37
Fotogalerie

Philips 49PUS7101/12: 4K UHD televizor s Androidem a Ambilightem [test]

4K Ultra HD rozlišení, Android TV, integrovaný GoogleCast, třístranný Ambilight a další bohatou výbavu v populární 49" velikosti nabízí "sedmičkový" Philips. Jaký je?

Kapitoly článku:


Obecné vnímání Androidu u televizorů není až tak pozitivní. Stačí si přečíst reakce uživatelů na diskuzních fórech. Pokročil Android operační systém v televizorech na vyšší „level“, nebo se jedná stále o tu samou záležitost s menší odladěností? Dnes se podíváme na 4K Ultra HD televizor Philips s Android TV, řadu 7100 v úhlopříčce 49".

Výbava a základní vlastnosti zahrnuly trojici tunerů DVB-T/T2 (s podporou HEVC/H.265), DVB-S/S2 a DVB-C s podporou HbbTV (hybridní systém teletextu). Zeď za televizorem nasvítí třístranný Ambilight. Philips 49PUS7101/12 běží na operačním systému Android. Z dalších prvků jmenujme Perfect Natural Motion – pro vyšší, čistější a ostřejší plynulost obrazu, Micro Dimming Pro, tedy optimalizaci kontrastu v mnoha zónách.

PC200109.JPGPC200111.JPG

Vše řídí čtyřjádrový procesorPixel Precise Ultra HD (2000 Picture Performance Index) chce přinést ostřejší a plynulý obraz s živějšími barvami od tmavších až po světlé odstíny, na kterých pracuje taktéž technologie Premium ColorHDR Plus (High Dynamic Range Plus) s výraznějším jasem, vyšším kontrastem a širším barevným spektrem, včetně lepších detailů. DTS Premium Sound obohatí zvukový zážitek.

PC200099.JPG PC200096.JPG

Design, základní popis

Spíše polomatný panel obklopila výraznější přebrušovaná kovová lišta v titanovo-stříbrné barvě. Kompletní výrobek drží v určené poloze dvojice poměrně vysokých, lesklých stříbrných nožek, jež konkrétně mě nezaujaly a jejichž barevné provedení mohlo blíže zapadat do konceptu horního dílu.

PC200106.JPG PC200100.JPG

Konektorová výbava

Konektory sídlí na třech prostranstvích. Směrem vzad míří plnohodnotný SCART (překvapeni?) a pětice cinch pro AV vstup. Dole využijete port pro internet (LAN), digitální audio výstup, USB vstup a dvojici HDMI. Směrem dolů taktéž vykukují anténní vstup a šroubovací konektor pro připojení satelitní antény – paraboly. Třetí skupinu zastupuje sluchátkový výstup, HDMI s přívlastkem ARC (zpětný audio kanál) a druhý s přívlastkem ARC/MHL (mobilní multimediální rozhraní), dva USB (1x USB verze 3.0) a CI slot pro modul s kartou placené televize.

PC200082.JPGPC200092.JPGPC200094.JPG

Přistoupíte-li k LCD zepředu, pak dole vzadu na jeho pravé části zad nahmatáte joystick pro základní ovládání. Pod středem spodní krycí kovové lišty nepřehlédnete svítící výstupek s nápisem Philips. Pro odpůrce podobných světelných prvků doplníme – světlo v menu vypnete.

Dálkový ovladač

Černá, oboustranná a poměrně hranatá placka s profilem trupu lodi. Tak si dovolím popsat primární pocit. Výrobce se snaží o více designu s ovládáním jednoruč a koncepce tlačítek dostává trochu neobvyklý ráz. My udělali drobný test. Zavolali ženu s malou rukou a ovladač jí nechali odzkoušet, aby se vyjádřila ona. Výsledek se dal předem očekávat. Tlačítka jsou i pro ni velmi blízko sebe, navíc malá. Takže se častěji splete při stlačení požadovaného. Výrobce by neměl potírat ergonomii extrémní snahou o design. Z druhé strany není to tak dávno, kdy ovladače Philipsu patřily mezi zdařilé ergonomicky, ale taktéž vzhledově přitažlivé. Klaviatura se vyznačuje příjemným gumovým povrchem.

PC200074.JPGPC200079.JPG

Spodní část ovladače, pro Philips skoro tradičně, nepostrádá plnohodnotnou klaviaturu. Horní dělí stříbrný směrový kříž s centrálním tlačítkem OK. Nahoru od něj jsou hlavně funkční klávesy Ambilight, Vstupy, Nastavení, List, Exit a kromě dalších také TV Guide (EPG – elektronický programový průvodce). Dolů od kříže je hlavně číselná partitura s klávesami pro integrovaný přehrávač, ovládání hlasitosti, utišení - Mute, skokové přepínání programů. Nechybí čtveřice barevných „buttonů“ pro teletext (HbbTV) a typicky bílo červený NETFLIX. Opět si postesknu. Raději bych měl jednu klávesu s volitelným obsahem, než napevno stanovený Netflix.

Jakýmsi nestandardem bude pro nového majitele tlačítko „+“. To sdružuje několik další ovládacích prvků – mimo jiné - vyvolání informací o právě sledovaném pořadu. Přímou klávesu INFO na dálkovém ovladači nenaleznete. Chybí podsvětlení, které v podobné kategorii hledá málokdo. Philips paradoxně opomenul přizvat do hry mikrofon pro hlasové vyhledávání. Podobný prvek zařadíte při nasazení mobilního telefonu/tabletu, který využijete s příslušnou aplikací pro řízení stroje.

Nabídka tlačítka PLUS.JPG  

Zkuste si stisknout tlačítko „+“ na dálkovém ovladači.

Počáteční nastavení a ladění

Instalace prochází v linii Jazyk -> Google účet (nastavení/aktivace) -> Odsouhlasení smluvních podmínek Google -> Určení využití polohy zařízení -> Země určení  -> Domácí použití/režim Obchod -> Registrace Philips SMART TV -> Instalace antény/Kabelu s filtrací volné/kódované+volné s rychlým nebo plným vyhledáváním -> Aktivace HbbTV (s trochu krkolomným osvětlujícím textem) -> Rychlé nastavení obrazu, zvuku a barvy stěny pro využití Ambilightu (vše s průvodcem v několika jednoduchých a pochopitelných krocích)… a je hotovo.

Televizory s operačním systémem je nutno aktualizovat. V některých případech bude vhodné sáhnout k obnově přepravního nastavení s následnou novou instalací. U nově zakoupeného televizoru aktualizaci s obnovou přepravního nastavení vřele doporučuji.

Aktualizace softwaru.JPG Tovární nastavení + Znovu instalovat TV.JPG

Šipky na druhém snímky ukazují na dvě odlišné varianty resetu televizoru.

Ladění satelitu proběhne při požadavku obsluhy s podporou rychlé formy – FastScanem. Před započetím samotného vyhledávání stanic doporučíme překontrolovat položku DiSEqC, kde nastavíte režim pro DiSEqC 1.0 na vámi využívaný počet LNB (motorově natáčenou anténu televizor ovládnout neumí). Náš systém obsahuje 3, volíme 3-4 LNB. Philips byl mnohdy kritizován za delší ladící proces, jenže. Jenže Philips až na zmíněné nastavení počtu LNB bude schopen sám obstarat zbytek činností, které uživatel jinde pracně nastavuje. Odstartováním ladícího procesu si nejdříve sám osahá LNB a správně k nim přiřadí družice. Nám v opakovaném pokusu TV vždy správně vyhledala tři aktivní LNB ze čtyř možných. Pouze jedenkrát jsme vyhledávání přerušili, protože trvalo enormně dlouhou dobu (více než 15 minut).

Když máme vyhledané družice, pokračujeme v instalaci. Nejjednodušeji výběrem z přednastavených balíčků při využití funkce FastScan pro rychlé doplnění stanic vybraného poskytovatele. Připravených balíčků byla celá řada. Nás ale zajímají dva konkrétní - Skylink/CSLink Česko, či Skylink/CSLink Slovensko. Ve dvou-třech vteřinách bude hotovo a programová skupina k dispozici. V nabídce se objevují i další programy, které do ní nespadají. Většinou jde o FTA (volně přístupné, nekódované) stanice z Astry 19,2°E. Seznamy stanic následně duplikujete do skupin, anebo zálohujete přes flešku.

V hlavním naladěném balíku změnu pořadí neuděláte. Zařadíte je do čtyř skupin favoritních (s modifikovatelným názvem) zvlášť pro pozemní digitál a kabelový tuner a zvlášť pro tuner satelitní. V nich si programy libovolně přeskupíte zařazením kanálu na požadovanou číselnou pozici. Předchozí kanál na ní sedící se posune o pozici výš a při ukončení přesunu dojde ke kompletnímu přečíslování všech kanálů v příslušné skupině.

Kanály - Kopie seznamu kanálů.JPG

My však proti návodu zaznamenali několik odlišností. Skupin jsme získali osm – maximálně pro obě kategorie (lidsky – jestliže mám 0 pro DVB-T/T2/DVB-C, tak mohu vytvořit osm pro DVB-S/S2). Navíc se nám podařilo do jedné dostat kanály z více tunerů – konkrétně z DVB-T a DVB-S/S2, přičemž systém tyto ve skokovém přepínání normálně zobrazil.

Hromadné změny nejsou více-méně dostupné. Jedinou výjimku skýtá přesun bloku kanálů do skupiny oblíbených. Nepříliš dobře se děje změna skupiny oblíbených pro zařazení nových kanálů. Nelze ji vylistovat v editačním prostředí. Tam sedí jen poslední využitá. Přepnutí musíte provést ve „Vstupech“, kde si tuto navolíte, aby byla poslední použitou. 2x za několik dnů testování došlo k neochotě dálkového ovladače přepnout na přímo zvolený kanál. Přepnutí se dělo přes skokové přepínání, direktivní volba však nejevila snahu přijmout příkaz. Jednou u dodatečného ladění integrovaného DVB-T přijímače došlo k zakousnutí na 96 %, televizor nešlo ovládat, pouze zafungovalo vypnutí dálkovým ovladačem, nové ladění proběhlo už zcela plynule.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud