12
Fotogalerie

Dvakrát bezdrátová sluchátka za ucho [test]

Bezdrátová sluchátka nejsou na trhu již ničím výjimečným. Pokud však chcete sluchátka na sport, pak se budete muset poohlédnout po intraaurální konstrukci, která odolá potu a vlhkosti.

Kapitoly článku:


A právě sportovní bezdrátové špunty jsme si vzali do parády, abychom zjistili, jak jsou na tom především z hlediska ergonomie a pohodlnosti nošení a jak zvládnou reprodukovat hudbu. Společným jmenovatelem dnešní dvojice je konstrukce s držákem za ucho.

Vzhledem k tomu, že se u sportovních bezdrátových špuntů předpokládá propojení především s mobilním telefonem, jsou sluchátka vybavena také mikrofonem a slouží bez problémů jako handsfree.

Panasonic RP-BTS30

Panasonic představil dvojici bezdrátových špuntů v březnu letošního roku – modely BTS30 a BTS50 se mírně liší vnějším provedením a přítomností velké signalizační LED u BTS50, která funguje podobně jako „cykloblikačka“ a při snížené viditelnosti na vás upozorní okolí. Druhým rozdílem je pak velikost měničů – BTS30 mají 9mm měniče, kdežto BTS50 mají 12mm měniče.

Sluchátka mají poměrně zajímavý tvar s ostrým zakončením, které při nasazení na uši míří směrem dolů. Na vnitřní straně je samotný měnič zatímco tělo sluchátka ukrývá baterii a napájecí konektor mini USB.

Konstrukce a ovládání

Oproti většině obdobně konstruovaných modelů přišel Panasonic s novinkou v podobě tzv. flex držáků – část sluchátek, která se upevňuje za ucho, ukrývá propojovací kabel a je z tvarovatelné gumy. Podle tvaru ucha si tak můžete držák natvarovat přesně podle svých potřeb.

Panasonic-987934325-bts30_feature_global_2-4-2.jpg

Při nošení sedí sluchátka na uších velmi dobře a ani prudším pohybem hlavy je neshodíte. Díky konstrukci s kabelem, vycházejícím z držáku jej musíte chtě nechtě vést za krkem, takže nehrozí vytržení sluchátek vinou zachycení za kabel.

P6300183.JPG

Obrýlení uživatelé nebudou s konstrukcí pravděpodobně příliš spokojeni, i v případě, že máte brýle s tenkými kovovými stranicemi, bude za uchem již málo místa pro usazení sluchátek a jejich nošení pak není příliš pohodlné.

Panasonic_BTS30_01.JPG

Kabel je veden malou plastovou sponou, s jejíž pomocí ho můžete za krkem stáhnout, takže nebude nikde vlát, ale naopak poslušně ležet za krkem. Plochý průřez kabelu zajišťuje, že se nezamotává, jeho tuhost je však poměrně velká, takže je zkroucený do tvaru, ve kterém ležel v balení.

U pravého sluchátka najdete ovládací panel s trojicí tlačítek pro zvýšení/snížení hlasitosti a jedno multifunkční tlačítko pro přehrávání/pauzu, případně pro příjem a ukončení telefonního hovoru. Stisk tlačítek je však gumový a poměrně nejistý, nemluvě o špatné orientaci pohmatem. O činnosti sluchátek vás informuje malá stavová dioda, která je umístěna na spodní straně pravého sluchátka vedle konektoru pro napájení.

51h1oZJfbnL.01_SL500_.jpg

V balení najdete tři páry gumových koncovek s různou velikostí, takže by měli být spokojeni uživatelé s různým průměrem zvukovodu. Další součástí malé krabičky je také látkový transportní pytlík, jehož zpracování však působí velmi levně.

Reprodukce

Sluchátka mají univerzální zvukový projev, jejich doménou je spíše elektronická hudba. Z celé šířky zvukového spektra však žádná část nijak výrazně nevystupuje a přestože je basová složka poměrně dominantní, nestrhává s sebou zbývající kmitočty.

Rocková kavalerie i jemné tóny akustických nástrojů zvládají sluchátka také bez problémů, více si u nich však všimnete případní nekvalitní nahrávky, jelikož v tomto směru sluchátka zvuk nijak nepřibarvují.

BTS30_R_front_151130-2400.jpg

Mírně problematické je umístění mikrofonu, ten je na okraji levého sluchátka a tím pádem poměrně daleko od úst. V okamžiku, kdy využíváte sluchátka jako handsfree, musí se druhá strana připravit na relativně velké množství ruchů. Také okolní zvuky mikrofon zachytí poměrně snadno, takže v tomto směru se jedná spíše o doplňkovou funkci.

Sluchátka budou ideální pro všechny, kdo nemají vyhraněný hudební vkus a hledají model s pevným uchycením za ucho – v tomto směru je ergonomie nadmíru dobrá – s výjimkou těch, kdo nosí brýle.

Plusy

  • univerzální projev
  • inovativní konstrukce držáku

Mínusy

  • větší průměr držáku za ucho
  • nepříliš jistý stisk tlačítek na ovladači

Základní technické parametry Panasonic RP-BTS30

  • frekvenční rozsah: 18 – 20 000 Hz
  • konstrukce: intraaurální, uzavřená, špunty
  • odstup signál-šum: neudáno
  • mikrofon: ano na sluchátku
  • ovládání: 3× tlačítko
  • napájení: vestavěný akumulátor, micro USB
  • verze BT: 4.1
  • hmotnost: 22 gramů
  • cena od 1 800 Kč

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud