54
Fotogalerie

Velký srovnávací test sluchátek s mikrofonem aneb herní headsety

Nabízíme srovnání 14 headsetů pro hry, filmy, pro poslech hudby. Poradíme také, podle čeho vybírat a čeho si všímat při nákupu.

Kapitoly článku:


Herní sluchátka, headset, VoIP sluchátka, sluchátka s mikrofonem, sluchátka k počítači – vše znamená to stejné. Sluchátka, která jsou výrobcem určena na použití s PC či notebookem a proti běžným sluchátkům jsou vybavena minimálně mikrofonem. 

Pokud pátráte po nejlevnější headsetech, jste tu úplně špatně. Přestaňte číst a prchněte. Zde se hraje vyšší liga, nedochůdčata sem nepatří. Hledáte-li ona zázračná neexistující sluchátka s mikrofonem, která jsou malá, lehká, perfektně sedí, mají vynikající zvuk, špičkovou výbavu a jsou levná, ba téměř zadarmo, v našem testu je nenajdete. Raději prohledejte reklamní texty a slogany, pak vypněte rozum, uši, oči a kupte, co objevíte. Důležité je VĚŘIT. Víra hory přenáší.

Zde vám bohužel nabízíme jen nemilosrdnou skutečnost. Vzali jsme 14 headsetů v cenách od 1 000 Kč do 4 500 Kč, zkrátka ty, co by skutečně kvalitní už být měly, spolu s kolegy s časopisu Computer a herního webu Doupě jsme si je poslechli a otestovali vše, co se dalo.

V testu najdete:

  •  (Wireless WoW)

Vyšší liga pro hráče

Headsety, kombinace sluchátek s mikrofonem k hlasové komunikaci, bezesporu patří mezi běžné příslušenství domácích počítačů. S rozšířením VoIP (Voice over IP) služeb, jako je třeba Skype není problém si volat s babičkou na druhém konci světa a headset nasazený na hlavě nabízí velkou výhodu v pohodě volných obou rukou. Pro hráče se ovšem výhoda rychle mění v nezbytnost – drtivá většina her vyžaduje neustálé zapojení obou rukou, ať už v jedné máte myš a v druhou mačkáte tlačítka na klávesnici u akcí a strategií, nebo třeba svíráte HOTAS (hands on throttle and stick) při divokých nebeských radovánkách v leteckých simulátorech.

adaptér.jpg 
K některým headsetům dostanete hromadu příslušenství
 

Herní headsety upřednostňují trochu jiné parametry než zařízení určená jen pro klasickou hlasovou komunikaci. U telefonátu vám je jedno, jak prostorově podávají zvuk sluchátka a zda máte na mušli k dispozici programovatelná tlačítka, ve hrách může každý tento aspekt přinášet tolik cenná vítězství. Do testu jsme proto hlavně vybírali specializované herní headsety, které vycházejí vstříc milovníkům počítačových videoher, především těm nejnáročnějším.

Pohodlí před vzhledem

Jistě, někteří hráči jsou tak trochu marnivci a jde jim o to, aby svými extravagantními sluchátky blikajícími všemi barvami duhy upoutali pozornost na LAN party. Zásadním prvkem při rozhodování by ale měla být pohodlnost nošení, a to i při mnohahodinovém hraní. Jako první bod je třeba vyloučit všechny headsety, které vám z konstrukčních důvodů nesedí. Jednotlivé typy konstrukcí a jejich specifika najdete o kousek dále, nicméně rozhodně si před zakoupením nezapomeňte zvolená sluchátka vyzkoušet, jestli vám sedí. Některé problémy, jako třeba příliš silný přítlak, odhalíte brzy, jiné (zvýšená potivost) až v průběhu delšího používání. Velký vliv na dlouhodobější pohodlné nošení má i hmotnost headsetu.

creative-digital-wireless-gaming-headset-hs-1200.jpg img.jpg 

Obecně mezi pohodlnější patří spíše circumaurální sluchátka, která náušníky obepínají celé ucho a netlačí na něj. Obepínající polstrování navíc lépe sedí a poskytuje lepší ochranu před pronikáním vnějších zvuků, na druhou stranu přílišné odhlučnění může být nepříjemné při hlasové komunikaci, protože neuslyšíte svůj hlas klasicky zvenku, ale jen zevnitř hlavy.

Důležitý je i samotný materiál polstrování. Koženka se příliš nešpiní a nosí se také příjemně, ale zato hrozí vyšší pocení uší. Navíc záleží i na tuhosti, například headsety od Logitechu mají spíše hrubší povrch, který nemusí být úplně příjemný pro každého. Výhodu však představuje delší trvanlivost náušníků. Semišové potahy bývají jemnější, ale zase o něco hůře těsní a také jsou náročnější na údržbu – velmi rád se na ně chytá prach. Z tohoto hlediska se hodí zajímat se o to, zda jsou náušníky vyměnitelné.

PH09_ProFlightHeadset.jpg Plantronics-GameCom-777-PC-Headset.jpg
 

Z praktického hlediska je třeba hledět při volbě i na to, zda budete používat sluchátka sami, či je sdílet s někým jiným. V druhém případě si dejte pozor na polohovatelnost a rozsah hlavového mostu. Například headset Tritton AX 720 se jen těžko dá přizpůsobit na větší hlavy, ale nastat může i problém opačný. Zamyslete se rovněž nad tím, zda často navštěvujete LAN party nebo obecně plánujete cestovat se sluchátky. Možnost složit je do kompaktní podoby rádi uvítáte.

Dunění nemusí být vše

U herních headsetů převládá tendence, aby jejich zvukové podání bylo spíše dunivější a se zvýrazněnými basy. Vzhledem k dynamické podstatě většiny her, kdy stále něco vybuchuje, střílí či rachotí, je to pochopitelné. Ovšem málokdo si bude pořizovat druhá sluchátka speciálně na hudbu, která vyžadují jinak vyvážený zvukový přednes, kde oceníte spíše věrnost a až analytičnost reprodukce. Vyplatí se proto zamyslet se nad tím, kterým směrem hodláte směřovat svoje priority. Pokud hledáte sluchátka s vyváženými parametry, určitě zaměřte svoji pozornost na Sennheiser PC 360. Větší důraz na bassy zase klade Razer Carcharias.

tritton-ax360-gaming-headset.jpg

Pro hráče jeden z nejdůležitějších parametrů představuje správné podání prostoru. Možná si klepete prstem na čelo, že ze dvou (případně více) sluchátkových měničů v mušlích usazených na jednom místě nelze vydolovat jakoukoliv zvukovou představu prostoru, ale opak je pravdou. Zvlášť ve střílečkách je nutné vědět, z které strany se vám protivník blíží a podle toho vhodně reagovat.

Z hlediska podání prostoru má pochopitelně největší náskok Roccat Kave, který jako jediný v testu představuje plnohodnotný prostorový headset, protože v každé mušli obsahuje právě několik fyzických měničů (reproduktorů) produkujících věrohodný prostorový zvuk. Další sluchátka, jako třeba oba Logitechy či Creative Tactic 3D, nabízí virtuální prostorový zvuk prostřednictvím softwaru; výsledek je možná efektní, ale nikoliv příliš přesný a pomocný. Výjimku v testu představuje Tritton AX 720, který díky kvalitnímu dekodéru nabízí výborné podání prostorového zvuku i se dvěma reproduktory.

Mikrofon se musí dát nastavit

Pokud si za zvukově vyvážená sluchátka musíte připlatit, u mikrofonů už to nezbytné není. Čistý, srozumitelný přenos hlasu poskytují i mikrofony za daleko nižší částky, než jsou v testu. Drobné nuance představuje jen sytost a znění hlasu. Velký vliv pochopitelně hraje i kvalita sluchátek na druhé straně přenosu.

raptor-gaming-lh2.jpg sennheiser-pc-350.jpg
 

Kvalitní mikrofon se pozná už podle samotného ramena připojujícího jej ke sluchátkům. Preferované bývají ramena na kloubu s dostatečnou pružností, díky které si nastavíte mikrofon v ideální vzdálenosti od úst, aby se nezachytávaly ve větší míře okolní ruchy, ale především váš hlas. Nejlépe odstíní hluk mikrofon u Roccat Cave, jenž má zároveň velmi pružné rameno a jako bonus modře podsvícenou špičku mikrofonu, pokud je ztlumený. Velmi praktické jsou headsety se ztlumením/vypnutím mikrofonu při zdvihnutí ramena do určité pozice. Oceníte je jak ve hrách, tak při VoIP komunikaci, kdy se vám lehce může stát, že řeknete něco neuváženého v domnění, že vás nikdo neslyší.

Myslete prakticky

Většina headsetů nabízí připojení k počítači pomocí klasické dvojice 3,5mm jacků, ale několik sluchátek (jako například Creative Tactic 3D Sigma) nabízí v příslušenství i USB redukci. V podstatě se jedná o další zvukovou kartu, mnohdy se speciálními funkcemi. Na jednu stranu vás připojení přes USB může zachránit v případě, že máte pouze jednu sadu analogových výstupů a v nich zrovna konektory pro domácí kino. Na druhou stranu se nezřídka stává, že samotný USB adaptér nepatří k těm, jež by se obešly bez svízelné či otravné instalace ovladačů. Navíc samotný USB adaptér rozhodně nemusí dosahovat kvalit klasické zvukové karty.

SW.jpg
SW nabídne zpravidla různé druhy úpravy zvuku jak pro hry, tak pro filmy.
Efekty nepřinesou ale vždy pozitivní změnu

Další kapitolu představují bezdrátové headsety, jako je například Logitech G930 či Creative Wireless World of Warcraft. Absence kabelů, o které můžete zakopnout, je příjemná, na druhou stranu musíte vzít v potaz kapacitu akumulátoru – výpadek uprostřed litého boje vytočí k nepříčetnosti. Volba tak zůstává na vás. A nezapomeňte myslet na to, že i když jsme headsety testovali zodpovědně, část bodů je čistě subjektivní a nemusí vyhovovat přesně vám.

tabulka.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud