23
Fotogalerie

Samsung RTS-HE10: test DVD systému 2.1

U neobvyklého domácího kina 2.1 Samsung umístil DVD mechaniku do pravého reproduktoru. A jak zajímavý systém hraje?

Tak, jako se rozšiřuje nabídka televizorů značky Samsung, snaží se tato firma rozšiřovat i nabídku designově sladěných systémů domácího kina, které by je vhodně doplňovaly. Mezi ně patří i dnes testovaný systém RTS-HE10. Jedná se o velmi zajímavý výrobek, protože zde zcela chybí centrální řídící jednotka, která je u tohoto systému integrována v pravé reprosoustavě.

41Y-m2POEWL__SS400_.jpg DSC03840.jpg

Vzhled, připojení a ovládání

Systém tvoří tři komponenty: dvě plastové poměrně velké reprosoustavy a pasivní subwoofer z dřevotřísky, který stojí na pryžových nožkách, aby byly potlačeny nežádoucí rezonance. Reproduktor je na boční straně a basreflex je vyveden dozadu.

DSC03846.jpg DSC03850.jpg DSC03854.jpg

Reprosoustavy jsou postaveny na stojanech, které jsou jejich nedílnou součástí a na spodní straně mají gumové podložky. Výrobce nikde neuvádí jejich bližší technické parametry. Pohledem přes mřížku jsem usoudil, že se jedná o soustavy jednopásmové s širokopásmovým reproduktorem a basreflexem. Vše je provedeno v efektním lesklém černém designu. Protože pravá reprosoustava obsahuje i řídící jednotku se zesilovačem, najdete na jejím boku dotyková ovládací tlačítka, vpředu ve spodní části nenápadný a skromný displej a zezadu přípojná místa a mřížku větráku aktivního chlazení – ventilátor však je velmi tichý a neruší. Sluchátkový výstup byste však hledali marně.

DSC03838.jpg DSC03848.jpg DSC03849.jpg

Dále zde naleznete přehledný dálkový ovladač, který dobře padne do ruky, propojovací kabely (audio, video a HDMI) a kabely k reprosoustavám (tedy k levé přední a subwooferu). Výrobce zřejmě zapomněl, že v sestavě není uprostřed řídící jednotka, protože kabel k levé reprobedýnce je dlouhý pouze 2,5 m a je zakončen speciálním konektorem. Tím předurčuje maximální vzdálenost mezi předními reprosoustavami. Pokud byste je chtěli umístit dále od sebe, musíte kabel svépomocí prodloužit. Na výměnu za jiný, kvůli již zmíněnému konektoru, zapomeňte.

DSC03856.jpg DSC03857.jpg DSC03860.jpg DSC03862.jpg

Po jednoduchém propojení můžeme systém zapnout a provést první nastavení. Menu neovládá češtinu, ale je doplněno piktogramy, takže nastavení by nemělo být problémem ani pro ty, kteří neovládají žádný z jazyků, kterými menu disponuje. Pro audio i titulky si již češtinu jako preferenční jazyk nastavit můžeme. Dále se nastavují běžné věci jako formát obrazovky a rodičovský zámek. Na tuto kategorii nezvykle lze nastavit i parametry obrazu (jas, kontrast, sytost barev).

Zvuk

CD se vkládá zepředu do pravé reprosoustavy do štěrbinové mechaniky. Po chvilce načítání se automaticky spustí. Zvuk je velmi dobrý jen při poslechu hudby, ve které převažují elektronické nástroje a také při poslechu jednodušších nahrávek pop music. Při poslechu složitějších nahrávek rocku a popu se začnou projevovat slabiny tohoto systému a jeho orientace na domácí kino.

Zvuk má velmi zdůrazněné výšky a potlačené středy. Výsledkem je docela nepříjemná směs vysokých a basových tónů, které jsou navíc nepřirozeně zabarveny. Systém sice nabízí korekce zvuku pomocí přednastavených ekvalizačních křivek (EQ off, pop, classic, rock, jazz), ale přestože při jejich přepínání jsou slyšet změny v jeho zabarvení, není to moc platné. Ruční nastavení korekcí bohužel chybí. Nahrávky jazzu a vážné hudby jsou na tom podobně, tak fanoušci těchto žánrů by se měli poohlédnou ve vyšší cenové relaci.

DSC03865.jpg DSC03872.jpg

Komprimované soubory mp3 a WMA lze poslouchat z CD, nebo přes USB ze zdrojů, které tímto připojením disponují. Jejich zvuk se jeví subjektivně lépe než zvuk nekomprimovaných nahrávek z CD. Výšky vás netahají za uši a basy neduní, ale samozřejmě se zde vytrácejí jemné detaily.

Přes vzadu umístěné USB, ale také z CD a DVD, lze sledovat obrázky JPEG a komprimované video DivX. Kvalita obrázků je na standardní úrovni, ale pokud je budete chtít otáčet, počkáte si, protože otočení obrázku trvá docela dlouho, stejně tak načítání velkých 10Mpx obrázků z USB není nejsvižnější.

Systém je očividně určen především ke sledování filmů z DVD. Filmový zvuk je velmi dobrý, dialogy jsou za všech okolností srozumitelné, basové sekvence jsou podávány s razancí, i když ne takovou, jako u větších subwooferů. Pravolevý prostor je podán s velkou přesností, ale jen do doby, než přepnete do virtuálního prostorového režimu. Pak se prostor mírně rozšíří i dozadu, ale pravolevá lokalizace se mírně zúží. Vcelku je však filmový zvuk na systém této cenové kategorie velmi uspokojivý. Jen bych se pozastavil nad tím, že přístroj nedisponuje dekodérem DTS, což je v dnešní době opravdu rarita.

Při přehrávání hudebních DVD je zvuk rovněž kvalitní, ale zde opravdu doporučuji nechat jej pouze dvoukanálový, protože při použití prostorového režimu ztratí dynamiku.

Obraz a DivX

Obraz k televizoru můžete přivést přes výstupy video, komponentní video (Y, Pb, Pr) a HDMI, který umožňuje přivést převzorkovaný signál až 1080p. Vzhledem k možnostem vyladění parametrů obrazu v menu nastavení, budete jistě s jeho kvalitou spokojeni.

DSC03853.jpg DSC03874.jpg DSC03875.jpg

Soubory DivX systém přehrává v anamorfním formátu 16:9, pokud je samozřejmě video v tomto formátu nahráno. Titulky zobrazuje maximálně po třiceti znacích ve dvou řádcích a česká diakritika pro něj není problém. Titulky si však ke každému jednotlivému titulu musíte vždy v menu navolit (i když je máte pojmenovány stejně jako soubor) a pokud přehrávání zastavíte tlačítkem „stop“ a pak spustíte od stejného místa, musíte je navolit znovu. Velmi nepraktické...

Přístroj disponuje i jednoduchým FM tunerem bez RDS. Stanice ladí průměrně, občas s tím má potíže, ale vše se dá ručně doladit. Můžete je uložit do patnácti předvoleb.

DSC03844.jpg

Závěr

V poměrně levném systému Samsung RTS-HE10 nehledejte žádný audiofilní zázrak pro náročnější, pro běžný poslech populární hudby ale bez problému stačí. Je určen především těm, kteří za nevelkou částku chtějí výrobek s velmi povedeným designem, třeba jako velmi dobrý doplněk k designově podobnému televizoru, a který zároveň díky neobvykle vestavěné DVD mechanice šetří místo. V neposlední řadě Samsung RTS-HE10 přináší i kvalitní zvuk domácího kina – samozřejmě rámci možnosti systému 2.1.

Samsung RTS-HE10

Orientační cena 7 000 Kč

Řídící jednotka

  • výkon zesilovače 2x 40 W + 80 W
  • kmitočtový rozsah 20 Hz – 30 000 Hz
  • dekodér Dolby Digital
  • přehrává CD, CD-R/RW, DVD, DVD+-R/RW, mp3, WMA, JPEG, DivX
  • příslušenství dálkový ovladač, reprokabely, kabel HDMI, FM anténa, kabel video

Přední reprosoustavy

  • impedance 3 Ohm
  • rozměry (š/v/h) 181 x 569 x 261 mm
  • zatížitelnost 40 W

Subwoofer

  • impedance 6 Ohm
  • rozměry (š/v/h) 160 x 475 x 280 mm
  • zatížitelnost 80 W

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvuk domácí kinoHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvuk audio (CD)Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png4/10
zvuk audio (MP3)Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud