22
Fotogalerie

Yamaha A-S701: poctivý, kvalitní integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Zesilovač Yamaha A-S701 je to, čemu by se dalo říct "klasické hi-fi". Základem všeho je až nečekaně pečlivá konstrukce. Takhle má vypadat solidní, bez chyb, problémů a omezení navržený dostupný zesilovač, který dělá slovu "Hi-Fi" čest.

Yamaha - jeden z klasických výrobců high fidelity, který má nesmírně dlouhou tradici (konkrétně 125 let) a záběr, který sahá od výroby hudebních nástrojů až po motorky. I v segmentu audio-vizuálních přístrojů má ale značné úspěchy i díky opravdu hodně širokému portfoliu.

Krom moderních stereo receiverů ale nezapomíná ani ve své pozici v zásadě mainstreamové značky respektující trendy ani na klasické hi-fi komponenty v rozumných cenových úrovních.

Širokou nabídku má značka například v oblasti integrovaných zesilovačů - v jejím katalogu najdete jednoduchý stroj za jednotky tisíc Korun, ale i high-endový velký stroj za 130 000 Kč. Zhruba uprostřed, stále ještě v přijatelné cenové třídě, se nachází model A-S701. Jde o dobře vybavený stroj, který ale nezapomíná na univerzálnost.

Vzhled a konstrukce

Po estetické stránce je to (a je na vás, jestli je to škoda, nebo výhoda) typická Yamaha se stejnými křivkami, jaké najdete u všech dostupných modelů. Čistý design, přehledně rozložené ovládací prvky, typické úzké vertikální pojetí ovladačů korekcí - všechno už znáte, pokud jste viděli zesilovač Yamaha. Nám se líbila organizovanost a čistota celku, stejně jako solidní zpracování (to je rozhodně lepší, než u levnějších sourozenců).

ImageHandler (1).jpg

Největší knoflík na čelním panelu ovládá hlasitost, hned vedle je jeho menší variace, která přepíná aktivní vstup. A v řadě vedle, uprostřed přístroje, se nachází čtyři svislé tenké prvky, kterými řídíte korekci na výškách, na basech, vyvážení kanálů a také starý dobrý průběh loudness křivky. Dvojice tlačítek tu pak ještě zapíná Pure Direct režim, kdy se vypne všechno digitální a přemostí se korekce, a CD Direct Amp, což je také obdoba Pure Direct pro co nejčistší přenos signálu, poplatná ale speciálně pro CD vstup.

V levém dolním rohu se nachází krom spínacího tlačítka ještě 6,3 mm výstup na sluchátka a čtyřpolohový přepínač, jímž volíte (či úplně vypínáte) aktivní set reproterminálů.

Zadní panel je neméně čistě a jasně organizovaný - v levé části najdete sadu analogových vstupů. Je tu šet párů linkových cinchů - jeden patří phono předzesilovači vhodnému pro MM přenosky, další dva pak mají rovnou i pár RCA konektorů jako signálové linkové výstupy pro nahrávání. Je tu ale i digitální konektivita - přímo do zesilovače můžete dovést signál optikou nebo koaxiálním kabelem. Připojení subwooferu umožňuje jeden konektor subwooferového výstupu. Je tu i konektor pro připojení externího bluetooth modul.

ImageHandler (2).jpg

Jak už bylo naznačeno, jsou tu dva sety reproterminálů (A a B). Jednoduchým dvoupolohovým přepínačem si pak můžete jejich výstup přizpůsobit podle impedance připojených reprosoustav. Posledním prvkem vzadu (nepočítáme-li nevyhnutelně přítomnou napájecí zásuvku) je další šoupací prvek, jímž můžete vypnout ekologické automatické vypínání.

A-S701 je prostě a jednoduše klasicky pojatý, nekomplikovaný stroj, na kterém by nemělo nic scházet. Ostatně při šířce 43,5 cm, hloubce 38,7 cm a výšce 15,1 cm váží zesilovač 11,2 kg, takže můžete mít dobrý pocit z neošizené stavby.

Vnitřní pojetí přístroje je pak s ohledem na cenu až překvapivě disciplinované - místa kontaktu kov-kov jsou polepená antirezonanční pěnou, energie je vedená v kritických místech tlustými kovovými můstky, všechny obvody na sebe logicky navazují a vůbec celé řešení dává smysl. Nejde o vesmírný high-end, ale rozhodně jde o poctivě pojaté hi-fi podle těch nejlepších standardů pro danou kategorii.

