11
Fotogalerie

Ferguson AV-660: test AV receiveru

Otestovali jsme nenápadný šestikanálový AV přijímač. Výsledek? Tak dobrý zvuk jsme u levného přístroje nečekali.

Receiver AV 660 je 6.1 kanálová verze AV přijímače z dostupné modelové řady, která zahrnuje i modely Ferguson AV 560 (5.1 kanálový) a AV 770 (7.1 kanálový). Testovaný AV má dosti poctivou konstrukci a vzhledem tak trochu připomínající starší receivery Sony. Ovšem už hmotnost 11 kilogramů je v téhle kategorii naprosto výjimkou a při rychlém pohledu do nitra přístroje se není ani čemu divit. Velký toroidní napájecí transformátor a neobvyklý „stromečkový“ profil mohutného hliníkového chladiče koncových stupňů budou nejspíše pár chvil zaslouženě budit vaši pozornost.

 pootoceny.jpg

Jednoduchý přístroj, ale složitý ovladač

Čelnímu panelu dominují odklopná dvířka, ukrývající nemnoho spínačů provozních módů a display, který velmi rozumně zobrazuje jen důležité parametry. Ocenil jsem přímý přístup ke korekcím basů a výšek v rozmezí ±8 dB pomocí separátních tlačítek. Dále mne zaujal snad jen nedůležitý (nebo důležitý?) detail pod kovovým knoflíkem ovladače hlasitosti. Miniaturní tlačítko reset je zde k dispozici v případě nesnází, či potřeby. Můžete jím okamžitě uvést přístroj do továrního nastavení. Vzhledem k umístění však doufejme, že výrobce nepředpokládá příliš časté užití.

Nelogická mi zde připadne běžně užívaná kombinace spínačů, velký „Standby“ a malý „Power“. Ale zde je to naopak. „Standby“, tlačítko pro vypnutí do pohotovostního režimu, je zde tak titěrné, že zaručeně pokaždé sáhnete po tom větším a přístroj "natvrdo" vypnete.

odklopený.jpg
Pod odklopným panelem jsou především tlačítka pro nastavení zvuku
dálka.jpg 
K ovládání se sluší dodat, že z čelního panelu je absolutně bezproblémové, ne už tak z dálkového ovladače. Neznačkové přístroje mají mimo jiné jednoho společného jmenovatele – v drtivé většině celkově špatný a neergonomický ovladač. Na něm naleznete titěrné tlačítko snad pro každou funkci, zato však velmi špatně hmatatelné a v našem případě navíc ještě sesypané do dvou třetin využitelné plochy „tatranky“
chladič.jpg vnitřek.jpg
Velký chladič má dost prostoru. Pokud by při větším výkonu nestačil chladit, zapne se větrák umístěný u předního čela. U testovaného přístroje bylo chlazení příkladně tiché

Co se nastavení prostorového zvuku týče, přístroj nenabízí nastavení pomocí mikrofonu, takže musíme ručně a s pomocí vlastního ucha nastavit jak zpoždění, tak poměr hlasitostí jednotlivých kanálů; to je však v této cenové hladině běžné.

Velmi překvapující zvuk

Co nám tedy v konkurenci s ostatními „značkovými“ výrobky vlastně může nabídnout? Výše zmíněné trafo a chladič možná trochu napoví a tak nebudeme chodit kolem horké kaše a radši si ho hned poslechneme.

Papírové ambice příliš vysoké nejsou, ale hraje to prosím na svou třídu velmi, velmi dobře! Letmý a nedočkavý stereo poslech na kvalitním setu reproduktorů AQ řady Labrador přinesl malé překvapení. Nejlevnější značkové receivery jsem takhle razantně ve stereu hrát neslyšel. Pravda, po přepnutí ze stereofonního režimu do prostorového, výkon okamžitě spadl, ale i tak byl zvukový projev kina docela působivý. Mírně zarazí snad jen výrobcem uváděný odstup signál/šum 75 dB na linkových vstupech, nicméně na námi testovaném vzorku se žádný větší problém se šumem neprojevoval.

Pokud se dále budeme ve zvuku trochu šťourat náročnějším uchem, tak basy jsou mírně měkčí a ve středech jsem slýchal trochu agresivní nádech, což byla např. výborná kombinace pro elektronickou a rockovou muziku. Na vážnou hudbu to (ostatně stejně jako konkurence) nebylo, avšak drtivou většinu popíku či rocku zvládá bez nejmenšího zakuckání – o kinu nemluvě.

Testovací scény typu Zachraňte vojína Ryana nebo Válka světů nás plně přesvědčily o zvukových kvalitách a dostatečné výkonové rezervě. Zkoušeli jsme na celé plejádě běžně dostupných beden od levného setu Pure Acoustics XTI, přes AQ Kentaury až po AQ Labrador či B&W řady 600. Ty poslední dvoje hlavně kvůli stereu. Dost se tu potvrdilo, že silné podceňování levným receiverů při výběru beden není namístě - ty mají mnohdy tzv. navíc.

Nechci tu zde nějak prorokovat budoucnost testovaného přístroje FERGUSON AV – 660. Pravděpodobně zde ale nejspíše nastane onen výše zmíněný klasický problém ve výběru vhodného akustického komponentu, tedy porušení pravidla „reproduktorové sestavy jsou nejdůležitější článek AV sestavy“. Kupující bohužel mívá často tendenci k takovým „neznačkovým“ a cenově zajímavým receiverům volit spíše bedny z levnější, ne-li nejlevnější části cenového spektra. Tím se ovšem často spolehlivě pohřbí nejeden takový, alespoň trochu povedený, AV přijímač.

Pozor na vstupy

Zaujala mne kombinace docela pěkného odklopného hliníkového panelu v kombinaci s čelním plastem. Z designového hlediska jistě velmi estetické, nicméně vzhledem k malému počtu takto skrytých tlačítek, až skoro zbytečný přepych. Drobnost, ale možná zbytečně zvyšující cenu tohoto receiveru, který již tak nebude s doporučenou cenou 7 490 Kč mít na růžích ustláno. Za tyhle peníze lze sehnat i přístroj od renomovanějšího výrobce (např. Denon, Yamaha) a tak nejeden koupěchtivý zájemce dá raději přednost známému jménu před lepším zvukem.

zadek.jpg 
Škoda menšího počtu vstupů a výstupů. Pokud chcete připojit několik zdrojů signálu, raději je spočítejte předem

Dostupné jsou všechny běžné zvukové formáty jako DPL IIx, DolbyDigital EX, DTS-ES Discrete 6.1, Matrix 6.1 a DTS Neo 6. Relativní (ne)dostatek je všech vstupů. To je bohužel navíc umocněno pevným přiřazením dvou koaxiálních digitálních a jediného optického vstupu. To lze, s výhledem do digitálního budoucna, považovat za největší slabinu jinak povedeného AV receiveru. Naopak opravdu potěší příjemné cvaknutí relátka při zasunutí sluchátkového konektoru, které spolehlivě a bez jakéhokoli rušení a lupanců bezpečně odpojí reprosoustavy.

Celkově hodnotíme FERGUSON AV 660 velmi kladně – především díky zvuku, a to jak ve stereu, tak v režimu domácího kina. Nezbývá než doporučit k tomuto nenápadnému AV receiveru přiměřeně kvalitní reprosoustavy a neskončit jen u „efekťáků“.

FERGUSON AV – 660

Cena 7 490 Kč

  • integrované dekodéry Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic IIx, DTS-ES, DTS NEO:6
  • výkon 100 W RMS na kanál (8 ohmů, 1 % THD)
  • kmitočtový rozsah 22 Hz–25 000 Hz (linkové vstupy, +0,5/-1 dB)
  • odstup signál/šum 75 dB
  • videovstupy/výstupy-zadní panel 2×/1× komponentní, 2×/1× S-video, kompozitní 3×/1×
  • audiovstupy/výstupy 5×/1× stereo, 6.1 kanálový vstup, subwoofer pre out
  • digitální vstup/výstup optický 1×, koaxiální 2×/1×
  • přední AV vstup 1× kompozitní, 1× stereo
  • tuner RDS, po 20 FM/AM stanic
  • příkon280 W
  • rozměry (š × v × h) 430 × 150 × 350 mm
  • hmotnost 11kg
  • příslušenství dálkový ovladač, AM a FM anténa, originální a český návod

Zapůjčil

Acomp, Ostrava
kontakt 603 741 509, www.ferguson-digital.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud