9
Fotogalerie

Ferguson AV-770: test AV receiveru

Filmy přímo z receiveru, budoucnost nebo slepá ulička? Nabídne Ferguson kromě konektoru HDMI i dobrý zvuk?

Receiver Ferguson AV 660 vzbudil v minulém testu nejen naši pozornost. Otestování jeho mnohem vybavenějšího sourozence Ferguson AV 770 vymykajícího se dosti nadstandardní výbavou bylo tedy jen otázkou času a zde přinášíme jeho test.

Perfektní čelní panel z broušeného hliníku včetně kovového ovladače volume, který má velice jemný chod a netrpí nepříjemným vikláním bylo to první, co mne zaujalo po vybalení receiveru z krabice. Celkově na mě zapůsobil velmi střízlivým a decentním dojmem, nikde žádná plastová náhražka, vše poctivě kovové. Obvyklý kruhový volič vstupů je zde pro lepší přehlednost nahrazen samostatnými tlačítky pro každý zdroj signálu. Na parametry střídmý display je na oplátku velmi přehledný a bez problémů čitelný i z větší vzdálenosti.

předek.jpg

Dojmem vyšší třídy také působí decentní podsvětlení stanby spínače efektním modrým světlem, které se po zapnutí ještě mírně zesílí, stejně zapůsobí vybavení USB vstupem na čele přístroje. Nicméně třeba připojení běžného 1GB palce od Kingstonu šlo tak ztuha, až má jeden pocit, že něco dělá špatně. Tak trošku odhaduji, že po nějaké době používání hrozí panelu v okolí slotu poškrábání.

Jako u AV 660 je nepřehlédnutelný mohutný toroidní transformátor a chladič, přístroje jsou vnitřní konstrukcí vůbec hodně podobné, na zadním panelu však již potěší větší výběr konektorů. Ze zdánlivě nebývalého počtu digitálních vstupů (3 optické + 3 koaxiální) se vyklubaly zase jen tři, pouze s výběrem toho či onoho propojení, ale spolu s čelním optickým vstupem by to mohlo při běžném použití stačit.

Nelze si nevšimnout RS 232C datového konektoru s přepínačem update a normal pro budoucí aktualizaci softwaru přístroje, jak praví manuál. Výrobce se však dále podrobněji nerozepisuje a nejspíše se bude jednat především o update ohledně DivX formátu. Zkušenost s vývojem trhu v poslední době však napovídá, že dříve než stačí vyjít nějaký upgrade, bude na trhu nejspíše nový přístroj. Kvalitní a barevně odlišené svorky s bezproblémovým použitím banánků nám umožnily v testu připojení kvalitních kabelů i o velkém průřezu.

Výbava s kompromisy

Stěžejní bychom mohli na první pohled označit osazení třemi vstupy HDMI s jedním výstupem. Je nutno ovšem dodat, že v rámci kategorie jsou konektory HDMI pouze s funkcí přepínání a průchodu vstupních signálů do výstupu, samozřejmě i bez jakéhokoli převodu analogových videosignálů na HDMI. Ačkoli je tento standard schopen přenášet také multikanálový zvuk, v našem případě je nutné vést z DVD do receiveru paralelně s HDMI kabelem ještě optický nebo koaxiální kabel. Je to takový malý obchodní trik většiny výrobců, avšak nutno dodat, že v tomto případě je v návodu dostatečně srozumitelně upozorněno, že je podporován jen přenos z HDMI vstupů do HDMI výstupu bez jakéhokoli ovlivnění routovaného signálu obvody receiveru.

zadek.jpg

S tím souvisí bohužel taktéž obrazové omezení a to v podobě výstupu pro OSD, které je dostupné pouze na kompozitním nebo S-video konektoru včetně přehrávání z USB! Příslušný kabel je nutno propojit z receiveru do TV taktéž paralelně s HDMI. Je to vlastně takový servisní kanál, na který musíte přepnout. Tyto berličky levnějších HDMI receiverů jsou ale zcela běžné, tak nehodnotím jako mínus, spíše je to typická ukázka, že HDMI je této kategorii výrobků spíš jen jako doplněk navíc.

