24
Fotogalerie

Panasonic SC-PM91DE-S: test DVD mikrosystému

Hudební mikrosystém s integrovaným DVD přehrávačem již není nic neobvyklého, mít ale systém se zásobníkem na pět disků?

Ačkoliv Panasonic PM91 určitě nepatří mezi novinky na trhu audio a video techniky, jeho nezvyklá výbava a zajímavé provedení nejen hlavní jednotky ale i samotných reproduktorů nás přesvědčilo k detailnějšímu testování. Mikrosystém je jedním z nejvyšších modelů v nabídce Panasonicu, nepatří však mezi tzv. designové lahůdky, jako tomu například bylo u LG J10HD či Sony CMT-HX3. Design je vyveden v tradičních barvách – stříbrnou hlavní jednotku doplněňují reproduktory v barvě dřeva.

F_03.jpg F_08.jpg

Centrální jednotka je obalena pláštěm z leštěného hliníku, čelní stěně dominuje obří stavový displej s lesklou úpravou, pod ním jsou plastová dvířka, jejichž povrch je opět imitací hliníku. Na první pohled zaujme jednotka především svojí hloubkou, která je oproti běžným mikrosystémům asi o 15 centimetrů delší. V zadní části je jakoby „přilepena“ plastová část se zdrojem, větráním a vstupy/výstupy pro reproduktory a ostatní zařízení.

F_12.jpg F_15.jpg

Zajímavým detailem je vystouplá římsa nad zásobníkem disků, v ní najdete část ovládacích prvků, ostatní jsou po stranách displeje. Kompletní nabídka tlačítek vás však čeká až na dálkovém ovládání. Na levém konci římsy najdete zvláštní kus plastu, který míří vzhůru, jeho pohyb je omezen na dopředu/dozadu a nastavujete s ním basy a výšky při ruční volbě ekvalizéru.

F_24.jpg 

Celou spodní polovinu centrální jednotky zabírají výklopná dvířka prostoru pro DVD disky, těch můžete umístit celkem pět. Právě díky konstrukci, kdy je použito pět samostatných pozic pro disky nad sebou, bylo nutné umístit kompletní elektroniku a napájení do samostatného bloku na zadní část přístroje.

DVD disky je možné měnit i při aktivním přehrávání, je však nutné naučit se správnému pořadí mačkání tlačítek, v opačném případě zastavíte přehrávání disku. Pro vizuální kontrolu umístěných disků slouží tlačítko Disc Check, s jehož pomocí přehledně zkontrolujete obsah zásuvek. Pokud však chcete disky vyměnit, musíte tak učinit po jednom. Mezi každou výměnou se navíc zavřou a opět otevřou vstupní dvířka, což s sebou nese nepříjemné zdržování.

F_25.jpg F_26.jpg

Největším překvapením systému je jeho horní strana, na ní totiž najdeme nejen sluchátkový výstup, ale dvířka klasického kazetového přehrávače. S kazetovou mechanikou se dnes již setkáváme velmi ojediněle, zvláště pak v případě mikrosystémů. Zde je její funkce spíše doplňková, což potvrzuje i vybavení.  V návodu k mikrosystému se dočtete, že podporovány jsou pouze audiokazety typu normal (typ I). Dvířka kazetového přehrávače jsou otevírána elektronicky, jejich zavření však čeká na vaši pohotovou ruku.

F_19.jpg F_20.jpg

Konektivita centrální jednotky je poměrně dobrá, na zadní straně najdete odshora: konektory pro anténu FM a AM, audio vstup pro externí zařízení (2× cinch), osmičku výstupních konektorů pro reprosoustavy (viz dále), optický výstup, konektor pro připojení subwooferu, S-video výstup, video výstup (cinch) a AV výstup (SCART). V pravé horní části je průduch větráku a pod ním zdířka odpojitelného síťového kabelu.

F_17.jpg F_18.jpg

Nezbytnou součástí mikrosystému je dálkové ovládání, jehož velikost je přiměřená počtu tlačítek i velikosti ruky. Tlačítka jsou gumová s přesným a bezproblémovým stiskem. Nedostatkem je bohužel nepřehlednost ovladače způsobená předimenzovanu funkčností a s ní souvisejícími popisky. Podobně jako u počítače, i zde najdete klávesu Shift pro přepínání funkce jednotlivých tlačítek (dvě funkce jednoho tlačítka jsou odlišeny barvou). Řešení to není špatné, ovšem o nutnosti zvyknout si na něj snad ani není třeba mluvit.

F_42.jpg F_43.jpg

Dvakrát dva

Reprosoustavy jsou dřevotřískové s dýhou imitující kresbu dřeva, jejich hmotnost je 2,6 kg. Každá je osazena třemi měniči – basovým, středovým a malým výškovým. Součástí balení je i krycí mřížka pro ochranu čelní strany reproduktorů.

F_30.jpg F_31.jpg

Poměrně zajímavě je řešen basreflexový výdech, který nenajdete ani vzadu ani v boční stěně. Výrobce jej umístil do spodní části reproduktoru. Ten tak nestojí přímo na spodní desce, ale na plastovém výlisku, který je ke spodní části přichycen a zároveň jeho gumové nožičky zabraňují nežádoucí rezonanci.

F_32.jpg F_33.jpg

Dalším netradičním řešením, se kterým se u reprosoustav Panasonic setkáte je způsob jejich připojení k centrální jednotce. Na zadní stran totiž nenajdete tradiční dvojici ale čtveřici kabelů. Jedna dvojice přivádí signál do basového reproduktoru, druhá pak do zbývajících dvou. Díky tomuto zapojení (Bi-Amp) je výsledný zvuk reprosoustav čistší, zvláště pak ve výškách. 

F_34.jpg 

Přežijete bez DivXu?

DVD přehrávač si poradí prakticky se všemi médii, která mu předložíte – DVD-RAM, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW, CD, CD-R, CD-RW. Z různých formátů médií mu pak nevadí SVCD, DVD-Video, Video CD, HighMAT, JPEG, MP3 či WMA. Jediným nedostatkem (pro někoho možná ne) je chybějící podpora formátu DivX. V současné době, kdy je DivX velmi rozšířeným formátem pro sdílení filmů je to poměrně velkým mínusem.

S DVD disky si však přehrávač poradí hravě, doba od vložení disku ke spuštění hlavního menu nijak nevybočuje ze standardu. Přístroj s uživatelem komunikuje česky, takže obsluha je velmi snadná. V nastavení je možné pohrát si i s detaily jako je například průhlednost OSD menu nebo velmi praktická funkce posun titulků. Při přehrávání filmů je možné aktivovat virtuální prostorový zvuk, který by měl přinést větší zážitek z filmu, v praxi je však rozdíl ve zvuku poměrně nevýrazný, se stoupající hlasitostí je slyšitelnější.

Cílová skupina mikrosystému budou s největší pravděpodobností uživatelé, kteří jsou primárně po hudebním přehrávači a jako vhodný doplněk poptávají i funkci přehrávání DVD – ideální kombinace do menších bytů a pokojů.

Zvukově patří systém při přehrávání hudby k nadprůměru. Reprodukovaný zvuk je čistý bez slyšitelných šumů či ruchů i při velmi nízké hlasitosti. Střední a vyšší pásmo je bez zkreslení prakticky v celém rozsahu hlasitostí. V případě nízkých tónů je reprodukce taktéž přesná.

Rozsah hlasitosti je možné regulovat v padesáti stupních, pro běžný poslech si vystačíte s hodnotou kolem dvaceti stupňů. Hlasitý poslech odpovídá přibližně třiceti stupňům. Od hodnoty 35 až 40 stupňů (v závislosti na kvalitě nahrávky a obsažených tónech) již dochází místy k přebuzení basů a nepříjemnému dunění a hučení. Ačkoliv je k dispozici výstup pro samostatný subwoofer, myslím, že většině uživatelů bude vyhovovat zvuk reprodukovaný pouze dvojící dodávaných reproduktorů.

V nabídce ekvalizéru je několik přednastavených režimů. Jako ideální se však osvědčilo manuální nastavení, které nabízí korekci basů a výšek v několika stupních (+/- 6). Po mírném zesílení basů i výšek je reprodukce soustav vyladěna asi nejlépe. Pro zvukovou zkoušku jsem zvolil vícero žánrů – od jazzu, přes poklidný chill-out a hip-hop až po zběsilý rock či klasiku. Ve všech případech si vedly reproduktory velmi dobře.

Pokud budete poslouchat hudbu ve formátu mp3, dejte si záležet na kvalitním záznamu. Bitrate pod 128 kbps s sebou již nese slyšitelné zhoršení kvality, jako ideální kombinace poměru kvality/datový objem se v případě mikrosystému jeví 192 kbps. Při větším datovém toku již není znatelný rozdíl.

Mikrosystém Panasonic PM91 je univerzálním hudebním a DVD přehrávačem pro obyvatele menších bytů či pokojů. V jednom zařízení najdete přehrávač DVD, hudebních CD, mp3 CD a pro nostalgické chvíle i kazetový přehrávač. Užitná hodnota je vzhledem k ceně pod 9 000 Kč velmi dobrá. Prakticky jediným nedostatkem, který může být pro někoho zásadní, je absence přehrávače DivX formátu.

Plusy:

  • střídmý design
  • automatické ladění tuneru a RDS
  • Bi-Amp
  • kvalitní zvuk
  • měnič na pět disků

Mínusy:

  • absence přehrávače DivX
  • chybí USB pro externí data
  • zdlouhavější výměna disků

Panasonic SC-PM91DE-S

Cena 8 495 Kč

  • výkon RMS: 2× 50 W
  • výstupy: 2× reprobedny, výstup na sluchátka 3,5mm jack, SCART, S-Video, video výstup
  • vstupy: koaxiální FM anténa, pérové svorky pro AM anténu, AUX IN
  • tuner: digitální, 87,5–108 MHz, 30 předvoleb
  • podporované formáty: DVD-RAM, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW, CD, CD-R, CD-RW, SVCD, DVD-Video, Video CD, HighMAT, JPEG, MP3, WMA
  • rozměry: 175 × 248 × 288 mm (přehrávač), 145 × 249 × 225 mm (reprobedna)
  • hmotnost: 10,2 Kg (přehrávač), 2,6 Kg (reprobedna)
  • příslušenství: dálkové ovládání, baterie, AM a FM anténa, Cinch kabel

Kontakt

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud