5
Fotogalerie

Vybíráme domácí kino – AIO nebo komponenty

Pokud chcete domácí kino, raději si nejdříve zjistěte, jaké varianty můžete mít a jaké jsou jejich klady či zápory.

Především televizory a DVD/HDD rekordéry jsou v popředí zájmu kupujících a domácí kina, i když se stávají pomalu také samozřejmostí, zůstávají poněkud stranou. Přesto většinu majitelů televizoru dříve či později napadne myšlenka, jestli by nestálo za to velkou obrazovku doplnit stejně „velkým“ zvukem. I když se poslední dobou výrobci televizorů předhánějí v superlativech, co se kvality zvuku televizoru týče, přiznejme si, že malé rozměry televizoru nedávají výrobcům příliš velkou šanci těmto slovům dostát. Pro zhlédnutí zpráv či seriálu to určitě stačí, ale film určitě chce více.

Tip!
O prostorovém zvuku se více dozvíte v článku
Prostorový zvuk – něco jako vysoké rozlišení, ale pro uši

Co vůbec chceme?

Na začátku je třeba se rozhodnout, proč si domácí kino vůbec chci kupovat a co by mělo splňovat. Jsou dvě měřítka, podle kterých si domácí kino vybíráme. Kvalita zvuku a výbava. Obojí se však ovlivňuje a je třeba si uvědomit, že obojí něco stojí. V praxi se neomezujte na jediné řešení, které se vám zdá správné, ale podívejte se po jiných variantách – ty se mohou ukázat jako lepší řešení nežli standardní obvyklý systém, kdy dostanete vše v jednom (AIO)

Private Client 2.jpg

Chcete-li relativně levné domácí kino, ale požadujete-li, abyste třeba mohli pořady i nahrávat, určitě musíme přistoupit na kompromisy co se zvuku týče, a naopak – pokud za stejnou částku chcete kvalitnější zvuk, musíte něco oželet (HDD rekordér či DVD mechaniku). Příklad: V cenové relaci kolem 12 tisíc koupíte buďto vybavený systém domácího kina 3.1 s DVD/HDD rekordérem, či kvalitní designový systém 5.1 s DVD přehrávačem. Ale také lze pořídit samostatný AV přijímač a sadu reprobeden 5.1 nebo 5.0. Uvažujete-li o Blu-ray přehrávači, můžete mít dokonce aktivní 5.1 systém s dekodéry HD zvuku.

Zvukový projektor, 2.0, 2.1 nebo 3.1 systém

Pokud skutečně chcete jen lepší zvuk, než se line z televizoru a nejde vám tolik o skutečný prostorový zvuk, klidně můžete zvolit tuto variantu. Toto řešení je velmi vhodné do prostoru, kde nelze nebo nechceme mít žádné zadní reproduktory. Variant je velmi mnoho, nejlevnější zvukové projektory koupíte i pod 5 tisíc Kč a mohu mít už vestavěnou DVD mechaniku. Lepší a nejen po zvukové stránce kvalitnější mohou atakovat i 15 (ale i 30) tisíc korun. Zde záleží na vás, jak jste nároční.

Tip!
Více o zvukových projektorech
a variantách prostorově nenáročného ozvučení se dozvíte v článku
Prostorový zvuk do každé domácnosti.

Systémů 2.1 a 3.1 je v nabídce mnoho a prakticky každý výrobce vám nějakou nabídne. Ty levnější jsou skutečně vhodné pouze pro domácí kino a při poslechu hudby vás mohou již zklamat. Myslíte-li se, že zvuk bude stejný jako ze skutečných plnohodnotný systémů s pěti reproduktory kolem vás, tak se mýlíte. Ty kvalitnější a dražší dokáží prostorový zvuk velmi dobře simulovat, ale stejné kvality nedosáhnete nikdy. Pokud chcete 2.1 systém především na poslech náročnější hudby, raději se poohlédněte v nejbližším hi-fi studiu po klasickém hi-fi systému 2.0 bez subwooferu s párem kvalitních reprosoustav. I k těm se televizor dá bez problému připojit, s prostorovým zvukem ale už nepočítejte.

AIO vs. komponentní systém 5.1 (7.1)

Zásadní výhoda a zároveň nevýhoda kompletního domácího kina all-in-one (vše v jednom) je, že jde o kompletní vyladěnou sestavu. Výrobci se většinou snaží sadit dodávanou sestavu reproduktorů a centrální řídící jednotku, která má obvykle zabudovanou DVD mechaniku a zesilovač. Jestliže se ale v budoucnosti něco ze setu vyměnit, může to být buď nemožné, nebo zvuk může být podstatně horší, nežli zvuk původního kompletu. Z toho důvodu pokud uvažujete nad možným dalším vylepšováním nekupujte systémy AIO.

Private client 1.jpg

Už od 8 000 Kč koupíte levné sady od renomovaných specializovaných výrobců AV a hi-fi techniky, které obsahují AV přijímač s vestavěnými dekodéry prostorového zvuku a základní sestavu reproduktorů 5.1. K tomu pak již stačí jen levný DVD přehrávač či DVD/HDD rekordér (pro ty co chtějí nahrávat pořady), a systém domácího kina je na světě. Za částku jen o několik tisíc vyšší si sestavu můžete vybrat sami a místo malých reproduktorků 5.1 si můžete pořídit sadu 5.0 s velkými předními reproduktory, což je pro poslech hudby obvykle vhodnější.

zadek AIO.jpg zadek levé AV přijímač.jpg
Jak vidíte i nejlevnější a relativně málo vybavený AV přijímač (vpravo) nabízí podstatně více konektorů, ke kterým připojíte další zdroje zvuku. Také si všiměte rozdílu mezi konektory pro připojení reproduktorů; zatím co u systému AIO je kladen důraz hlavně na přehlednost a bezproblémovou instalaci, u AV přijímače již můžete použít silnější a kvalitnější kabely dle vlastního výběru

Volbou komponentní sestavy si také otevíráte dveře pro bezproblémové (a levnější) vylepšování vaší sestavy. AV přijímač se navíc může stát centrem, přes který budete mít zapojeny všechny audio a video přístroje – nabízí daleko větší množství vstupů a výstupů než AIO systém. Dále platí jeden obecně platný fakt – sestavy samostatných komponent nabízí vyšší kvalitu zvuku a větší výkonovou rezervu. Proto jsou daleko vhodnější do větších místností.

Tip!
Kam reproduktory v interiéru správně umístit se dozvíte v článku
Jak dobře rozmístit reprosoustavu

Systém AIO se hodí tehdy, nebudete-li nic už vylepšovat, měnit. Je nutno také přiznat, že pro méně technicky orientované jednice obvykle domácí kino AIO nabízí snadnější obsluhu (a ze začátku i instalaci, zapojení a nastavení). Pokud si pořizujete domácí kino AIO k televizoru, klidně zvolte systém stejné značky jako máte váš plochý televizor. Když pomineme estetickou stránku (výrobci domácí kina designově velmi vhodně ladí k svým televizorům), budete moci pro ovládání obojího využívat jediný dálkový ovladač. U samostatného AV přijímače bývají také ovladače, které umí více přístrojů, ale ty lepší co zvládají i jiné značky u levných přístrojů nenajdete.

SYS-2000_Homestyle.jpg

Výrobci televizorů také nabízí několik variant domácích kin – máte sice stejnou centrální DVD jednotku, ale jiné dodávané sady reproduktorů. Můžete si tak volit mezi malými regálovými reproduktorky (jsou velmi nenápadné) a většími štíhlými sloupovými, které jsou vyšší a dají se postavit na podlahu. K dispozici jsou samozřejmě i kombinace, kdy máte třeba jen přední repro sloupové, ale zadní jsou již malé regálové. Zde nezapomínejte, že výrobci samozřejmě počítají u všech (tedy i sloupových!!!) reproduktorů s možností instalace přímo na stěnu pokoje. Máte-li například televizor pověšený na stěně, není problém pod něj zavěsit centrální reproduktor a po stranách pravý a levý.

Tutéž možnost variabilní instalace máte samozřejmě i u komponentních variant domácího kina. U dřevěných bedniček je k dispozici velké množství různých konzol pro montáž na stěnu, které umožňují i přesné polohování efektových reproduktorů.

Rada na závěr: I když se vám některý systém velmi zalíbí, vždy si s chladnou hlavou promyslete, zda je to skutečně ten, který splňuje vaše požadavky na funkce, kvalitu zvuku, uživatelský komfort a instalaci. Nenechte se svazovat tím, co má soused či co vám předvádí prodavač.  

Určitě si přečtěte

Články odjinud