapnuté Wi-Fi.

Kamera vydržela ve Full HD, ale bez Wi-Fi, natáčet 74 minut. To není mnoho, řeknete si, avšak vzhledem k rozměrům jde o číslo úctyhodné. Vždyť stejně dlouhou dobu vydrží natáčet třeba Xiaomi Yi nebo SJCam 5000, které mají baterii o dvojnásobné kapacitě.

Nevýhodou Panasonicu je skutečnost, že baterii na rozdíl od zmíněných konkurentů jednoduše nevyměníte. Jedinou možností je přibalit powerbanku a během svačinky či oběda ji alespoň částečně dobít.

Dobrý začátek

Už jsem zažil, že i kamery bez pouzdra nemají příliš dobrý záznam zvuku, to však u Panasonicu neplatí. Výrobce dokonce nabízí k dokoupení chlupatý kroužek pro natáčení ve větrných podmínkách, skutečně by se občas hodil. Při natáčení uslyšíte dobře nejen hlas svůj, ale i svých přátel, na což můžete u kamer v podvodních pouzdrech zapomenout.

DSC09752.JPGDSC09753.JPG

Kamera natáčí maximálně do 1080p/30, 60 fps zvládá při 720p a 120 fps natočí v rozlišení 848 × 480 px. Chcete-li víc, třeba 1080p/60 fps, musíte se zkrátka poohlédnout jinde.

Na procházkovém záběru městem chválím zachování ostrosti, dobrou barevnou věrnost a jemnou změnu expozice. Kamera má tendence mírně přepalovat tak, aby i tmavé scény byly prokreslené. Především na obloze ale zpozorujete užší barevný rozsah a hrubější barevné přechody. Před dvěma lety nám toto divné nepřišlo, dnes však i levnější kamery nabídnou širší barevnou paletu a jemnější přechody. Švenk rozumné rychlosti nevede ke kácení linií.

Ukázkové video, procházka městem, barvy, ostrost, změna expozice, kácení svislic, srovnání s GoPro Hero

Problém nastane ve velmi komplikované scéně, skutečným extrémem a prubířským kamenem všech outdoorových kamer je sjezd listnatým lesem na kole. Scéna obsahuje mnoho jemných detailů, větvičky, stromy, země pokrytá listy a trávou, a zde je potřeba velký datový tok. Omezí-li výrobce datový tok shora na 15 Mb/s, nutně to vede ke ztrátám detailů, kompresním artefaktům a kostičkování. To, co bohatě stačí pro pohodový městský záběr, nestačí pro komplikovanou scénu v přírodě. Vyšším datovým tokem zaznamenávají třeba kamery GoPro (vyjma základního modelu Hero) a novější modely ActionCam od Sony.

Náročná scéna sjezdu na kole v lese: všimněte si vyvážení bílé, nízký datový tok znamená rozostření a vznik kompresních artefaktů. Současně mějte na paměti, že YouTube výrazně snižuje kvalitu videa

Problém Panasonicu tkví ale i ve vyvážení bílé. Všimněte si na začátku videa sjezdu v lese, při statickém záběru, barvy dresu cyklisty, je krásně modrý. Po chvíli, za jízdy, mění svou barvu mezi modrou a příkře fialovou. S tím se mění i barva lesa a trávy ze zelené na žlutou. Pamatujete, jak jsem psal o možnosti ručního nastavení vyvážení bílé? Plánujete-li natáčet scény v lese, určitě této možnosti využijte.

Koupit, nebo nechat být?

Kamera Panasonic se mi líbí pro své miniaturní rozměry, překvapivě dobrou výdrž a jednoduchou obsluhu. Rozměry umožňují hlavně kreativní umístění, a právě zajímavost záběrů stavím před přísnou technickou kvalitu obrazu.

Klíčové výtky, zpoždění přenosu obrazu, práce vyvážení bílé, barevný rozsah a možná i limitovaný datový tok, by přitom velmi pravděpodobně byly řešitelné v další verzi firmwaru. Panasonic sice nové firmwary pro své produkty vydává, avšak ne s takovou kadencí, jako třeba Xiaomi. To nám během třítýdenního testování do Computeru přineslo jeden firmware, a druhý těsně před odvozem do tisku, navíc řešící největší výtku (skokovou změnu expozice).

To, že Panasonic nový FW vydá, vám samozřejmě zaručit nemohu. Hlavní přednosti i nedostatky kamery znáte, stejně jako velmi zajímavou cenu, rozhodnutí zůstává na vás.

+ Miniaturní rozměry
+ Dobrý záznam zvuku
+ Překvapivě dlouhá výdrž

- Méně úchytů v balení
- Práce vyvážení bílé
- Nižší datový tok

Panasonic HX-A1M

Outdoorová kamera
Panasonic, www.panasonic.cz
5 380 Kč

  • senzor: 1/3" MOS 3,54 Mpx
  • rozlišení videa: 1080p 30 fps, 720p 30/60 fps, 480p 120 fps
  • rozlišení fotografií: 2,7 Mpx
  • fotografování: sekvenční 5, 10, 30, 60 s
  • optika: F2,8 fix focus, 150°
  • mikrofon: ano, stereo
  • ukládání: MicroSDXC (max. 128 GB)
  • komprese: video (MP4 až 15 Mb/s), audio (stereo ACC, 128 Kb/s)
  • konektory: microUSB 2.0
  • rozměry: 26 × 26 × 83 mm
  • hmotnost: 45 g
  • výbava: 2× úchyt, náhradní kryt objektivu, průchozí kryt konektoru, microUSB kabel
AVmania hodnotí
Konstrukce        10
Kvalita videa a zvuku   7
Výbava a funkce   8
Výdrž    7

Určitě si přečtěte

Články odjinud