10
Fotogalerie

Beyerdynamic T50p: test přenosných hi-fi sluchátek

První přenosná sluchátka s technologií Tesla nabídnou kvalitní kovové zpracování, skvělé pohodlí a dobrý zvuk. A nejspíše proto jsou držitelem ceny EISA.

Beyerdynamic v roce 2009 představil nový vrcholový model T1, jenž byl prvními sluchátky výrobce vybavenými technologií zvanou Tesla (jméno vychází z jednotky magnetické indukce), díky které by měly nabízet vynikající podání zvuku. Od té doby na trh přibyly další dva modely vybavené touto technologií, model T5p a levnější model T50p, na který se podíváme v tomto testu.

DSCF4147_(1024x783).jpg 
Beyerdynamic T50p jsou držitelem ocenění EISA v kategorii nejlepší sluchátka za rok 2010-2011

V balení najdete redukci na jack 6,3 mm, redukci pro připojení sluchátek v letadle a velmi užitečné pouzdro na přenášení. Pouzdro by podle mě mělo být standardním příslušenstvím všech sluchátek podobné konstrukce, protože každý se určitě setkal s potřebou sluchátka někdy uložit do tašky či batohu, a to je bez použití pouzdra poněkud riskantní. Tedy zde pochvala výrobci za jeho poskytnutí.

Kovové retro

Po desingové stránce jsou sluchátka určitě povedená. Na mě osobně působí retro nádechem. K tomu přispívají i použití materiály, kovová sluchátka prostě působí klasičtějším dojmem než celoplastová konstrukce například od firmy Monster. Na hlavě sluchátka působí decentní dojmem, hlavový most je tenký, okolí si spíš všimne vyšších mušlí.

 
DSCF4163_(1024x751).jpg
 

T50p jsou sluchátka určená na venkovní použití a konstrukce je tomu plně přizpůsobena. Malé náušníky supraaurální konstrukce, uzavřená ozvučnice, kabely dlouhý 120 cm a nízká váha, to jsou ideální vlastnosti přenosných sluchátek.

Sluchátka se skládají z kovového hlavového mostu, jenž kombinuje dostatečnou pevnost s pružností, ani lidé s větší hlavou by neměli mít problémy. Mušle jsou k mostu připevněné kovovými proužky, jejichž posouváním si sluchátka můžete pohodlně nastavit na vaši hlavu. Samotné ozvučnice jsou vyrobené z plastu, část vzhledem imituje kov. Konstrukce celkově působí možná trochu křehce, svůj podíl na tom nese i velmi nízká váha; domnívám se však, že v praxi určitě něco vydrží.

DSCF4161_(1024x767).jpg DSCF4149_(1024x765).jpg

Kabel vede do obou mušlí a na první pohled nepůsobí moc odolným dojmem. Je velmi tenký, hůř ohebný a snadno se zamotává, osobně na mě působil jako kabel od sluchátek za 1000 korun, u modelu za šestinásobek bych očekával nějaký kvalitnější. Navíc je poměrně dost náchylný na mikrofonní efekt. Kabel zakončuje zahnutý konektor, který je možná až zbytečně dlouhý.

Pohodlí nad praktičnost?

V oblasti pohodlí jsem se sluchátky neměl žádný problém, polstrování z umělé kůže na hlavovém mostu a náušníky z téhož materiálů se postarají o to, aby vaši hlavu nic netlačilo. Přítlak sluchátek je až překvapivě malý, sluchátka netlačí a na uších jsou pohodlné i na delší dobu. Ale má to i své negativum, sluchátka na uších totiž nepůsobí moc stabilně.

T50_usazení_(640x480).jpg
Správné usazení sluchátek dle výrobce

Při scházení schodů jsem si je dokonce na hlavě přidržoval, protože jsem se bál, že by mi mohly z hlavy spadnout. Na použití při aktivnějších činnostech (běhání) se sluchátka podle mě nehodí. Měl jsem podezření, zda testovaný pár nebyl roztažený od některého z předchozích recenzentů, ovšem i jiní recenzenti z různých částí světa a uživatelé na diskusních fórech si na nižší přítlak stěžují, zřejmě to asi bude normální vlastnost sluchátek.

DSCF4146_(1024x765).jpg 
 

Menším problémem může být se správným nasazením. Mušle jsou opravdu malé a už malá změna usazení způsobí degradaci zvuku. Doporučuji vám si se sluchátky pár minut hrát a hledat ideální pozici. Poté co jí najdete, bude správné nasazení otázkou pár vteřin.

Po stránce izolace jsou na tom Beyerdynamicy docela slušně. Uzavřená ozvučnice poskytuje dostatečný útlum jak před okolním hlukem, tak i před zbytečným únikem zvuku ze sluchátek. Na rušnou ulici nebo do autobusu bude izolace dostatečná, v metru a podobných hlučnějších prostředích už to bude horší, intraaurální sluchátka by byla vhodnější.

Dvojsečnou zbraní jsou použité kožené náušníky, v létě se s nimi dost potí uši, naopak v zimě vám uši zahřejí.

Jakpak hraje Tesla?

Prvním co posluchače upoutá, bude podání výšek. Ve zvuku jich je velké množství a vystupují nad ostatní pásma. Najdeme zde vynikající čistotu, živost přednesu, spoustu detailu.Zároveň ale nejsou agresivní, ani neznějí uměle. Výšky T50p jsou prostě skvělé, i spousta domácích modelů by měla problém podat výšky stejně kvalitně a přitom příjemně. Samozřejmě, najdou se i lidé, kterým zvýrazněné výšky nemusí sedět, ale ostatní budou nadšení, zvlášť na žánrech, kde výšky hrají prim a sluchátka se tedy mohou předvést v plné síle.
 

DSCF4150_(768x1024).jpg

Středy už nejsou tak výjimečné. Jako jiná sluchátka uzavřené konstrukce, i T50 mají menší problém se zabarvením na středech. To je patrné hlavně na hlasech, které znějí, řekněme trochu ,,divně“. Ale musím říci, že i s tímhle neduhem se Beyery poperou mnohem lépe než některé modely konkurence, zabarvení není moc výrazné, po chvíli si na něj zvyknete a nebudete si ho všímat. V ostatních ohledech nemám se středy T50 žádný problém, nevyskytují se zde zvýrazněné sykavky. Detailu také nabídnou dostatek a jejich poslech se dá označit za jednoduše příjemný.

DSCF4159_(1024x732).jpg

A teď bas – v některých ohledech vynikající, v jiných trochu horší. Mezi jeho přednosti určitě patří rychlost a přesnost. Obdobně jako u výšek, spousta domácích modelů si o takovýchto basech může nechat zdát, tedy dokud je nepřipojíte na některý opravdu kvalitní zesilovač, Beyerům stačí obyčejný kapesní přehrávač. Bohužel v podání basu najdeme i pár neduhů. Například na nejnižších tónech sluchátka trochu ztrácí kontrolu. Celé pásmo působí dost suše, bez textury, nástroje nezní jako reálné nástroje, je to prostě jen ,,zvuk“. Bas do celkového přednesu moc nezasahuje, je ho méně a oproti ostatním pásmům působí zastrčeně.

Sluchátka zklamávají v podání dynamiky, naopak jsou vynikající svou rychlostí. Podání prostoru také zamrzí, vytvořený prostor není moc velký, separace a lokalizace nástrojů je spíše průměrná. Tedy, jakpak hraje Tesla? Příjemně, v některých ohledech skvěle, v jiných průměrně.

DSCF4157_(1024x767).jpg

Ještě ohledně vybuditelnosti – sluchátka dokážou rozehrát bez problémů i průměrně výkonné přehrávače, hlasitost ani nebudete muset nijak extrémně zvyšovat. Pokud chcete ze sluchátek dostat ještě o trochu víc, doporučuji vyzkoušet přenosný zesilovač, zvuku to znatelně prospěje.

Verdikt

Beyerdynamic T50p jsou určitě dobře hrající sluchátka i přes těch pár nedostatků ve zvuku, problémy najdeme spíše v konstrukci. Jsou to sluchátka povedená, používal jsem je s radostí a myslím, že si své spokojené uživatele najdou. Na trh navíc vstupuje ,,profi“ varianta s označením DT 1350, u kterých Beyerdynamic možná těch pár malých nedostatků opravil.

Pokud hledáte přenosná sluchátka kvalitní konstrukce s dobrou izolací, s příjemným zvukem zaměřeným na výšky, jsou T50p i přes svou vyšší cenu dobrou volbou.

Beyerdynamic T50p

DSCF4167_(762x1024).jpg 

Cena 6190 Kč

  • konstrukce supraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 10–23 000 Hz
  • impendance 32 Ohm
  • citlivost 107 dB SPL
  • hmotnost 174 g (bez kabelu)
  • kabel 1,2 m
  • konektor 3,5 mm, zahnutý
  • zapůjčil Basys, distributor značky Beyerdynamic v ČR
  • www.basys.cz
AVmania hodnotí
design 9
zvuk 8
provedení 8
komfort 7
izolace 7

Určitě si přečtěte

Články odjinud