Obvodové řešení vychází z firemní technologie ToP-ART (Total Purity Audio Reproduction Technology). Od vstupu po výstup se Yamaha chlubí symetrickým rozložením obvodů (pokud nepoužijete korekce), ale také zakázkovým transformátorem, doplněným filtračními kondenzátory o celkové kapacitě 12 000 uF.

dz0xMjAwJmg9MTA2Mg==_src_43402-yamaha-a-s701-audiocompl-fot1.jpg

Dva páry tranzistorů na každém kanálu dávají výkon solidních 100 Wattů (20 - 20 000 Hz, 8 ohm, 0,019% THD), špičkový výkon do 4 ohm je 160 Wattů. Výrobce říká, že zůstává použitelně stabilní až do 2 ohm, kde umí dát 290 Wattů, ale optimální provozní podmínky jsou ve spojení se 4 ohmovými reprosoustavami (a výš). Tlumící faktor činí na danou třídu slušných 240. Odstup signálu a šumu 99 dB také vůbec není špatný.

Pokračování 2 / 2

Jak to hraje

Zesilovač Yamaha A-S701 jsme poslouchali v showroomu značky Xavian, která Yamahu používá jako jednu ze svých nosných značek při vývoji reprosoustav. Signál dodával CD přehrávač CD-S700, propojeno bylo základními modely kabelů (signálových i reproduktorových) od Real Cable. Poslouchalo se přes reprosoustavy Xavian - Bon Bonus, Deliziosa, Perla, Ambra i přes jeden z doposud tajných prototypů. Ke srovnání byla v podstatě celá škála zesilovačů a stereo receiverů Yamaha, plus třeba i zesilovače Norma nebo Tsakridis.

Basovou linku v "Prism" z desky "American Dreams" Charlieho Hadena (2002 | Verve | 064 096-2) zvládla Yamaha "ustát" s decentním klidem přes jakékoliv připojené reprosoustavy a nebyla rozhodně nedůstojným partnerem ani těm z padesátitisícové třídy. Snad je to i poměrně vysokým výkonem, ale je tu cítit jednoduše dobrá kontrola, tóny jsou hluboké, spíše poddajné, ale přitom ne rozměklé. Kvality poctivého hi-fi potvrzuje i solidní oddělení a definice kontur tónů i při nižších hlasitostech. Není to žádná exploze energie či barevnosti (nebo chcete-li "nabušný" zvuk), je to spíše audiofilsky poklidný, kultivovaný přednes, ale působí v rámci standardů dané cenové hladiny velmi autenticky.

Podobně i v "Over the rainbow" v podání vokalistů ze slovenského uskupení Fragile ("Next Level" | 2010 | Qstudio | 1617-002-2) bylo cítit, že střední pásmo je s ohledem na danou kategorii pěkně transparentní a čisté, největší silou zesilovače je jeho nadhled - za dané peníze si koupíte vokály podané s klidem, bez nervozity nebo uspěchanosti či naopak uťápnutosti. Z reprodukce možná netryská energie, jako třeba z podobně drahých stereo receiverů stejné značky, ale je to jaksi vyzrálejší zvukový projev, s větší jistotou a lepším, ale méně okatým rozlišením, je to bez neklidu a nutkavosti solidně zformovaný a přehledný přednes, v němž možná jednotlivým detailům není přikládán takový důraz, ale jako celek je to rozhodně už audiofilsky pojatý hi-fi zvuk, dá-li se to tak definovat.

Spíše živější je pak charakter zesilovače v pásmu nejvyšším, jak dokazují činely a kovová chřestítka v "Coal" Michaela Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6); zvuk je stále solidně transparentní, dobře kontrolovaný a dobře prokreslený, kov činelu je podaný zněleji, ale stále v mezích realističnosti, ne s takovou vervou a řízností, jako třeba u již zmíněných firemních síťových receiverů, které mají snahu přeci jen hrát "živěji". Ač A-S701 nepatří mezi vysloveně analytické stroje, informace poplatné pořizovací cenovce umí předat bez nátlaku, bez uspěchanosti, prostě skutečným hi-fi způsobem.

Dynamika zesilovače je pak vysloveně dobrá - i s většími reprosoustavami nepociťujete, že by docházel dech, díky na danou třídu velkému výkonu není problém ani hlasitost, ani pocit jistoty v "Signal to noise" od Petera Gabriela ("Miss" | 2003 | Realworld | 07243 595237 2 9). Razance zesilovače sice nemá tendence rozdunět váš dům až do samých základů, ale údernost je dostatečná, aby vynikla nemalá energie bubnů, navíc tu není ani stopa po nejistotě, A-S701 hraje na svou cenovou kategorii s velkým nadhledem a bez pocitu mechanické nucenosti.

