13
Fotogalerie

Aune M1s: výborný, přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Když jde o co nejlepší zvuk na cestách, dokážeme se ještě obejít bez zástupu vedlejších funkcí a postačí nám to nejprimitivnější uživatelské prostředí?

Trh přenosných Hi-fi přehrávačů si za posledních několik let prošel dlouhým vývojem. Začínalo se u mohutných a těžkých zařízení se základními funkcemi, mizernou výdrží a skoro nepoužitelným uživatelským prostředím.

To ale nikomu samozřejmě nestačilo a tak se novým standardem postupně staly přehrávače využívající dotykové ovládání na Androidu a nabízející směs bonusových funkcí v podobě Wi-Fi, Bluetooth, USB DACu či USB host. Bohužel, rozměry, váha, a i ta mizerná výdrž tu stále zůstává.

Novinka od Aune se ale současnými trendy vůbec neobtěžuje a minimálně na první pohled se jeví jako zařízení z jiné doby. Jediným cílem výrobce bylo nabídnout co nejvyšší kvalitu zvuku, rozumnou výdrž baterie a velmi omezené, ale funkční uživatelské prostředí. A tím to končí, protože přehrávač skutečně nic dalšího nenabídne.

Pro informaci o cenové hladině je důležité říct, že Aune M1s se prodává i na našem trhu, a to za 7 990 Kč.

Konstrukce

Svými rozměry M1s nijak nevybočuje z řady, patří k těm rozměrnějším modelům, které jsou na limitu toho, co ještě snese kapsa. Mírně neobvykle byl zvolen užší protáhlý tvar, Aune má tak blíže k iRiveru Astell & Kern Jr a Sony NW-ZX2 než k modelům AK 300 či Fiio X5 mk3. Osobně mi přijde, že se jedná o méně praktický tvar jak pro držení, tak pro nošení v kapse. Váha se zastavila na 147 g, nejde tedy o žádného drobečka, ale ani o těžkou cihlu, jako nabízí velká část konkurence. S ohledem na vyšší rozměry působí v ruce až překvapivě lehce.

4.jpg

U designu výrobce nijak neexperimentuje, volí raději velmi jednoduché a praktické řešení, bohužel vzhledově také velmi nudné. Kvalita provedení hliníkového šasi je ucházející, nejspíše snese i dost hrubé zacházení, ale i proti nižší třídě přehrávačů značky Fiio působí  Aune jednoduše levným dojmem.

Na spodní hraně se nachází standardní trojice konektorů, MicroUSB pro nabíjení, 2.5 mm jack pro symetrické připojení sluchátek a obyčejný 3.5 mm jack konektor, který navíc může sloužit jako linkový výstup. Na pravém boku je nekrytý slot pro Micro SD kartu a trojice drobnějších tlačítek pro ovládání hlasitosti a zapnutí přístroje. Hlavním ovládacím prvkem je naštěstí čtyřsměrné tlačítko, které se pouze tváří jako kolečko. Stejně jako u dalších dvou hlavních tlačítek je stisk hladký a přesný a přehrávač reaguje na stisk okamžitě.

2.4 palcový IPS displej potěší slušnou čitelností na slunci a dobrými pozorovacími úhly, ale jinak se jedná o velmi základní displej s nízkým rozlišením. S ohledem na to, že tento přehrávač nemá kromě pár řádek textu ani co ukazovat, je toto řešení více než dostatečné.

Užívání

Uživatelské prostředí a celý systém si zakládá na co největší jednoduchosti, až primitivnosti. Hudbu lze totiž procházet pouze po složkách, chybí jakékoliv procházení dle tagů, i když je přehrávač očividně dokáže rozpoznávat. Řešení naprosto jednoduché, ale komfort užívání vysoce záleží na tom, jaký pořádek máte ve svých hudebních složkách. Aune nepotěší ani uživatele zvyklé vytvářet si playlisty, zde si poskládáte pouze jediný postupným přidáváním písniček do seznamu oblíbených.

DSCF2153 (1280x960).jpgDSCF2154 (1280x960).jpg DSCF2152 (1280x960).jpg

Bohužel přehrávač je velmi osekaný i u dalších vlastností. Při přehrávání nedokáže navázat další složkou, gapless podporuje pouze přes CUE soubory, jinak mezi skladby vkládá krátkou mezeru a navíc přeskakuje první vteřinu nahrávky. Poslech alb s navazujícími skladbami se tak stává velkým utrpením. Chybí i jakýkoliv základní ekvalizér, uživatel si pouze může vybrat z trojice digitálních filtrů DACu. 

DSCF2144 (1280x960).jpg

Možná, že některé z těchto nedostatků výrobce napraví v budoucím firmwaru, přeci jen se jedná o novinku a výrobce má zvyk se o své přehrávače starat. Ale například chybějící gapless u svého předchozího modelu neopravil do dnešního dne a tak bych do budoucích updatů nevkládal příliš mnoho důvěry.

Naštěstí se podařilo prostředí špičkově odladit a tak všechno funguje rychle, reakce na ovládání jsou bleskové a zapnutí přehrávače trvá snad sekundu. V tomto ohledu obrovská pochvala, takto hbitý Hi-fi přehrávač na trhu nemá snad nikdo.

Kromě základního přehrávání hudby do sluchátek či přes linkový výstup nenabízí přehrávač žádné další funkce. Nejenže chybí prémiová výbava jako Wi-fi a bluetooth, ale nelze ho využít ani jako USB DAC. Samozřejmě pro mnohé uživatele to bude naprosto dostatečné a při využívání především při cestování po městě nejsou další funkce ani potřebné.

Výrobce se chlubí na webu i na čelní straně přehrávače podporou formátu 32bit / 384 kHz, ale nejenže se v tomto extrémním rozlišení dá najít pouze minimální množství nahrávek, Aune takové soubory navíc zvládá pouze ve formátu WAV. O trochu praktičtější se zdá podpora DSD 128, jehož popularita ovšem také postupně klesá.

Při přehrávání obyčejných Flaců v 16/44 zvládá M1S hrát lehce přes 10 hodin, což bohatě stačí na jeden pracovní den. Pokud pomineme konkurenci v podobě přehrávačů Sony a Cowon Plenue D, jedná se o nadprůměrnou výdrž v tomto segmentu.

Zvuk

Testování probíhalo především se sluchátky HUM Pristine a Heir 10.A. Pro porovnání sloužily přehrávače Sony NW-ZX2, Cowon Plenue D a Fiio X3 mk2.

Nejprve musím vyzdvihnout naprosto excelentně tiché pozadí zvukového výstupu. M1s nabízí tři úrovně zisku a zatímco ta nejvyšší trochu šumí, zbylé dvě nešumí vůbec. S extrémně citlivými HUM Pristine je Aune jediným skutečně tichým přehrávačem co jsem měl možnost vyzkoušet. V tomto ohledu znatelně překonává i výrazně dražší modely Sony NW-ZX2 a iRiver Astell & Kern AK 300.

Jako mnohé jiné přehrávače, i M1s nabízí symetrický výstup. Ale zatímco u modelů iRiver AK70, AK300 či Opus #1 jsem vždy slyšel pouze drobné zlepšení, u Aune je rozdíl mezi výstupy výrazně znatelnější. Při přepojení se zvuk stane o něco čistším, kontrolovanějším a detailnějším. Stále se nejedná o žádný propastný rozdíl, ale zde poprvé mám pocit, že pořízení symetrického kabelu může být rozumnou volbou.

 

Srdcem zařízení je  DAC ESS Sabre ES9018 ve verzi K2M, určené pro přenosná zařízení. Ve zvuku se podání čipu Sabre jasně projevuje, přehrávač naplno využívá přednosti tohoto špičkového komponentu, ale zároveň nezakrývá jeho drobné nedostatky.

Zvuk tak nabízí po technické stránce excelentní zvuk, plný detailu, rychlý, přesný a s velmi širokým a propracovaným prostorem. Střední pásmo zní plně, s reálnou váhou, přitom podání nechybí dostatečná vzdušnost a otevřenost. Bas má správný objem a hlavně překvapivě skvělou údernost a přesnost. Lehce zvýrazněné výšky mají velmi dobré rozlišení a přidávají do zvuku hodně energie. Vše hraje velmi živě, čistě, naléhavě a dynamicky a Aune se tak perfektně hodí pro soustředěný poslech.

Mezi nedostatky lze řadit agresivnější podání, výraznější sykavky, mírně umělé podání výškového pásma a celkově nepříliš přirozené podání. Všechno najednou zní až moc jasně, moc nadšeně a při delším poslechu či při nesprávné kombinaci se sluchátky to může rychle unavovat.

Ohledně vhodných sluchátek, díky svému podání a excelentním technickým vlastnostem se Aune hodí především k temnějším, línějším sluchátkům. Z mých in-earů nejlépe k M1s sedí AAW W500, které skutečně potřebují trochu živější zdroj. Podobně povedenou kombinací byly i Heir 10.A a Noble Audio Sage. Tipuji, že Aune bude dobrým partnerem i pro Shure 535 a 846, většinu vyšších modelů Westone či Grado GR10.

DSCF2158 (1280x960).jpg

Pro porovnání s konkurenčními modely posloužily přehrávače Fiio X3 mk2 a Cowon Plenue D. Oba přehrávače toho nabízejí výrazně více po stránce funkcí, ale ve zvuku jim Aune jasně kraluje. Velké rozdíly lze najít v přesnosti a rozsahu basu, v rozlišení a detailnosti výškového pásma, celkové čistotě zvuku a především proti Cowonu v podání prostoru. Levnější přehrávače nabízejí poklidnější, teplejší a líbivější zvuk, ale po technické stránce Aune jednoduše patří do výrazně vyšší kategorie. Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby v mnoha ohledech překonávalo i dražší přehrávače jako jsou Fiio X7 či iRiver AK70.

Verdikt

Aune M1s po mnoha stránkách působí jako přehrávač z let minulých. Nabízí velmi omezené funkce, nezajímavý vzhled a podprůměrnou kvalitu provedení. Uživatelské prostředí sice má hbité reakce, ale uživatele výrazně omezuje. Alespoň že ta výdrž baterie dosahuje slušných hodnot.

Zde ale prim hraje kvalita zvuku, která je jednoduše špičková a výrazně překonávající standardy v této cenové kategorii. V kombinaci se správně zvolenými sluchátky vytvoří skvěle hrající sestavu, která může být pro mnohé i řešením finálním.

Celkově působí Aune M1s jako klasický hi-fistický produkt. Běžný uživatel by si ho nikdy v životě nepořídil, ale hi-fista s radostní překousne veškeré nedostatky a omezení, jen aby za rozumné peníze získal špičkový zdroj zvuku. A pro ně tu vždy budou značky jako je Aune.

Aune M1s

Cena 7 990 Kč

Přehrávač do testu zapůjčil Headphones.cz

  • Rozměry 126 x 55 x 15 mm
  • Váha 147 g
  • Paměť žádná, slot na micro SD kartu, až 128 GB
  • Displej 2.4 palce IPS
  • Podporované formáty WAV, FLAC, MP3, APE, AAC, ALAC, DSD 128
  • Konektory micro USB, 3.5 mm jack, 2.5 mm jack
  • Výdrž +10 hodin

Určitě si přečtěte

Články odjinud