5
Fotogalerie

DVB-T2: důvod, proč budete kupovat nový televizor

Po první vlně digitalizace, kdy se vypínalo analogové vysílání, přijde za pár let vlna druhá, přechod na DVB-T2. A opět vás čeká nový televizor nebo STB.

V těchto dnech se hodně mluví o přechodu na DVB-T2 vysílání, i když v nejbližší době absolutně nehrozí. Nejdříve nás tento přechod čeká v roce 2020, je možné ale, že k tomu dojde až v roce 2022.

Definitivního termínu přechodu na DVB-T2 se prý dočkáme do konce roku (předběžně se mluví o tom, že DVB-T skončí 1.2.2021)

DVBT2-HEVC-588x345.jpg

Údajným důvodem má být vyšší kvalita vysílání. Ve skutečnosti MPO jasně říká, že důvodem pro druhou fázi digitalizace je uvolnění pásma 700 MHz pro mobilní operátory. Jestliže přechod z analogového vysílání na digitální verzi přinesl stabilní kvalitu, podstatně více televizních kanálů a výborné služby jako HbbTV, tak DVB-T2 takovou velkou změnu divákovi určitě nepřinese.

V současné době jediné DVB-T2 vysílání je testovací a vysílá se v Praze ze Žižkovské televizní věže. Aktuálně tedy není dostupné finální vysílání - takového se (snad) dočkáme teprve někdy během roku 2017. Ve skutečnosti ještě ani nejsou známé definitivní parametry konečného vysílání.

vimejb.jpg
DVB-T2 vysílání v kombinaci s HEVC kodekem nabídne více kanálů a možnost vysílání až ve 4K rozlišení.

Strašák DVB-T2 některé lidi děsil už před pár lety. Podrobně jsme o DVB-T2 už psali v roce 2012. Když pomineme technické detaily, DVB-T2 nabízí především vyšší přenosovou rychlost, tudíž může nabídnout vyšší kvalitu obrazu a více televizních kanálů. V nedávné době bylo testováno i pozemní 4K vysílání. Hlavní posunem v posledních letech je také nahrazení původního kodeku H.264 novým, kvalitnějším kodekem H.265/HEVC.

Když nemáš HEVC, máš "smolíka"

Je tedy jasné, že definitivní kombinací bude DVB-T2 + HEVC. Samotný DVB-T2 tuner v televizoru nestačí, protože tyto modely zvládnou jen vysílání kódované v H.264. Ostatně doporučení CTU hovoří jasně - můžete si ale všimnout, že . Pokud jste kdysi patřili mezi ty uvědomělé a předvídající, zkrátka jste si pro jistotu kupovali televizor s DVB-T2 tunerem už v roce 2013 nebo 2014, tak vězte, že vám je k ničemu. Naprosto. Protože neumí zpracovat HEVC. V současnosti prodávané televizory to ale také všechny neumí – to platí především o modelech z roku 2015.

HEVC vs h.264.JPG
HEVC kodek při stejné datovém toku nabízí proti staršímu kodeku H.264 podstatně vyšší kvalitu obrazu

Důležité je vědět, že sami prodejci nemají vůbec jasno, zda televizor má DVB-T2 a zároveň už umí zpracovat HEVC. Na internetových obchodech tato informace často chybí, nebo jsou televizory zařazeny chybně. A vzhledem k tomu, že pozemní vysílání v této podobně není zatím pro drtivou většinu obyvatel dostupné, tak si to ani nemáte možnost doma (nebo lépe na prodejně) ověřit jednoduchým přepnutím na stanici vysílající v kombinaci DVB-T2+HEVC.

Kodek HEVC se aktuálně využívá pouze pro streamování 4K filmů a seriálů přes internet (standardní SD a HD streamování využívá kodek h.264), případně jsou dostupné demosoubory v HEVC formátu. Ty si můžete pro ověření kompatibility stáhnout a vyzkoušet - televizor by měl záznamy v kodeku HEVC/H.265 přehrát z USB vstupu (testovací soubor v různých velikostech a verzích stáhnete například zde).

Výstřižek.JPG
Pokud vás zajímá výhradně 4K video, tak web Demo UHD vám poslouží skvěle.

O co přijdete se DVB-T2 set top boxem

Jestli uvažujete, že si pořídíte DVB-T2 set-top-box, tak zatím se prakticky žádné nevyrábí (tedy ty s HEVC dekódováním). Pokud připojíte externí tuner, tak zapomeňte třeba na jednoduché nahrávání na připojený USB disk, což je poměrně častá věc.

Jakým způsobem budete moci využívat HbbTV je také ve hvězdách, protože čtení HbbTV instrukcí probíhá přes televizní vysílání, zbytek dat ale proudí přes internetové připojení. Zda to budou umět i běžné STB přístroje, není jasné. Ano, bude to řešení pro toho, kdo se nechce vzdát svého současného televizoru. A taky bude dobré pro diváky, kteří sledují výhradně televizní vysílání a nevyužívají další funkce.

Nač stahovat kalhoty… ale stejně pozor na brod

Nemusíte se děsit, že vám zítra přestane fungovat televize. To ještě pár let potrvá… Navíc v posledních letech se tempo výměny televizorů v domácnostech zvyšuje, neboť ceny klesají a úhlopříčky rostou. Výrobci u letošních modelů až na výjimky kombinaci DVB-T2+HEVC nabízejí, například i nedávno testovaný levný Sencor bez Smart TV plnil skvěle roli cenově dostupného televizoru s DVB-T2+HEVC tunerem.

malá foto.jpg 
Spolu s DVB-T2 se dočkáme možná i 4K vysílání 

V současné době je bohužel nabídka značně nepřehledná. Prodávají modely nejen bez DVB-T2 tuneru (u kterých víte, do čeho jdete), ale také ty s  DVB-T2 (bez HEVC), které vám nebudou v budoucnosti fungovat. A samozřejmě nakonec takové, které HEVC a DVB-T2 již mají. Dobrá zpráva je, že pokud máte kabelovku, IPTV, nebo satelit, tak vás stejně přechod na DVB-T2 trápit nemusí. I tak se předpokládá, že náklady domácností v ČR na nucený přechod na DVB-T2 dosáhnou až 5 miliard korun (zdroj ČTK).

Průběžně budeme o DVB-T2 samozřejmě informovat dál. Aktuálně se můžeme rozčilovat, že jde o zbytečné starosti, že změnu z DVB-T na DVB-T2 běžný divák nepotřebuje a nechce, to je ale tak vše, co s tím naděláme. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud