5
Fotogalerie

DVB-T2: druhý digitální krok, chcete kvalitnější obraz? (anketa)

Přechod z analogového k digitálnímu vysílání je hotov, řeč se začíná obracet druhé generaci, tedy k DVB-T2. Co vám přinese a co odnese? A chceme vůbec další změnu?

Digitalizace pozemního vysílání je u konce a téměř všichni z nás by už měli přijímat digitální vysílání. Myslíte-li si, že máte zase na dlouhou dobu vystaráno, tak se pletete. Pomalu se chystá přechod na DVB-T2. Povězme si, co to pro nás bude znamenat.

Proč právě DVB-T2?

Při přechodu z analogu na digitální vysílání bylo mnoho lidí nemile překvapeno, že je obraz kostičkovaný, s méně detaily. Zkrátka, že digitální vysílání vypadá hůř, než kvalitní analog. Na druhou stranu u digitálního vysílání jsme ušetření analogových duchů a starých problémů s anténami, změny kvality signálu dle počasí, zvětšilo se množství televizních programů, přibyl elektronický programový průvodce. DVB-T2 by mělo především přinést nárůst kvality obrazu, a to díky prostému faktu, že se zvýší množství dat. Datový tok má být u DVB-T2 až o 40 % vyšší ve srovnání s DVB-T.

DVBT2.jpg 

Z technického hlediska se mění i kódování: ze zastarávajícího MPEG-2 na kvalitnější H.264/MPEG-4  AVC. Přidejme k tomu více možností, jak optimalizovat televizní signál (byla přidána například vnitřní modulace 256 QAM, nové poměry ochranného intervalu, více najdete v přesných specifikacích DVB-T2), a mnoho technicky zaměřených lidí má jasno, že přechod na DVB-T2 je nutností.

Zjednodušeně: zatím co nyní máme pět programů v SD rozlišení, v budoucnu to bude pět programů v HD rozlišení (nebo až dvacet v SD), jinými slovy jednu frekvenci bude moci využít opět více stanic. Zejména u stále větší plochých televizorů divák by mohl ocenit vyšší kvalitu obrazu, kdy se ukazuje, že spolu s rostoucí úhlopříčkou rostou i nároky na kvalitu HD vysílání, že zkrátka samotná kouzelná zkratka „HD“ není samospasitelná.

dvb-t2.jpg 

Výhodou zavedení DVB-T2 z pohledu diváka by mělo být zvýšení kvality obrazu, možnost vysílání 3D, lepší odolnost signálu proti šumu a interferencím, přičemž příjem bude možný i se stávající anténní technikou. Nevýhodu představuje nutnost zakoupení nového televizního přijímače (nebo výměny tuneru). Stávající DVB-T tunery v televizorech nelze využít, a to ani ty, které umí přijímat HD signál. Znamená to nutnost pořídit nové set-top-boxy a silnou motivaci k výměně plochého televizoru za nový.

Pilotní vysílání DVB-T2 v ČR

Pilotní vysílání ve standardu DVB-T2 již proběhlo nebo probíhá ve Velké Británii, Finsku, Německu, Itálii, Španělsku, Švédsku a Rakousku. U našich jižních sousedů do dvou let chtějí pokrýt DVB-T2 signálem 80 % populace.

usb-dvb-t2-tuner.png 

České Radiokomunikace spustily pilotní vysílání DVB-T2 nejprve v Praze, dále v okolí Jihlavy, v Jižních Čechách a později se chystá rozšíření také do dalších regionů. Výstavba sítě DVB-T2 pro televizi s vysokým rozlišením by podle Českých Radiokomunikací měla ideálně začít v průběhu roku 2012 tak, aby byl nový standard dostupný pro velkou část obyvatel ČR v létě 2012, při příležitosti konání Olympijských her v Londýně. Z jednoduchého důvodu. Aby vůbec bylo pro koho v DVB-T2 vysílat.

dtt.jpg

Na co se ještě můžeme těšit?

Další možnosti, které DVB-T2 přináší, jsou hybridní televize a 3D vysílání. Hybridní TV je technologie nabízející kromě přístupu do online videoarchivu televizních stanic také další funkce, mezi které patří například moderní podoba elektronického programového průvodce. Je to spíše moderně vyhlížející internetový portál, kdy část informací je součástí televizního vysílání, pro zbytek se využije síťové připojení k internetu. Máte pak možnost přehrávat videa a kromě klasického programu lze shlédnout mimo jiné i ukázku z chystaného pořadu. Hybridní vysílání letos zkoušejí již například ve Francii. 

ard-mediathek-hbb-prototype.jpg 

Chtějí lidé lepší obraz a více kanálů?

Problém je, zda vůbec někdo nové kvalitnější digitální vysílání chce. Více televizních stanic, které touží vysílat kvalitní obsah, se zde těžko najde, také se ukazuje, že mnoho lidí rozdíl mezi SD a HD obrazem nevidí, nebo jej vnímají jako bezvýznamný. Při příchodu Blu-ray disků s HD filmy se davy také na ně nevrhly, DVD mnoha lidem zkrátka stačí. Ti nároční pak již nyní mají možnost přejít na sateltiní vysílání DVB-S2.

Nutnost dalších investicí do nových digitálních tunerů se také lidem nebude líbit, a tak i když se nebudu muset měnit antény a anténní rozvody, jako tomu byl při přechodu z analogu na digitál, „pouhá“ vyšší kvalita obrazu, jak to bude vnímat mnoho lidí, zkrátka nebude tou pravou motivací. O termínu přechodu na DVB-T2 se zatím nehovoří, i když se kdysi muvilo dokonce o roku 2012, což se samozřejmě nestane.

A co vy? Uvítali byste přechod na DVB-T2?

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud