21
Fotogalerie

Sennheiser HD820: uzavřená High-End sluchátka pro náročné [test]

Sennheiser představil po několika letech nový model ve své referenční třídě sluchátek. Cenovkou spadá dokonce na úplný vrchol nabídky. Jak si povede ve srovnání se svým otevřeným bratrem HD800 a dostojí jeho zvuk slibům výrobce?

Co by mělo zaznít hned na začátku, Sennheisery HD820 jsou sluchátka uzavřená. To je v nabídce této věhlasné německé značky v historii vůbec poprvé, co v nejvyšší třídě uvádí sluchátka této koncepce.

Doposud se vždy výrobce soustředil výhradně na otevřené modely.  „Uzavřenky“ byly doposud doménou nižších řad v nabídce. Nyní Sennheiser slibuje, že konstrukce je natolik propracovaná, že by měly být minimalizovány či zcela odstraněny neduhy uzavřené konstrukce. A sliby plní.

Konstrukce a vzhled

Sluchátka navazují na otevřený model HD800, který byl uveden již v roce 2009 resp. na jejich modernizovanou, 2 roky starou variantu, HD800S. Nijak tedy asi nepřekvapí designová i konstrukční příbuznost s těmito modely. Futuristický vzhled zaujme ihned ať už v pozitivním či negativním slova smyslu v závislosti na vkusu uživatele.

 Sluchátkům dominují po stranách viditelné rozměrné měniče prstencového tvaru zakryté konkávně tvarovaným sklem typu Gorilla Glass. Kromě toho, že jde o vzhledově efektní záležitost je to je zároveň největší konstrukční změna ve srovnání s otevřenými modely stejné řady. Sluchátka jsou díky těmto sklům zcela uzavřena. Dle tvrzení výrobce se zvukové vlny zevnitř tohoto specificky tvarovaného sklíčka odrážejí do jiných míst v rámci mušlí, do z tohoto důvodu připravených absorbérů. To má ve výsledku eliminovat typické nežádoucí akustické projevy uzavřených sluchátek.

P4178937.JPGP4178936.JPGP4178935.JPG

Dalším rozdílem jsou náušníky, které jsou u otevřených modelů výhradně z Alcantary, což je na omak příjemná tkanina tvořená mikrovlákny. Náušníky jsou U HD820 po stranách potaženy umělou kůží. Důvodem jejího použití je pochopitelně zamezení úniku zvuku vně, resp. dovnitř sluchátek. Materiál z mikrovláken podobný Alcantaře dále zůstává na místech, kde se náušníky dotýkají hlavy či uší.

Tělo sluchátek je z větší části plastové, ale jak již léta ukázala u předchozích otevřených modelů, není to nijak na škodu. Plast je to velmi odolný a o životnost se rozhodně netřeba obávat. Výhodou materiálu je pak nízká hmotnost, kovová je jen část hlavového mostu.

P4178934.JPGP4178933.JPGP4178928.JPG

Odpojitelný kabel vedoucí do každé mušle zvlášť je výhodou pro ty, kteří rádi experimentují s kabely jiných výrobců či odlišným konektorovým zakončením. Ti druzí nejspíše zajásají, protože již v základním balení je nejen kabel z postříbřené OFC mědi osazený běžným nesymetrický konektorem 6,3mm jack, ale i symetrické varianty s 4 pinovým XLR a 4,4mm Pentacon jackem, který využívá např. firemní DAC a sluchátkový zesilovač HDV820.

Pohodlí

Jak bylo již zmíněno sluchátka jsou lehká, a tak rozhodně po jejich nasazení na hlavu není v tomto ohledu cítit žádný diskomfort. Zkrátka žádná kovadlina na hlavě nepřistane. Náušníky jsou ohromné a zcela obepnou větší část hlavy z profilu. V závislosti na velikosti uší posluchače je klidně možné, že se jich ani nebudou dotýkat okrajů boltců.

Hlavový most je snadno nastavitelný a drtivá většina posluchačů si jistě najde tu správnou polohu na hlavě velice rychle. Problém mohou mít jen ti s menší hlavou, např. děti. Pak hrozí, že sluchátka na spodní části mušlí nebudou zcela v kontaktu s hlavou a budou propouštět zvuk ven. To by znamenalo popření hlavní výhody uzavřené konstrukce. Vyzkoušení před koupí určitě doporučujeme.

Přítlak mušlí na hlavu je spíše slabší, ke svěráku se ani vzdáleně neblíží. To už se spíše může stát, že při nějakých prudších pohybech hlavou v rytmu hudby sluchátka pomalu sklouznou ze své původní polohy. Hlavový most je bohatě polstrovaný a příjemně široký, takže pomáhá rozprostřít hmotnost sluchátek na větší plochu hlavy. Obecně tak lze říci, že komfort bude téměř dokonalý. Ani dlouhodobý poslech nezpůsobuje nepříjemné pocity z důvodu většího tlaku na některé části hlavy či uší. Nebudete mít nejspíše důvod si dávat při delším poslechu pauzy jako je tomu u jiných sluchátek.

Zvuk

Měl jsem před poslechem trochu obavy, jak se inženýři v Sennheiseru popasovali s uzavřenou konstrukcí. Přeci jen zkušenosti z poslechu jiných sluchátek této koncepce nebyly vždy pozitivní, ba dá se říci, že spíše jsou pozitivní výjimkou, zkrátka ten pocit připomínající kelímek už mám dobře zažitý. Ale nemohl jsem se mýlit více. Po prvních vteřinách a minutách bylo jasné, že žádný problém se nekoná. Klobouk dolů, opravdu se Sennheiseru podařilo udělat přirozeně znějící „uzavřenky“ nejvyšší třídy.

Ihned zaujme velice přesné vykreslení všech pásem. Rozlišení je dle očekávání na extrémně vysoké úrovni. Pokud byste chtěli jít v tomto ohledu ještě výše, pak už zbývají snad jen elektrostatická sluchátka. Příjemně pulzující bas je zároveň, když je potřeba, nekompromisně pevný a basová linka v nižších tóninách jde krásně sledovat. Nejdůležitější středové pásmo má velice delikátní detailnost. V případě zpěvu je interpretům jen s mírným přehánění slyšet snad i narážení jazyka o zuby. Ze všeho, co si pustíte, je cítit absolutní kontrola a přesnost. Výšky jsou sic neagresivní, ale v žádném, případě ne upozaděné či nějak zabarvené. Jejich rozlišení zcela odpovídá třídě sluchátek. Právě díky jejich rozlišení je na nich možná nejvíce slyšitelná jakákoliv změna v sestavě.

Celkové zabarvení zvuku nelze hodnotit jinak než neutrální s velice mírným důrazem na nižší spektrum. Jinými slovy, existují i analytičtěji či chcete-li chladněji znějící sluchátka, ale podání HD820 je opravdu blízko jakémusi pomyslnému kompromisu mezi různými přístupy k zabarvení. Tedy všeho je zastoupeno tak akorát, aby nikdo nemohl zkritizovat příliš teplý až temný či naopak příliš světlý zvuk. Vyrovnanost pásem je příkladná.

Vykreslení prostoru hodnotím velice pozitivně. Ve třídě uzavřených sluchátek až neuvěřitelně. Všechny nástroje v různých nahrávkách mají zpravidla své pevné místo okolo Vaší hlavy. Rozhodně sluchátka nehrají v hlavě, to od této třídy sluchátek ani nelze čekat.

Srovnání zvuku s otevřeným modelem HD800

Vzhledem k tomu, že jsem jedním z prvních majitelů původních „osmistovek“ v ČR, tak se přímé srovnání subjektivních rozdílů s novinkou přímo nabízí.

Asi nejjednodušším způsobem, jak porovnat dvoje sluchátka, je jejich rychlé přehazování na stejném zdroji během poslechu stejné skladby. Při tomto postupu jsem hned v úvodu zaznamenal mírně vyšší hlasitost uzavřených HD820 oproti otevřeným HD800. Výrobce uvádí při stejné impedanci rozdíl v citlivosti 1dB ve prospěch právě HD820. Rozdíl je to minimální, ale dal by se tímto vysvětlit. Bylo tedy nutné vždy po přehození sluchátek mírně upravit hlasitost na subjektivně stejnou úroveň. Je třeba na toto dát pozor, protože jak praví známé hifistické pořekadlo – hlasitější je lepší.

Rozdíly oproti otevřeným HD800 nejsou nikterak dramatické. Vzhledem k tomu, že jsem měl první na hlavě HD820, tak jsem měl zprvu dojem, že snad musím poslouchat své HD800. Ale po chvíli poslechu, případně ihned po přehození sluchátek jsou následně rozdíly zřejmé. Vynechme teď o mnoho menší propouštění zvuku dovnitř a ven ve prospěch uzavřených HD820, to je jasné z principu. HD820 mají výraznější basovou složku než HD800 a toto okořenění jim popravdě dodává líbivější celkové vyznění zvuku a tím i plusové body hned na začátku. Tam, kde se zdály být HD800 příliš tenké, tam jsou v tomto ohledu HD820 plnější a narovinu si řekněme i pravdivější.

Rozdíl ve vyznění středového pásma je též jasně zřetelný. Tady se musím přiklonit na stranu otevřených HD800. Jejich podání je vzdušnější, a tak nějak reálnější či chcete-li přirozenější. Středy na HD820 se zdají býti téměř perfektní, ale právě jen do okamžiku srovnání s jejich otevřeným starším sourozencem. Toto je jediné místo, kde cítím jako nevýhodu uzavřenou konstrukci.

Výškové spektrum se zdá být zpočátku stejné jak v objemu, tak i kvalitě, ale po větším zaměření se na detaily kupodivu slyším mírně větší brilanci u uzavřených HD820. Jsou to nuance, ale zkušenému posluchači neuniknou.

HD800 bývalo některými posluchači vytýkáno trochu nepříjemné zdůraznění někde na pomezí vyšších středů a výšek. Osobně jsem tento problém nezaznamenal, vždy totiž záleží na řetězci, na kterém je porovnáváno. Nicméně troufl bych si odhadnout, že HD820 mohou být díky přeci jen trochu odlišnému podání v tomto ohledu opět příjemnější společník.

Podání prostoru může být ovlivněno již zmíněným rozdílem ve vzdušnosti podání středního pásma. Ale když se od toho odpoutám, tak je téměř srovnatelné s mírným náskokem otevřených HD800.

Verdikt

Novinku od Sennheiseru hodnotím velice vysoko, ba osobně bych jim dal přednost před otevřenými HD800 především z důvodu lépe podaného basového spektra. Pokud někdo vyžaduje, aby nebyl rušen či naopak nerušil poslechem sluchátek okolí, tak je volba ještě více jasná. Proč?

Zde je vhodné zmínit, že právě otevřené HD800 i HD800S hrají díky výrazně otevřené konstrukci do okolí opravdu velmi hlasitě. Možná to někomu přijde úsměvné, ale hlasitost směrem ven je natolik velká, že jsou dokonce i při poslechu sluchátek, které má někdo jiný vedle Vás na uších, slyšet rozdíly mezi sluchátkovými zesilovači. Tyto problémy u HD820 zcela odpadají.

Co se týče cenového rozdílu mezi modely, ten bohužel odpovídající není, určitě to nejsou jednou tak dobrá sluchátka. Ale politiku výrobce chápu, konkurence již dávno předtím nastavila podobnou cenovou úroveň u svých vrcholných modelů, takže cenotvorba je v tomto případě naprosto logická. Argumentem bude také fakt, že vyrobit uzavřená sluchátka, která nemají negativa této konstrukce, není levná záležitost. Další věc, která stále ještě i při této cenovce hraje „hádéosmsetdvacítkám“ do karet je, že reproduktory za podobné peníze zkrátka s podobným rozlišením zahrají jen těžko.

Pokud chcete špičková sluchátka, z různých důvodů preferujete uzavřenou konstrukci a vysoká cena není pro vás překážkou, tak nová sluchátka Sennheiser HD820 jsou trefou do černého.

AVmania.cz

Sennheiser HD820

  10

Sennheiser HD820

Cena: 59990 Kč

Zapůjčil: Panter, spol. s.r.o. , www.panter-praha.cz

  • konstrukce: circumaurální náhlavní sluchátka uzavřené konstrukce
  • frekvenční rozsah: 12–43 800 Hz (-3 dB)
  • impedance: 300 Ohm
  • citlivost: 103 dB
  • přenos signálu: 3x kabel délky 3 m – 1× zakončený 6,3mm jackem, 1× konektor 4,4mm Pentacon (symetrický), 1× konektor XLR 4 pin (symetrický)
  • hmotnost: 360 g bez kabelu

Určitě si přečtěte

Články odjinud