Svým rozlišením Yamaha A-S701 nepřekvapí, nenabízí ten typ zvuku s akcentovanými jednotlivostmi a brilantně zaostřeným přednesem. Naopak v "Dans Ma Rue" od Zaz ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) bylo cítit, jak - chce se říci "se způsoby starého dobrého hi-fi" - zesilovač neefektně, klidně až důstojně udržuje přehled nad nahrávkou, jak v klidu odděluje vokál od linky klavíru, jak udržuje nenásilně oboje dobře čitelné, spíše jednodušší, ale ne strohé, dobře vybalancované a organizované tak, že v kategorii do 30 000,- Kč nemáte možnost říct jediné negativní slovo. Navíc opravdu ani ve spojení s padesátitisícovými reprosoustavami nepůsobí výkon zesilovače nějak nedostatečně.

Stejně tak podání prostoru v "Theatrum Universi" od Oskara Rózsy ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) bylo až nadstandardně dobré. Ta neokázalá přehlednost, v níž vlastně snadno a bez potíží vnímáte jak rozložení hráčů v orchestru, tak pozici vokálu zpěvačky, kolem níž je dost prostoru, stejně jako máte pocit solidní, byť neholografické plasticity, to všechno je jednoduše solidní a s ohledem na cenu dokonce výtečné. Není to možná "moderní" zvuk, takový ten s ostře načrtnutými konturami a super pocitem zaostření jednotlivostí, možná je lehounce "staromilský", ale po delším poslechu se rozhodně dá popsat jako přirozený a nenásilný.

Podobně i trochu efektněji nahranou "Please Read the Letter" od Roberta Planta a Alyson Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Rounder | 475 9382) zvládl A-S701 usměrnit, zklidnit a nechat s férovým nadhledem vplout do prostoru. Hudba je tu prostá takového toho super energického pocitu, ale má příjemnou plynulost, klidnou konkrétnost a kontrolu, kdy i dynamická špička má potřebnou jistotu a vlastně nikde nic neschází a nikde nic nepřebývá.

Verdikt

Zesilovač Yamaha A-S701 je to, čemu by se dalo říct "klasické hi-fi". Základem všeho je možná až nečekaně pečlivá konstrukce, kdy byla zjevně věnována pozornost i detailům, které byste od "komerčního" stroje patrně ani nevyžadovali. Pečlivé ošetření rezonancí, promyšlené vedení signálu nebo třeba celkově jednoduše bytelné a důvěryhodně vyvedené šasi, to vše vám v dobře zaplatitelné třídě dává nejen dobrý pocit, ale v podstatě i jistotu, že s tímhle strojem můžete žít dlouho a bez obav.

K tomu vybízí i zvuková charakteristika, kdy tento zesilovač netlačí na pilu a je parádně "normální" - vysoký výkon zajišťuje schopnost vypořádat se s v podstatě čímkoliv co do něj pustíte, uživí i lehce neproporčně drahé reprosoustavy, aniž by působil jako limitující faktor a hraje pěkně "analogově" - hladce, klidně, s porcí nadhledu a se schopností zvuk dobře poskládat.

To vše se pak prolne do skutečnosti, že s A-S701 můžete poslouchat hudbu, která je zábavná i po několika hodinách a nemusíte se omezovat ani žánrově, ani v hlasitosti. Takhle vypadá prostě solidní, bez chyb, problémů a omezení navržený dostupný zesilovač, který dělá slovu "hi-fi" čest.

+ poctivá konstrukce
+ vysoký výkon a dobrá kontrola
+ vyrovnaný, kultivovaný přednes
+ dobrá výbava, pokrývající všechny běžné potřeby

- možná nejde o úplně hyperdetailní stroj

Yamaha A-S701

Cena: 18 990 Kč

Zapůjčil: XAVIAN

  • Minimum RMS výstupní výkon (8 Ω, 20 Hz-20 kHz) 100 W + 100 W (0.019% THD)
  • Max. výstupní výkon (4 Ω, 1kHz, 0.7% THD) 160 W + 160 W
  • Max. dynamický výkon / kanál ( 8/6/4/2 Ω ) 140/170/220/290 W
  • Tlumící faktor 240
  • Frekvenční rozsah 10 Hz-100 kHz +/-1,0 dB
  • Zkreslení ( CD k Sp Out, 20 Hz-20 kHz ) 0,019% (50 W/8 Ohm)
  • Odstup signál-šum (CD) 99dB (zkratovaný vstup 200 mV)
  • Audio vstup / výstup 8/2
  • Digital Input (optický / koaxialní)
  • Subwoofer Out ano
  • USB DC out ano
  • Pure Direct ano
  • ToP-ART ano
  • Standby příkon 0,5W
  • Power Management (Auto Power Standby) 
  • Rozměry (š × v × h) 435 × 151 × 387 mm
  • Hmotnost 11,2 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud