16
Fotogalerie

Sony Action Cam AS100V: Pokořitel hrdiny? [test]

Předchozí model AS30V byl spíše evolucí, AS100VR je revolucí v pravém slova smyslu. Postačí to však na doposud nezdolného vůdce smečky outdoorových kamer GoPro Hero 3+?

Sony Action Cam AS30V přinesla na podzim minulého roku ve srovnání se svým předchůdcem AS15 věrnější barvy, GPS a menší, propracovanější pouzdro. Tvůrci zapracovali na barevnosti videa a AS30 přestala tak výrazně saturovat oblohu a zelenit stromy.

Z pohledu ostrosti a zachování detailů došlo také ke zlepšení, stále to však nebylo ono. Ve velkém testu outdoorových kamer v Computeru 6/14 skončila AS30V až na pátém místě, přestože nabízí skvělou výbavu. Důvod byl prostý: stále zbytečně agresivní komprese obrazu.

Novinka slibovala v tomto ohledu zlepšení, a proto jsme byli velmi zvědavi, zda nezůstalo jen u slibů.

Klíčové vlastnosti

  • Voděodolnost i bez pouzdra
  • Kvalita záznamu v režimu PRO
  • GPS, Wi-Fi, NFC
  • Elektronická stabilizace obrazu, která funguje
  • Rychlý start natáčení
  • Vynikající dálkové ovládání
  • Přenos obrazu přes Wi-Fi bez zpoždění

Hlavní nedostatky

  • Chybí kompromis v kvalitě obrazu
  • Pro režim PRO vyžadována microSDXC karta
  • Střihová aplikace pro OS X nepodporuje všechny funkce
  • Drobné nedomyšlenosti
  • Přece jen vysoká cena

Z pouzdra ven!

Důvod, proč AS100V označujeme za revoluční, tkví ve voděodolnosti samotného těla kamery. Abychom byli přesní, kamera snese mírný déšť či poprskání blátem, avšak pod vodní hladinu zavítejte výhradně s pouzdrem. S tím dodávaným do 5 m, potápěči si dokoupí výměnný přední kryt bez membrán před stereo mikrofony a potopí se až do 60 m.

DSC05499.JPG DSC05500.JPG DSC05501.JPG
 

Kamera je však odolná pouze proti vodě, fyzickou odolnost omezuje exponovaná čočka, která by nešetrný pád z kola velmi pravděpodobně nepřežila. Pokud však toto risknete, odměnou vám bude výrazně lepší záznam zvuku.

DSC05507.JPG 

Už nemusíte při každé zastávce vydělávat kameru z pouzdra, abyste zaznamenali rozjařené dojmy přátel. A nemusíte nutně hledat hudební doprovod ke každému záběru, reálný zvuk je použitelný a lépe dotváří atmosféru. V ukázkových videích je jízda na kole s kamerou v pouzdru i bez něj, rozdíl je skutečně výrazný.

Ovládání a držáky

Ochranné pouzdro je totožné jako u modelu AS30V: těsně obepíná kameru a zbytečně nenafukuje její rozměry. Všechny (tři) ovladače jsou vyvedeny ven.

DSC05502.JPG DSC05503.JPG DSC05504.JPG

Ačkoliv je tělo kamery rozměrově totožné s předchůdcem, několik pozitivních rozdílů zde najdeme. Samozřejmě je to voděodolnost zadní části a bílá barva, ta bude mít možná trošku pozitivní vliv na ne-přehřívání kamery při natáčení na přilbě. Především ale přibyla dioda signalizující stav kamery na horní straně. Tu oceníte především při umístění kamery na řídítka – předchůdce ji neměl a zjistit stav kamery bylo za jízdy buď nemožné, nebo nebezpečné. Dále na těle přibyl přijímač IrDA, novinku tak můžete ovládat i volitelným dálkovým ovladačem. To jsme ale k dispozici neměli.

DSC05508.JPG DSC05509.JPG DSC05510.JPG
 

Ovládání opět probíhá pomocí dvojice tlačítek na straně a potvrzení tlačítkem pro spuštění natáčení. Nabídka doznala určitého přeskládání, především nastavení bylo rozděleno do dvou nabídek podle jejich významu. Drobnost, která potěší: stiskem obou bočních tlačítek současně rychle zapnete či vypnete Wi-Fi.

DSC05511.JPG

Ke kameře můžete přikoupit celou řadu držáků. V základu dostanete jen dvě lepky, jednu rovnou a zahnutou, plus mezikus se stativovým závitem. Máme k dispozici poměrně povedený držák na kolo, který však bylo potřeba vylepšit, aby se zbavil vůlí a tím i zbytečných vibrací/rázů při jízdě.

Držáky jsou zacvakávací jako u GoPro a co je důležité, nemají žádnou vůli. Držák na kolo má zase stativový závit. Vyjmout kameru z držáků není tak jednoduché, jako třeba u Garminu Virb Elite, kterou dostanete z přilby či řídítek do ruky během okamžiku.

Proč je to důležité? Spousta skvělých záběrů ze sportovních zážitků není vůbec z přilby, hrudníku či řídítek, ale z ruky, kdy máte volnost k natáčení svých přátel. A neustálé sundávání kamery není nic pohodlného ani rychlého, často raději sundáte celou přilbu, než pouze kameru. To jsou drobnosti, které rozhodují.

Chybí kompromis

U předchozích modelů jsme kritizovali zbytečně agresivní kompresi obrazu. Zatímco GoPro Hero3+ tvoří v 1080/30p datový tok okolo 30 Mb/s, AS30V jen 16 Mb/s, a to se v kvalitě obrazu musí projevit. Poznáte to na ostrosti hran a detailech (větvích stromů) anebo naopak u jednolitých barevných ploch – tráva na zelené louce se slévá do nevzhledných map. Datový tok je pak kritický zvláště u scén, které se prudce mění, typicky jízda na kole v lese.

U Sony si zřejmě řekli: když už, tak už, a tak novinka přináší režim Pro s datovým tokem okolo 50 Mb/s. Každý soubor navíc doprovází XML soubor s jeho popisem, což ocení spíše profesionálové. Avšak pozor, tento režim vyžaduje výhradně paměťovou kartu microSDXC. V případě jiných karet vám kamera režim Pro vůbec nedovolí aktivovat. Karty sice nejsou drahé, za 64GB model dáte okolo tisícovky, musíte však s touto investicí počítat. Své staré karty můžete použít jen se základním režimem.

DSC05512.JPG DSC05513.JPG
 

A zde je velký kámen úrazu: Sony totiž i u nejnovějšího modelu ponechalo základní režim na původních a nedostatečných 16 Mb/s (1080/30p), s důsledky stejných nedostatků, jakými trpí oba předchůdci: ztráta detailů a slévání ploch, byť se kvalita opět posunula o trošku výš, než u předchůdce AS30V. Můžete však kouzlit jak chcete, když nemáte dostatečný datový tok, nepomůže sebelepší inteligence, lepší optika ani snímací čip. Chybí zkrátka kompromis: buď máte nedostatečných 16 Mb/s, nebo naopak extrémních 50 Mb/s tvořící ohromné datové soubory. S kompresí na výsledných 25 – 30 Mb/s by Action Cam podával velmi dobré výsledky, vždyť klasické kamery tohoto výrobce tvoří v totožném rozlišení datový tok okolo 25 Mb/s s vynikající kvalitou. A co víc, Sony oznámilo kameru AS20V, která sice postrádá některé vymoženosti AS30 (a samozřejmě i AS100), chlubí se však především datovým tokem 28 Mb/s. Že by inženýři recenze na svém produkty opravdu četli?

V režimu Pro zachovává kamera spoustu drobných detailů a konečně nedochází k výrazné degradaci obrazu ani při pohybu v náročných scénách – typicky při jízdě na kole v lese. Po stránce ostrosti a zachování detailů již Sony dohonilo největšího rivala GoPro Hero 3+, avšak za cenu vyššího datového toku.

Neutrální barvy

Novinka opět nabízí dvojí barevný režim: normální a Vivid. Hodnocení necháme spíše na vás, ostatně následující srovnávací video mluví za vše. AS100V i AS30V jsou nastaveny na režim Norm, nejstarší AS15 volbu barevnosti nenabízí.

Novinka se snaží v normálním režimu o co největší věrnost, aby nechala prostor pro další barevné doladění v post-procesingu. V tomto srovnání vypadá nejlépe AS30V, barvy jsou akorát, vypadají živě, ale ne příliš. Záběry působí ostřeji, ale to je dáno vyšší mírou kontrastu a právě mírným přibarvením. Neutrální barvy novinky jsou nejlépe patrné ve večerních a nočních záběrech.

Následující video ukazuje nejprve srovnání režimu normálního a Pro, následně srovnání večerního záběru normálního a Pro a konečně srovnání barevných režimů normálního a Vivid vedle sebe.

S dálkovým ovládáním

Action Cam AS100V koupíte už za 9 500 Kč, doporučujeme však připlatit za verzi AS100VR s dálkovým ovládáním vybaveným malou LCD obrazovkou. Samozřejmě nebudete kontrolovat kompozici záběru při sjezdu v lese, ale jakmile si vezmete kameru do ruky, můžete díky zanedbatelnému zpoždění obrazu scénu skvěle komponovat. Svá videa tím posunete o třídu výš. Zpoždění přenosu obrazu je minimální, a to i při spojení s mobilem. Toto se může zdát jako samozřejmost, spousta outdoorových kamer však trpí větší či menší prodlevou. I GoPro Hero 3+ má prodlevu, sice zhruba necelou vteřinu, která při reálném natáčení vadí.

DSC05497.JPG DSC05498.JPG vzor.jpg 
 Ovládání s LCD displejem
 

Budete-li z kamery ždímat všechny její schopnosti (přenos obrazu přes Wi-Fi, GPS, režim Pro 60 fps), zaznamenáte necelé dvě hodiny na jednu baterii. To obvykle na celodenní výlet stačí, avšak musíte kameru neustále vypínat. Pohodlnější je koupit baterii druhou (originál NP-BX1 stojí od cca 700 Kč) a mít kameru neustále v pohotovosti. Dálkové ovládání hravě vydrží pět až šest hodin, zde nemusíte mít z výdrže obavu.

Na druhou stranu postrádáme u Sony promyšlenost, jakou nabízí Hero 3+. U toho můžete kameru vypnout a nechat aktivní jen Wi-Fi – dokonce je pro to na těle speciální tlačítko. Dálkovým ovladačem pak kameru probudíte i spustíte záznam. Toto Sony neumí, kamera musí být neustále zapnutá, snímat scénu i přenášet obraz. Můžete nastavit automatické vypnutí kamery v nečinnosti, avšak následně ji musíte zapnout tlačítkem na jejím těle. Poté se teprve spojí dálkové ovládání.

Sony Action Cam AS100VR je spolu s Garmin Virb Elite nejvybavenější outdoorovou kamerou současnosti. I s lepším dálkovým ovládáním stojí stejně, jako Hero3+, navíc má GPS, NFC a stabilizaci obrazu. Hero 3+ zato nabízí lepší promyšelnost a především rozumně zvolenou kvalitu obrazu, která nadšeným amatérům stačí. Aby inženýři u Sony vychytali drobné nedomyšlenosti, doporučuji jim vyrazit zpoza monitorů do přírody, samozřejmě s jejich dítkem na přilbě či v ruce.

Sony Action Cam AS100V

Cena:

  • senzor: 1/2,3" CMOS Exmor R 13,5 Mpx
  • rozlišení videa: 1080p 60 fps, 720p 30/60/120 fps, 480p 240 fps, VGA 30 fps
  • rozlišení fotografií: 13,5 Mpx
  • fotografování: sekvenční 1, 2, 5, 10, 30, 60 s
  • optika: Carl Zeiss F2,8 fix focus, 170°
  • mikrofon: ano, stereo
  • ukládání: Micro M2, MicroSDXC
  • komprese: video (MP4, H.264 až 50 Mb/s), audio (stereo ACC)
  • konektory: mikrofonní vstup 2,5mm jack, microHDMI videovýstup, microUSB 2.0, systémový konektor pro rozšíření
  • rozměry: 24,5 × 47 × 82 mm (bez pouzdra)
  • hmotnost vč. pouzdra: 141 g
  • výbava: 2× lepící úchyt, microUSB kabel, dálkové ovládání s LCD displejem

Určitě si přečtěte

Články odjinud