6
Fotogalerie

Nejlepší televizor pro sport: jak ho vybrat a ušetřit

Fotbal se blíží a i jinak dostáváme řádnou nadílku sportovních událostí. Jak vybrat vhodný televizor a zbytečně nevyhazovat peníze? Rozhodně nekupujete ten nejdražší.

Lavina sportovních událostí se blíží, jedna dokonce už běží. Ceny televizorů klesly téměř brutálně, povězme si tedy několik základních pravidel, jak pořídit ten nejlepší na sport.

Článek není startovním výstřelem k zápasu LCD vs. Plazma (byť mnoho lidí považuje plazmu za mrtvou technologii), jen se snaží nabídnout něco více, než pouhou tezi: „Když TV, tak LED LCD, když LCD, tak co nejdražší a největší“.

1. Při nákupu sledujte sport

Světe div se, tohle pravidlo se často nedodržuje. V prodejně se nenechte ukolébat hezky vypadajícím demonstračním Full HD videem, zapomeňte na filmy. Chcete sledovat sport, nechte si pustit sport. Nejlepší bude hokej nebo fotbal, kde jsou rychlé změny, hodně detailů.

Všímejte si ani ne tak rozjásaných barev dresů, ale spíše detailů kolem, zda třeba mizí detaily, jestli zůstávají vykresleny ruce hráčů. Neměl by mizet balón, nebo puk, tráva by měla alespoň trochu připomínat trávu, ne jakousi zelenou rozplizlou plochu. Všimněte si například tribun a fanoušků v pozadí, reklam okolo, pokud se při každém rychlejším pohybu kamerou rozostří a pak při statickém obrazu zase zaostří, je to špatně.

Kritickým místem je dopočítávání mezisnímků u členitého obrazu. například i nejnovější čtyřjádrové televizory mají problémy s "okraji" hráčů, kteří se pohybují po ledě, nebo po trávě. Okraje se rozpadají a vlní. Stačí pozorně sledovat hráče při pohybu. Řešením bývá vypnutí nejagresivnějšího stupně a volba druhého základního.

Protože televizor musí SD rozlišení roztáhnout na Full HD obrazovku, různí se právě kvalita tohoto přepočtu, výrobci to občas šidí drobným rozmazáním celého obrazu, kdy máte pocit mlhy přes obraz. Pro srovnání si pusťte nejlépe ČT Sport HD, ale i zde hodně záleží na kvalitě  původního zdroje signálu, který se mění.

Pozor! Každá stanice je jiná, liší se i kvalita vysílání, například Eurosport z kabelové televize ověří kvality TV lépe, nebývá ale v prodejnách, že. Dále pozor na sportovní přenosy na ČT Sport, neboť tam kvalita přenosů značně kolísá a mizerný obraz bývá i na vstupu do vysílání. S tím sebelepší televizor nic už neudělá.

Pokračování 2 / 6

2. Větší je lepší

Zde to platí 100 %, problémem může být jen nižší rozlišení obrazu a mizerná kvalita vysílání. Dále pozor na levné, ale velké, LCD televizory. Pokud mají jen 50 Hz technologii, dejte od nich ruce pryč, neboť obraz bude lehce rozmazaný při každém pohybu. Když k tomu přidáme podprůměrný upscaling levných televizorů, výsledkem bývá žalostný. Rozmazání obrazu bude problém, na který dejte pozor u LCD, plazmy netrápí.
 

U LCD chtějte alespoň 100 Hz obnovu obrazu, výsledky ale bývají různé, takže papírově horší „jen“ 100 Hz televizor může poskytovat lepší výsledky než například 200 Hz. Proto se nespoléhejte na čísla, ale podívejte se, jak se vám obraz líbí, zda se jinde nerozmazává méně. I mezi levnými modely se dá vybrat.

Pozor: každý televizor má několik režimů potlačení rozmazání pohybu a dopočítávání mezisnímků, takže je dobré se zeptat prodavače, nahlédnout do manuálu, zkrátka v případě vážného zájmu o vyhlédnutý model, zjisti trochu více.

Další variantou, pokud chcete sledovat sport opravdu ve velkém, bývá projektor. S ním vykouzlíte bez problémů i několikametrový obraz. Ceny za slušný HD ready projektor začínají na 10 000 Kč, FULL HD pak stojí od 20 tisíc. U levných počítejte s tím, že musíte rozumně zatemnit místnost.

Pokračování 3 / 6

3. Chcete sport ve 3D? Pro skupiny jen pasivní 3D

I když sportovní vysílání ve 3D prakticky v ČR nenajdete, ale všechny televizory dokážou přepočítat 2D do 3D. A například fotbal ve 3D dokážou televizory poměrně dobře zobrazit. Čím vyšší kvalita vysílání tím bude lepší výsledek.

Jestli chcete sledovat 3D sami, nebo maximálně ve dvou, klidně můžete o aktivním 3D uvažovat. Aktivní technologie má ale brýle podstatně dražší, což je jeden z důvodů, proč v posledních letech výrobci přecházejí na pasivní 3D technologii.

Pasivní 3D brýle stojí pár korun, když je polijete pivem, nebo je rozšlápnete, nemusíte slzet. Takže pokud chcete spolu s hromadou přátel sledovat sport ve 3D, jděte raději do pasivu.

Pokračování 4 / 6

4. Plazma má lepší úhly, LCD nižší spotřebu

Velký obraz – to dříve znamenalo jedinou volbu, plazmu. Panasonic s ní skončil (v doprodeji se nabízí za excelentní ceny), stále ji vyrábí LG a Samsung. Počítejte s tím, že u LCD klesá při sledování z boku kontrast, zejména při pohledu mimo osu se černá v šedou či jinou barvu může změnit velmi rychle. Také si u velkých úhlopříček se může stát, že zatímco ve středu LCD obrazovky vidíte černou, po stranách, kde úhel pohledu je už jiný, uvidíte šedou. Zejména levné LCD s tím mohou mít problémy.

U plazmy tyto problémy odpadají, proto v restauracích najdete většinou plazmu. Není problém obraz sledovat odkudkoliv.

U moderních plazmových televizorů ale snaha výrobců udržet spotřebu elektrické energie na nízké úrovni vede k zajímavému efektu. Jakmile plazma má zobrazit jasný obraz, například bílou hokejovou plochu, sníží celkový jas, takže bílá zešedne. Naproti tomu LCD naopak při bílé scéně dynamické podsvícení aktivuje na maximum, aby bílá nebyla šedá, neboť statický kontrast LCD je příliš nízký.

Pokud vás vyloženě trápí spotřeba, chcete se dostat na co nejnižší hodnoty, tak volte LCD. Atletika, fotbal, hokej – vše u plazmy bude znamenat, že se spotřeba vyšplhá na nejvyšší hodnoty. Zatím co při sledování filmů spotřeba u plazmy zůstane nízká, u sportu s tím nepočítejte.

Pokračování 5 / 6

5. Levná plazma vs. levné LCD

Zde je rada velmi jednoduchá. Pokud chcete levný 50“ televizor s dobrým obrazem, jděte do plazmy. Stál platí, že za obrazově podobně kvalitní LCD televizor s LED podsvícením zaplatíte více, než za plazmový televizor. Se stoupající kvalitou LCD sice rozdíly nejsou již tak extrémní, ale stále jsou.

U nejlevnějších plazmových televizorů narazíte občas na HD ready modely s rozlišením 768 x 1024, za Full HD si musíte trochu připlatit. Ale i zde platí, že nejlevnější plazmy sportovní přenosy zobrazí ostřeji, než cenově srovnatelné LCD.

Pokračování 6 / 6

6. Smart TV nebo "hloupou"?

Chcete jen dobrý obraz a nikoliv chytré, internetové funkce? Zde narazíte bohužel na fakt, že lepší LCD LED televizory s vyššími obnovovacími frekvencemi zkrátka už mají tyto funkce vestavěny. Na druhou stranu vyšší výpočetní výkon znamená kvalitnější zpracování obrazu.

Co tedy koupit? Vybírejte očima. Co se vám líbí a stačí vám to, to pořiďte.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud