13
Fotogalerie

Panasonic SC-PMX100: Hi-Fi mikrosystém, který přehraje vše

Mikrosystémy Panasonic patřily vždy k tomu povedenějšímu, co se dalo koupit. Novinka nabídne známý design, ale zase o kousek posunutou konektivitu a kvalitu zvuku.

Mikrosystémů řady PMX je v nabídce Panasoniku celkem pět a všechny zaujmou střízlivým až minimalistickým designem, u kterého hrají prim jednoduché a čisté linie, což je žádoucí v okamžiku, kdy chcete mít v místnosti něco nenápadného.

Model PMX100 je novinkou letošního roku a byl představen společně s velmi podobným PMX70. Hlavní charakteristikou přístroje je především jeho univerzální použití jak ve smyslu typu přehrávané hudby, tak ve smyslu zdrojů signálu.

Krása v jednoduchosti

Prakticky všechny mikrosystémy řady PMX mají podobný kabát – na čelní straně najdete výrazný volič hlasitosti, dvojici voličů pro nastavení basů a výšek, rozměrný displej a řadu tlačítek pro výběr zdroje zvuku, případně pro jeho ovládání, standardně je také osazena zásuvka na 3,5 mm jack sluchátek.

panasonic-01.jpg

V závislosti na konkrétním modelu najdete na hlavní jednotce další doplňující prvky, jako je USB vstup či dvířka CD mechaniky. Na horní straně pak může být umístěn dokovací konektor pro iPod anebo NFC rozhraní, jako je tomu u PMX100.

Testovaný přístroj má kompletně hliníkový obal, a to i v horní části, kde je u nižších modelů použity plast. Hliník má výhodu lepšího odvádění tepla, ale především je trvanlivější a odolnější – jeho broušená varianta navíc nevypadá lacině a hůře na ní ulpívají otisky prstů.

To už se ale bohužel nedá tvrdit o dvojici reproduktorů, které jsou sice dostatečně velké a nenápadné, ale jejich provedení v podobě černého laku s vysokým leskem, na kterém je opravdu vidět každý dotek. 

panasonic-03.jpg

Dálkové ovládání je poměrně velké avšak přehledné, tlačítka jsou gumová, takže jejich stisk je měkký, tichý a v zásadě i přesný – málokdy se stane, že byste museli mačkat tlačítko víckrát. Rozdělení funkcí je také příkladné, v horní části hlavní vypínač, následuje číselná klávesnice s ovládáním hlasitosti a zdrojů zvuku, poté je ovládání CD přehrávače a spodní část pak patří funkcím pro celkové nastavení mikrosystému. Výrobce se naštěstí vyhnul zdvojování funkcí na tlačítkách, takže je vše přehledné.

panasonic-04.jpg

Drátem, vzduchem, modrým zubem...

Samotný mikrosystém je v této konfiguraci osazen rádiem a CD přehrávačem, dále však zvládne přehrávání pomocí síťového rozhraní a v neposlední řadě je k dispozici připojení pomocí bluetooth, případně je možno přehrávat hudbu z USB disku. V případě přehrávání z externě připojeného disku se využívá portu USB DAC, který má integrovaný převodník pro vyšší kvalitu reprodukovaných nahrávek.

panasonic-08.jpgpanasonic-10.jpg

Právě přehrávání hudby v rámci domácí sítě je velkým tahákem mikrosystému, a to prostřednictvím DLNA či AirPlay. Přehrávání hudby z internetu je taktéž možné, k dispozici jsou nejrozšířenější služby Spotify, Napster, Aupeo !, ALLPlay nebo TIDAL. Podporovány jsou soubory MP3, AIFF, AAC, FLAC (až 192 kHz / 24 bitů), WAV (až 192 kHz / 24 bitů).

V rámci párování s bluetooth zařízeními je k dispozici NFC rozhraní, které funguje rychle a bezproblémově – místo, kam se telefon či tablet přikládá je na horní straně nad ovladačem hlasitosti.

Mikrosystém je navíc možno nastavit tak, že i ve stand-by režimu je schopen detekovat spárované zařízení a samo se pak zapne. Ve stejném okamžiku pak může telefon či tablet detekovat reproduktory, a pokud to vybraná aplikace podporuje, tak automaticky spustí přehrávání. Tedy v praxi když přijdete domů, než sundáte boty a projdete bytem či domem, začne mikrosystém reprodukovat hudbu z vašeho telefonu.

panasonic-09.jpgpanasonic-13.jpg

Systém PMX100 je navíc ještě součástí systému Panasonic All Series, který umožňuje přehrávat hudbu ve více místnostech – k hlavní jednotce můžete připojit bezdrátové reproduktory a streamovat do nich hudbu, a to nejen ze zdrojů přímo připojených, ale i z těch síťových. Jestliže využijete ozvučení více místností díky zmíněnému systému, ovládá se pak reprodukce v jednotlivých místnostech pomocí aplikace Panasonic Music Streaming, určené pro telefony a tablety.

Konektivita na jedničku

Z výše uvedeného je jasné, že konektivita mikrosystému je na velmi dobré úrovni – připojíte prakticky jakýkoliv zdroj zvuku. Při detailnějším pohledu pak najdete na zadní straně hlavní jednotky hned několik  vstupních rozhraní. Výstupní je pouze jedno, a to čtveřice šroubovacích reprosvorek – vždy dvě pro každý kanál.

Půjdeme-li zleva, je na zadní straně zásuvka pro napájecí kabel, vedle ní pak anténa Wi-Fi adaptéru, dále šroubovací konektory reproduktorů. V pravé části je pak zásuvka RJ45 pro síťový kabel, dvojice cinch konektorů pro připojení externího zdroje zvuku, anténní konektor a v pravém rohu pak USB vstup typu B, který je určen k přímému propojení s počítačem, kdy mikrosystém slouží pro přehráván hudby z počítače.

panasonic-11.jpgpanasonic-12.jpg

Panasonic se chlubí u modelu PMX100 jednak použitím nového zesilovače LincsD-Amp, který průběžně analyzuje a upravuje přehrávaný zdroj signálu. Mimo jiné by to mělo vést k tomu, že reprodukce je kvalitní a bohatá na všechny tóny i při nízké hlasitosti, což můžeme potvrdit.

Reproduktory mají v přední části krycí mřížku potaženou tmavou síťovou látkou. Mřížka je tradičně uchycena čtveřicí špuntů, které se zasouvají do otvorů v přední stěně reproduktoru. Reproduktory jsou třípásmové složené z jednoho 14 cm basového měniče, jednoho tweeteru o průměru 1,9 cm a výškového piezo měniče o průměru 1,4 cm.

panasonic-15.jpgpanasonic-18.jpg

Na zadní straně reproduktoru jsou konektory pro připojení kabelů a výdech bassreflexu. Impedance reproduktoru jsou 3 Ohmy, hmotnost pak 3 kg. Frekvenční rozsah výrobce neudává, v technických specifikacích je pouze zmíněna horní hranice 100 kHz.

Zvukově nadprůměrné

Celkový výkon zesilovače v systému je 120 W, což při velikosti reproduktorů a jejich třípásmovém provedení stačí i na ozvučení menší domácí party. Na druhou stranu ani tichá reprodukce nijak netrpí a celé frekvenční pásmo je slyšitelné. Pro běžný poslech budete využívat přibližně dvě pětiny dostupného výkonu. Ovšem i při nastavení vyšších hlasitostí je zvuk čistý bez zásadního zkreslení.

Žánrově se nejedná o nijak vyhraněný systém – přednes je čistý s plným a hutným zvukem, kde dokážete lokalizovat jednotlivé nástroje a ani frekvenční pásma se nijak neslévají. Oproti levnějším systémům typu Samsung MX-J630 je celkový zvukový projev mnohem teplejší a kulatější, nikde na vás nečekají nepříjemné agresivní výšky či středy a přesto jsou bez problémů čitelné.

panasonic-16.jpg

Na své si při poslechu přijdou příznivci klasické hudby či jazzu, ovšem díky možnostem nastavení nebudou ochuzeni ani posluchači hip-hopu a taneční hudby, přestože některým možná budou chybět dunivé basy. Spodní složka spektra sice neduní tak, že by řinčelo sklo v okně, dokáže však zaujmout svojí přesností a hutností.

Možnost „krmit“ systém bezztrátovým formátem flac a navíc integrace DAC převodníku nahrává spíše těm uživatelům, kteří nechtějí přijít byť jen o krapet kvality. Samozřejmě to znamená také druhou stranu mince, kdy nepříliš kvalitní nahrávky budou znít nepříliš kvalitně.

panasonic-17.jpg

Možnosti úpravy zvuku jsou v zásadě dvojí – funkce D.Bass, která je dostupná na dálkovém ovládání zdůrazní basovou složku. Druhou možností je pak využití buďto některé z přednastavených ekvalizačních křivek anebo vlastní nastavení basů a výšek. Naštěstí ani při suočasné aktivaci D.Bass a nastavení basů na plný výkon nedochází ke zkreslení. Osobně se mi osvědčilo mít D. Bass vypnutý a basy i výšky mírně vytáhnout nahoru. U elektronické taneční hudby je naopak D.Bass žádoucí.

Funkčně ani zvukově nemám proti mikrosystému žádné zásadní nevýhody – vše je rychlé, fungující a srozumitelné. Prakticky jediným negativem, které se u těchto mikrosystémů vyskytuje již delší dobu, je nepříliš pohodlné ovládání v okamžiku přehrávání hudby ze síťových úložišť, flash disku nebo mp3 CD. Displej je bohužel příliš malý a zobrazuje pouze omezený počet informací v jeden okamžik.

Panasonic SC-PMX100

  • Výkon zesilovače: max 120 W, 60W na kanál
  • Výstupy: sluchátka
  • Vstupy: anténa, audio in, USB DAC, Bluetooth, RJ 45, USB Type B, 802.11a/b/g/n (2,4 a 5 GHz)
  • Tuner: FM, 30 předvoleb
  • Přehrává: CD, CD-R, MP3/AAC (32/44,1/48 kHz), FLAC/ALAC/WAV (32/44,1/48/88,2/96/176,4/192 kHz)
  • Hmotnost: 3 kg
  • Rozměry: 211×114×267 mm
  • Příslušenství: FM anténa, dálkové ovládání
  • Cena: od 12 490 Kč vč DPH

Reproduktory

  • Výkon: výrobce neuvádí
  • Impedance: 3 ohm
  • Frekvenční rozsah: ?? Hz – 100 kHz
  • Rozměry: 161×238×264 mm
  • Hmotnost: 3 kg
AVmania hodnotí
design   9
zvuk   9
funkce   8
ovládání   6

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud