58
Fotogalerie

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

Co nám o novém QLED televizoru QE55Q7FN říká Samsung? Hlásá LCD technologii s rozlišením UHD/4K HDR (podpora HLG, HDR10+  a „síla“ 1500 nit). Q Engine (Q Colour, Q Contrast) se chce starat o mimořádně vysokou kvalitu obrazu. Engine analyzuje každou přehrávanou scénu a v reálném čase jí poskytuje vynikající barevnost, kontrast a úroveň detailů. Auto Motion Plus (MR200) vylepší pohybovou ostrost a plynulost. Lokální řízení podsvícení systému Supreme UHD Dimming má vytvořit dokonalejší kontrastní scenérii s prokreslenými tmavými scénami a nekompromisní černou.

obrazek.jpg

Samsung QE55Q7FN splňuje certifikaci Ultra HD Premium. Výrobce navíc uvádí, že jeho kvantové body mají dlouhou životnost (vyrobeny z anorganických materiálů) a panel se nevypaluje. Kromě toho má mít báječné barvy. Tunerová nálož DVB-T/T2/C/S/S2 byla zdvojena, ovšem není podpořena dvěma CI+ sloty. Televizor umí nahrávat a upozornit na očekávaný pořad. HbbTV 1.5 nechybí. Zvuková složka doplní obraz výkonem 40 W s osazeným basovým reproduktorem.

WR183z4c_1.jpg

Neschází podpora bluetooth audia a Multiroom Link. Televizor se ovládá moderním One Remote ovladačem s mikrofonem pro hlasového asistenta. No a navíc přídavek v podobě aplikace SmartThinks, která z televizoru vytvoří ovládací panel pro celou inteligentní domácnost. Kdo chce hltat další fajnovosti, nahlédne do popisu výrobku, respektive technické specifikace. Odkazy naleznete na konci článku.

Design, základní popis

Podstavec tvaru „T“ s předsunutým, matně stříbrným, překartáčovaným „trubicovým“ dílem, přidržuje nepolohovatelný, spíše lesklý panel. Panel obtáčí jemná, zpředu přiznaná, kovová linka, která vzhledem navazuje na hlavní díl podstavce.

P7179386.JPGP7179384.JPG

Logo výrobce otiskl klasicky uprostřed dolní rozšířené partie panelu. Zcela zespodu, právě v tomto místě, nahmatáte základní ovládací prvky pro řízení televizoru. Záda jsou z černého překartáčovaného plastu a řadě hospodyněk i ony vyhoví svoji pohledovostí.

P7179389.JPGP7179387.JPG

Vzhledu nelze upřít jakousi chladivě technickou příchuť, která patří k elegantně nadčasovému pojetí moderního designu. Pro opravdu náročné klienty Samsung připravil dvojici doplňkových stojanů, které přikoupíte. Kovový Tower a elegantní trojnožka Studio jsou k dispozici. Anebo využijte držák No Gap Wall-mount s podporou montáže na zeď, kdy se jí televizor dotýká bez jakékoliv mezery.

P7179382.JPGP7179380.JPG

Hračičkům následně „Qéčko od Sama“ nadělí další překvapení. Totiž aktivaci prvku, který za pomoci fotky z mobilního telefonu, zařídí skrytí vypnuté obrazovky (Ambient Mode). Na ní se rozprostře nejen některá z připravených šablon, ale také foto z vašeho rodinného alba, anebo ještě lépe, právě mobilem vyfocená zeď za televizí.  

Konektorová výbava

V minulosti jsem obdivoval externě osazené konektory na připojené „krabici“ One Connect. Samsung však udělal další krok. V právě popisované Q7N jsou externími všechny přípojné prvky, včetně připojení napájecího kabelu. Z One Connectu míří do těla televizoru pouze jeden velmi tenký kabel. Zamýšlel jsem se nad tím, jak v době navyšování objemu dat, potřeby mít vše odladěno, tedy bez jakéhokoliv zarušení, si výrobce může dovolit obdobný extrém. Navíc s protékající elektřinou. Do televizoru skutečně nepřipojíte vůbec nic, pouze zmíněný externí box.

P7179367.JPGP7179366.JPG

Zádrhely v tomto směru jsme však v průběhu testu nezaznamenali. Řešení nelze upřít mimořádnou skladnost a ergonomii. Tuto navýší dutá noha podstavce s „cable managementem“.

P7179372.JPGP7179370.JPGP7179368.JPG

Samotné dvě konektorové plochy hardwarový designér umístil na záda boxu. K připojení zve čtveřice HDMI portů (jednou s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál), optický digitální audio výstup, dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů k připojení paraboly (bohužel opět jen s jedním CI+ slotem pro modul s kartou) a anténní vstup. Na konci ještě naleznete Ex-Link vstup a bod k zasunutí napájecího kabelu. Na zcela opačné straně zasunete specifický propojovací káblík, kterého druhou část strčíte do těla hlavního dílu.  

Pravý bok z čelního pohledu nese trojici USB 2.0. USB novější verze nenalézáme.

Dálkový ovladač

Moderní, drobný a nepodsvícený ovladač One Remote s mikrofonem překvapí neznalého malým počtem tlačítek. Celkem jsme napočítali jedenáct kláves, kdy směrový kroužek počítáme za jednu. Nenechte se však počtem zmást. Ovladač má integrované funkce, které zavoláte různě dlouhým stiskem některých čudlíků. A tak kupříkladu kývavým pohybem vpřed a vzad příslušným knoflíkem přehodíte stanici. Ovšem po stlačení stejného buttonu vyjede elektronický programový průvodce. Kdo však klávesu přidrží o pár vteřin déle, vyvolá seznam stanic s filtrací.

P7179375.JPG

Kdysi jsem při prvním setkání měl trochu pochybnost o přínosu řešení. Nyní jsem již jeho fandou. Dálkové ovládání nejen, že velmi dobře padne do ruky, ale také ho lze po několika dnech seznamování využívat intuitivně, bez koukání.

Hlasová nápověda - seznam povelů.JPG
Seznam hlasových pokynů přijde vhod. Nastudujte.

Kromě zmíněného mikrofonu a jemu přiřazené klávese, naleznete přímý přístup k Ambient módu. Trochu mě negativně překvapilo, jak po delším stisknutí knoflíku s piktogramem domku, nepřejdu přímo do hlavního nastavení – menu. Zde bych ještě funkci doladil, doplnil. Obsluha by nemusela přes základní obrazovku složitěji přeskakovat k nastavovacímu procesu.

Nebyl by to Samsung, aby se telka nedala řídit přes chytrý telefon, respektive tablet s příslušnou aplikací. Nezapomínejte na hlasové ovládání a vyhledávání přes vestavěný mikrofon. Jednoduše tak skočíte z externího vstupu na „živé“ vysílání (a nejen to!). Stačí říct „TV“ s anglickou výslovností. 

Počáteční nastavení a ladění

Uvítací ceremoniál vás provede základní posloupností nastavení, které procházejí v linii Jazyk->Země určení->Snadné nastavení TV (Připojit k TV anténu a zařízení)->Hledat kanály->Anténa/Kabel/Skylink/Satelit.

Správce systému.JPGEko řešení.JPGInteligentní funkce.JPG
Eko řešení pro spořivé. Samsungova automatická regulace podsvícení přes čidlo má jednu mimořádnou výhodu. Určíte jí nejnižší hodnotu (druhý snímek).

Určitě se před případným laděním satelitní části mrkněte na nastavení DiSEqC přepínače pro LNB, překontrolujte typ připojení antény (samostatná/duální). České uživatelstvo bere operátora v ČR. Ověří se přítomnost drátové sítě->odsouhlasí se smluvní podmínky a zásady ochr. osobních údajů->přihlásíte se k účtu Samsung->vyberete zdroje signálu (Anténa/Kabelový nebo satelitní STB/Nepřijímám TV signál). Nyní systém doladí stanice a máte následně možnost přidat další „anténu“, což v případě Samsungu značí proladění dalšího interního tuneru. My žádáme o ladění pozemního DVB-T/T2. Nastavte čas, anebo jeho nastavení ponechte na automatice. Systém vyplivne souhrn vámi navoleného a vy přidáváte základní aplikace (přizpůsobení Smart Hubu). Otestujete dálkový ovladač a jste vyzváni k prohlídce TV.

Nastavení LNB.JPGVysílání.JPG
Překontrolujte parametry LNB a DiSEqC přepínače. Někdy od výrobce a automatiky předvolené hodnoty nebudou sedět s realitou vašeho satelitního systému.

Televizory Samsung umí, jak je naznačeno výše, využívat klon funkce FastScan. Kdo zvolí cestu tímto typem ladění, získá rychlou nabídku nahozených kanálů. Procházení jimi, pakliže se rozhodnete přidržet kolébkovou klávesu na dálce, je bleskové. Kdybych chtěl nadneseně rychlost popsat, pak z nuly na 500 se dostáváte za zhruba sedm vteřin. Upozorňuji, nejde o rychlost přepnutí z kanálu na kanál, ale postupné listování skokovým stylem celou skupinou naladěných stanic. Jedná se o mimořádně uživatelsky přívětivou záležitost, za kterou výrobce rozhodně zaslouží pochvalu. Klasické přepnutí následně trvá zhruba 3,5-4,5 vteřiny. Záleží na druhu přepínaných kanálů, aktuálním firmwaru a použitém modulu.

V jednotlivých tunerech stanice přeskupíte přímým zadání čísla pozice, nebo narolováním na ni. Nechtěné smažete (část kroků nelze učinit u FastScanu, což je celkem logické). Kanály také rychlé seřadíte dle čísla pozice, anebo abecedně.  Filtrace kromě jiného, umožní sestavit vše z konkrétní družice, nekódované, pouze TV stanice, či rozhlasové kanály. Skřítci pořádníčci si oblíbené nasází do pěti favoritních listů.

Seznam kanálů.JPGSeznam kanálů - filtrace a úprava.JPGSatelit - Nastavení regulátoru polohy.JPGUSALS DiSEqC 1_2.JPG
Druhá fotka a filtrace zobrazených kanálů (viz šipky). Nad těmito sídlí virtuální tlačítko „Upravit kanály“, kde tyto editujete, měníte pořadí, mažete... Regulátor polohy na třetím snímku. Satelitní lovci s motorově natáčenou parabolou nemusejí využívat externí box.

Už to bylo mnohokráte zmíněno. Samsung v rámci jednotlivých výrobců televizorů, konkrétně v práci se satelitním tunerem, hraje významnou, chce se napsat – vedoucí – roli. Toto tvrzení podporuje i fakt, že televizory této značky, umí pracovat s motorově natáčenou parabolou (DiSEqC 1.2/USALS).

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Operační systém Tizen postupně ladil své kreace, až už zůstává pro méně zkoumavého vlastně velmi podobný. Z hlediska rychlosti práce překvapí svoji svižností. Pro obsluhu představuje přijatelnou, funkční a logicky řazenou sestavičku funkcí, které dokáže zvládnout i naprostý Neználek. Stačí jen chvilka zkoušení a sledovat kontextovou nápovědu. Případně zrak upřít do e-Manuálu.

eManual.JPGAutomatická diagnostika.JPGPIP.JPG
eManuál, diagnostika a PIP.

Kombinace se skvělým a intuitivním One Remote, jemuž vytkneme jen nepodsvícené klávesy (což ale z naší strany není úplně korektní – oněch pár kláves zvládnete mačkat naprosto poslepu) a hlavně nemožnost skočit přímo do hlavního settingu přímo, delším stiskem, kupříkladu klávesy se symbolem domečku.

Tizen a jeho základní obrazovka se sadou karet a vyskakujícími doprovodnými informacemi (kontextovým obsahem) nesnese kritiku. Zkuste si poskládat karty podle vlastního uvážení, nechtěné odstraňte. Nezapomínejte na přechod do levé piktogramové nabídky, kde objevíte ozubené kolečko přístupu ke klasickému řádkovému menu s mnoha nastaveními.  Ale pozor, přímo odsud jste schopni využít rychlé volby a skokově změnit aktuálně využité obrazové a zvukové profily, ovšem nejen ty. Přepnete jazyk zvuku, aktivujete PiP, spustíte titulky, přehodíte vstup.

Hlavní obrazovka - Rychlé nastavení.JPGHlavní obrazovka.JPGHlavní obrazovka 2.JPGHlavní obrazovka 3.JPG
Hned na prvním snímku vidno rychlé nastavení. Základní změny a předvolby nasadíte odsud.

Obrazové předvolby vložíte do čtveřice uživatelských profilů (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film). Zvukové preference zasaďte do trojice profilů (Standardní/Optimalizováno/Zesílení). Nezapomínejte na přítomnost sedmi pásmového ekvalizéru, jehož aktivace vytvoří slyšitelné změny.

Zbytečně se nebudu opakovat a rozepisovat jednotlivé kategorie menu a nabídek, které systém předkládá. Jen upozorním, že již v minulosti jsem lehce kriticky zmínil, určitou redukci variant, zvláště v obrazových nastaveních. Ne vždy si automatika musí poradit skvěle. Někdy skutečně uživatelské odstupňování korekcí pro konkrétní typ a kvalitu videa, bude fungovat s lepším a korektněji vypadajícím výsledkem. Skutečným zájemcům nabízíme starší, ale stále aktuální video s náhledem prostředí.

Obraz

Kritika v této kapitole dopadá primárně na pozorovací úhly. Ne, nejedná se o nic nevídaného u LCD se stejným typem panelu. Z běžných pozorovacích úhlů, tj. zepředu a do 45 stupňů je vše OK, nicméně zboku se obraz stává náhledovým. Mění kontrast a sklouzává k narůžovělému nádechu, dlužno však dodat, že proti minulému roku Samsung QLED udělal velký kus práce.

Obraz - Obrázek.JPGObraz profily.JPGObraz - Nastavení velikosti obrazu.JPG
Čtyři obrazové profily na druhém fotu. I velikost obrazu, respektive poměr stran pozměníte (třetí fotografie).

V konzervativním postavení kolmo k obrazu si vychutnáte plné a šťavnaté barvy s nádechem přirozena. Nicméně sem-tam jsou trochu okázalejší, byť se nacházíte v režimu Film. Když se rozpomeneme na dříve testované televizory stejného výrobce, nalézáme shodu v barevné hře. Zde však nese trochu pomyslného vylepšení, které nelze jednoduše „okem“ popsat. Snad určitý mix barevného nastavení s přídavkem živosti, se prodírá blíže obrazu kalibrovanému sondou.

Přátelé černoty nemusejí klopit zrak. Obraz sice postrádá rozsáhlejší direktivní zónové podsvícení, ale dokáže vše maskovat jeho plošnějším stmíváním, respektive velmi rychlým vypnutím v případě celočerného pozadí. Ne, skutečně nečekejte černou v rozsahu modelů s přímým podsvícením v mnoha zónách a nesrovnávejte LCD a OLED, jde zkrátka o jiné technologie. A propos – mám osobní poznámku; při přepínání kanálů mi pila krev dynamická změna jasu, protože nepotemní pouze černá část obrazu, ale také bílá písmena s info popisem vysílaného pořadu. Ano, obraz se vyčistí, ale ne každému se cosi podobného zamlouvá a tak si případně v menu funkci rozvolní do menší agresivity.

Obraz - Nastavení pro pokročilé.JPGObraz . Nastavení pro pokročilé 2.JPGObraz - Kolorimetrický prostor.JPG

Subjektivní pohled na barvy zní… zelená se snaží o disciplinovanost (fotbalový trávník) a vyskočí si až při UHD/4K v rámci jiného barevného prostoru. Tam umí zahrát příjemné pokoukání od temné zeleně hluboké džungle až po zářivou u dresů fotbalových hráčů. Červená umí zrudnout. Modrá se dokáže prodrat k polotónům tyrkysové. Ovšem subjektivně viděno - drobná část z odstínů modré byla zabrzděná a nedokázala se zcela rozprostřít a souznít právě s jemnou zelenkavou. Pleťová působí čistě, svěže a vyrovnaně. Někdy chybí jemnocit a grácie. Hodně záleží na nastavení.  

Pohybová aktivita u sníženého rozlišení oproti nativnímu rozlišení panelu, občasně roztřese hrany pohybujících se objektů a zdvojí je. Nešvar ovlivníte v nastavení, ovšem u nahodilých pohybů zmizet zcela nehodlá. Jen přejde do jakési formy neostrosti. Doporučuji si pohrát s nastavením Auto Motion Plus. Trošičku jsem měl zvláštní pocit z obrazového klidu, více při ručně nastaveném nižším jasu – odzkoušejte na vlastní oči.

Obraz - Auto Motion Plus.JPG
Pohybová plynulost a ostrost v režii Auto Motion Plus - se dvěma posuvníky a deseti body intenzity u každého.
Zapnout jde i prokládání obrazu pro vyšší ostrost. 

Komplexní pohled na obraz dává znát, že dochází (základní nastavení od výrobce) k jeho dočištění. Někdy za cenu ztráty detailů, pro ostříží zrak, který kouká blízko. Pro korektní pozorovací vzdálenost, kterou určí právě i kvalita sledovaného díla, vychází líbivě, čistě a nekonfliktně. Oko pozorovatele jest spokojeno s výsledkem. Jen při rychlých dějích a kombinaci obrazu „živého“ s doplňkovým textem (například popisky u cyklistických závodů), onen text zrodí „ducha“, který plápolá za svým korektně zobrazeným bratříčkem. Díla horší kvality chce stroj přetvořit k obrazu svému. Nelze napsat, jak se mu vždy výsledek nezdaří. Jakoby zde cílil ne na kinofila, ale na pozorovací dav, který netuší, co chce hledat a mít v obraze. Tudíž dostává svoji dávku radosti, které přivykne a dále ji nezkoumá. Dříve provedená redukce některých položek ze „settingu“, nemusí vždy být přínosem.

Všudypřítomná automatika Samsungu v minulosti povětšinou dobře chodila. Z druhé strany ani ona není mocná čarodějka, která vše zvládne. A tak různorodé úrovně, které chybějí, by pokročilejším uživatelům mohly přijít k užitku. Neznalý ponechá automatiku a nebude trpět potřebou cokoliv řešit. Stále se nacházíme v době, kdy 4K/UHD formát není běžně dostupným a všudypřítomným „žrádlem“. Standardní a vysoké rozlišení jsou přítomné v našich domovech a tak uživatelstvo hodnotí obrazovou krásu i v této rovině. A ano, zázraky neexistují. Čím lepší kvalitu videa do stroje pustíte, tím lepší výsledek obdržíte.

Detekce HDR.JPGHDMI UHD Color.JPG
Červeno-žlutá šipka naznačuje detekci HDR signálu.

I přes snahu systému maskovat některé obrazové anomálie si lze povšimnout občasně náznakového nesouladu v podsvícení. Nejedná se o nic dramatického. Vynikající pocit máte z určité čistoty, o kterou Samsungu evidentně jde. Daří se mu také nepopřít obrazu prostorový výraz. Skoro se chce napsat – umí ho ještě povedeně přifouknout a povýšit plastičnost scény.

Pokračování 3 / 3

Měříme

Předně musíme říct, že obraz je velmi jasný a i s EDGE podsvícením se Samsung dostane na jas, na který zkrátka OLED nemá šanci dosáhnout. I režimu Kino máte jas 250 cd/m2, což je dvojnásobek obvyklých hodnot, i ne tak jasný Přirozený režim rovnou obraz rozsvítí až na 780 cd/m2, takže za ani za jasného dne se neztrácí čitelnost obrazu.

V čem QLED soupeří s OLEDem, je černá, kterou má OLED zkrátka absolutní. I zde přes stranové podsvícení (EDGE) u řady Q7 dělá Samsung vše pro to, aby černá byly co nejtemnější. Čím více černé v obraze je, tím je také černá černější. V režimu KIno (pro sledování filmů) je při plné obrazovce podsvícení v podstatě vypnuto (máte 0,002 cd/m2), při statickém testu (50 % černá/50% bílá) má černá 0,055 cd/m2, což je výborná hodnota. Osazený QLED LCD panel má skvělý statický (4 900:1) kontrast.

Samsung se zkrátka maximálně snaží o maximálně kvalitní černou, a za tu snahu občas je nutno zaplatit daň - zde v podobě dynamické úpravy jasu při přepínání kanálů. Na druhou stranu Samsung vůbec netrpí nectností většiny LCD a OLED televizorů, kdy dynamicky mění podání škály šedé podle jasu bílé. Když má mít šedá 30 %, tak má zkrátka 30 %, když 90 %, tak má zkrátka 90 %. Žádné "levárny" a "pomůcky" v podobě zvýšení jasu na maximum už při 70 % šedé, se zde nekonají. Jas zkrátka u filmu nedýchá, drží a nepustí, důraz na maximální věrnost je velký. To se u televizorů bohužel vidí opravdu málo kdy.

Sedá.jpgGamut.jpgRGB.jpg
Teplota.jpgGama.jpg
Nastavení režimu Kino

Za co musím tedy jednoznačně pochválit Samsung, tak je nastavení režimu Kino. Jak už jsem psal, tak škála šedé je ukázková, barevná odchylka dE u testovaného televizoru byla výborných 1,74, barevná teplota se drží 6 500 K jak klíště, jen gama 2,4 ukazuje, že obraz je o chloupek celkově světlejší. Nastavení barev je skvělé, barevný prostor odpovídá téměř ideálně rec.709, což je ocení majitelé sbírek Blu-ray/DVD disků. Pokud chcete 4K HDR a barevný prostor DCI/P3, ten pokrývá Samsung 100%, HDR špičkově dosahuje 1 500 cd/m2, tudíž i fandové 4K HDR Blu-ray disků budou naprosto spokojeni. 

DCI.jpg
Naměřené pokrytí barevného prostoru DCI/P3

Výsledky měření zkrátka ukazují, že Samsung si dává velký pozor, aby byl spokojený i náročnější divák. Tomu doporučíme přepnout na Kino režim, možná si v pokročilých nastaveních ještě upravit pár automatických vylepšení obrazu, z pohledu kalibrační sondy ale nevidím důvod k nespokojenosti. 

Zvuk

Nekonfliktní zvukový projev, který potěší basovou složkou, vhodně doprovodí obraz. U hudebních žánrů se zadýchává při přítomnosti mixu nástrojů v kombinaci se zpěvem. Sem-tam se dotkne hranice „slušných“ výšek a zní agresivněji. U běžných filmový děl však toto nenastává. Mluvené slovo zní pevně, nekonfliktně a bylo bez sykavek.

Zvuková složka u Samsungu Q7F poskytuje kupujícímu dostatečnou míru klidu tak, aby okamžitě nebyl nucen spěchat pro externí aparaturu. Řadě diváků vyhoví projevem napořád, kdy nebudou mít potřebu jej povyšovat. Nespokojený primárně sáhne na sedm pásem ekvalizéru a šteluje.

Zvuk - profily.JPGEkvalizér.JPG
Sedm pásem ekvalizéru umí vylepšit zvuk. Dokopat ho blíže vašemu uchu.

Multimediální funkce

Samsung a multimédia patří neodmyslitelně k sobě. Dalo by se napsat, že právě Samsung patří v mnoha směrech k průkopníkům, chcete-li objevitelům, čehosi nového. Proto trochu smutně koukám na interní přehrávač (s podporou 360° zobrazení), který odmítá přehrávat celkem velkou dávku souborů. Zvláště typu DivX. Ba co víc. DTS zvuk neuslyšíte – podpora chybí. Široká multimediálnost se tak v tomto směru vytrácí a vše dostává trochu jiný, nový a přiznejme si – nečekaný – směr. Z druhé strany se konkrétně u DivX nelze divit. Starší formáty s nicotným rozlišením se na velkých moderních UHD plackách nevyjímají zrovna nejlépe. Z druhé strany absence DTS zvuku řadu filmových nadšenců zamrzí.

Přehrávač.JPG

Novější formáty a plné rozlišení zvládá a nestávkuje. Vše mu předložené přelouskal se ctí. Výbornou práci s titulky nesmíme opomenout. Problém není ani s českou diakritikou.

Záznam sledovaného pořadu na připojený harddisk funguje. Upozornění na očekávaný pořad taky, ovšem jen v případě zapnutého televizoru. Ve chvíli, kdy zařízení „uspíte“ prostřednictvím ovladače do stand-by režimu, se samo neaktivuje a oblíbený pořad prošvihnete.

Hlasové ovládání a vyhledávání prostřednictvím mikrofonu dálkového ovladače One Remote neumí naši mateřštinu, což mě trochu uráží. I já jsem zákazník, který platí plnou cenu požadovanou výrobcem. I já chci plný komfort. Občasná hláška „server není dostupný“ dokresluje prozatímní nedotaženost aplikace. Nebojte – internet normálně běžel, Qéčko běžně přehrálo videa z HbbTV.

HbbTV nastavení.JPGHbbTV.JPGEPG.JPGInformace o pořadu.JPG

Nyní zmíněné HbbTV běží bezproblémově, včetně testovacích videí u flotily ČT. Videa se přehrávají bez kousání a sekání. Co mně udělalo radost, bylo EPG/Guide. Proč? Při zavolání elektronického programového průvodce se totiž nepřeruší zvuk a obraz jen mžikově přeskočí do malého okénka. Příkladné chování, ze kterého si některé ostatní platformy mohou vzít příklad. Přehledně zpracovány jsou informace o právě sledovaném pořadu. Tyto věcičky výrobce postupem času ladil k dokonalosti a skutečně fungují s velkou dávkou uživatelské přívětivosti.

Aplikací na platformu Tizen existuje mnoho. A hlavně jsou využitelné a použitelné! Za všechny jmenujme HBO Go, Filmbox Live, sledovanitv.cz, YouTube, VOYO, stream.cz, Facebook, AccuWeather, Plex, KUKI a samozřejmě NETFLIX. Nově Tizen přidává aplikaci pro satelitní platformu Skylink.  

Aplikace 2.JPGAplikace.JPG

Tak co? Co říkáte na Ambient Mode? Drobnost, která ale umí nadělit trochu radosti. Už nemusíte zírat na černou plochu obřího panelu. Buď si ji vylepšíte o předpřipravené šablony, včetně funkčních (hodiny), nebo na ni navalíte svoje fotky, anebo se snažíte panel naprosto skrýt jeho maskováním. Vyfotíte pozadí za strojem, umístíte na panel a panel s ním splyne - pomyslně se maskuje. Samsung evidentně věří svým technologiím, když nechává statické zobrazení připnout na eLCéDéčko. 

Ambient Mode nastavení.JPGAmbinet Mode_nastavení 2.JPGAmbient Mode.JPG
Ambient Mode - opravdu dobrý pokus!

Verdikt

Samsung QE55Q7FN z našeho pohledu padá do kategorie zařízení, které je ideální pro uživatele s menší ochotou cokoliv nastavovat. Takový, který chce spoléhat nejlépe na automatiku, potažmo poměrně klidné řešení všeho. Kupující s potřebou mít hned vše – takříkajíc – na talíři. Měření ukazuje, že i náročný divák dostane výborně nastavený obraz. Běžný uživatel dostane zkrátka vše bez práce. A kinofil může ručně korigovat případné neduhy automatiky, které objeví (až se prokliká k potřebným volbám).

Obrazově pohodový televizor nedosahuje na absolutní špičku, kterou okupuje Q9 řada s přímým zadním podsvícením. K dokonalosti chybí právě lepší práce s podsvícením a o chlup vyšší pohybový klid. Na druhou stranu režim Kino pro fanouška filmů a majitele sbírek Blu-ray/DVD filmů je nastavený výborně, pokud chcete HDR efekt a méně věrný obraz, i to máte k dispozici Pokud máte 4K UHD Blu-ray přehrávač či 4K HDR Netflix, tak Samsung nabídne maximum.

Jak bylo uvedeno – fanda pohody a klidu, který žádá obrazovou čistotu bez zásadních chyb a nevadí mu drobnosti, ji dostává. Kromě toho nádavkem televizor přidává povedený zvukový přednes s přídavkem plnější basové složky. V neposlední řadě obdrží nekonfliktní, stabilní, přehledný a intuitivní operační systém Tizen s výraznou multimediálně laděnou náladou, který mě opravdu baví a považujeme ho za to nejlepší, co aktuálně výrobci TV mají. Postrádám však češtinu pro hlasové příkazy a vyhledávání. Ultimativní lovci z nebes zapláčou nad chybějícím druhým CI+ slotem pro modul s kartou placené TV.

Ke Qéčku dostáváte návykový zjednodušený dálkový One Remote, který zapadá do celkové systémové koncepce výrobku. Řada lidí z podobného redukovaného ovladače má strach, za sebe musím dodat – nebojte se. Skutečně se jedná sice o méně tradiční ovládání, avšak přivykne skutečně každý. Za nás má výrobce pochvalu.

Hračičkové si oblíbí Ambient Mode a vytvoří v obýváku nečekanou nečernou oblast svého zájmu. Ta buď plně splyne se zdí na pozadí, nebo naopak vytvoří novou dekoraci. Designoví extremisté přikoupí jednu ze dvou nezvyklých noh. 

Kdož spadá do výše naznačené skupiny, jistě UHD HDR LCD Samsung Q7FN rád zařadí do pomyslného výběrového řízení před definitivním verdiktem - zakoupením nového zobrazovadla. Za naši redakci má tento televizor vřelé doporučení.

AVmania.cz
Samsung QE55Q7FN   9

Klady

+ Prostor obrazové scény
+ Skvěle nastavený filmový obraz
+ Vynikající QLED panel
+ Opravdu široký barevný prostor DCI/P3 pro 4K HDR (100 %)
+ Snaha o co nejvyšší čistotu obrazu
+ Slušný zvuk s basovou složkou
+ Satelitní část - celkové možnosti
+ Korektní chod firmwaru (stabilita operačního systému Tizen)
+ Ekvalizér
+ Přehlednost menu
+ Mimořádně intuitivní ovládání s One Remote
+ Vhodná nabídka použitelných aplikací
+ Práce s titulky
+ Ambient Mode
+ Design
+ Plochá montáž na stěnu

Zápory

- Občasné mírné zdvojení hran/mazání při nahodilém pohybu obrazu
- Chce účet pro instalaci aplikací
- Nutnost instalovat aplikaci pro HbbTV
- Pro někoho chybějící USB 3.0
- Zdvojené tunery jen s jedním CI+ slotem

Samsung QE55Q7FN

Cena orientační: 54 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud