17
Fotogalerie

LG SJ7: flexibilní soundbar 2.1 s bezdrátovým subwooferem [test]

Soundbar? Dobrá. Ale flexibilní soundbar? Co si pod podobným slovním spojením přeneseným na technicky zažité zařízení představit, snad pochopíte v následujících řádcích.

Značka LG bývá velmi často spojována s OLED televizory a panely stejného typu, které dodává dalším výrobcům. LG ale není jen OLED a TV. Výrobce nabízí podstatně širší portfolio produktů. Jednou z výrobních větví jsou zvukové systémy – v našem konkrétním případě – soundbary.

Soundbar, tedy jakási forma reproduktoru, který sám, či s doplňkem v podobě hlubokotónového subwooferu dokáže silněji, ale hlavně kvalitněji ozvučit místnost, bez nutnosti zakoupit velmi drahý zvukový systém.

Dva v jednom

LG SJ7 ale není typickým jedním klaunem, jenž se snaží obstarat zábavu ve zvukové oblasti. Na pomoc mu přispěchal zmíněný subwoofer. Ovšem hlavní prvek se zde ještě dělí na dva kusy – primární a sekundární jednotku. Primární má jasné poslání. Řídí vše důležité a zajišťuje přímé spojení se zdrojem zvuku. Sekundární má několik možností využití - režimů. Buď tuto necháte dle běžných zvyklostí zvučit s hlavní částí (režim „SOUNDBAR“), a to naležato, anebo „na stojáka“ v přiložených „miskách“.

Avšak také oba komponenty zapojíte do hry odděleně – formou předního a zadního reproduktoru s přínosem v navýšení prostorovosti zvuku. Při požadavku na obměnu poslání sáhněte na záda sekundáru a posuvný volič nastavte na hodnotu „REAR“. Nejzajímavějším režimem jest „PORTABLE“. Vedlejší zvuková jednotka skrývá, kromě jiného, akumulátor pro případný samostatný provoz bez nutnosti spojení s elektrickou sítí.

Režim „PORTABLE“, vybízí k osamocenému použití, kupříkladu na zahradě se zdrojem zvuku v podobě přes Bluetooth připojeného mobilního telefonu. No to není vůbec špatný nápad, že? A co se v této chvíli děje se zbytkem? Nic, ten si klidně hraje vesele dál. Základna se subwooferem pokračuje v přehrávání zvuku, třebas z právě sledovaného televizoru. No, a když zábava na zahradě skončí, reproduktor postavíte zpět vedle telky a přepnete na režim „SOUNDBAR“. Vedlejší jednotka nese ještě čtvrté umístění posuvného přepínače – „VYPNUTO“.

Design, popis, konektivita

Klasická černá vévodí komplet všem prvkům popisovaného zvukového systému. Pevná kovová krycí mřížka nese stejné barevné provedení. Subwoofer byl vyveden konzervativně – hranatě. Obě zbylé části systému jsou zpředu bočně zaobleny. Základní navíc nese displej s automatickým pohasínáním. Bíle svítící text po něm roluje a uvítal bych jeho zvětšení o dva/tři znaky. Doprovodný hranol signalizuje činnost za pomoci přední stavové diody. Stav nabití udá dioda vzadu.

Veškerá přípojná místa umístil hardwarový designér v oblasti zad. Na obou částech soundbaru nacházíme USB port. Bohužel s přívlastkem „service only“. Škoda. Oba mají ještě shodně vstup pro zasunutí napájecího dílu. Hlavní reproduktor nese dva HDMI porty s přívlastky TV ARC (IN/OUT). Nechybí, mně nejbližší, optický vstup. K němu výrobce, tak trochu netradičně, přidává v balení propojovací kabel. Děkujeme. Jistě je přínosem pro zákazníka, když v krabici najde vše potřebné k bezproblémovému připojení. Dle mých zkušeností právě optika spadá do kategorie nejklidnějších a nejspolehlivějších voleb. Samozřejmě popisujeme spojení s – kupříkladu – televizorem. U mobilního telefonu se vydáte párováním přes „modrý zub“. Vedlejší „reprák“ nese již dříve popisovaný přepínač režimů a tlačítko párování. Hotovo. Víc nepotřebujete.

Spojení se zdroji signálu tudíž vybíráte mezi bezdrátovým Bluetooth 4.0 a kabelovou optikou, respektive HDMI teoreticky ještě s přídavkem zpětného audio kanálu (ARC). Komunikace mezi reproduktory probíhá bezdrátově. U nás fungovala na výbornou. Podobně si TV značky LG našel systém na optice a přidal k němu přídomek LG Sound Sync, který zajistí, že ovladačem televizoru korigujete hlasitost externího zvukové aparatury. Při případném problému ve spojení sáhnete po manuálním párování. Přímé spojení přes Wi-Fi nenalézáme. Upřímně – nám nechybí.

Zvuk - LG Sound Sync_optický.JPG Zvuk - Výstup zvuku - LG Sound Sync.JPG

A takto vše vypadá u spojení s televizorem LG. První snímek představuje aktivní optický výstup. Druhý následně variantní nastavení optiky, anebo spojení přes Bluetooth - vždy s přívlastkem LG Sound Sync, který na kompatibilním televizoru umožní využití jeho dálkového ovladače pro korekci hlasitosti.

V balení navíc naleznete dvojici umělohmotných pásků na kabeláž a feritové jádro pro odstranění rušení na přívodní napájecí šňůru sekundárního reproduktoru.

Pokračování 2 / 2

Ovladač a ovládání

Černý plastový ovladač menších rozměrů, se sníženou spodní částí pro lepší úchop, zaujme čtvercovými klávesami s příjemným gumovým povrchem. Ovladač uřídí veškeré dostupné funkce zvukového systému. Rozložení sedmnácti kláves bylo provedeno logicky a jejich určení nejen vzhledem k bílým popiskům pochopí i laik.

P9210004.JPG

Systém však ovládnete taktéž za pomoci pogumovaných kláves v horní oblasti obou samostatných zvukových dílů, ač mírně odlišně. Zatímco ovládání hlasitosti naleznete na obou, přepínání zdroje zvuku nese pouze hlavní hranol, který ještě přidává tlačítko pro vypnutí. Sekundár oproti němu má osazenu klávesu na pozastavení přehrávání a aktivaci připojení Bluetooth zařízení. Ano, pro samostatný provoz ve výše zmíněném režimu „PORTABLE“. Případné vypnutí zařídí obsluha výše zmíněným posuvným přepínačem.

Možnosti a nastavení

Vzhledem k jednoduchosti systému se podobný trend odráží ve variantách nastavení. Co volíme? Jeden ze čtyř zvukových efektů (Sound Effect). ASC (přizpůsobivé ovládání zvuku), které, jak uvádí manuál - analyzuje vlastnost vstupního zvuku a poskytuje zvuk optimalizovaný pro obsah v reálném čase. BASS BLAST – posiluje výšky, basy a navyšuje prostor. STANDARD – by měl přednést drobně optimalizovaný zvuk. A konečně čtvrtý efekt – CINEMA, u kterého si máte vychutnat bohatší a filmovější prostorový zvuk.

V jednotlivých efektech zasáhnete určením výšek a basů, včetně toho, jak moc se bude ozývat subwoofer. Ekvalizér nenalézáme. Při chuti navýšit prostor experimentujte se surround tlačítkem dálkového ovladače. Kdo rozdělí obě části soundbaru na přední a zadní prostorový poslech, dokáže přenastavit poměr hlasitosti zpoždění zvuku a tím dávku prostorového efektu.

Zvuk

Dramatičnost akčních dějů byla jednoznačně navýšena. Hlubokotónový reproduktor – subwoofer duněním (pakliže obsluha toto vyžaduje) nešetří. Hlasitost jest pro běžný rozměr českého obýváku více než dostatečná. Výrobce uvádí celkový zvukový výkon 320W, přičemž subwoofer z tohoto požírá 160W. Jednotlivé zvukové profily jsou slušně výrobcem definovány a odstupňovány. Bohužel v některých chvílích bych přijal trochu širší pásmo pro řeč - více srozumitelnosti. Ta se drobně ztrácí hlavně při nižším zesílení a je jedno, jestli máte aktivován noční režim, nebo ne. Opačně u hodně hlasitého poslechu se pomyslná frekvenční vyrovnanost kazí. 

Jakoby něco ze středních a sem-tam vysokých tónů drobně chybělo. U některých děl toto skoro nepostřehnete, jinde ano. Mám rád onen barevnější „kino“ zvuk, ovšem vždy by mělo být pamatováno na jednoznačnou srozumitelnost. Přemýšlet lze nad osazenými reproduktory, ale také na samotném nastavení od výrobce. Možná by volnější forma v podobě vícepásmového ekvalizéru dokázala vykřesat ještě vyšší zážitek.

Oproti integrovaným reproduktorům v televizoru jednoznačně dochází k navýšení pohodové vzdušnosti, která postrádá zadýchávání se v náročných dynamických-bouřlivých scénách. Fanoušci dunění a burácení budou nadšeni. Prostor v předo-zadním, ale také pravo-levém gardu nezní chudě. Systém jednoznačně dokáže vytvořit lepší prostorovou atmosféru, oproti integrovaným reproduktorům v televizoru.

Verdikt

Hlavním pozitivem, které přináší zvukový systém LG SJ7, bude jistě jeho variabilní využití. Flexibilita a jednoduchost, kterou skutečně jde využít v každé běžné domácnosti. Zařazením soundbaru v základním režimu 2.1, či rozšířeném 4.1 umocní mohutnost zvukového pole, které doprovází filmovou podívanou. Přenositelnost sekundární části, navíc bez nutnosti tuto po několik hodin napájet, řadu uživatelů zaujme.

Válečná vřava u filmů, ale třeba také jekot a brum motocyklových supersportů působí reálněji. Mluvené slovo nasazuje filmovou barevnost, které však sem-tam chybí ještě trochu více srozumitelnosti pro maximální pohodu. Celkově více jiskrnosti a jakési chladivé čistoty, byť určené v některém uživatelském módu, anebo vybuzeně přes neexistující ekvalizér, by dodalo systému na kvalitě a posluchač by našel ještě lepší zážitek, takříkajíc pro jeho ucho.

Experimentujte s jednotlivými zvukovými efekty, kterým ještě přiřaďte poměr výšek a basů dle vlastního uvážení.

LG SJ7 dokáže probudit akci tam, kde u valné většiny plochých zobrazovadel bude chybět.

Klady

+ Flexibilita
+ Navýšení hlasitosti a prostoru oproti plochým televizorům
+ Posílení dynamických scén - přítomnost basů
+ Povýší možnosti přehrávání audia v domácnosti
+ Nekonfliktní design
+ Optický kabel součástí balení
+ Přehledný dálkový ovladač
 

Zápory

- Neumí rádio
- Nepodporuje párování přes NFC
- Ne vždy jednoznačná srozumitelnost mluveného slova
 

LG SJ7

Cena: 9 120 Kč

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud