10
Fotogalerie

Advanced AcousticWerkes W500: High-end špunty na zakázku [test]

Vypravme se opět do světa špuntových sluchátek na míru, v tomto případě vybavených unikátní hybridní konstrukcí a s naprosto úžasným basem.

Špuntová sluchátka vyráběná na zakázku, v angličtině takzvané custom in-ear, jsou unikátním typem sluchátek, se kterými se na pultech obchodů opravdu nesetkáte. Oproti klasickým špuntům jsou totiž tyto „customy“ vyráběny speciálně pro každého zákazníka zvlášť - měniče, výhybka a akustické filtry, to vše je umístěno do speciální skořepiny z akrylu či silikonu, která je ručně vyrobena přesně podle otisku Vašich uší.

2 (1280x960).jpg 

Testovaná sluchátka pochází od malé singapurské firmy Advanced AcousticWerkes ( AAW ), na západních trzích méně známá, ale v různých koutech Asie a především na domácím trhu slavící úspěch. W500 představuje nejvyšší model značky, jedná se o pětipásmovou pětiměničovou hybridní konstrukci a za příplatek se prodává i varianta, která umožňuje nastavení množství basu.

Cena modelu W500 začíná na 1299 singapurských dolarech, k čemuž se ale mohou přidat různé příplatky za ozdobné prvky. Sluchátka lze objednat přímo u výrobce, ale v současnosti disponuje i trojicí distributorů v Evropě.

Pořízení

Koupě takovýchto customů se od normálního nákupu sluchátek výrazně liší, ale nejde o nic extrémně složitého. Nejprve je nutné získat kvalitní otisky uší, s čímž pomůže místní ordinace ORL či specialisté na sluchadla. Protože se ale otisky uší na custom sluchátka od otisků pro sluchadla mírně liší, doporučuji si s sebou vzít vytištěné instrukce od výrobce či se poptat na našem diskusním fóru na co si dávat pozor. Na otisky si připravte 300 až 500 korun.

1 (1280x960).jpg 6 (1280x953).jpg

Následně se otisky zašlou přímo do Singapuru na adresu výrobce. Doporučuji otisky pořádně zabalit do pevného obalu, ať nepřijdou k výrobci nějakou poničené či zdeformované. S ruční výrobou na zakázku se bohužel pojí delší čekání. Od dodání otisků si tedy můžete na hotová sluchátka počkat až 8 týdnů.

Konstrukce

Customy se vyrábí ručně podle otisku uší zákazníka, každé tak mají naprosto unikátní vzhled plný záhybů a výstupků a mohou se velmi výrazně lišit i celkovou velikostí. Design sluchátek plně závisí na vůli zákazníka. Je možné volit z velkého množství barev, dřevěných či karbonových destiček a dalších ozdob. Všechny si lze prohlédnout na webu výrobce. Pro můj pár jsem zvolil kombinaci stříbrných a zlatých šupinek, mezi mými customy určitě vzhled nejodvážnější a nejvíce poutající pozornost.

Skořepiny sluchátek se vyrábí z akrylu, jehož odolnost může být v krajních případech problémem. Normální zacházení přežijí naprosto v pořádku, jedině se mohou vyskytnout miniaturní oděrky od toho, jak do sebe sluchátka občas budou narážet. Ovšem pád na chodník pod nešťastným úhlem či dokonce jejich zašlápnutí může vyústit v rozštípnutí křehké skořepiny. Doporučuji tedy sluchátka volně přenášet minimálně a při přenášení je raději uschovávat do transportního pouzdra, které výrobce ke sluchátkům dodává.

Zvuk do ucha vede trojice malých trubiček, které je nutné pravidelně kontrolovat a čistit od usazeného ušního mazu. Obecně si customy, především v této ceně, zaslouží pravidelnou péči o vzhled.

DSCF1356 (1280x960).jpg

AAW používá netradiční způsob zapuštění dvoupinového konektoru. Díky zapuštění se konektor stává výrazně méně náchylným na poškození, ale může to způsobovat problémy při využití kabelů od jiného výrobce. Naštěstí AAW vymyslelo zapuštění lépe než konkurence od Unique Melody a ke sluchátkům tak lze připojit drtivou většina dvoupinových konektorů. Jediné problémy jsem měl s mým oblíbeným ultra tenkým kabelem Linum, který využívá oblejší konektor a do sluchátek nepasuje. Výrobce ale nabízí i možnost mít konektory klasicky v rovině stěny.

DSCF1353 (1280x960).jpg

Dodávaný kabel vyrábí firma Null Audio, jde o měděný kabel Vitesse, ale v odlehčené variantě pouze s čtveřicí vodičů. Na první pohled kabel vypadá pěkně, ale při podrobnějším prozkoumání se ukáže pár drobných kosmetických nedostatků. Naštěstí se ale jinak jedná o špičkový kabel, o něco mohutnější, ale velmi poddajný, příjemný pro každodenní užívaní a nabízející vyšší kvalitu zvuku než obyčejné PlasticOne kabely. Kovový 3,5 mm konektor sice působí velmi dobrým dojmem, ale kvůli své délce nepasuje úplně ideálně do kapsy

Pohodlí a izolace

Hlavní výhody customů jsou zřejmé, jedná se o nepřekonatelné pohodlí a perfektní usazení. Sluchátka jsou vyrobena přesně podle otisku ucha, kopírují každý záhyb a vyplňují celý zvukovod. Tedy nikde netlačí, v uchu mají velmi stabilní pozici a samovolně nevypadnou ani při prudkém pohybu. Po pár minutách se navíc zahřejí na teplotu těla a už je poté vůbec necítíte, ani několika hodinový poslech není nejmenším problémem. V posledních několika měsících poslouchám customy i přes osm hodin denně a jednoduše si není na co stěžovat. Pokud je pohodlí hlavním kritériem při výběru sluchátek, customy jsou jasně tou nejlepší volbou.

3 (1280x944).jpg4 (1280x948).jpg

Customy poskytují také excelentní izolaci před okolním hlukem. Díky zcela vyplněnému zvukovodu a uzavřené skořepině nebude poslech vůbec ničím rušen ani ve velmi hlučných prostředích, jakými jsou metro nebo letadlo. Customy izolují více než naprostá většina klasických špuntových sluchátek, lepší izolaci lze najít jedině u modelů značky Etymotic Research, kde je to ovšem  vykoupeno výrazně horším pohodlím.

Zvuk

Sluchátka W500 v sobě skrývají 5 měničů. 9mm dynamický měnič pro nejnižší bas a poté čtveřici tlakových měničů, přičemž každý z nich se stará o své vlastní pásmo, tedy o bas, středy, výšky a nejvyšší výšky. Dle mých znalostí se jedná o jediný pětiměničový pětipásmový hybrid na širokém trhu in-earů.

Sluchátka dokáže bez problému rozehrát i obyčejný přehrávač či telefon, ale posun do vyšší třídy přehrávačů se na kvalitě zvuku výrazně projeví. Pro účely testu byla sluchátka používána s Hi-Res přenosným přehrávačem Opus#1 a Cowon Plenue D.

Zvukové podání lze popsat jako přirozené, plné a hutné, přitom postrádající výrazně teplejší zabarvení. Na sluchátkách se poslouchají velmi dobře rozličné žánry a i nahrávky s o něco horší kvalitou se dají jednoduše snést. Zvuk nabízí dobrou čistotu a hladké podání bez nepříjemných zvýraznění, zároveň hrají i velmi zábavně. Velmi ideální sluchátka na dlouhý poslech.

Bas má fantastický rozsah i do opravdu nejnižších tónů, kde se nachází i hlavní zdůraznění a sluchátka tak dokáží podat opravdu pořádně hřmící zvuk. Středobas oproti tomu svým množstvím působí vyrovnaněji a je ho méně než u Heir 10.A či Noble K10. W500 velmi věrně podávají nahrávku a nejnižší pásmo tak může znít ohlušujícím dojmem i zbylá pásma pouze nenápadně doplňovat.

7 (1280x960).jpg

 Konkurenční modely v této třídě většinou využívají i pro bas tlakové měniče a zde použitý dynamický měnič se svým podáním jasně odlišuje. Dynamický měnič bas podává výrazně údernější, mohutnější a s přirozenějším podáním. Velmi dobře obstojí i v technické oblasti, v porovnání s Heir či Campfire Audio Jupiter zvládají W500 nabídnout stejné rozlišení i čistotu a pouze v rychlosti mírně zaostávají.

Střední pásmo zaujme hutností a plností a jen slabounce teplejším zabarvením. Hlasy znějí z trošku větší dálky a hutnější podání překvapivě velmi dobře sedí na mužské i ženské zpěváky. Sykavky ani agresivita se tu nijak neprojevují a střední pásmo tak působí příjemným, i když možná trochu přidušeným dojmem. Trochu vzdušnější podání by nebylo na škodu. V porovnání se špičkovými středy Heir 10.A se také projeví o něco horší čistota a rozlišení.

8 (1280x960).jpg

Mírně upozaděné nejvyšší pásmo má skvělý rozsah, není agresivní, ale zároveň zní dostatečně živě. I zde se projevuje hutnější podání a výšky znějí prostě příjemně. Po technické stránce ale mírně zaostávají. Čistota ucházející, ale rozlišení není příliš působivé a celé pásmo zní nějak zpomaleně, především v porovnání s Jupitery.

Podáním prostoru patří W500 jasně mezi ty nejlepší in-eary. Iluze prostoru má velmi dobrou šířku, ale pouze průměrný dojem hloubky. Excelentní je ovšem lokalizace nástrojů, co se týče směrovosti a vzájemné vzdálenosti. Každý nástroj má přesně stanovené místo a hraje jasně odděleně od ostatních.

Verdikt

Jako vždy musím zmínit základní výhody customů. Skvělé usazení, nepřekonatelné pohodlí, špičkovou izolaci a možnost opravdu unikátního vzhledu. Jakmile člověk jednou zkusí customy, ke klasickým špuntům se vrací jen nerad.

5 (1280x960).jpg

Zvukově AAW W500 určitě zaujmou. Jejich podání prostoru a basu je naprosto špičkové a jde o hlavní důvod, proč se budete k jejich poslechu neustále vracet. Středy a výšky po technické stránce na ty nejlepší konkurenty trochu zaostávají, ale i tak se jedná ve své kategorii o nadprůměrný výkon. Jejich hutné příjemné podání oceníte především při delším poslechu a při poslechu méně kvalitních nahrávek.

Já osobně jsem si W500 velmi oblíbil, sáhnu po nich častěji než po dražších Heir 10.A a v mé sbírce in-earů představují naprosto excelentní doplněk k neutrálnějším Campfire Audio Jupiter.

AVmania hodnotí
konstrukce   10
izolace   9
pohodlí   9
zvuk   9


Advanced AcousticWerkes W500

Cena 1299 Singapurských dolarů + příplatky za design

Sluchátka do testu poskytl výrobce: Advanced AcousticWerkes 

  • Konstrukce Intraaurální, zakázková výroba z akrylu
  • Měniče pětipásmový systém, 9mm dynamický měnič + 4 tlakové měniče
  • Impedance 15 ohmů
  • Frekvenční rozsah 18 až 23 000 Hz
  • Citlivost 103.3 dB
  • Kabel výměnný, zapuštěný dvoupinový konektor

Určitě si přečtěte

Články odjinud