16
Fotogalerie

10 tipů na MP3/MP4 přehrávače pod stromeček [Vánoce 2012]

MP3 přehrávače zdánlivě už nenabízejí tolik, jako kdysi. Podívejme se společně blíže a najdeme stále zajímavé tipy jak pro nenáročné uživatel, tak ty pokročilejší.

Kapitoly článku:


Je už známým faktem, že segment přenosných přehrávačů hudby (a videa) postupně vymírá. Logický krok, který nám za posledních několik let naznačoval vývoj mobilních telefonů, je tedy téměř splněn. Na mnoha internetových obchodech se tedy už sekce mp3 přehrávačů schovává hluboko v nabídce, případně už přestali taková zařízení úplně prodávat.

Avšak stále máme v rukávě naše oblíbená klišé, která poukazují na výhody použití samostatného mp3 přehrávače. Především je to jejich výdrž, velikost. Provozní doba chytrých telefonů není zrovna dech beroucí, velikost díky neustále zvětšujícím se displejům už také není tak kapesní jako „včera“. Rozvoj mobilních telefonů měl na vývoj MP3 přehrávačů zásadní vliv a tak se vytváří v tomto segmentu několik základní skupin přehrávačů: malé přístroje (bez displeje/s displejem), střední třída (malý barevný displej) a nejvyšší třída (s operačním systémem, hi-end přehrávače).

Nelze zapomínat na současný trend přenosných zařízení a tím jsou tablety. V článku se věnujeme konvenčním MP3 přehrávačům a tak je zde nebudeme dlouze rozebírat. I levnější tablety jako Aino Elf, Kindle Fire apod. udělají výbornou službu převážně po stránce podpory formátů díky otevřeným operačním systémům. Pokud budeme rozebírat stránku zvukového výstupu, nemusí vás plně uspokojit. Levnější modely nemají použité kvalitní zvukové čipy, ale vždy záleží na konkrétním modelu a použitém čipu. To není povětšinou problém najít na webu. Pokud nechcete šlápnout vedle, notoricky známý iPad v tomto ohledu bezvadně splní účel.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.Více na: http://avmania.e15.cz/11-tipu-na-televizory-pod-stromecek-vanoce-2012#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylinkVíce na: http://avmania.e15.cz/10-tip-na-digitalni-videokameru-pod-stromecek-vanoce-2012#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylinkVíce na: http://avmania.e15.cz/10-tip-na-projektor-pod-stromecek-vanoce-2012#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylink


Nejlevnější přehrávače

Začněme přístroji bez displeje. Umí přehrávat jen audio soubory a disponují tlačítky Přehrát/Dopředu/Dozadu/Náhodně. Jsou ideální na sport, moc nestojí a jejich destrukce vás nebude tolik mrzet. Nejlépe se na takové přehrávače hodí vaše nejoblíbenější skladby, protože větším množstvím skladeb se asi nechcete bez displeje prokousávat.


iPod Shuffle

iPod Shuffle.jpg
 

Největší evergreen mezi přehrávači bez displeje, to je iPod Shuffle. Zvukový výstup není nijak tragický, k obsluze je potřeba využít (jako u všech Apple zařízení) iTunes a datovou konektivitu zajišťuje unikátně 3,5mm jack. Unikátní možností je ovládání přehrávače hlasem (s podporovanými sluchátky a česky). Lze tak prohledávat efektivněji knihovnu nahraných souborů a případně vám i Shuffle přečte ID tag skladby.


Philips Sounddot

Philips Sounddot.jpg

Philips Sounddot je jednoduchý přístroj se zabudovaným USB konektorem. Krytka konektoru slouží zároveň jako klip na oděv. Nic víc od přehrávače neočekávejte. Velikostně se je větší než iPod Shuffle, naštěstí je však to pár stokorun levnější.


Levné přehrávače s displejem

Pokročilejšími funkcemi jsou pak obdařeny přehrávače s malými displeji, které nabízí základní možnosti pohybu v menu, případně práci s nimi. Na trhu je momentálně obrovské množství přehrávačů čínského původu, které jsou podobné jako vejce vejci a v různých zemí jsou označovány odlišnými názvy (typicky Sencor/Hyundai apod.). Svoji funkci plní, ale přeci jen osvědčení výrobci mají ergonomii ovládání a uživatelský zážitek vyřešeny lépe. Tím se ale nechci nijak dotknout výjimek, kterých je hlavně v zahraničí dostatek a které jsou obdařeny kvalitními zvukovými čipy. Občas se takové zázraky objeví, avšak v našich končinách je jich jako šafránu.


Sandisk Sansa Clip Zip

Sansa Clip Zip.jpg

Kanadský výrobce převážně paměťových karet udělal s přehrávačem Sandisk Sansa Clip Zip díru do světa. Model Zip je třetí generací jednoduchého konceptu malého přehrávače s klipem pro připnutí k oděvu. Poslední verze je vybavena barevným displejem (s nízkým rozlišením a špatnými pozorovacími úhly na rozdíl od Clip+). Stejně jako u předchozí verze lze doplnit paměť o microSD kartu. Díky široké uživatelské základně lze do „Clipů“ nahrát alternativní firmware Rockbox a tím rozšířit softwarovou výbavu o množství funkcí. Pokud toužíte po kvalitnějším displeji, podívejte se po Sansa Fuze+. Model je vybaven senzorovými tlačítky pro ovládání a tak nemusí každému vyhovovat.


iRiver T9

iRiver T9.jpg

Před lety nejrozšířenější formát „tužkové“ velikosti dodnes reprezentuje korejský výrobce iRiver (mnohým známý legendárními diskmany) typovou řadou T, zde s modelem iRiver T9. Ty tam jsou doby přístrojů napájených tužkovými bateriemi, ale koncepce zůstala dodnes stejná (se zabudovaným USB konektorem). Tělo přístroje je vyhotoveno z hliníku, takže snad vydrží tvrdší zacházení. Zajímavou funkcí je tzv. Fitness. Přehrávač má zabudovaný krokoměr, můžete si tak vypočítávat spálené kalorie při běhu. Podobné funkce má iPod Nano, ale s lepší správou výsledků.

Článek pokračuje v další kapitole

Určitě si přečtěte

Články odjinud