6
Fotogalerie

Konečná: recenze filmu

Arnold Schwarzenegger se nás v návratu krále nekomplikované akční zábavy osmdesátkového ražení snaží přesvědčit, že tento žánr je i pro starý.

V roce 2003 se objevil ve třetím Terminátorovi a zároveň byl zvolen kalifornským guvernérem. Na tomto postu setrval osm let, během nichž přerušil svou hereckou kariéru.

Za tu dobu se mihl pouze v menších, cameo výstupech ve filmech Cesta kolem světa za 80 dní, Mladej a já a Expendables: Postradatelní. Prostřednictvím Stalloneho první a druhé týmovky si zároveň otestoval, zda na něho publikum stále slyší.

A nyní, po deseti letech, se vrací v hlavní roli s filmem, který jakoby vypadl z doby, kdy se s herectvím loučil nebo spíš ještě z éry o pár let zpátky, když zažíval svou největší slávu. Před třetím Conanem nebo pátým Terminátorem se nás v něm snaží přesvědčit, že i v pětašedesáti letech stále utáhne akční pecku. A že tento žánr je i pro starý, pokud bychom parafrázovali název Coenovic oscarového záseku.

Maloměstský šerif

Plnohodnotný návrat a zároveň nový restart herecké kariéry tak nepřišel s úlohu žoldáka Trenche v Expendables, ale až teď s postavou maloměstského šerifa Raye Owense. Jde o šerifa zapadlého městečka Sommerton Junction poblíž mexických hranic, kde největší vzrušení pro strážce zákona a pořádku představuje, když musí řešit opilecký přestupek nebo se snaží zachránit kočku, co vylezla na strom a nemůže dolů.

Útěk nebezpečného drogového bosse nové generace Gabriela Corteze (Eduardo Noriega) ale postaví Raye před výzvu, která odhalí něco z jeho minulosti. Owens nebyl vždy šerif před důchodem v prašném zapadákově, ale elitní losangeleský policista z protinarkotického oddělení. Po jedné zpackané akci, již přežil z jeho kolegů jen on, se ale rozhodl změnit zaměstnání.

thelaststand-mv-1.jpg 
 

Mohl by v úřadu jemu svěřeného v klidu dožít do penze, kdyby si právě jeho městečko nevybral při útěku z vězení šéf mexické mafie jako přestupní stanici, odkud se snadno dostane ilegálně zpět do své země. Hladký průběh této operace zajišťují na místě i v průběhu cesty jeho spojenci, vybavení těžkým zbrojním arzenálem.

Záporák v batmobilu

Agenti FBI, vedení Johnem Bannisterem (Forest Whitaker), jsou sice Cortezovi v patách, ale ten si to uhání sportovním vozem Corvette ZR 1 a s rukojmí (Genesis Rodriguez) rychlostí až 330 km/h k mexické hranici. Cortez federálům při převozu do cely pěkně vypálil rybník a i při útěku na ně lstivě ukazuje nos.

Co nezmůže armáda agentů FBI s helikoptérami, s tím si bude muset poradit Ray a jeho spolupracovníci, jež byste spočetli na prstech jedné ruky. Sličnou policistku Sarah (Jaimie Alexander), mladého idealistu Jerryho (Zach Gilford), který by chtěl odejít za prací města a Mexikánce Mikea (Luis Guzmán) přesvědčí jejich vzor a starostlivý otec celého městečka Ray, co je otázkou cti jejich profese.

Připojí se k nim i Sáry bývalý přítel, mariňák Frank (Rodrigo Santoro) a potrhlý sběratel historických zbraní Lewis (Johnny Knoxville). Ti všichni začnou ve městě stavět barikády a připravovat se na příchod drogového bosse a jeho pochopů, kterým chtějí jasně naznačit, kde je jejich „Konečná“.

Žánrově nekonzistentní guláš

Děj je dokonale předvídatelný a směřuje k výbušnému akčnímu finále. Pokud znáte alespoň trochu akční filmy z osmdesátých a počátku devadesátých let, budete po celou dobu napřed před trojicí scenáristů, která uchystala opravdu zvláštní a ve výsledku trochu nekonzistentní žánrový guláš.

Úvod, při němž ozbrojené komando nindžů vysvobodí za pomocí velkého elektromagnetu z vězeňského transportu narkobarona Corteze a přelstí při tom agenty FBI, má patřičně temnou atmosféru. Jakoby se zde potkala vynalézavost plánů Dannyho parťáků s akční dynamikou Rychle a zběsile a drobnohledem hi-tech thrillerů.

thelaststand-mv-8.jpg

Souběžně se sledováním federálních agentů a jejich snahy polapit sebejistého uprchlíka se seznamujeme i s životem v ospalém městečku u mexických hranic. Tato linie má trochu pomalý rozjezd a její odlehčený charakter odkazuje při představování členů policejního sboru někam ke komediím Policejní akademie.

Za tento dojem může především postava nadšence do zbraní Lewise v podání Johnnyho Knoxvilla. Ten se do bojů vydává v rytířské helmě, se štítem v ruce a kulometem, který sloužil ke kosení nacistů za druhé světové války. Jeho figura je ale až příliš přepálená, někdy otravná a hodila by se spíš do francouzských Návštěvníků s Jeanem Renem. Zde se jeví jako nadbytečná a strhává vyznění filmu někam k bláznivým crazy komediím.

Westernově akční aranžmá

Zasazení na jih USA k hranici s Mexikem a do malého městečka dává vzniknout aranžmá, které naopak filmu sedí. Westernové ladění si korejský režisér Kim Jee-woon vyzkoušel už ve své poctě Leoneho klasikám Hodný, zlý a divný (2008) a zde ho dál úspěšně rozvíjí. Liduprázdné ulice, horký vzduch, podceňovaný šerif, příprava na příchod desperátů, ozbrojený střet s nimi i závěrečná přestřelka, to vše nese jasné rysy westernového příběhu vzoru Rio Bravo.

thelaststand-mv-6.jpg

Když do vyprázdněných ulic městečka vstoupí ozbrojená banda, jíž šéfuje mafiánova spojka Burrell (Peter Stormare), přepíná se rázem do akčního módu. Šerifovi spolupracovníci se na střet s nimi připravují jak Rambo v lese a když se do sebe vzájemně pustí, začnou vzduchem létat lidé i jejich končetiny. Režisér se nevyhýbá explicitním záběrům, přesto máme ale dojem, že se mohl v akčních pasážích ještě víc odvázat a rozjet opravdu nekompromisní R-kovou rež vzor Komando.

Sebereflexivní ironické pomrkávání

Na domácí korejské půdě by se určitě pustil do větších šíleností, tady se mi zdá, že primárně slouží hlavní hvězdě, která si sebereflexivně a ironicky utahuje ze svého mýtu. Činí tak vkusně a s vtipem, problémem ale je, že to dělají všichni akční veteráni (Stallone, Willis) a už léta, takže opět odpadá moment překvapení.

Arnold nezakrývá vrásky, dělá si srandu ze svého stáří a ukazuje, že některé rány a pády opravdu bolí a trvá chvíli, než se z nich proberete. Když ale vezme do ruky kulomet, je vidět jak mu září oči a že by to uměl rozjet v mnohem větším stylu, než mu to producentský kalkul s ohledy na diváckou přístupnost dovolil.

thelaststand-mv-10.jpg

Rakouský rodák dokazuje, že na akční role stále má, i když zub času, promítnutý do strnulé mimiky, ještě jakoby o něco víc zdůraznil, že nikdy nebyl dobrým hercem. I když zas na druhou stranu, když se mu podařilo přesvědčit americké voliče, aby ho dvakrát po sobě zvolili guvernérem Kalifornie, možná má v sobě větší herecký talent než si většina jeho kritiků myslí.

Sympatický strážce zákona

Arnie především zůstal sám sebou, čehož důkazem je i to, že se vrací stále k tomu samému typu rolí, ve kterých se cítí dobře a jistě a nepokouší se třeba o bergmanovské manželské drama. Vzhledem k bulvárním zprávám z jeho soukromého života by jistě i k tomuto tématu měl co říct, ale správně odhaduje jaký je rozdíl mezi sebeironickým nadhledem a směšností.

Jeho šerif Ray je veskrze sympatická a vděčná figura. Když prochází městem nebo mluví se svými podřízenými, je znát, že jde o empatického a rozvážného muže, který svému okolí přináší pocit bezpečí. Je to druhými akceptovaný strážce zákona, k němuž obyvatelé města přistupují jako k sousedovi, s nímž vždy rádi prohodí pár slov.

thelaststand-mv-2.jpg

V rozhodující chvíli se ale promění v nekompromisního bojovníka se zlem, které je třeba zastavit všemi dostupnými prostředky. Nese si své trauma z minulosti, které ho naučilo být pokorným k jeho profesi, ať už je vykonávána v jakékoliv pozici a na jakémkoliv místě. To mu umožňuje sebevědomě jednat i s federálními agenty, kteří mají tendenci chovat se povýšeně a zpupně.

Až příliš předvídatelné

Arnold Schwarzenegger mnohokrát sliboval, že se vrátí a opravdu se tak stalo. Pro svůj comeback si zvolil nekomplikované, dějově předvídatelné akční béčko, přesně ušité podle osmdesátkového mustru. Ti, kdo se rádi nostalgicky ohlíží do časů anaboliky vyhnaných muskulatur, které toho moc nenamluví, budou spokojeni. Příznivci greengrassovské kinetické akce a složitých špionážních her nebo trikových komiksových adaptací budou možná hovořit o již vyschlém rameně mrtvé řeky.

Problémem je, že i pro příznivce jednoduché akční zábavy osmdesátých let, skrze jejíž současný revival se smějeme svému vlastnímu špatnému vkusu, je Konečná dílem až příliš nenápaditým. Vše zde můžeme až příliš snadno dopředu odhadnout. Od dějových zákrut, přes hlášky, míru odlehčení a sebeironie, až po aranžmá dynamických scén.

Neurazí, ale ani nenadchne

Rodák z korejského Soulu, režisér Kim Jee-woon natočil až příliš rutinní a žánrově nekonzistentní variaci filmů, jež se dnes objevují na okraji diváckého zájmu v produkcích, určených pro videotrh. Pochopitelně s hvězdami menší zářivosti než Arnold Schwarzenegger.

Třicetimilionový rozpočet uměl využít dobře, ale nepřišel s něčím, na co by po odchodu z kina nepadl prach zapomnění. Neprohrál ani tak boj s až příliš klišovitým scénářem, jako spíš s vlastní malou odvahou se víc odvázat při realizaci tohoto příběhu.

thelaststand-mv-9.jpg

Fandové zřejmě největší ikony akčního žánru budou spokojeni, ti ostatní se uchýlí k hodnocení „neurazí, ale ani nenadchne“. V Americe film propadl a za první premiérový víkend utržil pouhých šest milionů dolarů. Podobně neslavně a ještě o něco hůř (4, 5 milionu) dopadl i Sylvester Stallone s adaptací komiksu Bullet to the Head v režii Waltera Hilla.

Hovořit o ústupu nebo krachu akčních dinosaurů je ale předčasné. Čísla Expendables ostatně hovoří za vše. Jen to chce lépe vybírat projekty, do nichž vloží svou energii. Arnoldův akční restart skrze sympatickou figuru šerifa dává mnohé naděje do budoucna. Tady o Konečnou rozhodně nejde.

Konečná

  • Žánr: akční
  • Původní název: The Last Stand
  • www.thelaststandfilm.com/
  • USA 2013
  • Scénář: Andrew Knauer, Jeffrey Nachmanoff, George Nolfi
  • Režie: Kim Jee-woon
  • Hrají: Arnold Schwarzenegger, Peter Stormare, Rodrigo Santoro, Jaimie Alexander, Eduardo Noriega, Zach Gilford, Forest Whitaker, Luis Guzmán, Johnny Knoxville, Harry Dean Stanton
  • Distribuce: Bontonfilm CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 07. 02. 2013

AVmania.cz hodnotí
Film 6

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud