52
Fotogalerie

LG 49UJ7507: pohodový 4K HDR televizor s mnoha funkcemi [test]

Skvělá až vynikající výbava, výborný intuitivní systém WebOS, povedený design a mnohou uživatelským možností, ale i IPS panel s RGBW. To je cenově dostupný 4K HDR televizor LG.

Stálým strašákem diskuzních fór bývá televizor osazený IPS panelem s RGBW obrazovými body a 50Hz zpracováním obrazu. Kombinace, která údajně totálně zabíjí kvalitu, se dostává na náš testovací stůl je obsažena v televizoru LG 49UJ7507. Jaké jsou naše dojmy? 

Reklamština hlásá využití 4K rozlišení na panelu IPS. K ultravysokému rozlišení přidává Active HDR s podporou formátu Dolby Vision a kompatibilitou s obecnými formáty HDR10 a HLG. Technologie Active HDR prý optimalizuje každou scénu obsahu HDR, čímž zajišťuje skutečně věrný vizuální zážitek. K tomu ještě připojuje funkci HDR Effect, se simulací HDR u standardního dynamického rozsahu. Ultra Luminance a Local Dimming chtějí upravit podsvícení, přičemž obraz rozdělí do několika bloků s individuálním kontrastem, čímž zvyšují jas a zlepšují detaily. 4K Upscaler navyšuje rozlišení.  

P9250041.JPGP9250048.JPG

Zvuk byl laděn s odborníky ze společnosti Harman/Kardon®, tak aby působil čistě, avšak mohutně a v plném rozsahu. V žilách LG 49UJ7507 proudí operační systém webOS verze 3.5, přičemž mu pokyny předáte prostřednictvím ovladače Magic Remote. Pro bázlivé a opatrné výrobce uvádí, že operační systém webOS dostal mezinárodní certifikaci za ochranu osobních údajů (certifikace CC a UL CAP2900-1). 49" LCD televizor s EDGE podsvícením se spotřebou řadí do výrobků energetické třídy „A“.

Základní výbava, kromě dálkového ovládání typu Magic Remote s mikrofonem pro hlasové vyhledávání, obsahuje hlavně trojici tunerů (DVB-T/T2 s podporou kodeku HEVC/H.265, DVB-C, DVB-S/S2) s jedním CI+ slotem pro modul s kartou placeného příjmu. DTS dekodér zvuku nechybí. Přátelé záznamů spustí nahrávání, anebo se alespoň nechají systémem upozornit na očekávaný pořad.

P9250043.JPGP9250045.JPG

2.0 systém reproduktorů se silou 20W, podporuje vychytávku Magic Sound Tuning, která nás v jednom z minulých testů poměrně příjemně překvapila. Nebyl by to televizor od LG, aby neobsahoval širokou podporu připojení ke světu internetu a multimédiím… WiDi, DLNA, Miracast, Wi-Fi, Bluetooth.

Design, základní popis

Spíše polomatný design obepíná tenká titanově-stříbrná lehce přebroušená linka, navozující pocit luxusu. Uprostřed spodní části se usadilo drobné logo značky – LG.

P9250037.JPGP9250050.JPG

Panel s EDGE podsvícením sedí na stříbrném prohnutém stojanu – s tvarem podobným rozevřenému písmenu „C“.

Konektorová výbava

Dvojici konektorových shluků nahmátnete v levé partii zad (čelní pohled). Vlevo v bok tak míří dvojice HDMI (1x s přívlastkem ARC), jeden USB port a dobře přístupný CI+ slot pro modul s kartou. Dozadu zapojíte zbytek. Anténu pro pozemní digitál a zašroubujete konektor kabelu spojujícího LCDčko se satelitní parabolou.

P9250028.JPGP9250033.JPGP9250034.JPG

Zapojíte optický kabel, LAN kabel připojení k internetu, další dvojici HDMI (vždy tzv. 6G verze), jedno další USBčko. U USB zamrzí nepřítomnost podpory USB 3.0. Sluchátkový výstup kombinovaný s Line out se trčí nepochopitelně právě zde. SCART nenalézáme. Propojení staršího typu provedete přes komponentní vstup (cinch).

Dálkový ovladač a ovládání

Celočerný ovladač, ve firemní hantýrce zvaný Magic Remote, skvěle padne do ruky. Nejedná se o nic nového. Drobná vylepšení nejsou spíše vidět. Z jednoznačně viditelných tu máme dvojici tlačítek navíc – tlačítek pro přímý přístup na Netflix a Google Play. Nebylo by lepší nechat alespoň jedno volné pro naprogramování přístupu k aplikacím dle uživatelových potřeb? Bylo. Nicméně i toto Magic Remote umí. Jen prostřednictvím tzv. rychlých přístupů přes číselná tlačítka a jejich delší stisk. V „době multimediální“, provázané s velkou nabídkou aplikací a služeb, zmíněné řešení oceňujeme.

Ovládání televizoru s Magic Remote patří k velmi návykovým a intuitivním. Zvolíte si svůj styl kurzoru (kupříkladu známého ptáka Fazoláka), jeho velikost a pohybem ruky svírající „dálku“, jím posunujete (styl elektronického ukazovátka). Ke stvrzení volby stisknete středové kolečko, které ještě přidává rolování. Kolem něj máme standardní směrový kříž.

P9250053.JPG

Ačkoliv chybí podsvícení, ovladač nazveme intuitivním. Jednotlivé prvky nesou výraznou tvarovou odlišnost a logika uspořádání nesnese kritiku. Ovladačem uřídíte vše, něco však nepřímo za pomoci vyvolaných nabídek. K vyhledávání přes virtuální klávesnici LG přidává na horní partii magického „kontroleru“ mikrofon. Hledání velmi dobře zvládá češtinu.

Na dávnou kritiku od uživatelstva, kterému vadil nepřímý přístup do hlavního menu stroje, LG odpovědělo zdvojenou funkcí klávesy se symbolem ozubeného kola. Krátký stisk zavolá rychlé menu se skokovou změnou předvoleb, zatímco dlouhý zavolá hlavní menu s podrobnými nabídkami. Kláves se zdvojenou funkčností ale máme více – vyzkoušejte. Zvláštností jest prvek pro aktivaci Live Zoomu, respektive lupy.

Za sebe musím podotknout – ovladač a ovládání se LG dlouhodobě daří. Dobře, že neopouští výše popsaný koncept, jen jej vylepšuje. UJ7507 uřídíte taktéž za pomoci připojené klávesnice - moderněji pak příslušně softwarově vybaveným tzv. chytrým telefonem.

Počáteční nastavení a ladění

Přesně v duchu výše napsaného, napsaného o konceptu ovládání, pokračuje výrobce také s nastavením a stylem menu v rámci operačního systému webOS. Animovaný průvodce s námi prochází prvotní nastavení. Přehlednost akcí zůstává zachována.

Rychlá nabídka.JPGObraz - základní menu.JPG Menu - karty.JPG

Tři pohledy na styl menu. Rychlé volby s kurzorem v podobě ptáka Fazoláka (červená šipka) a podrobná nabídka hlavního menu do kterého se lze dostat přes poslední piktogram rychlé volby (zelená šipka). Následuje foto s kartami aplikací a funkcí.

Primární linie nastavení jde cestou Jazyk a Země určení -> Připojení k internetu (Pevná/Wi-Fi ve dvou pásmech – 2.4 GHz a 5 GHz) -> Doma/Prodejna.

Následuje krok „Jak naladit signál TV“ (STB+TV/STB/TV) s pokračováním v podobě ladění kanálů, včetně výběru Anténa/Kabel/Satelit. Pro volbu „Anténa“ se zpřístupní filtrace „Jen digitální“, aby v pásmu nebyly hledány analogové stanice. Po odsouhlasení kroku skočíme na výběr provozovatelů, kde v nabídce existují momentálně dvě varianty – „Skylink/CSLink“ a „Ostatní poskytovatelé“.

Satelitní tuner

V uživatelské partii satelitního tuneru se nic významně nezměnilo a tak více-méně opisujeme již dříve uvedené.

Ladíme cíleně Skylink/CSLink a neopomeneme stisknout virtuální tlačítko – „Změnit nastavení“. Upozorňujeme – je velmi vhodné překontrolovat seznam aktuálně laděných satelitů, včetně jejich individuálního nastavení. Minimálně aktivovat DiSEqC režim a s ním jednotlivým laděným družicím přidělit správné číslo/písmeno pořadí na přepínači. Zapnutý DiSEqC poopravíme a výše vyjmenovaným družicím přidělujeme pořadí A a B. Původní, defaultní nastavení, by nám „hlavní“ Astru 23,5 °E posunulo na druhé místo, čímž by později došlo ke zbytečnému hledání problémů při nenalezení stanic.

Nastavení satelitu - DiSEqC.JPG

Před započetím ladění neopomeňte překontrolovat DiSEqC přepínač - jeho nastavení. Chybná pozice u družice by vaše snažení zbytečně zkomplikovala.

Opravu konkrétní družice aktivujete tak, že na ni ve výběru klepnete (na řádek s názvem družice a pozicí). Následně se rozbalí ilustrační obrázek s doplňkovým textem a jednotlivými volbami. Co nastavujeme? Vybereme satelit, určíme frekvenci LNB  (automatika systému správně přednastavila 9750/10600), navolíme aktivní transpondér pro případnou kontrolu dostupnosti signálu, aktivujeme tón s frekvencí 22 kHz, zapneme napájení LNB, určíme DiSEqC pořadí (A/B/C/D + Tón A/Tón B) pro příslušnou družici. Při specifické potřebě a využití UNICABLE systému, aktivujeme namísto DiSEqC tento s dalšími jeho úpravami. Majitelé pokročilého motorového natáčení paraboly zaktivní nám nepřístupnou zašedlou položku „Typ motoru“ se sekundárními „Nastavením motoru“.

Nastavení satelitu - Unicable a motor.JPG

Interní satelitní tuner od LG umí Unicable systém a uřídí motoricky natáčenou parabolu.

Těsně před počátkem ladícího procesu ještě u satelitního vyhledávání existují doplňující volby „Vyhledávání sítě“ a „Vyhledávání naslepo“. Konečně se dostáváme k ladění. DVB-T tuner máme za zhruba tři minuty proladěn. Satelitnímu ladící proces trvá déle – 30 minut byl náš čas. FastScanový klon Skylink/CSlink zafungoval ve směru seřazení programů. Postupným přepínáním si prověřujeme přítomnost všech stanic platformy. Škoda, že neumí být skutečně „fast“. Zrychlit ladění, jak to známe odjinud, by skutečně u přítomné předvolby neškodilo. Dříve uváděná anomálie s posunutím stanice Retro Music nenastala. Program sedí na správné číselné pozici. Rychlost přepínání stanic nevybočuje z běžného průměru u televizorů s integrovaným DVB-S/S2 tunerem.

Pokračování 2 / 3

... pokračování nastavení

Prvotní nastavení končí případnou aktivací rodičovského zámku a právními upozorněními s odsouhlasením jednotlivých ujednání, včetně ujednání o personalizované reklamě a využití hlasových informací pro zpřesnění akcí. Posledním krokem jest přehled všeho nastaveného.

Doplníme – existuje osm listů oblíbených stanic pro uložení naladěných populárních/preferovaných kanálů. Jejich seznam exportujeme přes flešku do PC a tam případně editujeme v externím programu. Interní prostředí televizoru editaci zvládá, ovšem s omezením. Stanice zamkneme, volíme pro přeskočení, upravíme pořadí a přidáme do favoritní skupiny. Pořadí upravíme zařazením na příslušnou pozici s variantou hromadnějšího přesunu. Volba se provádí přes zdvojené okno. U nabídky favoritních skupin toto ale nelze – nepochopitelně. Seřazení akceptuje zdlouhavou variantu prosté záměny kanálů.

 

Kanály - Upravit oblíbené.JPG

Editace programů vypadá přehledně. Bohužel přeskupení stanic nepatří vždy k rychlým a intuitivním. Někdy bude přehlednější vše exportovat, upravit v PC a následně prostřednictvím nástroje importu kanálů tyto vrátit zpět do TV.

Pozor ale u satelitního tuneru. Kdo využil FastScan, tudíž vybral Skylink/CSLink přesun neprovede. U DVB-T listu stanice přeskupíte bezproblémově. Při chuti měnit stanicím pořadí u satelitního tuneru volte „Ostatní poskytovatele“.

Menu a nastavení

Velmi často pokládají zájemci o televizor se systémem webOS otázku k jeho rychlosti. Takže jim odpovíme – pohyb v prostředí není bleskový, nicméně ani pomalý. Existují místa, kde reakce nastává takříkajíc okamžitě, jinde systém mírně dumá. Nejvyšší zdržení, které jsme zaznamenali, se váže k načtení listu programů a práce s ním. Hlavně když jich máte naladěno větší množství. U právě testovaného televizoru jsme nezaznamenali totální zásek, či samovolný restart. 

Menu webOS 3.5 kontinuálně navazuje na předchozí verze. V platnosti tak zůstává uvedené v dřívějších testech LCD/OLED stejné značky.

Menu - široké karty.JPG List kanálů.JPG Lupa.JPG

První snímek zachytil další variaci karet na tzv. domovské obrazovce. Ovšem ve větším rozměru. Druhý poskytuje pohled na kritizovanou nabídku - list kanálů. Přehledná, ale načítání zdržuje. Žlutá šipka na třetím snímku prezentuje nástroj „Lupa“. Tímto si zvětšíte libovolnou partii obrazu. Podobných blbinek obsahuje webOS 3.5 víc. 

V základu se dělí na tři odlišná prostředí. Jakousi domovskou obrazovku se systémem karet, rychlými volbami se sedmi piktogramy, kde se cyklicky přehazují již přednastavené hodnoty nastavení a klasickou část s rozsáhlou variací všemožných úprav kdečeho. Poslední, sedmý piktogram, se třepí do sedmi záložek (Obraz/Zvuk/Kanály/Síť/Obecné/Bezpečnost/Dostupnost) hlavního menu. Vstup do něj přímo (bez nutnosti využít rychlé volby) zprostředkuje dlouhý stisk tlačítka dálkového ovladače se symbolem ozubeného kola.

První záložka „Obraz“ pojala neskutečných devět uživatelských profilů (Živý/Standardní/Eco/Kino/Sport/Hra/ HDR efekt se třemi verzemi/Expert  1/Expert 2). Při přítomnosti HDR signálu dostávají profily stejnojmenný přídomek. Softwarový inženýr nešetřil a snaží se obsluze dát do ruky velký rozsah korekcí, které obrazu následně zasadí nádech, co nejbližší očekávaným požadavkům. Jednotlivé profily interaktivně nabídnou přístup k trochu jiným krokům. Navíc ještě při detekci HDR signálu, anebo signálu Dolby Vision dochází k jejich redukci na pět dostupných (Živý/Standardní/Kino doma/Kino/Hra).

Obraz - profily pro Dolby Vision.JPG Obraz - základní menu Dolby Vision.JPG

Jak sami vidíte - redukované množství obrazových profilů pro Dolby Vision. 

Pokročilé obrazové úpravy pohltily pětici přednastavených profilů pro Teplotu barev, Kalibraci bílé, Korekci gamy a nezbytnou firemní záležitost – TruMotion pro plynulejší pohyblivý obraz s jedním posuvníkem u individuálního nastavení TruMotion. Výčet dalších prvků by při jeho rozsahu dokázal vytvořit samostatný článek. Pokračovat zde nebudeme – kdo má zájem, nechť prozkoumá i přiložené fotografie.

Obraz - Systém správy barev - detail.JPG Obraz - Vyvážení bílé.JPG Obraz - Poměr stran.JPG

Poslední fotka zachytila změnu poměru stran u obrazu. Nespokojenec si klidně vytvoří vlastní poměr ve „Všesměrovém zoomu“.

Druhé zastavení učiníme u položky zvuku. Taktéž není skoupou na různorodost a předkládá šest profilů (Standardní/Kino/Clear Voice III/Sport/Hudba/Hra). Prostorově naplníte reproduktorový přednes, nebo jej optimalizujete přes Smart Sound Režim. Náročnější neopomenou vyzkoušet kalibraci – Magic Sound Tuning se třemi výsledky úpravy (Standardní/Režim basů/Režim výšek). Ano, čtete správně – kalibraci. Stačí Magic Sound Tuning spustit a namířit hlavní dálkový ovladač s mikrofonem na televizor. Ten následně vyšle sérii signálů, kterými „změří“ prostor, ve kterém se televizor nachází. Výsledek snažení dodá obsluze k porovnání s původním nastavením. 

V „Kanálech“ ladíte, či přemísťujete jednotlivé již naladěné stanice. Tato činnost ale nepatří mezi zcela intuitivní. Hlavně není k pochopení, proč u favoritních seznamů nelze programy přehazovat hromadně s jasným zařazením na číselnou pozici, ale jen prostou záměnou, která navyšuje celkový čas editace. Z druhé strany filtrace zobrazení při editaci přijde vhod. Stejně přejmenování každé z osmi skupin oblíbených stanic.

Síťová záložka, kromě jiného, poskytuje změnu připojení k internetu a kontrolu spojení, včetně ručního zadání IP adresy, DNS serveru atp. Spusťte sdílení aplikací s mobilním zařízením.

Síť - Wi-Fi Direct.JPG

Objemnější kategorie „Obecné“ má v sobě zahrnuto nejedno velmi důležité „štelování“. Třebas zvukových preferencí, kde si určujete primární a sekundární jazyk zvukového projevu u jednotlivých stanic. Pro našince typicky kombinace čeština a slovenština. Upravíte primární a sekundární jazyk teletextu, anebo jazyk prostředí, klávesnice atp. Aktivujte si HDMI-CEC (s firemním názvem Simplink), ECO režim, spravujte LG účet, bezdrátovou klávesnici LG, Quick Start. Jestliže přijde na řadu obnova do továrního/přepravního nastavení – spustíte ji. A zde taktéž v „O této TV“ naleznete informace verze použitého softwaru, který případně virtuálním tlačítkem necháte aktualizovat. Při problémech pomůže telefonický kontakt na linku podpory.

Obecné - Primární a sekundární jazyk.JPG LG obnova původních hodnot - reset.JPG Obecné - O této TV - Aktualizace.JPG

Neslyšíte na některé stanici požadovaný jazyk zvuku? Navolte si primární a sekundární. Zbylé dva snímky ukazují obnovu továrního nastavení - reset televizoru a aktualizační submenu.

Záložka „Bezpečnost“ nechává rodičům prostor pro rozsáhlejší zamčení kanálů, které by neměly vidět jejich děti. Zamknete kanály, TV programy, aplikace, ale i vstupy. Kromě toho si resetujete PIN. Poslední piktogram dostal název „Dostupnost“ s přítomností voleb pro postižené (Hlasové navádění, Sluchově postižení, Popis zvuku). Kdo si rád hraje, pozmění typ kurzoru z kapky na ptáka Fazoláka, či redukuje transparentnost nabídek. Zapnutí titulků provedete taktéž odtud.

LG - reset profilu.JPG Dostupnost - Styl a velikost kurzoru - pták Fazolák.JPG

Kdo něco nastaví jinak než zamýšlel, odzkouší reset konkrétního profilu. Zbytek konfigurace zůstane nezměněn.
Nejen děti mají rády ptáka Fazoláka - viz foto dvě. 

Jistě každého čtenáře napadne další otázka. Otázka k intuitivnosti a přehlednosti menu. Musím potvrdit, že po bližším seznámení se systémem a strukturou podnabídek, Vám vše začne být velmi rychle srozumitelné. Po několika chvílích tak provádíte zásahy bez zaváhání. Kdo potřebuje pomoct, sleduje kontextovou nápovědu v naší materštině, anebo otevře v prostředí stroje elektronickou příručku s podrobnou nápovědou. Tápat následně bude už málokdo. Stačí číst, popřípadě odzkoušet.

Pokračování 3 / 3

Obraz

Osazený panel, jeho typ, bodová struktura a technologie přináší jasně dané vlastnosti, které nikdo zatím není schopen změnit. IPS udává šedivý tón černé. Podobně EDGE podsvícení, byť s „lokálním“ (bylo by vhodnější napsat zónovým tlumením), připraví při celočerném panelu, kde je aktivní pouze jeden světlejší prvek, nedokonalost v podobě viditelnějšího přechodu zóny. Když ale zůstane panel černý zcela, UJ7507 umí podsvícení potlačit a divák pookřeje. U pohybu scény sem-tam dojde k viditelnosti tzv. špinavého jevu.

Obraz - Lokální tlumení.JPG

Všeho s mírou. Lokální tlumení nasazujte s rozmyslem. 

Systém obrazu a jeho hardware vytváří ve výrobcem nadefinovaných profilech, subjektivně viděno, okázalejší barevnost s občasným pocitem mírné nepřesnosti. Náročná obsluha tak chce barevnou neukázněnost korigovat a sahá k pomocníkům v kalibračních položkách. Obraz v tomto duchu jde kočírovat, přesto ale pro mé oko v některých tmavších pasážích zůstává přítomen lehoučký nafialovělý přídech.

V základním nastavení od výrobce jsem tak, co se týká barevnosti, měl kupříkladu problém se zářivou zelení travnatých ploch. Ani pleťovou jsem si nedokázal jednoznačně připodobnit. Obsáhlá „umravňovací“ linie korekčních nástrojů, dává obsluze naději, že obraz posune blíže ke svým požadavkům. Hodnotit UHD/4K rozlišení na 49" panelu patří k trochu nadbytečným. V tomto směru nelze nic kritizovat. HDR se spíše snaží akceptovat obdobně vybavené formáty, sem tam s náznakem vyššího prokreslení. K požadovanému přezáření při mém subjektivním pozorování nedochází. 

Obraz - Teplota barvy.JPG Obraz - Vyváření bílé - Metoda IRE.JPG Obraz - Kalibrace 20bodové IRE.JPG

Základní a jednoduše proveditelná akce, která upraví barevnost obrazu - tzv. teplotu. Foto dva a tři zachycují pokročilejší metody obrazové kalibrace. 

Významným posunem pro oko znamená pozorování při denním světle, anebo alespoň v mírně osvětlené místnosti. Zvláště u denního diváckého zážitku se negativa jakoby uklidní a nastanou chvíle, kdy se z nich stávají pozitiva.

Velmi dobře si panel v subjektivním pozorování poradí s plynulostí akcí a vlastně na svůj typ i s pohybovou ostrostí. Samozřejmě – testovací videa pro pohyb jasně ukážou slabiny podobného řešení. Plynulost si korigujete od mírně trhané až po výrazně telenovelovou. Na velmi dobré úrovni jsou taktéž pozorovací úhly. U některých rozlišení kvalitnějších videí mě překvapila prostorovost scény. Neskutečný předozadní rozsah nelze popsat jinak, než slovem vynikající.

Obraz - TruMotion.JPG Obraz - TruMotion - De-Judder.JPG

Nejste-li spokojeni s plynulostí pohybujících se dějů na panelu televizoru LG, aktivujte TruMotion.

Měření

Předně je třeba říct, že jsme u televizoru naměřili překvapivě nízký input lag - 13,9 ms (herní režim), z toho plyne, že LG je velmi dobré pro hry.

Docela nás zajímal maximální jas HDR a byli jsme mile překvapení. HDR jas byl 641 cd/m2, což je jednoznačně nejvyšší hodnota, kterou jsme u levnějších 4K televizorů viděli, dokonce plní podmínky UHD Premium. Že by pozitivní dopad často (a zbytečně) kritizovaného RGBW panelu? S největší pravděpodobností ano. 

A jsem u nastavení režimů, těch jsou zde "mraky". Máme zde dva pokročilé režimy pro Experty - ten tmavší je prakticky shodný s Kino režimem, ten do světlé místnosti. Zajímavý je fakt, že čím je ve zobrazené scéně více bílé, tím se televizor snaží vše podat o chlup světleji. To neplatí pro HDR, tak se drží a v pseudoHDR dokonce dochází k úpravě opačné, tj. středí a světlejší plochy jsou podány o něco tmavěji, aby tu skutečnou bílou TV rozsvítilo - výsledkem je kýžený HDR efekt.

gama.jpggamut.jpgRGB.jpg
šedá.jpg teplota.jpg
Nastavení režmu Kino

Pokud jde o podání černé, při celé černé obrazovce LG podsvícení vypne a černá je téměř absolutní. Statická černá (u ČB šachovnice) je už horší a odpovídá IPS panelu - v kino režimu je slabších 0,259 cd/m2 a v pseudoHDR režimu, kdy se podsvícení "vyhulí" na maximum a bílá svítí 473 cd/m2, bude černá skutečně šedá - 0, 449 cd/m2. Výsledkem je na IPS velmi dobrá hodnota kontrastu 1:939 v režimu Kino a dynamická hodonta přesahuje 1:9421.

A nastavení barev? Barevný prostor LG trefila téměř dokonale, v efektnějších režimech (Expert světlá) je pak barviček více, což je běžné a mí to tak být. Co se nepovedlo už úplně, tak přesnost doladění barev, kdy v režimu Kino má televizor dE 4,46, při finálním doladění by se červené u testovaného TV dalo kapku přidat, a hned by to bylo veselejší. Vše ostatní je ukázkově nastaveno již od výrobce. 

Celkově, když se podíváme na výsledky, optická sonda říká, že televizor je velmi dobře nastavený a v rámci technologických možností IPS panelu se snaží o maximum (vztaženo k ceně samozřejmě). Takže zde chválím. 

Zvuk

Zvukový přednes nepostrádá objem v jeho komplexnější podobě. Slušně zní při nižším zesílení, kde dokáže mít očekávanou čitelnost u mluveného slova. Dokáže taktéž zabasovat. Při vysoké dávce hlasitosti však ztrácí na vyrovnanosti a prostoru. Narůstá agresivita a na řadu přichází zvýraznění sykavek. Jednoduše napsané - jeho projev nevyžaduje okamžitý běh pro externí zvukovou aparaturu. 

Divák by neměl zapomínat na přítomnost pětipásmového ekvalizéru, kterým slyšitelně zvuk pozmění. Stejně si upraví hlasitost sluchátek připojených do zdířky, včetně nastavení, která část zvukového systému právě bude hrát. Nastavení obsluze variantně nabídne zvuk do sluchátek, ale například taktéž souběžnou reprodukci ve sluchátkách a interních TV reproduktorech.

Určitě doporučíme odzkoušení integrovaného kalibračního nástroje pro zvuk, a to za pomoci mikrofonu dálkového ovladače. V řadě případů dojde k posílení projevu, respektive k jeho vylepšení pro ucho „běžného smrtelníka“.

Zvuk - Výstup - současný výstup.JPG Zvuk - Magic Sound Tuning.JPG Zvuk - Sound Tuning.JPG

Často se setkáváme s dotazem na zdvojený zvukový výstup - u LG jej naleznete přesně tam, co ukazuje první obrázek. Magic Sound Tuning a tři výstupu zvukové kalibrace - viz. trojice zelených šipek na posledním obrázku.

Multimediální funkce

Mimořádně tolerantní interní přehrávač skvěle funguje s rozličnými formáty a přehraje většinu mu předložených videí. Nedělají mu problém ani testovací ukázková videa v podobě známého dema „Oceanic“ a dalších podobných. Podporu nalezne zvuk ve formátu DTS, podobně titulky, klidně i vnořené. U titulků pochválíme podrobná nastavení, která zahrnují úpravu jejich velikosti, synchronizace se zvukem, rozsáhlou podporu kódování, a dokonce změnu barev. Nelze jinak než chválit!

Obraz - Poměr stran - Pouze skenování.JPG

Chybí vám část obrazu, přestože jste zvolili správný poměr stran? Zkuste aktivovat „Pouze skenování“.

Nahrávání funguje ve všech známých metodách. Letmý start, naprogramování ruční a naprogramování prostřednictvím EPG, respektive přes TimeShift. LG poskytuje další drobnosti, které postup zpříjemní a urychlí, lépe řečeno – zjednoduší. Klepnete nahoru pohyblivým kurzorem a kromě informací o právě sledovaném pořadu se v dolní části panelu objeví piktogram pro nahrávání. Stačí jej stisknout, potvrdit s teoretickou úpravou délky nahrávání a záznam započne.

EPG s detailní informací o pořadu.JPG Informace o pořadu.JPG

HbbTV se svým typickým piktogramem naskakuje a nejen z archivu ČT si vyberete oblíbený pořad, který televizor bezproblémově přehraje. Bohužel v prostředí hybridního teletextu nefunguje funkce ukazovátka u ovladače. Budete tak muset využít směrového středového kruhu.

EPG (elektronický programový průvodce - GUIDE) „zapřemýšlí“, než načte obsah. Zvuk a obraz jsou součástí elektronického programového průvodce, který má snahu okno nezobrazit právě ve chvíli načítání informací. Několik vteřin zůstane prázdno a ticho - škoda.

HbbTV.JPG PaT - obraz a text.JPG

HbbTV chodí na LG skvěle. Při sledování stařičkého teletextu odzkoušejte PaT - obraz a text.

Podpora umírající technologie flash v prohlížeči chybí. Webový prohlížeč byl díky formě „ukazovátkového“ ovládání využitelný a použitelný. V rámci karet a „SMART“ prostředí se rozprostírá široká paleta aplikací a drobných her včetně nejznámějších – HBO Go, Filmbox Live, sledovanitv.cz, YouTube, VOYO, Netflix, Google Play a mnohých dalších. Zájemci si skutečně mohou „pohrát“.

LG 49UJ7507 přelouská multimédia prostřednictvím různých forem sdílení. Karty SmartShare a Screen Share vybídnou k prezentaci hudby, fotek a videí. Při potřebě připojit externí zařízení, si dobře zapamatujte kartu „Konektor zařízení“. Právě ona zpřístupní televizor vašim strojům. Vstup ke „Konektoru zařízení“ rychle uskutečníte stisknutí klávesy ovladače s piktogramem v podobě zástrčky.

EPG.JPG Aplikace a hry - LG Content Store.JPG Konektor zařízení - Vstupy.JPG

Některé systémy mohou nabídnout dramatický počet aplikací. Vždy ale záleží na jejich využitelnosti. LG ty vyhledávané a využívané neopomíná. Poslední fotkou představujeme „Konektor zařízení“ - místo, kde pracujete s všemožnými vstupy, na kterých „visí“ vaše další zařízení.

Závěr

Příznivci černočerné černé – ruce pryč. Vydejte se do obchodu pro televizor LG, ovšem pro OLED stejnojmenné značky, ten nabídne černou dokonalou. Kdo zná klady i negativa IPS panelu (slabší černá), RGBW a 50Hz technologie, a vyhovují mu, bude spokojený. „Člověk z davu“ tak po odzkoušení nabídky obrazových profilů, a kupříkladu změně teploty barev (náročnější třeba po kalibraci), přijme obraz za vlastní, přičemž ho potěší nadprůměrný zvuk. Škoda, že se LG pořádně nedokáže naučit FastScan a dotáhnout fungování s tímto systémem do vítězného konce. 

V LCD televizoru LG 49UJ7507 s operačním systémem webOS najdete pohodového kamaráda pro celodenní sledování TV pořadů se silně nadstandardním využitím, včetně výborného multimediálního přehrávače, jenž se nezalekne kdejaké „koncovky“, z uživatelského hlediska jde zkrátka o opravdu pohodový, skvělý televizor

Klady

+ Široký pozorovací úhel
+ Obrazová hloubka
+ Velmi dobrý upscaling
+ Mimořádný počet obrazových profilů
+ Zvuk s kalibrací přes mikrofon dálkového ovládání
+ Satelitní tuner umí UNICABLE a motorově ovládanou parabolu
+ Stále vysoce nadprůměrná podpora interního přehrávače
+ Příjemná práce s „magickým“ ovladačem
+ Obsáhlé menu s přehlednou kontextovou nápovědou
+ Příkladná práce s titulkovými soubory
+ Návykovost a intuitivnost WebOS 
+ Spousta „drobností“ navíc
+ Čistý a povedený design
+ Nízký input lag
+ IPS RGBW panel (pro někoho)
+ Na levnější televizory vysoký jas HDR

Zápory

- Jen zónové tlumení podsvícení s viditelnými přechody
- Přes vcelku vysoký jas HDR subjektivě nemá šmrnc
- Zdlouhavá editace pořadí stanic záměnou u favoritního listu
- Zdlouhavé ladění při využití Skylink/CSlink filtru
- Šedá černá
- Občasně dumající prostředí
- IPS RGBW panel (pro někoho)

AVmania.cz 
LG 49UJ7507   7

LG 49UJ7507

Cena: 24 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud