18
Fotogalerie

Fiio E7 & Nuforce μDac-2: test externích D/A převodníků

Dvě malé krabičky na cesty, jenž z vašeho notebooku udělají slušně hrající hi-fi přístroj a to za rozumnou cenu. Kterou z nich ale zvolit?

Fiio je čínská firma, která byla známa hlavně díky svým ultra levným přenosným zesilovačům, jenž mohly působit spíše jako hračky, než jako plnohodnotná hi-fi zařízení. Nové produkty však působí mnohem „dospělejším“ dojmem. Nabídnou kvalitnější zpracování, půvabnější design a lepší zvuk, bohužel i cena se znatelně navýšila.

V tomto testu se podíváme na první z těchto produktů – Fiio E7, přenosný zesilovač s D/A převodníkem. Druhou „krabičkou“ pak bude levný USB D/A převodník μDac druhé generace, který vyrábí americký Nuforce, zavedený výrobce, v jehož širokém portfoliu najdeme jak sluchátka za tisíc korun, tak i zesilovače v ceně 60 tisíc.

Fotka_na_titulku_(1024x744).jpg
Externí D/A převodník je jednoduše externí zvuková karta,
v tomto případě se pomocí USB připojí k počítači a nahradí integrovanou kartu nevalné kvality.

Konstrukce

E7 se tvarově a rozměrově neliší od většiny přenosných zesilovačů, jedná se o menší zaoblený kvádr, velikostí i váhou zaměnitelný s průměrným mobilním telefonem. Na přenášení v tašce s notebookem velikost ideální. Pokud Fiio připevníte k přenosnému přehrávači, problémem může být výsledná tloušťka této sestavy, jenž nemusí být ideální pro každou kapsu.

DSCF3645_(768x1024).jpg 

Na první pohled zaujme přední strana vyrobená z lesklého plastu, což je podle mě největší konstrukční nedostatek Fiia. Chápu, že je to líbivý moderní designový prvek a u spousty zařízení to ničemu nevadí, ovšem Fiio slouží i jako přenosný zesilovač, jenž bude využíván v náročnějších podmínkách. Většinu času bude připevněn k nějakému přenosnému přehrávači a pohozen v tašce či kapse, tedy už po chvilce nošení může být přední strana viditelně poškrábána a pokryta otisky prstů. V tomto ohledu mnohem lépe působí boky a zadní strana přehrávače, zde je použit broušený hliník, vzhledově také velmi povedený, ale zároveň dostatečně odolný. Dokonce první kusy určené na recenze měly i přední stranu vyrobenou z hliníku, nakonec se ale výrobce rozhodl pro méně praktický lesklý plast.

DSCF3654_(1024x639).jpg DSCF3655_(1024x676).jpg

Na levém boku najdeme čtyři tlačítka. Dvě slouží standardně k ovládání hlasitosti, v menu pak jako směrové šipky. Funkce tlačítka Menu je patrná už z jeho názvu, v podnabídkách poté slouží jako potvrzovací tlačítko. Čtvrté tlačítko slouží pro zapnutí a vypnutí zařízení a jako exit z menu.

V menu je možné nastavit uzamykání po určitém čase, ale myslím, že je to zbytečné. Tlačítka vyžadují silnější stisk, nikdy se mi nestalo, že bych některé stiskl omylem. Navíc se uzamkne i ovládání hlasitosti a nutnost odemykat Fiio pokaždé, když chce člověk snížit či zvýšit hlasitost, se po čase stane velmi otravnou.

DSCF3656_(1024x717).jpg

Na horní straně se nalézají dva 3,5 mm konektory pro připojení sluchátek a tlačítko reset. Na spodní straně najdeme konektor mini USB, přes který zařízení komunikuje s počítačem a zároveň se nabíjí (kvůli úspoře životnosti baterie lze nabíjení přes menu vypnout), 3,5 mm konektor sloužící jako analogový audio vstup a speciální konektor, pomocí něhož lze E7 připojit ke stolním zesilovačům značky Fiio.

DSCF3660_(751x1024).jpg

Po zapnutí se na přední straně objeví malý dvoubarevný OLED displej, do té doby splývající s lesklým plastem okolo. Nabízí rozlišení 128x64 bodů, pro těch pár řádků písmenek naprosto ideální. Trochu hůře je na tom s čitelností na přímém slunečním světle, obyčejný černobílý LCD displej by zde byl asi vhodnějším řešením.

DSCF3668_(1024x768).jpg DSCF3672_(1024x759).jpg DSCF3674_(1024x768).jpg

Fiio je úplně první přenosný zesilovač vybavený displejem, osobně mi to přijde trochu zbytečné. Většinu času je na displeji vidět pouze aktuální hlasitost a pár informačních ikonek. V menu poté nalezneme pouze funkce, které by se daly nahradit samostatnými tlačítky (equalizer, zamykání kláves, vypínání nabíjení přes USB), funkce, které jsou potřeba kvůli ovládání hlasitosti (maximální hlasitost a zapamatování si hlasitosti po vypnutí), a pár zbytečností (číslo firmwaru, celková doba používání). Někomu může přijít vhod funkce automatického vypnutí po určitém čase. Já displej uvítal pouze v momentech, kdy jsem chtěl zkontrolovat stav baterie, jinak bych se bez něj bez problému obešel.

DSC06087.jpg 

Po stránce designu působí μDac mnohem prostším dojmem. Je to velmi malá nenápadná kovová krabička, jediným zdobným prvkem je vyryté jméno Nuforce. Na přední straně se nalézá 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek, bílá dioda a ovládání hlasitosti. Zadní strana nabízí tři RCA konektory, dva slouží jako linkový výstup, třetí nabídne coaxiální S/PDIF výstup. Konektor USB je v tomto případě standardní typ B.

Doporučuji na μDac přidělat gumové nožičky, jinak hrozí nebezpečí poškrábání stolu.

Příslušenství

K μDacu dostanete pouze obyčejný USB kabel na propojení s počítačem, E7 nabídne o něco bohatší příslušenství. K přenosnému přehrávači lze Fiio připevnit pomocí gumového náramku s logem výrobce, o propojení se postará 10 cm dlouhý kabel s 3,5 mm jack konektory na obou stranách. Jako ochrana při přenášení slouží velurový pytlík, bohužel kvůli rozmístění konektorů z něj musíme Fiio vyjmout vždy, když ho chceme k něčemu připojit. Silikonový obal už s tím počítá, na místě všech konektorů jsou vyříznuté otvory. Obal chrání většinu zařízení před škrábanci a nárazy, nechává odkrytou jen část displeje. V nových baleních se ovšem o ochranu displeje stará nalepovací folie.

Fiio E7 jako sluchátkový zesilovač

Fiio si zaslouží pochvalu za dobrou odolnost proti rušení od mobilních telefonů. Potěší i přesné nastavování hlasitosti a souběh kanálů, je toho dosaženo díky použití digitálního ovládání hlasitosti. Člověk žasne i nad výdrží zesilovače na baterie, na jedno nabití mi vydržel bez problému přes 60 hodin hraní, výrobce udává až 80 hodin a myslím si, že to je reálná hodnota.

Za nedostatky lze považovat znatelný šum na vyšších hlasitostech a malý zisk zesilovače. Fiio začíná zesilovat až od hlasitosti 53 ze 60, tedy pokud pouze chcete zvýšit hlasitost vašeho přehrávače, nemusí být E7 ideálním kandidátem.

Fiio_E7_zapojené_do_Fiia_E9_(756x1024).jpg

Zlepšení ve zvuku po připojení Fiia záleží na použitých sluchátkách. K největšímu zlepšení dochází u in-ear sluchátek s vysokou impendancí (Hifiman RE-262, Etymotic Research ER-4S) a u sluchátek s velkým dynamickým měničem (Beyerdynamic T50p). U některých nízko impendačních in-ear sluchátek může být problém vůbec nějaký rozdíl slyšet.

A jaký je tedy přínos Fiia ve zvuku? Přednes získá na živosti, dojde ke zlepšení dynamiky, bas se zpřesní a celkově se zvuk stane průzračnějším. Velmi si cením neutrality zvuku, oproti jiným a někdy i výrazně dražším zesilovačům nepřidává do zvuku skoro žádné vlastní zabarvení.

Z předcházejícího odstavce můžete mít dojem, že je E7 výborně hrající zesilovač, ale to bohužel platí jen do momentu, než se postaví proti kvalitnějšímu zesilovači. Už srovnání se zesilovačem v μDacu ukazuje nedostatky Fiia, o porovnání s dražšími přenosnými zesilovači ani nemluvě. Najednou Fiio působí zastřeně, s menší dynamikou, nedostatkem detailu, s malou kontrolou na basech a s příliš jednorozměrným podáním prostoru.

DSCF3664_(1024x757).jpg DSCF3666_(785x1024).jpg
 

Tedy jako sluchátkový zesilovač je E7 výrazným skokem od zvuku levného E5 nebo E1, ale i tak ještě trošku zaostává za kvalitnějšími zesilovači v ceně okolo 3000 Kč.Ale musíme si uvědomit, že Fiio stojí lehce přes dva tisíce a navíc nabízí i D/A převodník. V obdobné ceně nenajdeme žádný pořádný konkurenční výrobek, který by nabídl stejnou výbavu jako E7.

μDac jako USB > S/PDIF převodník

Pokud máte externí D/A převodník, jenž postrádá USB vstup, μDac může posloužit jako jednoduchý transport z počítače. Kvalita výstupu je vcelku slušná, lepší než z integrovaných zvukových karet, horší než z plnohodnotných transportů (M2tech Hiface, KingRex UC192). Přeci jen je to u μDacu doplňková funkce, ale někdy se může hodit.

Zvuk z počítače

Při testování byla zařízení připojena k notebooku Acer 1410 s operačním systémem Windows 7. Hudba se přehrávala v programu Foobar 2000 s Wasapi plug-inem. Byly použity obyčejné USB kabely dodávané výrobci těchto zařízení.

Signál z počítače je v μDacu zpracován některým z čipů značky Tenor, zvládá tedy přehrávat i hudbu ve vysokém rozlišení 24/96 (ovšem vzorkovací frekvenci 88,2 neumí). Fiio používá horší čip PCM2706, který je omezen na 16 bitovou kvalitu. Ani jedno zařízení nevyžaduje nějaké speciální ovladače, po připojení k počítači jsou skoro ihned připraveny hrát. O samotný D/A převod se v μDacu stará ESS Sabre 9022, ve Fiiu pak známý Wolfson WM8740.

DSC06080.jpg DSCF6389_(1024x751).jpg

Nejdříve jsem porovnával zvuk zařízení jako celku, tedy D/A převodníku v kombinaci s vestavěným sluchátkovým zesilovačem. Fiio nabízí příjemně neutrální přednes, žádné pásmo není zvýrazněné ani zabarvené. Při poslechu Fiio ničím neohromí, vše zvládá zahrát docela slušně. Detail nechybí, dynamika je také docela dobrá, podání prostoru by mohlo být lepší. Fiio jako zařízení dva v jednom tedy není žádný propadák ale ani žádný zázrak, zvukově se podle mě vyrovná většině USB zvukových karet v podobné ceně od klasických výrobců, jako jsou E-mu nebo Cakewalk.

To μDac už je jiná liga. Zvuk má tmavší charakter než Fiio, basy a výšky jsou trochu zvýrazněny na úkor středů. O neutralitu se zde nikdo nesnaží, důraz se klade na muzikálnost a potěšení z poslechu. Překvapí výborné podání dynamiky a detailu, za tu cenu se tomu až nechce věřit. Oproti Fiiu nabízí přesnější podání basu, lepší texturu nástrojů a reálněji znějící výšky. Velký rozdíl je i v podání prostoru, ten je výrazně širší, lokalizace a hloubka přesnější. μDac jako kombinace převodníku se sluchátkovým zesilovačem je pro mé uši znatelně lepší než Fiio a i než naprostá většina zvukových karet a D/A převodníků v podobné ceně.

DSC06081.jpg 

Poté jsem porovnával pouze kvalitu D/A převodníků, což u Fiia není zas až tak jednoduché. Klasický linkový výstup lze momentálně získat pouze po připojení E7 ke stolnímu sluchátkovému zesilovači Fiio E9, ale na trhu by se měla objevit i jednoduchá redukce k tomuto účelu.U μDacu lze výstup korigovat potenciometrem, což se hodí v kombinaci s aktivními reproduktory, kde μDac zastoupí funkci předzesilovače. Užitečnou vlastností je automatické vypnutí linkového výstupu po zapojení sluchátek.

Už po prvním poslechu bylo znát, že vestavěný zesilovač ve Fiiu není adekvátním partnerem ke kvalitě D/A převodníku Wolfson a že výsledný zvuk spíše kazí.Duel s μDacem je najednou mnohem vyrovnanější, E7 se ve většině ohledů na konkurenta dotáhla. μDac stále v některých aspektech zvuku vede (prostor, dynamika) ale už ne rozdílem třídy, z Fiia se konečně stává plnohodnotný konkurent. Zde se už dostáváme do sféry vlivu preferencí, neutrální E7 proti muzikálnímu μDacu, kde se rozhodnutí o vítězi bude lišit podle posluchače.

DSC06084.jpg

Ještě se musím zmínit o výkonu těchto zařízení. Jsou to maličké přenosné krabičky napájené z USB a nebyly navrhované pro sluchátka vyžadující silný zesilovač. Nejlépe se k nim hodí nějaké kvalitní In-eary nebo přenosná sluchátka klasické konstrukce. Z domácích modelů jsou ideální Grada, Audio-technicy, Sennheisery střední třídy a další méně náročné modely. Pro AKG K701, Sennheiser HD650, Beyerdynamicy DT880 250 ohmů a podobná, bude μDac i Fiio neadekvátním řešením, k plnému zvuku bude zapotřebí ještě výkonný stolní zesilovač.

DSCF6355_(1024x765).jpg

Verdikt

μDac je vynikající zařízení, ať už jako převodník propojený se stolním zesilovačem či reproduktory nebo jako zdroj pro vaše sluchátka. Myslím si, že v podobné ceně se stejně kvalitní konkurence hledá velmi těžko a že většina lidí s ním bude navýsost spokojená. Existuje i odlehčená varianta s o trochu horším potenciometrem a chybějícím digitálním a linkovým výstupem. Stojí o 700 korun méně, což už se velmi blíží ceně Fiia.

U Fiia je to trochu těžší, máme zde slušně hrající zesilovač a velmi povedený D/A převodník. Pokud ho budete používat i s vaším přenosným přehrávačem, nabídne toho za cenu okolo dvou tisíc dostatek. Pokud ho ale chcete výhradně k počítači, jeví se μDac jako lepší volba.

Fiio E7

Cena 2150 Kč

Technická specifikace

  • Výstupní výkon: 150mW (16Ω); 16mW (300Ω)
  • Zkreslení: < 0.009% (10mW) Analogový vstup; < 0.008% (10mW) USB vstup
  • Frekvenční rozsah: 10Hz ~ 1000kHz
  • Napájení: Vestavěná dobíjecí Li-ion baterie,1050mAH, dobíjení přes USB
  • Rozměry: 96mm x 55mm x 15.5mm
  • Váha: 100g

Nuforce Icon μDac-2

Cena 3150 Kč

Technická specifikace

  • Výstupní výkon: 2 x 80 mW (16Ω)
  • Dynamický rozsah: 90 dB
  • Frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
  • Napájení: USB
  • THD+N: 0,05%
  • Odstup signál/šum: 98 dB
  • Rozměry: 68 x 38 x 21 mm

Zapůjčil

S čím se poslouchalo

JH audio 13 Pro, Hifiman Re-262, AKG K701, Sennheiser HD 555.

Určitě si přečtěte

Články odjinud