6
Fotogalerie

Vyplatí se připlatit za lepší TV? Dnes porovnáváte vy!

Tentokrát jsme pozvali několik z vás, aby nám řekli, co se jim víc líbí. Opravdu platí, že dražší je lepší? Platí to vždy? Nebo to někdo nepozná vůbec?

Kapitoly článku:


Často se nás lidé ptají, jaký televizor koupit, zda se vyplatí připlatit si za lepší a dražší model. Nedávno jsme měli k dispozici dva nové televizory značky Philips, modely řady 7000 a 8000. První s pasivním 3D, druhý s aktivní verzí. Pro zájemce pak může být zajímavé porovnání našich poznatků z testu s pohledem běžného uživatele.

Napadlo nás využít situace a porovnat je vzájemně, a to s vaší pomocí. K porovnávání jsme přizvali pár lidí, kteří s testy obvykle nemají co dočinění. Jejich závěry tedy budou hodnocením obyčejných uživatelů – „konzumentů“. Níže uvedené řádky neberte prosím, jakožto definitivní a jasně platné stanovisko. Spíše může je berte jako názory, které ukazují, že každý může mít jiný pohled.

Hodnocení se nebude týkat velikosti – pozorovací vzdálenost u obou TV byla volná pro každého diváka, také nebudeme porovnávat ladění, menu a nastavení. Zaměříme se ale na hlavní vlastnosti, podle kterých většina vybírá televizor – obraz, obraz 3D, zvuk a doplníme ještě Ambilight. Ten zařazujeme pro jeho neobvyklost, abychom předali reálné názory pozorovatelů. Žádný z nich před vyhodnocením nevěděl, který model patří do vyšší/nižší třídy.

Našeho porovnávání se zúčastnily následující osoby - představení:

  • Muž 57 let, s pozitivním vztahem k AV technice. Umí si vybírat. Co se týká obrazu a zvuku patří mezi velmi náročné uživatele (dále jen M57).
  • Muž 16 let, bez významného vztahu k AV technice. Vybírá si často i dle vzhledu. Co se týká obrazu, není příliš náročný, u zvuku preferuje hutnější vyjádření basů (dále jen M16).
  • Muž 39 let, s výrazným vztahem k AV technice. Obraz i zvuk potřebuje přesně na míru. V obou případech touží po nezávislém a vyrovnaném přednesu (dále jen M39).
  • Muž 21 let, bez jakéhokoliv vztahu k AV technice. Techniku si sám nevybírá, nechává si doporučit. V zásadě dle svých slov nechce koupit jen to nejhorší, zbytek ani nedokáže vyhodnotit (dále jen M21).
  • Žena 15 let, se vztahem k AV technice poplatným věku. Techniku si nevybírá sama, nechává si doporučit. Obrazově nemá potřebu řešit cokoliv náročnějšího, u zvuku chce, aby měl tento „šťávu“ (dále jen Z15).
  • Žena 36 let, bez vztahu k AV technice. Techniku jí doporučují jiní, avšak nevezme vše. Obraz pro ni musí mít přirozené barvy a vyzařovat klid. U zvuku preferuje nezávislost a vyrovnanost – má výborný hudební sluch, hraje na několik hudebních nástrojů (dále jen Z36)
  • Žena 65 let, AV technika jde zcela mimo ni. Techniku jí kupují jiní, ona je pouze konzument. Obraz chce mít hlavně klidný a trochu výraznější. Ve zvuku žádá srozumitelné mluvené slovo (dále jen Z65)

Výše uvedeným účastníkům porovnávacího procesu jsme pustili několik různých ukázek z filmů a hudebních děl. Prezentace zahrnovala vše od SD po HD, přehrávala se videa z DVD přehrávače, Blu-ray přehrávače, ale také se pouštělo běžné televizní vysílání. Opět v běžném a vysokém rozlišení.

Prostředí testu představovalo běžný obývací pokoj při rozměrech 6x4 metry. Zúčastnění se dostavili 2x, jednou ve dne – slunečný den, sluncem prozářený pokoj (bez Ambilightu). Podruhé pak ve večerních hodinách, kdy se místnost ještě navíc zatemnila (s aktivovaným/deaktivovaným Ambilightem).

A jak vše dopadlo?

Sledujeme televizor ráno

  • M16, Z15 a Z65 pro denní koukání jednoznačně volí Philips 7108. Přijde jim barevně plnější, rozmanitější. V obraze nezaznamenávají žádnou anomálii – jsou celkově spokojeni. M16 byl překvapen z kvality SD vysílání a taktéž přehrávaných DVD. HD přijímají tak jak je – jsou zcela spokojeni. Z65 u vyhodnocení přidává – pro ni vyšší přirozenost barev, které se světlem „nedají zastrašit“.
  • M21 nemá jednoznačného favorita. Není schopen se rozhodnout pro jeden z modelů. Na každém se mu líbí obrazově něco jiného. U 8008 přirozenost, u 7108 pak – cituji – „říznější“ barvy pro sledování ve světlem prostoupené místnosti. 7108 ho oslovuje také lepším pozorovacím úhlem.
  • M39, M57 a Z36 nekompromisně vybírají Philips 46PFL8008S/12. M39 a M57 jsou nadšeni z mimořádné, korektní a nevyumělkované barevnosti. Překvapuje je, že si LCD s LED podsvícením udržuje krásu v rozsahu světla, který v místnosti byl.

Nastavení ISF-barvy.JPG Odborná nastavení ISF.JPG

Pokročilá nastavení barev - režim ISF. Oba televizory disponují touto funkcí.

Sledujeme televizor večer

  • M39, M57 a Z36 označili pro večerní sledování jako vítěze „osmičkový“ Philips. Obrazově ho shodně popisují slovy – přirozený, bez umělého dobarvení, s obrovským prostorem. Spokojeni jsou u všech typů nabízených pořadů, všech druhů signálů. Philips 7108 je ve večerním porovnávacím koukání (obrazově) neoslovuje tolik, a to i přes aktivovaný/vypnutý Ambilight. Obraz jim přijde méně kontrastní a s daleko menším prostorem u 2D. Snížený prostor umocní HD signál. M39 si „nerozumí“ s pleťovou (7108), vnímá ji jako plošší s nižší kresbou.
  • M21 nemá vítěze. 8008 ho láká přirozeností, 7108 oceňuje a vyzdvihuje lepší pozorovací úhel. U 8008 vnímá větší rozmazávání obrazu u rychlých dějů. Jak sám ale dodává, spíše při velmi blízkém sledování.
  • M16 a Z16 by večer raději koukali na „Sedmičku“. Oslovila je plná barevnost.
  • Z65 si na večer volí vyšší model. Barevně ji přijde korektnější, bez – cituji „vnucování barev a jejich agresivity“.

Sledujeme film ve 3D

  • Pasivní 3D, které dostalo do vínku LCD 7008K bylo blíže M16. Prostor mu přišel výraznější, než u aktivní varianty.
  • Z36 nemusí ani jednu verzi. Na občasné zpestření a zhlédnutí stereoskopického klipu by z důvodu menšího zatížení zraku vybrala pasivní variantu.
  • M39 a Z65 neberou prostorové hrátky pozitivně. Oba z nich po určité době začnou bolet oči. Shodně dříve u aktivního 3D (Philips 8008S). Funkci 3D nechtějí, přijde jim nadbytečná.
  • M21 dlouze porovnává obě verze. Nezná vítěze. Každá má dle jeho názoru svá pozitiva a negativa. Za pozitivum u pasivu považuje pomyslný obrazový klid, za negativum pak nižší jemnost.
  • M57 a Z15 sahají po aktivní stereoskopii. 3D prostor má údajně větší hloubku, předměty proti nim více vystupují. M57 chvění obrazu nezaznamenává vůbec, Z15 občasně, ale nijak nepřekáží.

 

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud