16
Fotogalerie

Samsung HW-MS550: lepší zvuk k TV aneb soundbar pro každého [test]

Soundbar - zbytečná zvuková krabice pro zachytávání prachu, nebo prvek pro alespoň částečné vylepšení zvuku plochých televizorů?

Řada lidí již na zvukovou stránku zařízení v domácnosti rezignovala. Vystačí si se základem v podobě integrovaných reproduktorů v televizoru. Zbytek dodávají „chrchlátka“ u PC, či v lepším případě o kategorii dokonalejší sluchátka. Ty se také připojují k mobilu, anebo se zvuk nechává přehrávat přímo z něj, což už povětšinou spadá k dávce osobního sebemrskačství. Kdybychom tedy chtěli mluvit o alespoň minimální kvalitativní zvukové reprodukci.

cz-hw-ms550-hw-ms550-en-lperspectiveblack-63486360.jpg

Mnohokráte si porovnávám zvuk moderních „placek“ a vzpomínám na prostorově náročnější – robustní CRTčka. Ve špičkových původních telkách našel kvalitnější zvukový doprovod své místo, včetně možnosti osadit hlubokotónový reproduktor – subwoofer. Po nasazení LCD a plazma anorexie se vytvořilo vakuum v kvalitnějším zvuku. Ne, že by neexistovaly výjimky, ale… Dnes se občasně dá narazit na slušnější zvuk, ne – že ne. Ovšem, když už umí zahrát „komplet“ pásmo, zase chybí trochu více razance a surové hlasitosti. Při vyšším zesílení, jednoduše řečeno, se televizor začne zadýchávat a doposud krásné tóny odcházejí a na povrch vyvěrají neduhy. Vše zní ploše, plastově, basy tvrdnou, nemají rozmach a barevnost, výšky piští – jsou agresivní.

No a tak alespoň pár z nás napadne otázka – co s tím. Peněz není nazbyt, a když už jsou, tak prostor nedává šanci umístit cokoliv kamkoliv. Výborným počinem proto může být zakoupení tzv. soundbaru. Jedné „bedny“, která by mohla alespoň částečně vylepšit původní bídu, která doma u sledování filmů (a nejen těch) vládne.

O co půjde?

Jeden dvoukanálový zvuk vyluzující „hranol“ (čti soundbar) máme k dispozici. Jedná se o Samsung HW-MS550. Zajímavé na něm bude srovnání s současně testovaným televizorem Samsung UE55MU7002, jehož zvuková část údajně nepatří ke špatným. Otázky si před testem pokládáme dvě. Je zakoupení soundbaru přínosem? Dokáže HW-M550 výrazně kvalitativně přeskočit zvučící LCD stejné značky, která jistě nespadá do kategorie nejnižších modelů?

cz-feature-wireless-surround-sound-ready-61703563.jpg
Kdo chce, může přikoupit přímo bezdrátový set dvou zadních reproduktorů pro lepší prostorový zvuk.

O zvuk soundbaru se stará šestice reproduktorů s udávaným celkovým výkonem 120 W a frekvenčním rozsahem 50 Hz až 20 kHz. Jednoprvkový systém využívá dekodér Dolby Digital 2ch a DTS 2.0. Přehrávat lze High-Res Audio (96kHz/24bit). Neschází podpora firemního HDMI-CEC (Anynet+)Multiroom Hub a Multiroom aplikace pro mobilní zařízení. K soundbaru tak teoreticky bezdrátově ještě přidáte další skupinku Samsung reproduktorů, pro extrémnější zážitek. 

Design, popis, konektivita

Podlouhlý a poměrně těžký černý kvádr designově má zapadnout do prostoru před/pod TV (součástí balení jsou držáky na zeď) a nijak nepoutat pozornost. To se jistě podařilo. Logo výrobce je na horní části, základní ovládací prvky na pravoboku a přípojná místa – trochu netradičně – ve výklenku spodní partie, která sedí na čtveřici drobných gumových nožek. Přední obdélník vyplňuje pevná krycí mřížka, za níž se dokonce skrývá displej menších rozměrů. Bíle svítící technicky ztvárněné alfanumerické znaky na něm musejí rolovat.

Musím přiznat, že toto řešení se mně líbí svoji barevností, jemností a technickým výrazem, ovšem přijal bych přeci jen více znaků současně zobrazitelných – osm si myslím by bylo tak akorát. Ano, displej by musel narůst. Sám automaticky pohasíná, jestliže obsluha neprovádí žádnou akci spojenou s nastavením, respektive změnou hlasitosti, a tak o jakémkoliv rušení diváka nemůže být řeč.

Koho z vás zajímají možnosti připojení… „z drátových“ vybízí k ataku dvojice HDMI, jeden s přívlastkem ARC (pro spojení s televizorem, který má HDMI taktéž se zpětným audio kanálem – nutno mít HDMI kabel s podporou ARC!). Nechybí USB rozhraní, analogový 3,5mm jack (AUX IN) a digitální optický vstup. Vzduchem navážete spojení prostřednictvím Bluetooth a Wi-Fi. Hypermoderní párování skrz NFC není podporováno.

Pozorný majitel objeví ještě napájecí výstup k TV, zdířku pro zasunutí bezdrátového hardwarového klíče pro spojení s dalším reproduktorem, dvě drobná tlačítka Wi-Fi Setup a SPK Add pro Samsung Multiroom řešení a samozřejmě místo pro napájecí kabel.

Dokoupit možno propojovací díl, jenž spojí televizor a soundbar v jeden celek. Zajímavé. Naproti tomu z balení vytáhnete dálkový ovladač. Plnohodnotný ve stylu moderních multimediálních TV „dálek“ od Samsungu.

Z výtek vedoucích směrem k designu, respektive provedení si neodpustím jednu na hardwarového inženýra. Zkoušel jste si připojit dolů do optického audio vstupu kabel? Pokud ano, tak jste ho zcela jistě nevytahoval. Místa nula nula nic, takže více-méně zůstává v nabídce klasické řešení (omlouvám se) blondýny – chytnout kabel za šňůru a vytrhnout z portu. Namísto správného vysunutí držením za konektor. Někdy je cena za krásu vysoká. Ideálem bude, vymyslet si plochou a tupou pomůcku, která se zasune mezi stěnu Samsungu a většinou natěsno nedoléhající konektor. Současným tažením a zároveň „páčením“ kabel odpojit.

Pokračování 2 / 3

Ovladač

Jednoduchý černý ovladač menších rozměrů ve výše popsaném stylu „Samsung“ se dobře drží, vzhledem neuráží a nabízí vlastně vše potřebné pro uřízení systému. Ano, dá se hovořit o pár tlačítcích navíc, které by vylepšily přímý přístup, aby nebylo nutné využívat dlouhého stisku jiných, pro skryté volby (jejich kompletní přehled naleznete v českém návodu k výrobku).

Středově orientovaný směrový prstenec s vnořeným sdruženým buttonem play/pause rozbíjí zbylou osmici kláves na dvě skupiny. Horní se základním zapnuto/vypnuto, ovládáním zvuku (výšky a synchronizace) a skokovou aktivací jednotlivých vstupů. Ve spodní partii kolébkově upravíte hlasitost a regulujete basy, aktivujete „Surround režim“, další klávesou „Smart režim“. Poslední tlačítko skokově listuje v přednastavené pětici zvukových profilů.

Připojení, možnosti a nastavení

V rámci nabízené konektivity najdou uspokojení přátelé pevných a přiznejme si stále méně problematických spojení, ale také nepřátelé jakýchkoliv kabelů. Pevné spojení uskutečníte skrze HDMI šňůru s podporou ARC, pakliže byl zpětným audio kanálem obdařen i váš televizor. Někdy se spojení takto vytvořené nedaří udržet při životě, přičemž by mělo být skoro jedno, kterou značku kabelu využijete. Není. A neplatí drahý kabel, spolehlivý kabel. Komu se nedaří přes HDMI s ARC zařízení spojit, doporučuji TV (při neúspěchu i soundbar) vypnout a znovu zapnout, nejlépe odpojením od sítě. Nové kompletní načtení prostředí zabere. Následně již vše běží.

Při jakýchkoliv nedostatcích se vydejte cestou propojení digitální optikou. Ta nikoho nezklame. 

Druhé skupině se nabízí navázání kontaktu prostřednictvím Wi-Fi, anebo Bluetooth. Z mého pohledu byl Bluetooth méně kostrbatý. Wi-Fi reaguje na nastavení routeru a některých restrikcí se kterými evidentně nechce „kamarádit“. Z druhé strany návod popisuje, že se při Wi-Fi připojení zařízení softwarově aktualizuje. U Wi-Fi spojení by televizor i soundbar měly viset na jedné síti. Když zařízení stejně nechodí korektně, začněte u routeru… poohlédněte se v nastavení na viditelnost SSID, typ kódování (automatika nemusí být přínosem) a v neposlední řadě nezapomínejte na případnou aktivní MAC filtraci. On totiž televizor pomyslně navádí soundbar do sítě, a když zapnete omezení, zcela jistě akce selže – nikoliv vinou strojů.

Vyzkoušeli jsme si, že po úvodním spojení a připojení, lze televizor zpět vrátit na kabelové připojení k internetu, přičemž oba borci dále spolehlivě komunikují.  

Lišta nastavení - Rychlá nastavení - Soundbar.JPG

Bezdrátová konektivita přijde vhod u mobilních zařízení. Odzkoušeli jsme párování s mobilním telefonem. Vše proběhlo rychle a jednoduše – bez závad. Majitelé mobilů s operačními systémy iOS a Android vyhledají firemní aplikaci pro Multiroom systém a vyzkoušejí její variace.

Skromnější nastavení někoho zamrzí, jiný je vítá. Vyberte si sami. Ono co vlastně nastavovat? Navolte jeden z pětice základních zvukových režimů (STANDARD, MUSIC, CLEAR VOICE, SPORTS/MOVIE), které doplníte ještě o dva (Smart Mode/Surround). Bedna dovoluje přizpůsobení výšek a basů. Hluboké tóny se samostatným tlačítkem na ovladači. Jednou z několika tzv. skrytých nastavení vejdete do sedmipásmového ekvalizéru, přičemž si frekvence přeházíte dle svého.

Při vhodném spojení s podporovaným televizorem bude mnoho z popisovaného dostupné přímo v nabídce TV (připojení pevné nabídne více). Využít k zesílení a zeslabení taktéž půjde ovladač televizoru.

Pokračování 3 / 3

Zvuk

Zkoušeli jsme různé filmy a hudbu. Samozřejmě – soundbar byl výrobcem naladěn hlavně na efektový projev při filmových scénách. Jednotlivé profily proklikáte, abyste nakonec skončili u prvního – „Standard“. Občasně zařadíte  „Movie“. Zajímavostí byl „Smart Mode“. Většina automatik pro cokoliv nefunguje, ovšem tady sem-tam jde využít ku prospěchu věci. Šťoural honem prubne ekvalizér.

Zvuk byl dostatečně hlasitý pro dynamický hlasitý projev v rámci běžně velkého obývacího pokoje se zařazením k adekvátně velkému panelu. Řečové pásmo nestrádá, patří ke srozumitelným s přídechem příjemného zabarvení. Zesílení na něj nepůsobí negativně. Mluvené slovo bylo sykavek a agresivity prosté. Byť se jedná o zařízení typu vše v jednom, akční scény nepostrádají razanci, dunění a určitou dávku ohlušení. Rotor prolétajícího vrtulníku, řev závodního auta, ale taktéž zurčení rozbouřené řeky přidávají obrazové složce adekvátní zvukový hlubokotónový dokres, jenž naplňuje základ formátu domácího kina. Radostně tak uslyšíte požadované „dum-dum“.

Příjemné překvapení přináší nižší hlasitost při večerním sledování tak, aby nikdo nebyl rušen. Jednotlivé složky zůstávají stále v akci, žádná nechybí, jen jejich razance a chuť se předvést adekvátně klesá. Běžně narazíte na zařízení, jehož projev zde výrazně strádá. Mluvené slovo upadá do nesrozumitelna a basová složka propadá. Toto se HW-MS550 netýká.

Naopak vysoká hlasitost nežene stroj do limitu se zřetelným zadýcháváním se. Můžeme zde soupeřit, co netopýří ucho uslyší a neuslyší, ale domnívám se, že ve své kategorii má testovaný Samsung důstojný hlasitý projev. Při plném zesílení však část osazenstva obýváku naznačí, že čekala ještě větší grády. Subjektivně jsem raději, když zařízení skutečně nejde až k hranici svých možností, ale zachová si co nejvíce korektní přednes.

Na druhé straně bych přijal ještě více předo-zadního rozletu. Zde platí mnohokráte opakované – kde není bedna, není zvuk.

Kdo spustí hudební soubory, nemusí zoufat. Kvalita neodchází v dál. Je stále zde v její líbivé, napsal bych odpočinkové, podobě. Nejedná se o preciznost hudební stereo sestavy, která předkládá každý tón s přesností mu vyhrazené. Valná většina posluchačstva si v podobném projevu najde kamaráda. Zbytku nepomůže nic, krom zakoupení dražšího, úplně jiného zařízení.

Zvuk-Zvukový výstup-Zařízení.JPG

Verdikt

Ano, řešení doprovodného zvuku k televizím bylo, je a bude více. Vyberte si pro sebe to nejbližší a adekvátní částce, kterou chcete zaplatit. Každé řešení nese s sebou klady a zápory. Mezi jednoznačná negativa při aktivaci čehokoliv dalšího připadá navýšení spotřeby elektřiny a zabrání nějakého prostoru.

Na začátku článku jsme si položili dvě otázky – nyní odpovíme. První zněla - je zakoupení soundbaru přínosem? Ano, z našeho pohledu se jednoznačně posunete zvukově zcela jinam. Nejedná se o pomyslný krok kupředu, ale v mnoha případech o slušný skok kupředu.

Druhá otázka - dokáže HW-M550 výrazně kvalitativně přeskočit zvučící LCD stejné značky (UE55MU7002), která jistě nespadá do kategorie nejnižších modelů? Noty linoucí se z útrob testovaného LCDčka určitě patří svoji kvalitou k nadprůměru, co na trhu uslyšíme. Nicméně i v tomto případě obyčejný nenáročný člověk určuje jednoznačného vítěze. Tím se stává soundbar.

Oproti televizoru nabídne větší dynamiku, vzdušnější prostor, vyšší zvukovou barevnost, rozsah a rozpětí. Chce se napsat rozlet. Televizor MU7002 proti němu stále skomírá v určitém limitu, jenž neumí zlikvidovat. Na velkou hlasitost sice umí „řvát“, ale chybí mu podpora síly a nadhledu skrze celé pásmo.

To byla pozitiva. Z negativ spadajících přímo k námi testovanému soundbaru Samsung HW-MS550 zařazujeme – nepřítomnost rádia, nepřítomnost párování přes NFC, výše zmíněný problematický přístup k některým kabelům (optika). Ten zbytek se vlastně utápí již v pozitivech. Zvuk jsme vylepšili, prostoru moc nezabrali.

Uživatelstvo se často táže, kdo vlastně cosi podobného aktivně využívá. No přátelé – při filmu celá rodina. Typickým konzumentem z (nejen) mého okolí jsou pubertální maniaci, kteří si prostřednictvím Bluetooth připojí soundbar k mobilu a „zvučí“ si přes něj. Mezi další typické konzumenty patří zaměstnané ženy (koho by to napadlo), které po příchodu z práce domů, odhodí mobil na poličku, spárují ho se zvukovým zařízením, pustí oblíbenou hudbu a jdou řešit domácí práce.

Z našeho testu jasně plyne, že soundbar Samsung HW-MS550 doporučujeme všude tam v domácnostech, kde nejste spokojeni se současným stavem zvukového doprovodu, který poskytuje televizor. Hrajícím „hranolem“ povýšíte nejen primární cíl – zvuk TV, ale získáte nové možnosti. 

Klady

+ Navýšení kvality zvuku plochých televizorů
+ Možnosti připojení
+ Jednoduchost ovládání
+ Ekvalizér
+ Příjemný dálkový ovladač
+ Povýší možnosti přehrávání audia v domácnosti
+ Nenápadný design

Zápory

- Špatný přístup při odpojování kabeláže
- Neumí rádio
- Nepodporuje párování přes NFC
- Práce s ukrytými předvolbami přes dálkový ovladač
 

Samsung HW-MS550 - soundbar

Cena orientační: 9 990 Kč

 

Jak jsme testovali

K testům soundbaru Samsung HW-MS550 a LCD televizoru Samsung UE55MU7002 byl zapůjčen taktéž špičkový Ultra HD Blu-ray přehrávač Samsung UBD-M9500. Přehrávač s podporou True 4K PlaybackHDRduálním HDMI připojenímbezdrátovou konektivitou a Smart HubemUHD upscaling mu nečiní nejmenší potíže. Na výstup dodává 7.1 kanálový zvuk. S nejen zařízeními značky Samsung navazuje spojení prostřednictvím HDMI-CEC (Anynet+).

Všechny tři zmíněné prvky zapojené do systému domácího kina Samsung řadí do stejné třídy a tvoří povedený designový set. 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud