LG V10: Konkurence pro přenosné Hi-Fi přehrávače [test]

LG V10: Konkurence pro přenosné Hi-Fi přehrávače [test]

Smartphony dokázaly nahradit už mnoho zařízení, ale přenosné Hi-Fi přehrávače prozatím odolávaly. Jak to ale dopadne, když telefony začnou využívat špičkové audio komponenty?

Poslech kvalitních přenosných sluchátek z telefonu se v posledních letech stal žhavým tématem všech diskuzních fór o Hi-Fi. Praktičnost na straně jedné, na té druhé pochyby nad kvalitou zvukového výstupu. Jak dobře totiž může hrát zařízení, které umí tisíc věcí a u kterého kvalita zvuku nikdy nepatřila mezi priority? A kde si o tom vůbec něco více zjistit?

Hi-fi přehrávačů tu máme pár, vydrží na trhu delší dobu a jejich rozboru se věnují desítky webů a diskuzních fór. Oproti tomu telefonů se nabízí stovky, nové modely se uvádějí každých pár měsíců a seriózních testů zaměřujících se na kvalitu zvuku se dočkáme málo kdy. Po dlouhá léta byly pouze iPhony určitou jistotou, především díky obecné oblibě a tedy dostatečnému počtu zkušeností šířených na Hi-fi fórech. Zbytek trhu byl vždy jednou velkou neznámou a majitelé kvalitnějších přenosných sluchátek tak raději neriskovali a sáhli po dedikovaném hudebním Hi-res přehrávači.

DSCF1602 (1280x960).jpg

Takových lidí není úplně málo, a proto výrobci začali vymýšlet, jak je nalákat na své telefony. Řešení bylo poměrně jednoduché, stačí do telefonů osazovat audio komponenty, jaké Hi-fisti už znají a navíc přidat podporu hudby v Hi-Res. V současnosti díky tomu lze najít množství telefonů osazených převodníkem ESS Sabre, který jinak využívají například přenosné přehrávače Fiio X7 a Onkyo DP-X1. Právě tento převodník zvolilo LG i pro zde testovaný model V10.

LG V10 bylo představeno na podzim 2015 a jednalo se v té době o vrcholový model výrobce. V současnosti se dá pořídit za cenu pod 12 000 korun. V tomto testu se bude posuzovat využití telefonu čistě jako hudebního přehrávače, o hodnocení konstrukce, funkcí a dalších věcí se postarala již Mobilmania.

Užívání

Hi-fi přehrávače jsou často kritizovány za své nepraktické rozměry, jak proti nim LG obstojí? Se svým 5,7 palcovým displejem patří mezi větší telefony a v tomto rozměru překonává většinu přehrávačů. Váha 192 gramů také není nijak zázračná, mnoho přehrávačů se pohybuje na podobné i nižší váze. Obrovskou výhru LG ale představuje tloušťka pouhých 8,6 mm, přehrávače se totiž pohybují přibližně na dvojnásobné hodnotě. Pro LG se tedy musí najít o něco rozměrnější kapsa, ale v součtu bude pro každodenním nošení o něco pohodlnější.

Osobně mě na LG otravovala jedna drobnost, totiž ovládání hlasitosti umístěné na zádech telefonu. Nejen, že se takové ovládání o něco hůře nahmatává v kapse, ale problematické je především při poslechu z telefonu položeném na stole.

DSCF1598 (1280x793).jpg

Když už mluvím o ovládání hlasitosti, zde jsem se setkal s výrazným problémem. I když telefon má hlasitost rozdělenou na 75 kroků, jeden stisk tlačítka představuje celých 5 kroků, při použití s citlivými in-eary naprosto nedostatečné. Pro jakékoliv přesné nastavení hlasitosti se tedy musí telefon vytáhnout, zapnout a následně se pokusit nastavit ideální hlasitost na nepřesném digitálním posuvníku. Tento problém vyřešilo až nainstalování vývojářské verze programu PowerAmp, který jako jediný dokázal změnit nastavení tlačítek hlasitosti.

