28
Fotogalerie

Philips 58PFL9955H: LCD LED televizor formátu 21:9 [test]

Jaký je luxusní, funkcemi našlapaný 3D televizor s poměrem stran obrazu 21:9 a rozlišením 2560 x 1080? Drahý úlet, nebo potěšení pro filmové fanoušky?

Kapitoly článku:


Philips 58PFL9955H/12 nabízí nejen netradiční poměr stran obrazu 21:9 (2560 x 1080p), ale i aktivní 3D, Ambilight v provedení Spectra 3, Perfect Pixel HD Engine, LED Pro, 400Hz Clear LCD, 17bitové RGB, 2x15W (RMS) zvukový výkon atd. To vše čeká na zákazníka slyšícího na klesající cenu tohoto staršího modelu.

I když je tento model již nějakou dobu na trhu, podívejme se, co nabízí, kdo jej využije a kdo bude zklamán. Za novější model 58PFL9956H zaplatíte o "pár" tisíc více, a ty lze využít třeba k nákupu dalšího televizoru. V testu se zaměříme nejen na funkce, ale právě na dojmy z tohoto neobvyklého formátu.

Design, základní popis

Macek vážící s podstavcem 29 kg, jehož rozměry jsou 1459 x 688 x 71 mm má konzervativnější, nepřeplácaný, přitažlivý a nadčasový design. Zaujal – a nejen mě. V interiéru působí monumentálně avšak nerušivě.

DSC09601.jpg 
 

Černý, chladivý, leštěný rám má doplnění v jemné okrajové průhledné lince, horní a boční linie nesou matně stříbrný nádech. Rohy jsou zaobleny. Ve spodní střední části se prostírá stříbrný prvek, kde jsou umístěna základní ovládací tlačítka, podstavec pak příjemně dotváří atmosféru modelu, navíc se dá využít pro jeho umístění na zeď. Plocha zobrazovací části se tváří pololeskle.

DSC09604.jpg

Všímavější uživatelé zpozorněli vidíce tloušťku 71 mm. Moc? Ano, dnes vídáme anorektické modely, kdy hodně lidí místo pohledu na kvalitu obrazu řeší právě podstatně bezvýznamnější parametr – tloušťku. Přičemž výrobek stejně podstaví na daleko širší podstavec. Já s uvedeným rozměrem problém nemám, výrobci navíc poskytl možnost „nešidit“ na reproduktorové části, navíc je tato větší tloušťka dána plným zadním LED podstvícením. Ale o tom až za chvíli.

Konektorová výbava

Zde taktéž šetřeno nebylo. Posuďte. Levý bok nese dva USB konektory, HDMI, CI slot pro modul s kartou (třeba pro příjem placené TV přes satelit), slot pro paměťové karty SD (SDHC – ukládání videa z internetových videopůjčoven) a šroubovací „F“ konektor pro připojení na satelitní systém.

DSC09587.jpg DSC09591.jpgDSC09596.jpg

V zadní části objevíte SCART, komponentní vstup, VGA konektor pro připojení PC, 3x HDMI z toho jednou s ARC (audio return channel) ve verzi 1.4, digitální koaxiální audio výstup, sluchátkový výstup, anténní vstup a síťový konektor (Ethernet).

Dálkový ovladač

Stříbrný, poměrně těžký, bytelně se tvářící ovladač oválného stylu – stylu Philips, nemusí sdnout každému. Jistý stisk kláves střídá nepříjemnost v podobě příliš úzce působící vysílací části (nebo méně citlivé diody).

DSC09580.jpg 

V některých rukou dobře sedí. Při potřebě ovládat všechna tlačítka budete muset využít i druhou ruku, nebo rukou ovladač držící, po něm „šplhat“.

Menu a ladění

Příjemné a jednoduše vypadající ikonové menu je naprosto stejné, jak jej vídáme u ostatních produktů značky. Rolovat se nedá, jako obvykle. Ač ikonová část menu není přeplácaná, uspořádání není občas logické, to je ale otázkou preferencí každého. Ikony se navíc mohou různě přeskupovat při napojení na další zařízení stejného výrobce.

Menu_A.JPG

Je ale s podivem, že menu není více přizpůsobeno obrazovým proporcím televizoru. Nepříjemným zážitkem u testovaného kusu bylo, že i takto luxusní TV má (pro Philips typické) pomalejší reakce menu. Testovaný kus se navíc podařilo občas zahltit příkazy a několikrát jsem nevydržel, TV jsem raději restartovat (ano, firmware jsem aktualizoval) – velká, převeliká škoda.

Prvotní instalaci zvládne naprostý laik. Pomoci může elektronický průvodce. Televizor nabízí DVB-T tuner pro příjem pozemního digitálního vysílání a dále pak DVB-C tuner, tuner kabelového vysílání. Přítomen jest taktéž tuner satelitní – DVB-S (jak uvádí výrobce ... MPEG4 HD, MHEG, DVB-S HD+ s podporou Astra).

Kroky své pozdržím a u satelitní části ještě chvilku zůstanu. Zajímavůstkou je – dá se říci – plně automatický režim, který si nejdříve „osahá“ jednotlivé družice (dle nastavených LNB) a teprve následně ladí programy. Obsluha zvolí pouze režim LNB (DiSEqC režim). Musím napsat přínos pro uživatele začátečníka.

Jenže – ladící část se vám začne probírat nebem tak důkladným způsobem, že po jejím spuštění si klidně můžete zajít na oběd do restaurace. Alespoň na mnou testovaném výrobku tomu tak bylo. Tři družice a výrazně přes hodinu práce. Není na tom nic divného, pomyslíte si – vždyť hledá takřka kde co. A v tom je zakopán pes. Obsluha nemá možnost více vstoupit do nastavení ladění a odfiltrovat nechtěné.

Ladění.JPG SeznProg.JPG

Stačilo by přeci, když po nezbytném „osahání“ satelitů přijde dotaz jaký typ programů a z jakých satelitů/transpondérů vzít. Já zkoušel, avšak nenalézal. Dobrou zprávou může být volba automatického přidání nových kanálů (při odebrání starých, již nefunkčních).

Po naladění máte k dispozici jednu favoritní nabídku – zatraceně málo. Programy můžete filtrovat dle několika parametrů (TV, RADIO, dle družic…), ale pokročilé funkce vyhledávání, hromadné editace a hromadné přesuny zde nehledejte. Obsluha nevymaže nechtěné programy, můžete využít jejich skrytí. Nutno napsat – BOHUŽEL – standard, kterýžto už znám i od ostatních výrobců. Satelitním TV tunerům se budeme ale věnovat jindy.

Menu a nastavení

Jakmile se prokoušete ladícím procesem a alespoň zčásti přesunete programy do preferovaných pozic, můžete nastoupit do procesu podstatně příjemnějšího – nastavení parametrů televizoru.

Menu_Nastav.JPG

V příslušně pojmenované části menu uložíte obrazové úpravy do devíti předvoleb (2x Osobní, Jasné, Přirozený, Kino, Hra, Úspora energie, Standard, Fotografie). Zvukové uchováte v sedmi (Osobní, Standard, Zprávy, Film, Hra, Drama, Sport). V případě špatně zvoleného rozsahu sáhněte po resetu, který umožní korekci jednotlivých předvoleb do továrního nastavení - hodnotím kladně.

Konkrétní položky obrazu a jeho nastavení jsou standardní - Kontrast, Jas, Barva, Barevný tón (pro NTSC), Ostrost, Redukce šumu, Odstín, Osobní zabarvení (RGB), Režimu PC, Senzor osvětlení (pro spořivé), Formát obrazu, Okraje obrazovky, Posunutí obrazu a 3D obrazovým nastavením. Máme zde Philips – nechybí tedy část s názvem Pixel Plus HD s variantami HD Natural Motion (nastavení úprav pohybové ostrosti), 400 Hz Clear LCD, Super rozlišení, Dokonalý kontrast, Dynamické podsvícení, Redukce MPEG artefaktů, Zvýšená sytost barev a Gamma. Pokročilé nastavení jednotlivých barev nenaleznete. Spokojit se musíte se základním nastavením RGB. U mnou testovaného vzorku a pro mé oči se nejedná o chybu, nicméně někteří lidé mohou mít potřebu nastavit si barevné spektrum podrobněj, zde by pokročilejší možnost nikomu neublížila.

Menu_Obraz.JPG

Ve zvukové části nastavíte hlavně rozsah basů, výšek, vyvážení a prostorový efekt. Přátelé sluchátkového poslechu zajásají nad přítomností samostatného ovládání hlasitosti příslušného výstupu. Prostředek pro potlačení skokového zvýšení hlasitosti (třeba u reklam) objevíte pod názvem – Automatické nastavení hlasitosti.

MenuZvuk.JPG

Zbytek MENU nebudu celý rozepisovat. Nabídne základem regulace funkce EasyLink (jednoduché párování s výrobky se stejnou funkcí), Předvolby (tzn. ostatní úpravy), Ambilight (světelné efekty), Tovární nastavení (reset od defaultního továrního stavu, ovšem bez vymazání naladěných stanic), nebo Znovu instalovat TV, kde platí to samé, jen s nutností znovu naladit přístroj.

MenuMale.JPG EPG_znakyB.JPG

Zajímavostí jest varianta zvětšení piktogramů na obrazovce, nebo rozšířené možnosti pro nevidomé, či neslyšící. Standardem pak provedení upgradu firmwaru přístroje prostřednictvím připojení k internetu, nebo z USB flešky. U testovaného modelu se při pokusech o upgrade softwarové části přes internet objevil nápis ve smyslu aktuálního používaného vybavení. Následná návštěva domovských stránek výrobce ale hovořila jinak. Nezbylo, než firmware nahrát na USB a udělat aktualizační proces takto.

EPGznakOK.JPG

EPG, čili elektronický programový průvodce hlásí přítomnost. V případě příjmu přes satelitní tunerovou část má však problémy s naší mateřštinou – postrádám korektní znaky s diakritikou. U DVB-T je vše korektní. Teletextu chtivý člověk může být klidný. Máme ho i v pokročilejší verzi 2.5 – pokud ji podpoří i sledovaná stanice. Diakritika u teletextu české znaky ovládá.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud