6
Fotogalerie

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

Považujete optická média za přežitek, dáváte přednost digitální distribuci, ale přesto si na své televizi chcete přehrávat filmy? Když pomineme možnost propojení počítače s televizí a připojení flash disku k televizoru/DVD přehrávači s podporou USB, zůstává nám tu ještě jedna možnost v případě, že máte televizi připojenou do vaší domácí sítě, která v posledních letech nabývá na významu. Výrobci sdílení souborů v domácí síti mezi různými AV zařízeními nabízejí čím dál více.

Přinesli jste si domů novou televizi či jinou spotřební elektroniku, ale stále nemůžete přijít na to, co znamená magická zkratka DLNA? Pojďme si to ujasnit a zjistit co vám zařízení s nálepkou DLNA Certified může nabídnout.

dlna-scheme.jpg 

Již před téměř dvaceti lety, konkrétně v roce 1993, v dobách kdy každý výrobce kopal na svém písečku a bylo téměř nemožné a natož nemyslitelné propojování rozdílných zařízení, se Sony společně s několika dalšími výrobci rozhodlo, že vytvoří standard pro sdílení obsahu mezi zařízeními. Inu, dali hlavy dohromady a vznikla Digital Living Network Alicance zkráceně DLNA.

K čemu je to dobré a co to umí?

Představte si modelovou situaci, stáhli jste si z vaší videotéky film a rádi byste se na něj podívali na televizi. Jenže buď vám zrovna došly optická média, nebo nechcete ztrácet čas jeho vypalováním? V případě, že máte svoji televizi zapojenou do domácí sítě, můžete si stažený film přehrát rovnou.

Nebo trochu reálnější příklad, přijede k vám na návštěvu příbuzenstvo a budou chtít vidět fotografie a případně videa z dovolené. Budete jim je ukazovat ve fotoalbu nebo snad na malinkém tabletu? Proč jim je nepromítnou na televizi s velkou úhlopříčkou, kterou máte v obývacím pokoji.

 dlna-home.jpg DLNA-Post.jpg

DLNA umožňuje v rámci vaší sítě sdílet fotografie, hudbu i videa do zařízení, které tento standard podporují, což je dnes téměř veškerá spotřební elektronika schopna přístupu k internetu (televize, set-top boxy, Blu-ray přehrávače a rekordéry, herní konzole, smartphony, tablety …). Všechna data tak stačí mít na jednom místě a nemusíte řešit žádná optická média nebo tisk fotografií.

Jak to funguje a co k tomu potřebujeme

Nebojte se, nebudeme zacházet do detailů, jak to celé funguje, to si můžeme povědět jindy. Bohatě si vystačíte s informací, že ve chvíli, kdy na koncovém zařízení vyberete soubor, jež chcete přehrávat/zobrazit, je tento soubor odeslán do zařízení.

DLNA ke svému běhu využívá standardní HTTP protokol a pro rozpoznávání zařízení v síti službu UPnP. V první řadě tedy potřebujete v domácí síti router s podporou UPnP v jehož administraci si ověřte, že máte službu zapnutou. Pokud máte trochu kvalitnější router, neměli byste mít problém. Následně si potřebujete zprovoznit DLNA server, ze kterého budete obsah streamovat do koncových zařízení.

DLNA server

Nejlevnějším a nejjednodušším řešením se z pohledu uživatelské náročnosti se pro začátek jeví nakonfigurování DLNA serveru na vašem počítači, nevýhodou je nutnost mít neustále spuštěný počítač (nebo aspoň tehdy, když chcete přehrávat videa/fotografie či hudbu zde uložené). Pokud již máte doma například server nebo síťové úložiště, kam si zálohujete svá data, můžete si na něj nainstalovat DLNA server.

DLNA_Grafik_en.jpg

Jednotlivým možnostem vytvoření a konfigurace DLNA serveru se budeme podrobně věnovat příště, stejně jako přístupu k obsahu například z herní konzole PlayStation 3, ale také chytrých telefonů s rozdílnými operačními systémy. Pokud jste nedočkaví a chcete streamovat obsah do zařízení již dnes, zprovozněte si PS3 Media Server již dnes.

dlna-logo.png

V případě, že je vše v pořádku, vám již nyní nic nebrání ve sdílení digitální obsahu. Celý systém je navržen tak, aby uživatelé nebyli vůbec nuceni pro příjem obsahu konfigurovat koncová zařízení, aby služba byla co nejjednodušší a její využití snadné.

Na zařízení jen spustíte patřičnou aplikaci, která by měla automaticky v síti najít DLNA server a vy si již budete moci procházet jeho obsah dle jednotlivých kategorií (video, hudba, obrázky) a obecně by neměl být problém streamovat nejběžnější obrazové (JPG, GIF, TIFF, PNG), audio (MP3, WMA9, AC-3, AAC, ATRAC3plus) a video formáty (MPEG1, MPEG2, MPEG4, WMV9).

Například u televizoru zpravidla stačí otevřít položku místní síť a televizor vám automaticky ukáže soubory na vašem počítači, kde máte DLNA server nakonfigurován.

Není všechno zlato, co se třpytí, ale pějme chválu výrobcům

Určité vady na kráse rozhodně DLNA má, ale na ně přijdete, až s postupem času, kdy od toho začnete požadovat víc a víc. Za všechny asi největší mínus, kterým je rozdílné chápání a implementace DLNA certifikace jednotlivým výrobci, ačkoli teoreticky by všechna zařízení měla umět to samé.

Klady a zápory DLNA

+ snadné sdílení obsahu do zařízení v domácnosti
+ v případě WiFi odpadá nutnost tahat kabely po domácnosti
+ pro ukládání dat stačí jedno centrální úložiště
- rozdílné pojetí DLNA jednotlivými výrobci
- podpora pouze některých formátů

Každopádně se této alianci výrobců nedá odepřít zásluha za to, že vůbec měli chuť se dohodnout a my jako koncoví uživatelé z toho jen těžíme. Vždyť ještě před pár lety bylo téměř nemyslitelné propojení zařízení výrobce X s přístrojem Y a zpravidla jste nejvýše spojili proprietárním řešením přístroje stejného výrobce. Takhle nemusíte být vybaveni přístroji stejného výrobce, ale stačí si dát pozor, aby váš favorit nabízel DLNA certifikaci nebo kompatibilitu.

DLNA_cert_colorTM.gif 

Stejně jak se vyvíjejí jednotlivá zařízení, vylepšuje se také DLNA se také zlepšuje. Přináší nové funkce a jednou se třeba dočkáme téměř dokonalého sdílení obsahu v rámci svého bytu/domu. Na druhou stranu se s tím pojí skutečnost, kdy se můžete stát, že budete mít doma zařízení každé s trochu rozdílným standardem DLNA. Může se tak stát, že vám určité funkce na tom či onom zařízení nepůjdou nebo se bude chovat malinko jinak.


Malý slovníček pojmů:

DLNA: zkratka pro organizaci Digital Living Network Alicance
HTTP protokol: nejpoužívanější sítový protokol pro přenos obsahu mezi klientem (nejčastěji webovým prohlížeč) a serverem
UPnP: soubor sítových protokolů, umožňující snadné nalezení zařízení v síti a jejich automatickou konfiguraci
Router: neboli směrovač, pomocí kterého v domácnosti distribuujete internet do jednotlivých zařízení
DLNA Certified: zařízení, které prošlo certifikací a je schopné pracovat s ostatním takto označeným přístroji

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud