15
Fotogalerie

Jak dobře vybrat a koupit sluchátka

Volba správných sluchátek vám ušetří peníze, sluch, nervy a občas i čas. Poradíme, jak a podle čeho vybírat, na co se při výběru zaměřit a kde dát pozor.

Levná sluchátka se kupují naprosto stejně jako sluchátka jiná, jen u těch levných se mnoho lidí nesprávně domnívá, že koupí jakýchkoliv, hlavně co nejlacinějších sluchátek, „vyzrají“ na výrobce a výrobce těch dražších. Častý dotaz zní, jak vylepšit zvuk. Právě kvalitnější sluchátka jsou tou nejsnadnější a nejistější cestou.

Velmi často k MP3 přehrávačům či mobilním telefonům dostane člověk naprosto základní sluchátka. Velmi doporučujeme je vyměnit, zejména pecky. Velmi častým důvodem nákupu bývá ztráta či poškození těch originálních. Pokud se tak stane, berte to jako pokyn osudu, že máte konečně pořídit něco lepšího.

Jaká sluchátka se dají koupit? Jak při nákupu správně postupovat? I u levných sluchátek je dobré zvolit správnou konstrukci. Pokud si totiž koupíte nevhodná sluchátka, tak kromě špatného zvuku je budete poslouchat zbytečně hlasitě, což vede k trvalému poškození sluchu. Ale podívejme se na výběr od začátku.

Jak sluchátka budete nosit

Sluchátka mohou na hlavě, na uších či v uších držet různými způsoby. Nejznámějším a zároveň nejstarším typem je hlavový most, v přenosné sféře dominuje uchycení pomocí ucha a to několika odlišnými systémy.

koss_portapro_lg.jpg Sennheiser_PX100_b1.jpg
Kos PortaPro a Sennheiser PX100: Asi nejznámější levná, ale dobrá sluchátka 

Hlavový most je část spojující mušle sluchátek. Častým výrobním materiálem je železný, popř. ocelový pásek, levnější modely mají most tvořen plastem různé pružnosti a kvality. Častěji se ale setkáte s posuvným typem, který umožňuje nastavit rozměry pro danou velikost hlavy. U levných sluchátek dejte pozor zejména na mechanickou odolnost.

DSC06514.jpgDSC06517.jpg

Týlní most si lze zjednodušeně představit jako most hlavový posunut do oblasti týla. Bývá vyroben z plastu, gumy, či oceli. Most funguje jako spoj dvou mušlí a jakýsi druhotný podpůrný systém. Sluchátka drží především díky přítlaku k uším nebo za pomoci ušních úchytů. Bývá méně pohodlný a hůře drží, horší kontakt s s uchem znamená horší zvuk, doporučujeme vyzkoušet, než koupíte (a raději nekupovat).

plug.jpgIE_30_focus.jpgCX300NR_TG.jpg 
 

Pecky a špunty nedisponují žádným mostem či úchytem. V uších je drží mušle a jejich tvar, který se snaží přiblížit kruhovitému zvukovodu. Pecky spočívají na jeho vyústění (a vypadávají při rychlejím pohybu), špunty musíte zasadit hlouběji (a nemusí každému vyhovovat). Oba systémy jsou náchylné na ergonomii.

Vnitřní části ucha bývají tvarově odlišné, a proto můžou pecky či špunty v některých místech nepříjemně tlačit. Výrobci jsou si toho naštěstí vědomi, a tak přibalují ke špuntům i výměnné nástavce různých velikostí a tvarů, i u těch nejlevnějších by měly být tři velikosti, ti náročnější mohou zvolit speciální odlitky přesně dle ucha.

Pokračování 2 / 6

Je otevřeno, nebo uzavřeno?

Pokud si vybíráte větší sluchátka, tak i v nejlevnější cenové relaci bývají dva druhy.

Uzavřená sluchátka mají vnější strany mušlí tvořeny zvukově neprůchodným materiálem, většinou plastem, může to ale být i dřevo, kov atd. Tato konstrukce nabízí lepší izolační schopnosti. Posluchač není do určité míry rušen okolními ruchy a okolí je na oplátku izolované od něj.

AT7.jpg dt770lrg.jpgteac1_1.jpg
 

Uzavřená konstrukce má dvě podstatná negativa. Měnič nereprodukuje zvuk jen směrem k uchu, ale i na opačnou stranu směrem ven. Nemá možnost volného šíření do prostoru, narazí na neprůchodnou překážku a odrazí se zpět.

U levných uzavřených sluchátek se to ve finále projeví na celkové reprodukci v podobě jakéhosi "kelímkového zabarvení", zvuk duní, je zastřený, nevyrovnaný. Druhým negativem je úbytek basů, který je způsoben neschopností dostatečného vychýlení membrány, případně je zvuk posunut níže. U levných sluchátek se to řeší zesílením basů, které pak deformují celkové podání.

dt990lrg.jpgGrado_RS2_b1.jpgATHAD1000.jpg
 

Otevřená jsou z vnější strany mušlí zvukově průchodná, tvořená nejčastěji kovovou, či plastovou mřížkou. Tato konstrukce umožňuje dosáhnout přirozeného zvuku ve všech frekvenčních pásmech. Zvuk nenaráží na žádné překážky a může se volně šířit směrem do prostoru. Na rozdíl od uzavřených modelů, má otevřená konstrukce špatné izolační vlastnosti, a tak mohou sluchátka "ven" hrát téměř jako malé reproduktory.

Více o konstrukcích v článku Svět sluchátek: konstrukce a druhy

Pokud to nevyžaduje situace, vyhněte se raději levným uzavřeným sluchátkům. Za stejnou cenu dostanete u otevřených protějšků zpravidla kvalitnější reprodukci.

Nad 1 000 Kč už se dají zakoupit sluchátka obou konstrukcí, která mohou snadno vyhovovat, z otevřených si ale vyberete snáze.

Pokračování 3 / 6

Vybíráme sluchátka

Parametry sluchátek vám slouží pouze naprosto hrubé orientaci, zvláště u těch nejlevnějších nevěřte, čemu se píše. Pokud vás více zajímá, co která hodnota znamená, přečtěte si Slovníček: technické parametry sluchátek.

Pro ty ostatní upozornění, zejména u mobilů a MP3 přehrávačů je důležitá citlivost a impedance. Pokud jsou sluchátka málo citlivá a vy máte málo výkonný MP3 přehrávač, tak zkrátka sluchátka budou vždy hrát slaběji a nedostatečně hlasitě. Naopak u mobilu se skokovým nastavení hlasitosti se vám může klidně stát, že citlivější sluchátka (obvykle špunty) budou i na nejnižší hlasitost hrát moc nahlas.

Na ulici nefrajeřte a nenoste domácí velká sluchátka s vysokou impedancí. I u velkých cirkumaurálních sluchátek (prostě ta velká s mušlemi kolem uší), vyrábí výrobci přenosné model s nízkou impedancí (zpravidla do 32 ohmů), která jsou k přenosným přístrojům ideální.

Pokračování 4 / 6

Poslouchejte a srovnávejte

Kupujte levná sluchátka? Klidně! Ale porovnejte je s dražšími, abyste věděli, poslechli si, jak to má správně znít. Pak víte na co se zaměřit.

Vyberte si skladbu a hudbu, kterou znáte. Sledujte frekvenční průběh, zkreslení, srozumitelnost hlasového projevu, lokalizaci a barevnost nástrojů. V kategorii levných sluchátek budou rozdíly často dost patrné, v té nejlevnější dokonce enormní. Zde platí zpravidla, že čím dražší sluchátka kupujete, tím jsou rozdíly menší.

Další informace v článku Svět sluchátek: vybíráme si ta pravá

Poslední dobou různí výrobci se snaží zaujmout různobarevnými „stylovými“ sluchátky. Můžete mít štěstí a můžete najít model, který vám bude vyhovovat, nicméně kvalitní poslech je třeba hledat opět ve vyšších cenových relacích.

Pokračování 5 / 6

Kupujeme: Co za kolik dostanete

Počítejte s tím, že do 200 Kč prostě poslouchatelná sluchátka nekoupíte, pokud ano, pak máte setsakra štěstí, ale spíše setsakra nízké nároky a špatný sluch. Od 200 korun se dají občas pořídit zajímavé levné špunty, které již splní základní požadavky na rozumnou reprodukci, díky konstrukci rozumně izolují hluk okolí a pokud je ztratíte nebo zničíte, plakat pro ně nebudete. V levné cenové relaci hraje velkou roli móda, takže sluchátka hýří barvami, výběr je obrovský. A bohužel, pokud mají sluchátka být například dárek pro dívku, volba vhodné barvy je často důležitěší, než zvuk.

Od 400 až 500 Kč už je výběr lepší, zejména kupujete-li nová sluchátka k mobilu, vybírejte špunty (dobře izolují, a tak ochrání sluch v městském provozu). Pokud víte, že pravidelně sluchátka ztrácíte, či že často někde zavadíte a poškodíte kabel, je rozumné volit právě v této levnější hladině. Na druhou stanu, dražší špunty mají kvalitnější konstrukci i kabely, takže riziko poškození kabelu rapidně klesá.

headphones.jpg

Zhruba do 1 000 Kč už máte výběr větší, zde už můžete najít sluchátka nejen běžných výrobců spotřební elektroniky (Sony, Philips), ale i tradičních sluchátkových značek (Sennheiser, Koss, AKG atd.). Ale i zde platí pravidlo poslechu a nutnosti vyzkoušet, poněvadž ani značka kvalitu či pohodlné nošení 100 % nezaručí. Od 500 Kč už ale můžete počítat s větším výběrem poslouchatelných modelů, zvláště u přenosných otevřených sluchátek. Kolem 1 000 Kč, už si můžete vybírat velmi dobře. Zde už naleznete několik léty prověřených modelů a to jak mezi špunty, tak mezi přenosnými sluchátky.

Jak velké jsou rozdíly mezi sluchátky? Velký srovnávací test špuntů napoví.

Pokud chcete domácí sluchátka (nebo větší sluchátka k PC), zde se také vyhněte těm nejlevějším. Je dobré vědět, že tato sluchátka mají větší měnič, takže pokud vás napadlo, že i s nimi budete chodit ven, tam můžete mít problém s dostatečnou hlasitostí (vybuzením, viz. impedance) sluchátek, je třeba vybrat vhodný model.

Týká se to například modelů pro DJ, na jejichž levné napodobeniny můžete narazit. Stejně tak různé barevné „cool“ či „street“ modely určené pro „free“ sportovce, propagované právě sportovci, či rappery. U nich vyzkoušejte nejen zvuk (ten často dost zaostává za super cool vzhledem), ale i zda jsou dostatečně citlivá. Zde image některých značek pro "frikulíny" značně pokulhává za skutečnou kvalitou. Dále dejte pozor na napodobeniny a padělaná sluchátka, prodávaná za podezřele výhodné ceny.

Pokud chcete sluchátka pro smarthone, jsou k dispozici různé verze s mikrofonem. Zde dejte pozor na kompatibilitu s vaším telefonem. Drtivá většina sluchátek se dělá ve verzi pro iPhone, pro ostatní smartphony je třeba funkce raději ověřit. Někteří (např. Philips) vyrábí například univerzální modely s mikrofonem, které jsou s pomocí dodávané redukce vhodné pro všechny typy smartphonů.

Pokračování 6 / 6

Poslouchat a zbytečně nešetřit

Na závěr kromě obligátního hesla „vybírejte hlavně ušima“ ještě jedna poznámka.

Sluchátka se správnou péčí (pokud je neztratíte) bez problému vydrží několik let, pro domácí sluchátka (často používaná k PC) není žádný problém deset let a více. Zkrátka s nimi budete dlouho, proto nákupu věnujte opravdu trochu času a péče, nekupujte to nejlevnější a poslouchejte „jak to hraje“.

Je s podivem, jak zejména ti, kteří nešetří na počítačích a smartphonech, a jsou ochotni za mobil utratit i téměř dvacet tisíc, naprosto zbytečně šetří na sluchátkách se slovy „vždyť to přece taky hraje“. V obou případech příplatek pár set korun a správný výběr poslechem, udělá doslova zázraky.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud