5
Fotogalerie

Spasí vysoké rozlišení obrazu a zvuku výrobce AV techniky?

Honba za vyšším a vyšším rozlišením není pouze doménou výrobců televizorů, ale začíná pronikat i do zvuku. Je ovšem právě tento trend tím důvodem, který přesvědčí lidi k nákupu nových přístrojů?

Vysoké rozlišení na všechny způsoby – tak si občas člověk připadá v posledních letech, nejdříve u obrazu přišlo HD rozlišení, pak Full HD, nyní máme Ultra HD. Se zvukem to bylo podobné. Po digitálním CD přišlo SACD, ale úspěch zaznamenává v posledním roce až Hi-Res audio.

Vysoké omezení smyslů

Čím vyšší množství detailů, tím vyšší jsou nároky na naše oko (potažmo sluch). Dříve jsme měli SD vysílání, video v kvalitě VHS mělo rozlišení jen 240 řádek, s nástupem DVD jsme si zvykli na 576 řádek. Zajímavé je, že nástup Blu-ray formátu s rozlišením 1080p už takový průlom nezaznamenal.

ultrahd-resolution-comparison-chart.png

Hlavním tahákem DVD totiž nebyla jen vyšší kvalita obrazu, ale také menší rozměry disku proti velké VHS kazetě, snadné a rychlé kopírování bez ztráty kvality, či rychlý přístup na jakoukoliv část videa. Konec konců také po pravdě se o masové rozšíření postarali „vypalovači“ filmů, kteří nelegálně prodávali vypalovaná DVD s filmy. Schválně zde uvádím pálení filmů, neboť drtivá většina těchto „prodejců“ přepálila dvouvrstvé DVD na jednovrstvé a s razantně nižší kvalitou obrazu se netrápili ani oni, ani „zákazník“.

panasonic-4k-oled-tv.jpg

Nástup Blu-ray disků s Full HD zaujal už jen filmové fajnšmekry, masového rozšíření se u nás Blu-ray diskům nedostalo. Svůj podíl na tom samozřejmě má rostoucí možnosti stahování filmů z internetu a streamovací služby (VOYO atd.). Zde si už mnohý divák vybere film s vysokým rozlišením (hlavně z torrentů), avšak zde se vůbec nedá mluvit o ochotě diváka platit více peněz za HD místo SD. A tak nejčastějším zdrojem HD obrazu, na který drtivá většina lidí kouká, je digitální vysílání. A zde opět si lidé HD vysílání ČT Sport vyberou raději než SD, ale opět pochybuji o ochotě lidí si za HD připlácet další peníze.

fltizentv.jpg

Důvodem je prostý fakt, že lidské oko má pouze omezenou schopnost rozlišovat detaily, a tak zatím co u přechodu z SD na HD rozdíl vidíme výrazně, při přechodu z HD na Full HD už je malý, podobně jako při změně z Full HD na 4K. Vyšší rozlišení u televizorů má smysl zejména u televizorů s velkou úhlopříčkou, kdy jednotlivé obrazové body už mohou působit rušivě. Ano, máme zde 4K televizory, ale se zdroji 4K videí je to podstatně horší. Ale to hodně lidem nevadí, zejména těm, kteří chtějí to nejnovější a nejlepší. Zkrátka si divák zatím kupuje spíše dojem lepšího obrazu, nikoliv lepší obraz skutečně.  

Vysoký výběr osobních zařízení

Vysoké rozlišení se velmi dobře prosazuje u tabletů a smartphonů. Důvodem je vyšší citlivost lidského oka na rozlišení statického obrazu, takže i když u videa a hýbajícího se člověka na obrazovce televizoru nám ztráta ostrosti nevadí, u psaného textu a fotografií na 5“ obrazovce mobilu už to ruší.

S HD zvukem je to složitější. I Když zde máme už hodně audionahrávek, daleko více, než 4K videi, tak slyšitelný přínos je pro mnoho posluchačů diskutabilní a často nevidí důvod, proč by měli platit za nahrávku, kterou již mají na CD disku ještě jednou. Zde se často diskutuje o tom, že kvalitní mastering udělá daleko více pro kvalitu nahrávky, než volba Hi-Res formátu.

Headphones_Sennheiser_HD_800dark.jpg

Je zajímavé, že velmi za poslední rok vzrostl počet firem, které vyrábí přenosné audiozesilovače s podporou Hi-res audia. Že by byl zájem o přístroje vylepšující zvuk takový? Za ceny, které zaplatíte za zcela nový smartphone? Podpora se objevuje u mikrosystémů, o AV přijímačích už nemluvě, takže HD zvuk pomalu proniká do našich domovů, aniž o tom vlastně víme.

Vysoká očekávání

Podle trendu se zvyšováním rozlišení to vypadá, že výrobci vsadili opět na jednu kartu. Čím více bodů u fotoaparátu, televizoru, kamery, mobilu, tabletu, tím lépe. A to má většinu lidí motivovat k dalšímu nakupování, výměně starších kusů, které jsou morálně zastaralé.

samsung105-2.jpg

Letošní rok má být rokem masového nástupu 4K televizorů, stejně tak razantně stoupá množství audiotechniky, která zvládne i Hi-res zvuk. Je ale otázkou, zda vyšší rozlišení je dostatečným důvodem pro vyhození pár let starého přístroje a pořízení nového. Sázka na 3D před pár lety nevyšla, zda vyjde výrobcům alespoň sázka na vysoké rozlišení, je ve hvězdách. Zatím jim sázka vychází. Jak to bude dál? Uvidíme.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud