13
Fotogalerie

Panasonic SC-PMX5EG-S: Hi-Fi CD mikrosystém i pro iPhone (test)

Po několika letech Panasonic radikálně inovoval svůj prémiový Hi-Fi mikrosystém. Vylepšení se povedla, jde o jeden z nejlepších systémů ve své třídě.

Kapitoly článku:


Novinka Panasonicu navazuje na řadu populárních mikrověží PMX3, PMX4. Vždy se jednalo o CD mikrosystém s třípásmovými reprobednami. U letošního modelu s označením PMX5 Panasonic změnil koncepci a zřejmě, aby změnu potrhl, ve svých materiálech poměrně levnou novinku neváhal označit pojmem High-end mikrosystem.

Design a ovládání

Letošní model si vzal inspiraci od dalších „japonců“, Denonu a Onkya, design se změnil na nižší a luxusněji vypadající imitaci dvoudílného mikrosystému.

Panasonic_EG_PMX5_front_iPhone_h_111215.jpg 

Přední hliníkový panel je opticky rozdělen. Ve spodní části najdete CD mechaniku, ovládací tlačítka pro přehrávání skladeb a volbu vstupu, nechybí zde ani USB vstup pro USB Flash disk.

DSC00064.JPG 

Pro nastavení hlasitosti slouží kovový volič hlasitosti, otočná regulace basů a výšek pak nabízí ±4 kroky. Informační displej je dobře čitelný, příjemné bude volitelné snížení jasu – při nočním poslechu pak neruší jasnou září.

DSC00090.JPG 
 

Že mikrosystém aspiruje výše, potvrdí i zadní strana. Tam najdete RCA vstup pro připojení dalšího zdroje zvuku, potěší i klasické šroubovací reprosvorky, které snesou určitě reprokabely s průřezem větším, než ty dodávané výrobcem.

DSC00087.JPG 

Vedle krytu na horní straně je neobvykle umístěn i sluchátkový výstup – 3,5mm Jack.

dac.jpg
Panasonic pro iPhone používá přímé digitální propojení bez konverze DA/AD (vpravo),
zde vidíte zkrácení signálové cesty proti analogovému propojení (vlevo)

Majitelé iPhonů a iPodů najdou pod odklápěcím krytem dokovací konektor na přímé připojení k mikrosystému – propojení je plně digitální, čímž se ostatně také Panasonic chlubí.

DSC00096.JPG

Dálkové ovládání mikrosystému Panasonic přidává samozřejmě také. Typicky přehledné, velká tlačítka i popisky, bez zdvojení funkcí – takto nějak to má přesně vypadat.

Funkce a výbava

Změna „koncepce“ je cítit také z výbavy. Zmizelo například nahrávání na USB, zmizel také aktivní větrák ze zadní strany, stačí pasivní chlazení. Zesilovač je tentokráte digitální (třídy D), Panasonic se chlubí pojmy jako Anti-Jitter Digital Amplifer, Digital Signal Procesing nebo Anti Vibration Chasis, výsledkem by zkrátka měl být přesnější a čistější zvuk. Výkon výrobce udává 2× 60 W, čili 120 W.

 DSC00081.JPG 
 

Klasické FM/AM rádio s dobrou citlivostí vám umožňuje uložit 30/15 stanic do předvoleb, RDS informace na displeji máte zobrazeny také. Budík nabízí možnost využití systému pro příjemnou ranní hudební chvilku, nechybí ani automatické vypínání v nastaveném intervalu.

DSC00082.JPG

CD přehrávač samozřejmě dělá co má, přehrává CD disky, k dispozici jsou všechny běžné režimy včetně náhodného výběru. MP3 soubory mikrosystém přehrává samozřejmě také, ID3 tagy podporuje systém také. 

Systém podporuje MP3 formát a…. to je vše. Žádný AAC, ani FLAC, dokonce ani WMA. To vidím jako největší slabinu systému. Zde se zkrátka asi přepokládá, že buď máte MP3, nebo iPod, ze kterého kvalitnější AAC samozřejmě bez problému už přehrajete. Panasonic uvádí, že zvuk z komprimovaných formátů vylepšuje funkce MP3 remaster, ale s ohledem na to, že se nedá vypnout, její přínos se nedá posoudit.

DSC00083.JPG

Vzhledem k tomu, že PMX-5 nemá síťové připojení, tak menší podpora formátů nevadí, ovšem pokud už někdo má doma svoji sbírku nahrávek ve FLACu, zanevřel na MP3 a kouká po kvalitním mikrosystému, tak u PMX-5 rozhodně s tímto stále populárnějším bezztrátovým formátem neuspěje. V ideálním případě by se mi zde líbil USB konektor vzadu, podpora pevných disků a přímé přehrávání FLAC souborů, to bychom ale cenově už asi byli jinde. Takhle se musíme například spokojit s 160GB iPodem clasic – nemusíte nic řešit, stačí připojit a hrajete.

Určitě si přečtěte

Články odjinud