Drtivá většina Hi-fi přehrávačů využívá vlastní uživatelské prostředí, které bývá občas sotva použitelné. I nejnovější přehrávače Astell & Kern reagují zpomaleně, Opus #1 sice reaguje rychle, ale zase má systém nepropracovaný, Cowon Plenue D vyžaduje naprostou přesnost pokynů a takové přehrávače Hifiman se zasekly na začátku 21. století. LG V10 oproti nim nabízí výkon vrcholového smartphonu, kde vše probíhá okamžitě a uživatel má na výběr z nepřeberného množství různých aplikací. Jedná se o obrovský rozdíl a návrat z telefonu k přehrávačům velmi zabolí.

Porovnání výdrže na baterii představuje problém. Přehrávače mívají výdrž kolem 8 hodin a většinou mi tak vystačí na 2 dny v práci. Telefon ovšem plní výrazně větší počet úkonů a po nabíječce jsem tak musel sáhnout vždy již v průběhu dne. Častější nabíjení ovšem vykupuje nutnost nabíjet o jedno zařízení méně.

Zvukový výstup

Uvnitř LG V10 se nachází DAC převodník ESS Sabre 9018 a zesilovač ESS Sabre 9602. Nejprve se ale komponenty musí vůbec aktivovat. Výrobce totiž správně předpokládá, že ne každý uživatel telefonu bude nadšený Hi-fista a speciální převodník a zesilovač by tak pouze zbytečně ubíral na výdrži baterie. Využívání převodníku lze jednoduše povolit v nastavení, a pokud telefon běží na Androidu 6.0, bude převodník aktivní pro všechny aplikace po připojení sluchátek. Rozdíl mezi převodníkem Sabre a standardním audio čipem je zřetelně slyšitelný a jasně posouvá V10 o úroveň výše nad průměrné smartphony.

Zesilovač představuje složitější problém. Pokud k LG připojíte in-eary nebo jiná snadno vybuditelná sluchátka, zesilovač Sabre není aktivní a o zesílení se stará standardní audio čip telefonu. Výkonnější zesilovač se zapojí až po připojení sluchátek s impedancí vyšší než 50 ohmů. Bohužel chybí nějaký jednoduchý způsob jak mezi těmito zesilovači v nastavení přepínat a musí se tak sáhnout k některému z triků.

DSCF1617 (1280x960).jpg

Telefon lze totiž zmást připojením impedančního adaptéru, prodlužovacím kabelem a u sluchátek s výměnným kabelem pomůže zapojení kabelu do telefonu a až následně do sluchátek. Ani v jednom případě se ale nejedná o příliš praktická řešení, především při dlouhodobém užívání. Samotný rozdíl ve zvuku těchto dvou zesilovačů naštěstí není tak výrazný a i se špičkovými in-eary jsem byl se zvukem jednoduššího zesilovače vcelku spokojen.

Telefon musím velmi pochválit za špičkové tiché pozadí, i s nejcitlivějšími in-eary Campfire Audio nebyl slyšet žádný šum a nějaký ruch od systému jsem zaznamenal velmi vzácně. Podle dohledatelných měření by měla být výstupní impedance pod 1 ohm, což také potěší majitele některých in-earů.

Zvukové porovnání

Telefon jsem postavil proti přehrávačům FIIO X3mkII, Cowon Plenue D, Opus #1, Astell & Kern AK70 a AK300, tedy zařízením v ceně od 5 to 27 tisíc korun. Pro test byly použity především špičkové in-eary Unique Melody Martian, Campfire Audio Jupiter a Heir 10.A. Poslouchaly se nahrávky ve Flacu 16 a 24 bit. Na LG byl použit přehrávač Poweramp.

LG V10 podává zvuk čistý, detailnější, sušší a bez výrazného zabarvení. Středy znějí mírně nafoukle a agresivně, výšky jsou trochu hrubší, bas má dobrý objem, ale postrádá mírně na údernosti. Všechny porovnávané přehrávače, i když se různě liší podáním, podávají zvuk přirozenější, lépe plynoucí a příjemnější na delší poslech. Proti nim zní LG lehce mrtvě a uměle. Ideální kombinací pro V10 představují zabarvenější a plnější in-eary, od Shozy Zero, přes Sennheiser IE80 až po AAW W500.

DSCF1613 (1280x960).jpg

Nejprve přišlo na řadu srovnání s mým referenčním přehrávačem Opus #1. I když se LG hodně snaží a například v čistotě podání není o moc horší, celkově prohrává rozdílem třídy. Bas Opusu nabízí lepší rozlišení, pevnost a i rozsah, středy jsou hladší, propracovanější a vzdušnější, výšky pod lepší kontrolou a s výrazně vyšším rozlišením. Rozdílně podávají i prostor, kdy Opus o hodně překonává LG v hloubce a směrovosti.

Obdobně dopadlo srovnání s přehrávačem Astell & Kern AK300, který nabízí především výrazně lepší rozlišení a kontrolu nad celým zvukem. Nižší modle AK70 byl k LG už o něco blíže, a i když rozdíl v rozlišení nebyl tak velký, AK 70 drtivě zvítězilo díky skvělé dynamice a pevnějšímu basu.

Srovnání s přehrávači FIIO X3mkII a Cowon Plenue D, tedy s cenovou třídou kolem 6 tisíc, už ale pro LG dopadá výrazně lépe. V10 tyto přehrávače překonává v čistotě a detailnosti zvuku, naopak lehce ztrácí v dynamice na Fiio a v kontrole na Cowon. Ale ve většině technických oblastí zvuku si je tato trojice přehrávačů vcelku vyrovnaná a rozhodovat mezi nimi bude spíše odlišný styl podání.

Připomínám, že pro testování byly využity především in-eary té opravdu nejvyšší třídy, u kterých má smysl pořizovat dedikovaný Hi-fi přehrávač za 15 tisíc. Pokud budou používány in-eary nižších tříd, LG V10 pro ně bude plně vyhovujícím partnerem, který dokáže plně nahradit přehrávače úrovně Cowon Plenue D.

Verdikt

LG V10 mě velmi příjemně překvapilo. Dokáže plně nahradit Hi-fi přehrávače střední třídy a pokud nemáte nějaké opravdu vrcholové in-eary, zastane roli hlavního přehrávače naprosto skvěle. Zvukové podání nepatří mezi ty nejpřirozenější, ale ke sluchátkům zaměřujícím se na konzumnější zvuk bude pasovat víc než dobře.

Po stránce praktičnosti není o čem pochybovat. Jedno zařízení místo dvou, skvělé uživatelské prostředí s možností výběru z desítek hudebních přehrávačů, Tidal, Spotify a další. Jen to ovládání hlasitosti tlačítky by mohlo fungovat podstatně lépe.

Na závěr ale musím zopakovat, že se jedná pouze o hodnocení zvukové kvality LG V10. Nelze tyto závěry vztahovat obecně na telefony LG ani na modely vybavené komponenty Sabre. Pokud LG V10 vyhovuje ve všech dalších ohledech, gratuluji ke koupi skvěle hrajícího telefonu. V ostatních případech můžu pouze popřát hodně štěstí a připomenout, že tu stále máme skvělé přehrávače od Cowonu a Fiia.

LG V10

Cena: 

  • Displej 5,7" QuadHD, 0,2“ Second Screen
  • Procesor Qualcomm Snapdragon 808
  • RAM 4 GB RAM
  • Paměť 32GB
  • DAC převodník ESS Sabre 9018
  • Zesilovač ESS Sabre 9602
  • Podporované formáty souborů FLAC, WAV (až 24bit/192kHz) a DSF (DSD64, DSD128)
  • Hmotnost 192 g

Zapůjčil: LG

Určitě si přečtěte

Články odjinud