Docela by mne ale zajímalo, jakým způsobem jsou takto vybavené receivery zákazníkům v obchodech prezentovány. Tenhle výrobek (a to se mi líbí) na sobě nemá dokonce ani žádnou zavádějící nálepku a v návodu je na vše kolem propojení HDMI upozorněno tučným písmem. Český překlad manuálu je sice velmi stručný, ale výstižný a rozsahem shodný s polským originálem.

Zkušební 6 Mpix fotky z USB byly přehrávány poměrně svižně, bez zdlouhavého a nudného načítání, které bývá jinde běžné. Při práci s diskem se na obrazovce objeví tři virtuální tlačítka rozlišující MP3, JPEG nebo MPEG 4 soubory. Ty jsme v podobě zkušebních ukázek přehráli naprostou většinu bez problémů a to včetně titulků, krom špatně zobrazené české diakritiky.

Celkově implementaci USB slotu hodnotím jako velmi slušný pokus o naprostou variabilitu připojení, nebýt výše popsaného nedostatečného videovýstupu. U empétrojek není co řešit a přehrávání DivX souborů ještě taky jakž takž ujde, ale kvalitou fotek přes S-video nebo nedej bože kompozitní videovýstup dnes rozhodně nikoho neomámíte. Vše se pochopitelně násobí s rostoucí velikostí úhlopříčky připojené plazmy či LCD.

Ovládání skoro na jedničku

Velkých změn doznal ovladač, celkově oproti AV 660 dospěl, tlačítka jsou barevně odlišená, ale hlavně větší a ergonomie je v porovnání s nižším modelem nesrovnatelně lepší. Přímá volba k nejdůležitějším parametrům a osvědčené, dnes již klasické uspořádání kurzoru se čtyřmi funkčními tlačítky kolem je asi nejrozumnější kompromis pro všechny uživatele. Nastavení pomocí přehledného OSD navzdory absenci stále běžnější kalibrace mikrofonem by měl zvládnout i naprostý laik. Zpoždění je nastavitelné jak v milisekundách, tak v metrech, HDMI se dá v případě nevyužití vypnout.

detail.jpg
Pod kovovým ovladačem hlasitosti naleznete také digitální optický vstup

Trochu jsem se pozastavil u funkce HDMI PRE +3dB, dle manuálu slouží k použití delších HDMI kabelů, tedy snad jakýsi zesilovač HDMI na delší vzdálenosti? Obávám se ale, že problematika delšího HDMI propojení je daleko složitější, a tak bude spočívat spíše na bedrech kvalitního kabelu schopného odolat všudypřítomnému rušení a schopnosti přenést i vyšší datové toky. Zaujme také verze instalovaného softwaru, ta je nyní ve verzi 1.0 a uvidíme, co nabídne výrobce k stažení později. Nelze samozřejmě opomenout kvalitní vestavěný tuner RDS schopným pojmout celkem 15 stanic FM/AM.

S jedním kanálem navíc

Co se týká zvukového hodnocení, mohu plně odkázat na minulý test levnějšího 6.1 kanálového AV 660, tedy zvuk s obrovskou razancí, rezervou ve výkonu a pozoruhodnou dynamikou. Mimochodem výkon 100W na kanál do 8 ohmů zůstal stejný a s touto rezervou můžete také počítat při výběru beden i do výkonově náročnějších instalací. Sedmý kanál vykreslil poslechové pole jen neznatelně plastičtěji. Sice jsem neměl oba přístroje pohromadě, ale poslechový test proběhl prakticky za stejných podmínek. Tedy pro danou kategorii vynikající AQ 5.1 set Kentaur II, poté stereo test na AQ Labrador 6 a B&W 604 – myslím tímto byly odhaleny ve zvuku veškeré ctnosti i nectnosti.

Přesto, že je zvuk co se výkonu týče na svou třídu nadprůměrný, má „mouchy“ v podobě jemných zvukových lupanců díky, kterým řadím receiver zvukově paradoxně o kousíček níž než AV 660 u kterého jsem se s ničím podobným nesetkal. Uvedené se projevuje jednak při úplném zeslabení a následném zvýšení hlasitosti, ale třeba také při přepínání vstupů a nebo poslechu a přepínání skladeb z USB disku. Stejně jako u Fergusonu AV 660 i tady potěší při zasunutí sluchátek kvalitní odpojení reprosoustav pomocí relátka bez rušivých zvukových projevů v reprosoustavách.

 

dálka.jpg
Dálkový ovladač je přehledný s dobrou ergonomií a tvarově odlišenými důležitými tlačítky

Nemohu nezmínit, že se na hodnocení také trochu podepsal malý ventilátorek nejspíš nevalné počítačové „no name“ kvality připevněný k hliníkovému chladiči koncových stupňů. Přístroj se sice díky němu při provozu jen velmi málo zahřívá, ale tak po půl hodince hraní běží prakticky pořád a po zeslabení ještě dost dlouho i bez výkonového zatížení. Při tichém poslechu je pro běžné ucho vrčení už dost zřetelné.

Mimochodem u AV 660 je také a při testu jsem o něm ani nevěděl. Ovšem je možné, že je to jen vlastnost námi testovaného kusu. V normálním a hlasitém provozu o něm sice takřka nevíte, ale při tichém poslechu to tam prostě je a nejednomu z budoucích majitelů to může vadit. Osobně preferuji raději přístroje bez aktivního chlazení, nicméně když už tam je, pokud je kvalitní, není problém. U přístrojů v AV technice obecně však nemá být výrazně slyšet.

Koupit či nekoupit?

Přestože může test vyznít trochu nelichotivě, celkově bych hodnocení uzavřel asi tak, že mne receiver svou koncepcí i přes výše uvedené nedostatky oslovil přeci jen o trochu víc než nižší model AV 660. Největší zásluhu na tom má jistě ovládání, ona totiž lepší „tatranka“ a implementace OSD dělá svoje. HDMI přepínání je jistě výhodou, ovšem přičteme-li USB slot nejen pro MP3 a fotky, ale i pro přehrávání DivX souborů a dále celkový „kovový“ design přístroje s cenou jen o málo vyšší než AV 660, máme zde jednoznačného favorita z celé série.

A jak si stojí v porovnání se značkovou konkurencí? Výbavou jednoznačně vítězí, na zvukových kvalitách by se určitě mohlo zapracovat, ale poslechem ověřený výkon zesilovače za tyhle peníze dostanete jen stěží. Na stránkách výrobce je totiž nasazena poměrně nízká doporučená cena 9190 Kč s DPH.

FERGUSON AV-770

Cna 9190 Kč

  • integrované dekodéry Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic IIx, DTS-ES, DTS NEO:6, DTS-ES 7.1, DTS-ES Matrix 7.1
  • výkon 100 W RMS (8 ohmů, 1 % THD)
  • harmonické zkreslení méně než 0,05 %
  • kmitočtový rozsah 22 Hz – 25 000 Hz (linkové vstupy, +0,5/-1 dB )
  • odstup signál/šum 75 dB – linkové vstupy
  • videovstupy/výstupy-zadní panel 3×/1× HDMI, 2×/1× komponentní, 3×/1× S-video, kompozitní 3×/1×
  • audiovstupy/výstupy 5×/2× stereo, 7.1 kanálový vstup/výstup
  • digitální vstup/výstup optický 3×/1×, koaxiální 3×/1×
  • přední AV vstup 1× S-video/kompozitní, 1× stereo, 1× optika
  • USB MP3, JPEG, DivX, XviD
  • tuner RDS, 15 FM/AM stanic
  • příkon 700 W
  • rozměry (š × v × h) 434 × 132 × 372 mm
  • hmotnost 12kg
  • příslušenství dálkový ovladač, AM a FM anténa, originální a český návod

Zapůjčil

Acomp, Ostrava
kontakt 603 741 509, www.ferguson-digital.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud