9
Fotogalerie

Zlomené město: recenze filmu

Bývalý policista Mark Wahlberg se zaplétá do sítě intrik starosty New Yorku Russella Crowea v kriminálním dramatu s politickým pozadím. V režii tvůrce Z pekla a Knihy přežití.

Žánr kriminálního dramatu je filmovými studii v posledních let dost opomíjen. Největší boom zažil v sedmdesátých letech, kdy se osamělí hrdinové typu Franka Serpica neváhali postavit i proti svým kolegům, aby odhalili korupci ve vlastních řadách. Že by dnes oněch jediných spravedlivých, bojujících do posledního dechu za správnou věc, ubývalo?

Režisér Allen Hughes se nás snaží přesvědčit o opaku a resuscituje přitom žánr, který dlouho vězel v jakémsi polospánku. Bohužel s výsledkem, který producenty asi nepobídne k tomu, aby tento druh námětů dále vyhledávali. Přitom téma politických machinací s kriminálním pozadím je stále aktuální a debutující scenárista Brian Tucker nám nabízí jednu z možností, jak ho rozvinout.

Potlačení důkazu

Seznamuje nás s hlavním hrdinou vyprávění Billy Taggartem (Mark Wahlberg). Dokonalým profesionálem s pověstí jednoho z nejlepších policistů v New Yorku. To ale jen do chvíle, než se pro něho jeden z případů stal osobním. Nějaký gangster znásilnil a zavraždil šestnáctiletou sestru jeho přítelkyně Natalie (Natalie Martinez) a on se rozhodl vzít v bostonských ulicích spravedlnost do vlastních rukou.

Vysloužil si za to vděk jeho partnerky i jejích rodičů, nevěřících na světskou spravedlnost, ale sám se ocitl před soudem, kde hysterický dav požadoval jeho potrestání. Před takřka jistým vězením ho zachránila přímluva jeho nadřízeného, policejního komisaře Carla Fairbankse (Jeffrey Wright) u starosty města Mayora Hostetlera (Russell Crowe). Žádal po něm, aby potlačil čerstvě se objevivší důkaz, jež by mohl vypovídat v Billyho neprospěch.

Starosta důkaz svědka o tom, že nešlo o sebeobranu a že Billy nepostupoval podle zákona, zatajil, už proto že ho považoval za hrdinu. Z policejního sboru ale musel kvůli uklidnění veřejnosti přesto odejít.

Nabídka, která se neodmítá

O sedm let později se bývalý policista snaží v Brooklynu uživit jako soukromé očko. S fotoaparátem šmíruje nevěrné manžely a manželky, kterým pak dává důkazy o mravním selhání jejich protějšků. Klienti ale moc neplatí nebo platí se zpožděním (krize zasáhla i tuto oblast) a tak se spolu se svou asistentkou Katy (Alona Tal) ocitá na pokraji bankrotu.

V té chvíli přichází opravdu jak na zavolanou telefonát od starosty. V New Yorku probíhá volební kampaň o úřad starosty a ten stávající, s nímž už měl Billy před lety co dočinění, si nemůže dovolit žádný skandál, který by protistrana využila v kampani.

brokencity-mv-10.jpg brokencity-mv-2.jpg 
 

Starosta Hostetler proto Billyho požádá, ať vypátrá a zdokumentuje, kdo je milencem jeho ženy Cathleen (Catherine Zeta-Jones), jíž podezírá z nevěry. Odměnou mu bude šek na 50 tisíc dolarů a starostova vděčnost. Billy štědrý obnos za v podstatě rutinní práci neodmítne a pustí se do jejího sledování.

Velmi záhy zjišťuje, že se jeho žena schází se šéfem volebního štábu jeho protikandidáta Paulem Andrewsem (Kyle Chandler). Pořídí fotky, na nichž jsou spolu a předá je starostovi. Manažer kampaně starostova vyzyvatele Jacka Vallianta (Barry Pepper) je ale poté nalezen mrtev a Billy náhle zjišťuje, že se zapletl do případu, v němž jde o víc než o banální nevěru.

Předvídatelná zápletka

Problémem je, že to zjišťuje až po hodině času trvání filmu. Tedy někdy za jeho polovinou a hlavně o dost později než samotný divák. Rozplétání zákeřné intriky, do níž se Billy z vděčnosti nechal starostou zatáhnout, neoplývá nějakými překvapivými nebo šokujícími zvraty a je celkem předvídatelné.

