18
Fotogalerie

Philips MCD 909/12: test mikrosystému s DVD

Lampový předzesilovač v kategorii spotřebních mikrosystémů? Proč ne. Philips se odvážil na pole neorané.

Mikrosystémy s DVD přehrávačem již nejsou na současném trhu ničím ojedinělým. To je také hlavní důvod, proč se snaží jejich výrobci zaujmout buďto netradičním zpracováním anebo doplňkovými funkcemi.

V případě testovaného Philipsu se podařilo skloubit hned několik věcí dohromady. Na první pohled vypadá mikrosystém jako sestava složená z komponentů. Není tomu však docela pravda. Ačkoliv je rozdělení podobné jako u komponentů – samostatný zesilovač a samostatný přehrávač – není možné je používat samostatně. Propojení je totiž realizováno firemním kabelem, velmi podobným kabelu pro připojení IDE hard disků.

Zpracování na úrovni

Velké překvapení na mne čekalo hned v okamžiku, kdy jsem vzal do rukou krabici se systémem a chtěl ji zdvihnout. Celková hmotnost balení je přes dvaadvacet kilogramů. Velký podíl na této hmotnosti mají precizně zpracované reproduktory. Poměrně nezvyklý je také jejich tvar, v půdorysném řezu se totiž nedrží tradičního obdélníku či čtverce, ale mají zakulacené boční stěny.

Povrchová úprava reproduktorů je vyvedena ve vysokém lesku, tzv. piano lak, který je sice efektní, avšak velmi často na něm ulpívají nečistoty, především otisky prstů. Výrobce dodává podobné reproduktory také k jinému mikrosystému, ty jsou však v barvě dřeva.

philips_02.JPG philips_03.JPG
Dominantním prvkem systému je část čelního panelu, která ukrývá elektronky a dvířka mechaniky

Obě dvě komponenty systému pak mají obal z broušeného hliníku, který je na bocích doplněn plastovým krytem s modrým podsvícením – to je naštěstí možné v nastavení vypnout. Pokud jej nevypnete, rozzáří se přístroj při každém stisku tlačítka na ovladači či na stroji.

Použití lampového předzesilovače s sebou nese nejen odlišný zvuk, ale také poměrně silný estetický zážitek. Ti z vás, kdo mají doma elektrickou kytaru a některou z hlav (čti zesilovač nebo kytarové kombo) od věhlasného výrobce Marshall, pouze uznale pokývají hlavou, neboť elektronky (lampy) jsou jejich denním chlebem. Ti kdo neznají, tak se mohou těšit na (v běžné spotřební elektronice) nevídané a možná i neslýchané.

Rozdíly v deteilech

Reproduktory jsou třípásmové, osazené basovým měničem velikosti 5,25" a jedním středopásmovým měničem velikosti 1", vše je doplněno páskovým výškovým měničem (ribbon tweeter technology – uvedeno na čele reproduktoru), který se také v této cenové relaci běžně nevidí.

philips_06.JPG philips_07.JPG
Reproduktory vypadají bez krycí mřížky efektně, její odstranění však nemá na kvalitu reprodukce prakticky vliv

Na zadní straně je výdech basreflexu, uvnitř nátrubku je umístěna jemná síťka, která zabraňuje vniknutí cizích předmětů. Za to výrobce chválíme, taková péče nebývá zvykem. Přední měniče jsou chráněny tradičně průzvučnou tkaninou napnutou v plastovém rámečku.

Pod ústím bassreflexu jsou dva šroubovací konektory pro připojení kabelů. Stejné šroubovací konektory jsou umístěny na hlavní jednotce, u ní je však orientace díry pravých výstupů poměrně nešikovná. Při zapojování pak není daleko pro pár nadávek, zvláště když zvolíte silnější kabely, než jsou ty originální.

philips_10.JPG philips_11.JPG
Na pravém snímku je velmi dobře vidět půdorys se zaoblenými bočními stěnami

Na spodní straně jsou přilepeny čtyři gumové nožičky. Vzhledem k celkovému zpracování by reproduktorům slušela čtveřice závitů pro přišroubování nožiček s hroty. Ale to už bychom byli příliš hnidopišští.

Připoj co je libo

Zadní strany obou komponent se od sebe výrazně liší, na zesilovači nejdete pouze vstup pro síťový kabel, výstupy pro připojení reproduktorů a třicetipinový konektor pro kabel propojující obě jednotky. Vedle konektorů pro reproduktory je místěn výdech ventilátoru. Ten se spouští pouze při delším přehrávání a jeho chod je prakticky neslyšitelný. Je však dobré počítat s občasným vyčištěním usazeného prachu.

philips_18.JPG
Hlavní jednotka se zesilovače a elektronkovým předzesilovačem

Na přední straně najdete sluchátkový výstup s 6,3 mm konektorem, přepínání zdroje zvuku/obrazu a ovladač hlasitosti. Uprostřed čelního panelu je pak tmavší průhledné plastové sklo, které ukrývá čtveřici elektronek.

Druhá jednotka, osazená DVD mechanikou nabídne celou řadu vstupů. Pravá strana je vyhrazena konektoru pro propojovací kabel, kabelu scartu a zásuvce pro připojení antény (ty jsou v balení hned dvě – klasický kabel s konektorem anebo FM anténa typu T). Vedle této trojice konektorů je pak vstup externího zdroje signálu, následuje sada výstupů komponentního videa, výstupy pro analogový audiosignál, výstup kompozitního videa, konektor S-Video, konektor koaxiálního kabelu, optický výstup a HDMI konektor.

philips_17.JPG
Přehrávací jednotka s konektory a DVD mechanikou

Na čele se také nachází hlavní vypínač, křížový volič pohyb v menu kombinovaný s tlačítky pro přehrávání, pauzu, skok vpřed/vzad, stop a vysunutí mechaniky. V rohu čelního panelu je také USB vstup s posuvnou krytkou – ta má poměrně silnou pružinu, krytka se velmi špatně odsouvá, nemluvě o připojení USB kabelu či flash disku. Lépe jednou připojit a již neodpojovat.

philips_16.JPG
Obě jednotky je možné propojit i v pozici vedle sebe

Základní ovládání přístroje je možné bez použití ovladače, pro detailní nastavení je však ovládání potřeba. To je vyvedeno ve futuristickém designu. Na první pohled jednolitá plocha z broušeného hliníku je osazena nízkozdvihovými tlačítky, která mají krom popisku také prosvětlené úsečky – při stisku daného tlačítka se aktivuje jeho podsvícení. Stisk tlačítek je přesný, horší je to však s orientací poslepu – jediným orientačním bodem je široký kruhový volič v horní třetině. Napájení je řešeno dvojicí tužkových baterií. Na spodní straně je ovladač z části potažen kůží, která zlepšuje jistotu úchopu.

philips_13.JPG philips_14.JPG philips_15.JPG
Dálkové ovládání je přehledné s čistým designem, orientace poslepu je horší

Pro nastavení přístroje je nutné připojení k televizoru či monitoru, bez OSD menu se totiž neobejdete. Menu bohužel není v češtině, pokud jste však trochu zběhlí v angličtině, nebude vám činit potíže.

Hraje jako víno

Vzhledem k osazení elektronkami jsem byl velmi zvědavý na výsledný zvuk systému. Podle specifikací výrobce je elektronkový předzesilovač doplněn digitálním zesilovačem třídy D s vysokou účinností a minimálním zkreslením. Toto konstatování musím potvrdit, neboť v kombinaci s elektronkami je zvuk čistý bez jakéhokoliv zkreslení a to prakticky v celém spektru hlasitostí. Při nízkých hlasitostech slyšíte stejné množství detailů, jako při běžné poslechové hlasitosti.

philips_20.jpg
Dole jednotka s nažhavenými elektronkami, všimněte si modrého podbarvení bočních stěn

Úroveň hlasitosti je možné nastavit v celkem třiceti krocích. Ke slyšitelnému zkreslení dochází až při volbě stupně 26 a vyššího a to pouze u nízkých kmitočtů, zbývající šířka pásma je bez zkreslení. Barvu zvuku je možné doladit ještě přidáním či ubráním výšek a basů. Obojí je možní volit v rozsahu +/- 14 stupňů. Pro čistší a vyrovnanější přednes je vhodné mírně vytáhnout i basy i výšky, cca o pět stupňů.

K dispozici je ještě volba loudness, která automaticky nastaví úroveň basů a výšek při tichém poslechu. Při její aktivaci se ale bohužel resetuje uživatelské nastavení těchto parametrů.

Celé spektrum zvuků je vyrovnané, basy jsou pevné a jasné, neduní. Výšek je akorát, a pokud posloucháte kvalitní nahrávky, nehrozí jejich přemíra či nepříjemné syčení. Střední pásmo je také zastoupeno dostatečně, pouze při sledování filmů se může stát, že budou místy hůře slyšitelné dialogy – vše se ale většinou odvíjí od formátu audiostopy u filmu.

Systém je vhodný prakticky pro poslech jakéhokoliv žánru, zvuk je vyvážený a velmi dobrou lokalizací prostorového rozmístění nástrojů. Počítejte však s tím, že u horších nahrávek bude jejich „nekvalita“ odhalena.

Po zapnutí systému je třeba vyčkat cca 15 sekund, než se elektronky zahřejí – na displeji se zobrazuje odpočet. Při delší reprodukci se stává zvuk kulatějším, teplejším, zkrátka lidskému uchu přívětivějším, což je vlastnost elektronek. Předpokládáme ještě mírné zlepšení zvukového projevu po několika měsících používání, kdy dochází k tzv. zahoření elektronek. Systém zvládne přehrávat klasické audio CD, komprimované formáty MP3 a WMA. Maximální podporovaný bitrate nahrávek na disku je udáván 256 kb/s při přehrávání z USB udává výrobce 320 kb/s.

Vestavěný tuner pracuje pouze v pásmu FM, do paměti je možné uložit 40 stanic. Při poslechu se na displeji zobrazují informace RDS, pokud je stanice vysílá. Přístroj umí také automaticky nastavit čas pomocí RDS signálu.

Přehrávání videa

Pro přehrávání videa je možné využít několika výstupů popsaných výše. Jako zdroj obrazu a zvuku pak poslouží následující formáty disků: DVD, VCD, SVCD, DVD+R/RW, DVD-R/RW, CD, CD-R. Přístroj zvládá mimo DVD formátu také Divx 3.11, 4.x a 5.x. Kromě CD a DVD je samozřejmě možné přehrávat video také z USB disků, které jsou naformátovány jako FAT12, FAT16 nebo FAT32.

Díky rozhraní HDMI není problém přehrávat filmy i ve vyšším rozlišení, k dispozici je přenos rozlišení 480p, 576p, 720p, 1080i a 1080p. V menu je pak možné aktivovat funkci progresivního skenování pro zvýšení rozlišení a kvality obrazu. Při přehrávání si poradil přístroj s vysokým rozlišením u souborů typu avi (DivX), MKV soubory, které jsou stále rozšířenější především u filmů ve vysokém rozlišení, však přístroj nepřehrává.

Pokud přehráváte film v originálním znění s titulky, je třeba, aby se název titulků shodoval s názvem souboru filmu – podporovány jsou titulky formátu srt, sub, ssa, ass; při procházení menu se soubory titulků nezobrazují. Před přehráváním je třeba správně nastavit jazykovou sadu pro zobrazení titulků (Central Europe), v opačném případě se dočkáte nesrozumitelných znaků.

Zajímavou funkcí je možnost uzamčení disku, přístroj umožňuje uzamknout až 40 disků, aby je bylo možné přehrávat pouze po zadání čtyřmístného číselného hesla. Funkce pro někoho zbytečná, pro rodiče však může být praktická.

Komu poslouží?

Podobně jako jiné mikrosystémy s funkcí přehrávání DVD, nebo-li All in One systémy, je Philips MCD 909/12 vhodný prakticky do jakéhokoliv prostředí. Ideální doplněk do obýváku, pokud nepožadujete domácí kino 5.1 anebo do dětského pokoje, kde se uplatní stejně. Oproti běžným (a nutno přiznat, že levnějším) mikrosystémům dostanete v tomto případě velmi kvalitní přístroj.

Systém si zakládá především na kvalitní reprodukci zvuku a na celkovém provedení, také z tohoto důvodu u něj nenajdeme přebytek doplňkových funkcí (většinou zcela zbytečných), kterými překypují konkurenční systémy. Zamrzí snad jen absence nahrávání rádia či audio CD do formátu mp3, které by mohlo být užitečné. V souvislosti se zdroji pro poslech hudby bych také ocenil možnost přehrávání flac souborů, které jsou považovány za nejkvalitnější; zatím jsem se sice nesetkal se systémem, který by flac podporoval, ovšem do konceptu systému, který si zakládá na kvalitě reprodukce a podtrhuje to elektronkovým předzesilovačem, by tato funkce byla velmi příjemná.

Philips MCD 909/12 nabídne velmi dobrý zvuk i při sledování filmů, u akčních film nebudete ochuzeni ani o důležité zvukové efekty, neboť reproduktory zvládnou velmi dobrý přenos v celé šířce pásma bez nutnosti doplnění subwooferem. Pro ten zde ostatně ani není samostatný výstup. Chcete-li designový kousek do domácnosti, který nepřekypuje zbytečnými funkcemi, ale zaujme dobrým zvukem a celkovým zpracováním, bude pro vás testovaný kousek tím pravým.

Philips MCD 909/12

cena orientační 14 590 Kč

  • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW, DVD, DVD+R/RW, DVD-R/RW, audio CD, VCD, SVCD
  • podporované obrazové formáty JPEG, DivX, MPEG1, MPEG2
  • podporované zvukové formát MP3, WMA
  • video výstupy komponentní, kompozitní, SCART, digitální optický, HDMI, S-Video,
  • audio výstupy audio out,
  • audio vstupy audio in, USB 2.0
  • sluchátkový výstup 6,3 mm stereo
  • tuner FM,
  • příkon 60 W / <10 W (standby) / <1 W (ECO Power)
  • zvukový výkon 2×75 W RMS/ 2×150 W
  • rozměry (š × v × h) 240 × 185 × 250 mm (obě komponenty postavené na sobě)
  • hmotnost 6,75 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, FM anténa, originální a český návod, kabel kompozitního videa, propokovací kabel, síťový kabel,

Reproduktory

  • měniče 1× 5,25", 1× 1", 1× tweeter
  • impedance 4 ohmy
  • frekvenční rozsah 40 Hz – 20 000 Hz
  • rozměry (š × v × h) 205 × 330 × 240 mm
  • hmotnost 6,82 kg / kus

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvuk DVDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvuk CDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud