5
Fotogalerie

Koss Striva: první Wi-Fi sluchátka – revoluce či omyl?

Bezdrátová Wi-Fi sluchátka, to tu ještě nebylo. Jde o revoluční krok, který rozdrtí konkurenci, nebo jde velmi špatný tah, který ze sluchátek udělá předražený propadák?

S bezdrátovými technologiemi se roztrhl v posledních letech pověstný pytel. Pořídit se dají Bluetooth sluchátka, bezdrátová domácí sluchátka k TV pořídíte i pod tisíc korun.

Sluchátkového výrobce Koss znají všichni zejména kvůli dnes už legendárním sluchátkům Koss PortaPro. Jedni je vychvalují do nebes, druzí zatracují. Dá se také říci, že ostatní sluchátka tohoto výrobce již tak úspěšná nejsou. A to se nyní pokouší Koss změnit.

PRO_3_1500x1500.jpg TAP_2_1500x1500.jpg
 

Představil dvojici sluchátek Striva. Jedná se o bezdrátová sluchátka, do kterých se signál přenáší přes WiFi. Výrobce zatím nabízí špunty s názvem Striva Tap a klasická cirkumaurální sluchátka Striva Pro. Nyní je třeba říci cenu, přičemž uvedeme ceny platné v USA, počítejte, že v Evropě bývá cena vždy vyšší. Za špunty zaplatíte 500 USD (zhruba 10 000 Kč), náhlavní sluchátka jsou o trochu levnější – 450 USD (9 000 Kč).

TAP_1_1500x1500.jpg
Striva Tap

Pokud máte pocit, že to je hodně, tak vězte, že ke sluchátkům dostanete ještě plný "pytlík" příslušenství. Důležitý bude Striva CAP, co je bezdrátový vysílač, který se dá připojit k jakémukoliv audiopřístroji, zvuk se pak přenáší přes Wi-Fi do sluchátek. Výrobce přidávává dvojici pásků pro připevnění k přenosnému přístroji. Pak nechybí ani čtyři různé USB kabely pro nabíjení sluchátek, připojení k PC, či pro klasické drátové připojení sluchátek k běžnému audiovýstupu.

Nezvládnou ani jeden film

Důležitou součástí, kterou určitě budete potřebovat, je připojení k elektrické síti – adaptér pro nabíjení. Proč? Použití bezdrátová technologie je totiž poněkud náročnější na napájení. Špunty, Striva TAP, mají udávanou výdrž baterie 2 hodiny. Pokud se vám to zdá málo, tak v kombinaci s Striva CAP (bezdrátovým vysílačem Koss), dokonce klesne na 1,2 hodiny! Ano – s těmito sluchátky se s bídou podíváte na jeden film, poslechnete dvě průměrná alba a už musíte nabíjet.

PRO_2_1500x1500.jpg 
Striva PRO

Situaci zachraňují velká sluchátka Striva PRO. Zde výrobce uvádí výdrž 15 hodin, resp. 8 hodin. Což už se dá považovat za běžnou, ale nijak ohromující výdrž. Na jeden den průměrného poslechu to stačí. Pokud vás zajímá výdrž vysílače Striva Cap, pak počítejte jen se třemi nebo dvěma hodinami.

Cap_1_1500x1500.jpg 
Striva CAP

Z výše uvedených údajů vyplývá, že bezdrátová technologie si vybírá krvavou daň zejména u špuntů, přes jejich poněkud futuristicky větší rozměry bude doba provozu v bezdrátovém režimu na hranici použitelnosti.

Co se zvukových kvalit týče, výrobce uvádí jen obecný kmitočtový rozsah 10 až 20 000 Hz a citlivost 95 dB – u obou sluchátek jsou parametry stejné.

Hlavní výhodou, kterou Wi-Fi sluchátka mají nabízet, má být přímý přístup k internetovým rádiím, streamované hudbě, pomocí registrace a nastavení vlastního profilu máte mít možnost poslouchat přednastavenou hudbu kdekoliv, kde máte v dosahu Wi-Fi.

Strivia či mobil?

Kde podle mne myšlenka WiFi sluchátek pokulhává, je fakt, že WiFi připojení má už každý slušnější mobil s MP3 přehrávačem, takže poslech streamované hudby není nic nového. Navíc máte možnost vybrat si sluchátka, která vám vyhovují po stránce ergonomické i zvukové a v neposlední řadě i cenové. A to nemluvím o katastrofálně nízké výdrži bezdrátových Wi-Fi špuntů.

Závěr? Jde o zajímavý pokus, na videu vypadá Striva lákavě. Předpokládám ale, že vysoká cena a omezená využitelnost odsoudí tento bezdrátový pokus k neúspěchu. Nebo si myslíte něco jiného?

Zdroj: Koss

Určitě si přečtěte

Články odjinud