Zásadní zvrat mohl klidně přijít o půl hodiny dřív, protože takto máte pocit, že k němu dochází až příliš pozdě. Tvůrci se ale rozhodli vsadit na tak trochu noirovou atmosféru, kdy se vše odhaluje pozvolna a nenásilně. Bez nějakých vyhrocených akčních scén, ale naopak skrze uvolňování informací, vedoucích k rozuzlení, dalších důležitých postav v příběhu. V tomto případě především starostovy ženy a také syna Todda (James Ransone) z rodinného klanu Lancesterů, který se pohybuje okolo starosty.

brokencity-mv-3.jpg brokencity-mv-4.jpg

Ukáže se totiž, že nejstěžejnějším tématem volební kampaně je zadluženost města, kterou by měla vyřešit smlouva se stavební firmou, již připravuje současný starosta po svém znovuzvolení podepsat. Projekt Bolton Village, slibující privatizaci obydlí v chudších čtvrtích Bostonu, je ale jen zástěrkou pro získání parcel, jež poslouží k vybudování lukrativních kancelářských budov.

Cathleen Taggarta včas varovala před svým mužem i sítí intrik, jimiž ho omotal, ale on až teď poznává, s kým má vlastně tu čest. Když se rozhodne proti němu vystoupit, připomene mu starosta, co všechno obsahuje jeho archív s informacemi na druhé osoby.

Vedlejší linie soukromá i veřejná

Pohne se nakonec v čestném, ale problematickém policistovi, který občas nejde pro ránu daleko a zákon si v případě, kdy se dotýká přímo jeho, vykládá v duchu soudce lynče, svědomí? Až za cenu vlastního sebeobětování?

Události vrcholí ve finále, které nabídne odpověď nejen na otázku, kdo vyšel vítězně z duelu obou kandidátů na úřad starosty, ale i na to, koho všeho korupční demoliční kauza stáhla ke dnu.

Cesta, která k vyřešení případu vede, je poměrně logická, předvídatelná a v důsledku toho bez napětí. Scenárista Brian Tucker se ji snaží ozvláštnit vedlejší linií soukromou a veřejnou. V té méně významné privátní sledujeme příběh Billyho krásné přítelkyně s portorikánskými kořeny Natalie, která touží po kariéře u filmu.

brokencity-mv-7.jpg

Natáčí svůj první nezávislý snímek a zjišťuje, že partnerství dvou diametrálně odlišných lidí se nedá budovat jen na pocitu sounáležitostí nebo vděku, který se vztahuje ke společné vzpomínce na smrt někoho třetího. Že toto poznání Billyho nebude až tak bolet, naznačuje způsob, jakým na něho v kanceláři kouká jeho blonďatá asistentka.

Zajímavější je určitě linie veřejná, která nás nechá nakouknout do zákulisí volební kampaně. Opět bohužel ji scenárista nedovedl zpracovat originálněji než v tom smyslu, že v politice jde jen o co nejvyšší materiální osobní prospěch bez ohledu na použité prostředky a že příprava na volby spočívá především ve sbírání špinavostí na protivníka.

Politika před tváří voličů i za zavřenými dveřmi

Této linii dominuje Russell Crowe jako starosta Hostetler. S účesem na blbečka alá Javier Bardem v Tahle země není pro starý je typickou ukázkou bezskrupulózního a ambiciózního politika, který má minimálně dvě tváře. Tu jednu vtíravou, úlisnou, laskavou, ale i rádoby rozhodnou a vůdcovskou (záleží dle potřeby a situace) pro voliče a tu druhou nesmlouvavou do krajnosti vůči těm, co stojí v cestě jeho záměrům.

Připomene vám tím mnoho domácích politiků, kteří se vysmívají svým voličům do obličeje a tvrdí jim, jak je vše krystalicky čisté, když je policejní odposlechy a další důkazy usvědčují z opaku.

brokencity-mv-5.jpg brokencity-mv-6.jpg

Mark Wahlberg, který je o poznání horší herec než Crowe, s ním ve společných scénách sehrává důstojnou partii. Jeho postava ranaře, který nad sebou v případě krajní nespravedlnosti ztrácí sebekontrolu, si získá vaše sympatie. Už za to, jak se pere se svými démony, ať už jde o alkohol nebo očistění svého jména a profesní reputace.

Ženské postavy mají funkci víc dekorativní a slouží především jako prostředek k odhalování minulosti dvou hlavních mužských postav. Catherine Zeta-Jones demaskuje starostovy machinace a Natalie Martinez v úloze Billyho partnerky to, co se stalo oné noci, kdy došlo k události, za niž byl Billy souzen.

Catherine Zeta-Jones je zároveň ukázkovým příkladem manželek politiků, které známe z veřejného života. Tyto ženy na sobě nedávají znát žádné emoce a tváří se navenek spokojeně, protože se to od nich očekává a vyžaduje. Realita za zavřenými dveřmi je ale zcela jiná. Jak se děj filmu rozbíhá, vidíme, proč chce ze svého dosavadního života utéct.

Představitel starostova vyzyvatele Barry Pepper v roli Jacka Vallianta pak do vyprávění vnáší nejen téma gayů a skrývání jejich orientace před voliči, ale i ukázku toho, že politika má i svou idealističtější tvář.

Mannovský vizuál

Allen Hughes, který se svým bratrem, dvojčetem Albertem, natočil adaptaci komiksové předlohy Alana Moorea Z pekla (2001) nebo postapokalyptickou Knihu přežití (2010) se na režijní sesli poprvé musel obejít bez jeho podpory.

brokencity-mv-9.jpg brokencity-mv-8.jpg

Cenou výpomoc ale získal v novozélandském kameramanovi Benu Seresinovi (Transformers: Pomsta poražených, Nezastavitelný), jehož práce evokuje šerosvitnou náladu „nočních“ filmů Michaela Manna, ukazujících odvrácenou tvář ve dne zářivé newyorské metropole. K tomuto atmosférickému vjemu přispívá i hudba Atticuse Rosse (The Social Network), dodávající některým scénám melancholicky laděný ráz zmaru (Billyho prozření).

Film Zlomené město v jeho režii vůbec není špatný, jen má hned několik „ale“, které nám nedovolí ho vnímat jako počin, který by nám déle uvízl v paměti. Řemeslná stránka je solidní a nesnaží se pokoušet naši trpělivost třeba rozklepanou kamerou.

Neurazí, ale ani nenadchne

Začínající scenárista Brian Tucker na jedné straně ctí pravidla výstavby kriminálního příběhu o poldovi, který se dostane do sítě intrik, na té druhé se je snaží ozvláštnit žánrovými prvky politického thrilleru. Činí tak ale pouze nahodile, když politické pozadí používá pouze jako jeden z motivů vyprávění. Takový, který sousedí vedle nastínění chování ziskuchtivých developerů či otázky skrývání homosexuality před veřejností.

Střet dvou mužů s různou měrou pošpinění svého profesního i osobního morálního štítu se může spolehnout na jejich herecké představitele, kteří zde odvádí svůj očekávaný vysoký standard. Oba ale bojují s tím, že námět i samotná zápletka jsou poměrně předvídatelné a od diváka tak není vyžadována příliš velká účast na jejím rozvíjení. Režisér Allen Hughes za pomocí kamery a hudby sází na atmosféru a zapomíná na to, že kriminálka by měla být napínavá a překvapivá v načasování situací, které nám poodhalí další peripetie případu.

Kdybych se pokusil o nějaké závěrečné hodnocení, použil bych asi slova, že snímek neurazí, ale ani nenadchne. Vše je v něm, jak má být, ale přesto se dostavuje pocit fádnosti a nevýraznosti. V televizi, až poběží, ho proto možná oceníte víc než v kině.

Zlomené město

  • Žánr: kriminální drama
  • Původní název: Broken City
  • www.brokencitymovie.com/
  • USA 2013
  • Scénář: Brian Tucker
  • Režie: Allen Hughes
  • Hrají: Mark Wahlberg, Russell Crowe, Catherine Zeta-Jones, Barry Pepper, Kyle Chandler, Justin Chambers, Jeffrey Wright, Alona Tal, Natalie Martinez, James Ransone
  • Distribuce: Bontonfilm CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 25. 04. 2013

AVmania.cz hodnotí
Film 5

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud