39
Fotogalerie

Panasonic TX-65CZ950E: 4K OLED TV vyladěný na maximum [test]

Nejdražší 65“ 4K Ultra HD OLED televizor na trhu je od Panasonicu. Má cenu si vůbec připlácet, když jsou na trhu stejně velké OLED televizory? Tenhle má totiž THX certifikaci.

Kapitoly článku:


Když loni v září Panasonic oznámil, že chystá do prodeje svůj vlastní OLED televizor, nebylo to zas tak velké překvapení. Panasonic ukončil výrobu plazmy kvůli příchodu 4K rozlišení a OLED technologie je  svojí charakteristikou právě plazmě podobná – na rozdíl od LCD nepotřebuje OLED podsvícení a každý obrazový bod se dá samostatně zhasnout. Výsledkem je přirozené podání barev a absolutní kontrast s dokonalou černou.

Problém ale byl, že Panasonic svoje vlastní OLED panely nevyrábí, takže zvolil ty od LG. A na trh uvedl model TX-65CZ950E se zahnutou 65“ OLED obrazovkou s 4K rozlišením. Cena přitom byla o dost vyšší, než OLED 4K televizor od LG. Dá se tento rozdíl ospravedlnit pouze THX certifikací a vyplatí se připlatit?

Panasonic_CZ950_hero_large_2.jpgPanasonic_CZ950_hero_large_3.jpg

Výbava a design

 TX-65CZ950E je vybaven zdvojenými digitálními tunery  DVB-T, DVB-T2, DVB-S2, DVB-C, přičemž samozřejmě nechybí podpora HEVC kodeku, jak pro příjem vysílání, tak pro streaming 4K videí z internetu a samozřejmě HDR. Použitý systém Smart TV Viera je rychlý, nechybí přitom TV Anywhere, podpora DLNA, Miracast, spolupráce se smarphonem, nahrávání na HDD atd.  

IMG_9577.JPGIMG_9585.JPGIMG_9586.JPG

Vzhled je dán zahnutím obrazovky, nicméně Panasonic si dal záležet, aby 32 kg „drobeček“ byl působil elegantně nejen svým tenkým rámečkem, ale také příkladně zpracovanou zadní stěnou, která je krytá speciální tkaninou, Alcantarou. Přístroj tak klidně můžete umístit do prostoru a nemusíte se bát, že vám bude interiér hyzdit.

IMG_9599.JPGIMG_9604.JPGrám.jpg

Přípojné konektory jsou dostupné z levé strany, 4 HDMI 2.0a konektory budou stačit, podobně jako 3 USB konektory (1x USB 3.0). Dálkové ovladače dostanete dva, jeden klasický tlačítkový, velký a elegantní, druhý menší s dotekovou ploškou.

IMG_9587.JPGIMG_9588.JPGIMG_9593.JPG

Celkově je sympatické, že televizor se snaží působit luxusně, přitom ale velmi solidně a poctivě, přitom přes tenkou obrazovku ale nekřičí „já jsem drahý“. Dílenské zpracování je precizní. Důležitou informací pro některé může být fakt, že obrazovka je chlazená pouze pasivně. Překvapením je pevně připojený napájecí kabel.

Menu a ovládání

Co zde chybí, tak pomalu již tradiční obrazovka Home, nebo-li domovská obrazovka, která je u nižších modelů: Jinak je menu tradiční, přehledné, ze spousty položek pro případné vyladění obrazu by se slabším jedincům mohlo udělat nevolno. Obrovské plus má výrobce za bleskovost reakcí – to bohužel není zvykem ani u dražších modelů některých konkurentů.

IMG_9609.JPG IMG_9617.JPG

Kritiku si naopak zaslouží multimediální přehrávač, který má průměrnou kompatibilitu a především soubory zobrazí v jednom nepřehledném seznamu bez složek. Pokud máte doma souborů opravdu hodně, třeba na síti, tak to opravdu vadí. Pevné disky a USB Flash disky načítá samozřejmě bez problémů.

IMG_9614.JPGIMG_9615.JPGIMG_9616.JPG

Zbytek už opět chválíme, správa televizních stanic, včetně těch satelitních, je přehledná a komfortní, EPG je s náhledem, streamování signálu z druhého tuneru například do jiné místnosti na tablet je skvělé.

IMG_9620.JPGIMG_9622.JPGIMG_9624.JPG

Celkově televizor působí velmi svižným dojmem, nebude vás iritovat pomalým načítáním stanic. Systém jde ale podle mne spíše cestou kompromisu, kdy výrobce preferuje rychlý systém z roku 2014 před „moderním“, ale pomalejším menu s animacemi a třeba záložkovou strukturou atd.

Důležitým místem v menu je položka, jak se bude zobrazovat Full HD/4K signál z HDMI vstupu – 1080p Pure Direct, 4K Pure Direct (ideální pro PC, můžete adresovat každý bod), nebo 1080p režim, kdy jsou vždy využity 4 body.

Obraz

Předně je třeba říct, že OLED je proti LCD milosrdnější k horšímu signálu, když k tomu přidáme velmi kvalitní přepočet, tak nebude mít ani běžný a ani náročný divák důvod k nespokojenosti. U SD signálu je kvalita velmi dobrá, HD stanice vypadají výborně, zkušební DVB-T2 vysílání v HEVC kodeku bylo zobrazeno bez problémů.

IMG_9619.JPG IMG_9610.JPG

Obraz vypadá úchvatně, hlavě kvůli naprosté černé, ta má jak ve statickém, tak dynamickém měření samozřejmě 0 cd/m2. Kontrast je u OLEDu prostě fenomenální. V porovnání s Full HD plazmou budete vnímat možná více detailů v tmavších místech.  

Pohybová neostrost stále zůstává slabinou LCD i OLEDu, zde plazma stále o chlup vede. Při normálním zobrazení se dostanete na 300 řádků, při zapnuté funkci dopočítávání mezisnímků počítejte s 600 až 1000 dle zdroje. Záporem jsou pak možné riziko vzniku obrazový artefaktů při agresivnějším nastavení.  Vzhledem k tomu, že obrazovka má frekvenci 120Hz, tak by vkládání černých mezisnímků způsobovalo pravděpodobně blikání, což se stává u některých LCD televizorů, se kterými jsem se setkal.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud