45
Fotogalerie

Sony KD-55AF9: zvuková reference s obrazovou radostí [test UHD OLED TV]

Kdybych měl vyhlásit kategorii televizorů s referenčním zvukem, jednoznačně a bez jakýchkoliv pochybností, do ní OLED Sony KD-55AF9 zařadím. Ultimativní, vzdušný, čitelný, prostorový, plnohodnotný zvuk bude těžké nahradit jakýmkoliv běžným externím systémem.

Plusy
Kvalita obrazu
Nekompromisní podání černé
Slušná pohybová ostrost, vynikající statická ostrost obrazu
Ultimativní pozorovací úhly
Šíře možností nastavení
Referenční zvukový projev v rámci kategorie televizorů
Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon v ovladači s podporou češtiny
Při rozlehlosti menu a nastavení zachována logika prostředí
Přímý přístup k listu nahrávek, do Google Play, resp. Netflix
Provázanost informací o pořadech s dalšími údaji
Integrace streamovaných kanálů
Nakloněný vzhled s „neviditelným“ podstavcem při provozování na televizním stolku
Programovatelné tlačítko „TV“ na dálkovém ovladači
Výborný přístup k CI+ slotu
Minusy
Zbytečná redukce/změna značení obrazových profilů
Občasné sekání HbbTV
Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
Horší přístup při zapojování do prostřední části konektorového shluku
Nahodile se zjevující hláška u aplikací o nedostupnosti internetového spojení
9  /10

Stejně, jako u nejvyšších řad LCD Sony, i zde řídí činnost operačního systému Android (Oreo) Processor X1 Ultimate. Údajně rozezná stovky objektů na obrazovce a vylepšuje jas, detaily a barvy. 

Zkrátka co televizor zobrazí, má být čisté, jasné a realistické. Na rozdíl od něj ale osazený 4K/UHD OLED panel s podporou HDR nepotřebuje navyšovat pozorovací úhel. Krásné noční záběry plné jasných světel a hluboké černé barvy si užijete i bez doprovodných technologií. Širší paletu barev dodává Triluminos display. Object-based HDR Remaster vylepšuje dynamický kontrast. Object-based Super Resolution využívá dvou databází pro vylepšení zřetelnosti. 

 P1250184.JPG P1250200.JPG

Super bit Mapping 4k HDR s funkcí Pixel Contrast Booster se snaží přesně mapovat barvy s navýšením jejich kontrastu při silné iluminaci. Posíleny mají být jemné detaily a živost barev. Technologie Motionflow™ XR upravuje plynulost zobrazení akčních scén. Zvuk dostává výrazné posílení s vlastností, kterou výrobce nazval Acoustic Surface Audio +TM. Tři aktivační mechanizmy a dva výkonné subwoofery poskytují vícerozměrný zvuk, který chce pohltit diváka a nabídne nový zážitek z poslechu.

P1250187.JPG P1250185.JPG

KD-55AF9 si poradí s celou řadou formátů HDR, včetně formátů HDR10Hybrid Log-Gamma a Dolby Vision. Nabídka režimů se rozšířila o Netflix Calibrated pro plné zachování vize a záměr autora snímku. Režim vyvíjí Sony pro originální pořady Netflix. Televizor připojíte k síti kabelem nebo Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac). Navíc Sony přidává Bluetooth 4.2. Zvládne HbbTV a záznam pořadů na připojený HDD, či flešku , včetně upozornění na očekávaný pořad. Pracuje s formáty FAT16/FAT32/exFAT/NTFS.

Výrobce osadil zdvojenou nešizenou tunerovou nálož (DVB-T/T2 s HEVC, DVB-C, DVB-S/S2), ovšem tuto nepodpořil zdvojením CI+ slotů. Analogový příjem signálu zůstává „single“.Další zajímavosti naleznete na webu výrobku (viz odkaz na konci článku).

Design, základní popis

Výrazně nakloněný panel mně v minulosti vyhovoval. Jen jsem nyní při montáži a následném umístění na místo určení, trošičku trnul. Zvláštnost Sony AF9 spočívá v tom, že se lesklý panel vlastně dotýká přes malé gumové plošky přímo podložky.

A9F_AF9_blk_btyA1.jpg 65_a9f_af9_blk_btyb-mid.jpg

Stabilitu nevytváří klasické pojetí stojanu, ale otevíratelné „áčko“ zadního dílu s doplněním v podobě spodní stabilizační kovové nohy. Výsledek patří k nečekaným a ohromujícím. I takto lze zvládnout design moderní placky. Takto – jinak. 

P1250192.JPG P1250190.JPG

Kdo instaluje Sonku na nábytek, ocení extrémně nízko postavený panel, který zakryje kabeláž za ní. Záda testovaného modelu jsou pohledová. K začištění ploch, případně využijete dodávané plastové dílce.

P1250208.JPG P1250206.JPG

Jednolitý design ve spodní mírně rozbíjí svitem stavová dioda, jejíž aktivitu plně řídíte. Komu světélkování překáží, deaktivuje ji.

Pokračování 2 / 4

Konektorová výbava

Konektory, díky netradiční konstrukci, rozesel hardwarový designér na tři strany. Největší porci zajímá dolní partie výklopné podsady – anténní vstup, 2x satelitní šroubovací „Fko“, trojice HDMI (HDMI 3 s eARC – podpora práce s bezztrátovými formáty), kompozitní video, digitální audio, sluchátkový jack, 2x USB (1x USB 3x0 s přívlastkem HDD Rec).

P1250201.JPGP1250204.JPG

Překvapivě objevujeme dvojici šroubovacích terminálů pro centrální reproduktor. Vlevo bočně (čelní pohled) míří čtvrtý HDMI. Mimochodem, všechny čtyři akceptují HDCP 2.3. V tomto místě, jen krapet výš, sedí šachta pro modul s kartou placené televize s výborným přístupem. Přesně na opačné (pravé) straně, nacházíme ještě jedno USBčko a prvek základního řízení.

Dálkový ovladač

Napíšu to tvrdě, nekompromisně, pravdivě. Přidat, byť povedený, ale designově „obyčejný“ ovladač k televizoru, který na první pohled působí odlišně a luxusně – je malé společenské faux pas.

Jinak mně styl dálkového ovladače vyhovuje. U testovaného typu se více rozšířila tolerance odklonu. Uživatel nemusí mířit. Pokračuje užití nízkozdvižné klaviatury s příjemným černým plastovo-gumovým povrchem. Výtečně odolává otiskům rukou. Velký ovladač bez prolisů se slušně drží. Ovládání rozměrné dálky řešíte oběma rukama, nebo jednou se „šplhem“. Spodní díl překrývá vložené baterie. Pro jejich vyjmutí, musíte stisknout aretační tlačítko na spodní krátké straně. Odskočení krytky se následně samo naznačí.

P1250210.JPG

Středový směrový kříž doprovázejí funkční klávesy Guide (Elektronický programový průvodce), Action Menu (Rychlé nabídky), Apps (Aplikace), Home (Základní plocha), Back (Zpět) a TV. Poslední jmenovaná zachovává obsluze svobodu v přiřazení zdroje vysílání, respektive vstupu s obsahem. My na tuto navolili rychlý přesun k internímu satelitnímu tuneru. Dobrá drobnost! Horní pole užívají hlavně číselné předvolby se čtveřicí barevných teletextových buttonů, dvojice Google Play a Netflix, tlačítko zavolání informací o sledovaném pořadu a teletextu. První linii si drží přepínač vstupů, vypínač a aktivace zabudovaného mikrofonu pro hlasové vyhledávání.

Spodní plochu si našly kolébkové přepínače – pro regulaci zvuku a skokové přehození kanálů. Nechybí oblíbený skok na poslední sledovanou stanici, skokové ztišení hlasitosti, klávesy přehrávače, rekordéru, titulků, vstup do e-Manuálu a tlačítko pro změnu audio stopy.

OLED od Sony, jak jinak, uřídíte za pomoci chytrého telefonu/tabletu s nainstalovanou aplikací.

Aktivace tlačítka mikrofon pro DO.JPGPřizpůsobit tlačítko TV.JPG
Aktivace tlačítka mikrofonu na dálkovém ovladači na prvním snímku. Druhý zachycuje modifikaci tlačítka „TV“ - vynikající drobnost, kterou dokážeme ocenit.

Počáteční nastavení a ladění

Počáteční ladění a nastavení probíhá v dříve opakovaně a důkladně popisovaných krocích. Dovolujeme si vás odkázat na předchozí testy, či konkrétní článek - test předcházejícího televizoru ze stejné stáje. Nedovolím si nenapsat pro fandy satelitního příjmu - Sony KD-55AF9 umí pracovat s FastScanem. Naladění satelitních programů platformy Skylink proběhne během několika vteřin. 

Diagnostika signálu.JPG
Diagnostika stavu signálu. 

Menu a nastavení

Shodně s nastavením se dnes nebudeme zaobírat menu a detaily štelování. Poctivý student ale o nic nepřichází, jen se přesune do výše naznačených, starších článků.

Obecně napíšeme. Menu a prostředí se změnou verze Androidu a vylepšením „Plochy“ se stalo – minimálně pro nás – přehlednější a uživatelsky přívětivější. Operační systém nevytvářel při testování žádné nečekané stavy až na chybnou hlášku o nepřítomnosti internetového připojení, která se sem-tam zjevila. Žertovné na tom bylo, že televizor jsme měli připojený kabelem, nikoliv přes Wi-Fi a právě se přehrávala videa z Youtube, či jiná multimédia, která nebyla umístěna v TV, ale kdesi v síti. Podobná hláška vyskočila při aktivní aplikaci Kuki. Internet samozřejmě fungoval a nedocházelo ani k výkyvům.

Plocha-domovská obrazovka.JPGNastavení - položky.JPGPlocha-Přizpůsobit kanály.JPGAction Menu.JPG
Čtveřice fotek zachytila nový styl „Plochy“, položky menu, přizpůsobení jednotlivých informačních kanálů na Ploše a Action Menu, aneb rychlé nabídky.
 

Dovolím si zmínku ohledně obrazových profilů. V minulosti přítomné Cinema Pro a Cinema Home se vytratily. V základu tak máte Živý, Standardní, Kino, Hra, Grafika a Personální. K nim alternativně přibude jiný - Fotografie. Další přiskočí se spuštěním Netflixu – Kalibrovaný Netflix. Obdobně v záloze mohou vyčkávat další skryté. Kupříkladu pro profesionální kalibraci. Jak nás překvapil přiložený dálkový ovladač, zaskočila nás taktéž redukce viditelných profilů. U špičkového televizoru zvlášť. Přitom ZF9 z našeho staršího testu ještě původní sestavu měl.

Spěchající uživatelstvo spokojeně odloží stopky. Procházení menu, včetně vyvolání jednotlivých funkcí bylo velmi rychlé, místy až bleskové. Přepnutí z jednoho kanálu na druhý u satelitního tuneru, trvá kolem 3,5-4,5 vteřiny. Připomínáme – rozdílné časy naměříte u různých typů dekódovacích modulů a karet. Čas, který jsme orientačně naměřili, spadá do naprosto běžných hodnot, které v televizorech vídáme.

Návody.JPGeNápověda s diagnostikou.JPG
Video návody najdete přímo v TV. Stejně tak eNápovědu současně s nabídkou diagnostiky.

Dolby Vision nám nechtělo fungovat s demo videi přehrávanými prostřednictvím vysokorychlostní flešky. Nikde nevidím zmínku o Dolby Atmos, což při naprosto šokující kvalitě zvukového projevu, mrzí. Z hlediska stability operačního systému Android a jeho rychlosti při procházení nabídek, menu a spouštění aplikací, se jedná o nejstabilnější a řekl bych i nejsvižnější produkt (s OS Android), který jsem měl kdy na testovacím stole. Po kompletním náročném testování, pouštění videí, fotek, aplikací, her... jsme na závěr při prohlídce nezaznamenali jakékoliv tzv. trvalé vypálení. Výrobce v menu nabízí řešení pro vyčištění obrazu od dočasné retence, které však nedoporučuje spouštět často. Aktivní posun pixelů přispívá k ochraně před poškozením panelu. Výrobek chráníte vypínáním prostřednictvím dálkového ovladače a ponecháním v pohotovostním režimu. Obdobně laděnou informaci získáte již při prvním spuštění.

Úložiště a resetování.JPG
My reset nepotřebovali. Nabídka obnovy do přepravního nastavení, včetně kompletního výmazu směsice nastaveného a uloženého, nechybí. Lépe napsáno - chybět nesmí.

Pokračování 3 / 4

Obraz

Pokročilost a dospělost obrazu nepopřete. Přirozená a jiskrně svěží krása palety barev vás nenechá na pochybách, že jste ve správných vodách. V každém případě byl pro mě na počátku pozorování obraz mírně bláznivým dobrodružstvím. Jakoby v některých chvílích chtěl být obsluhou dopracováván a volal na vás „Tak si se mnou pohraj!“.

Domnívám se, že tu nemáme plně „instantní směs“ pro dav. Takovou směs, která zabezpečí skoro plnou spokojenost ihned po vybalení, a to pro každý (alespoň kvalitnější) typ signálu. Korekce přijdou na řadu. Nemyslím změny v nastavení barev, nýbrž odstranění části defaultně aktivních funkcí a jejich proporcí. AF9 pomyslně hlásí plnou připravenost na vysoce kvalitní (UHD) materiál, pro který jsou takovéto stroje zrozeny. Nicméně převážná skupina kupujících, asi jen v množství menším než malém, totálně zavrhne běžné televizní vysílání, anebo cokoliv v kvalitě nižší než 4K/UHD HDR. A tak začnete upravovat obrazové parametry. Takové světelné čidlo ne každému bude po chuti. Stejně zapřemýšlíte u horších videí nad potřebou navyšovat šumový rej (Reality Creation). Snaha jde cestou jeho drobného umravnění. Odzkoušejte si vypnutí/úpravu Reality Creation.

Obraz-Pokročilé nastavení-Jas.JPGObraz-Pokročilé nastavení-Čistota.JPG
Pokročilá nastavení obrazu.

Určitá variabilita, která s výrobcem definovanými parametry, chvílemi zapříčinila až přílišný šumový rej, nebyla vždy žádoucí. Nelze pochybovat o chuti být svým a předkládat skutečně vrcholnou hru, avšak u horšího materiálu (SD/a některých HD) jsem toho tetelení vnímal až příliš, z až příliš velké pozorovací vzdálenosti. Z druhé strany se – v tomto smyslu – surovost dá pokládat obrazovým puritánem za přínos. Minimum artefaktů a navýšená ostrost tryskala z takto mixované prezentace. Sony zůstává jednoznačně svá. Chce být v předložených dějích jiná, nepřizpůsobuje se ostatním.

Pozitivní svéráznost nikterak nepostihuje pojetí barevné palety. Zde musíme mít alespoň jeden z profilů připraven v co nejpřirozenějším, hodí se napsat – „normovaném“ – kabátu. A skutečně. Filmovost barev máme k dispozici, dá se říci, již po vybalení (Out of Box).

Obraz-Pokročilé nastavení-Barevná sytost.JPG
Pokročilá nastavení obrazu. Zavádějící název Barevná sytost nabízí podstatně víc.  

Primární nastavení pohybových dějů, bylo obdobně postaveno blíže k puritánům, toužícím po troše klokotajícího jevu. Neznamená to nic závadného. Sáhněte k úpravám v příslušné kapitole a dolaďte nejen pohyb dle svých potřeb a pro své oči. Dopočítávání obrazu k navýšení plynulosti bych minimálně pro HD krapet přiostřil u drobnějších prvků (typicky poznávací značky jedoucích vozidel). Kdo plynulost přežene, v kritických místech zaznamená drobnější anomálie. Švenkující kamera projíždí polem plným vzrostlých trav, což se negativně projeví na logu stanice – začne lehce „plápolat“. Nemožno kritizovat, neboť uživatel sám zvolil extrémnější styl nastavení a musí počítat s občasným přehmatem.

Pozorný divák si všimne příležitostného zaváhání na počátku rolujících/stoupajících závěrečných titulků, kde automatika půl až vteřinu přemýšlí, kolik plynulosti pustí. Statický obraz není přeostřován. Nejeden pozorovatel si řekne o zostření. Můj názor - chybně. Pakliže nutnost přiostřit postihne i vaše úvahy, zkuste popřemýšlet o tom, co znamená přirozené zobrazení. Často se setkávám s lidmi, kteří nahrazují chybu ve zraku a nasazení brýlí při sledování televizoru, nadměrným posunem ostrosti k neregulérním hodnotám.

Obraz-Pokročilé nastavení-Pohyb_Motionflow.JPG
...a vše k pohybu. Vyzkoušejte!

Nakloněný panel v kombinaci s výše uvedeným, dodává obrazu – individuálně viděno – vyšší formu virtuálního prostoru, který nelze přehlédnout hlavně u scén, kde stojí osoby, či jsou záběry na jejich hlavu a okolí (typicky v přírodě, venku). Osoby jakoby televizor tlačil ven z obrazu, zatímco zbytek zůstává plošně v panelu. Poměr virtuálních, „okem měřených“ vzdáleností se navyšuje a výsledek vyznívá velmi pozitivně.

Nekompromisní pozorovací úhly, typické pro OLED technologii, neschází. Navazují na přirozenou barevnost v roztomilém obalu, kterou by však u prvotního setkání ultimativní divák pro své oči mírně došteloval. Vzhledem k redukci obrazových profilů, která zbytečně zamotá nejednu uživatelskou hlavičku, se pokročilá obsluha primárně zaměří na profil Kino a Personální. Druhý jmenovaný bude zřejmě nejbližší pro pokročilé uživatelstvo, pídící se po maximální věrnosti. S vhodným profilem chuť vrtat do nastavení barev uvadá. U HDR experimentujte (nejen) s prvním jmenovaným.

Režim obraz-profil.JPG
Profily pro obraz.

SDR (standardní dynamický rozsah) - pro někoho, jenž očekává „světelný výboj“ všude, se obraz může jevit mírně temnější. Když se zbavíte automatiky a trochu upravíte jas dle svých zvyklostí – máte vyhráno. Ale ač ji ponecháte aktivní - temnější v tomto směru neznamená se sníženou kvalitou. Černá jest precizní bez špinavosti, anebo naopak bez zásadního slévání temných stínů. K nepříjemnosti, kterou jsme viděli v aplikacích, patří posterizační artefakt, který navazuje na kompresí poznamenané stínové detaily.

Lidsky napsáno – zapnete aplikaci a v ní jde osoba temnou ulicí v tmavém oblečení. Střídající se světla lamp se stínem, kdy osoba ze světelného kuželu odchází, či naopak do něj vchází, nedělala televizoru úplně dobře a chyboval. Všimli jsme si toho jak na Kuki, Youtube, ale i dalších. Jedná se o negativum pro softwarové doladění. Následné aktualizace potlačí kiks, pakliže výrobce projeví zájem. Do hlavy se vkrádá myšlenka detekující spojitost s méně kvalitním obsahem. Ona ale podobná věc dříve potkala taktéž Dolby Vision u Netflixu.

Formát signálu HDMI.JPG
Nastavení formátu signálu pro HDMI vstup.

HDR (vysoký dynamický rozsah) – samotné maximální štiplavé vysvícení nemusí být vždy omračující (v porovnání s některými LCD). Jenže ono přeci nejde o vypálení díry do hlavy diváka, ale hlavně o celkový přednes stínů, polostínů, prokreslení světel atd. Zmíněné OLED Sony zvládá s velkým přehledem. Umí navodit krásnou kino atmosféru u vás doma. A to se cení!

Sony KD-55AF9 se svou OLEDovou roztomilostí neskomírá v detailech. Nestírá je a nepotlačuje. Viditelnost detailů a jemné kresby zaznamenáte i na vysokém rozlišení v míře nezanedbatelné, ve standardním v dávce překvapující. Jsme rozhodně potěšeni.

Měření

Kontrast OLED obrazovek už tradičně neměříme, neboť je absolutní, spíše nás zajímá, na jaký jas se dokáže dostat výrobce u HDR, zde jsme u 2 % rámečku naměřili 908 cd/m2, což je daleko lepší hodnota, než u prvního OLEDu A1. Ten jasové špičky trochu zanedbával. 

Zajímavé je nastavení obrazu, výborně se normy drží Grafika, zjevně se zde Sony striktně drží sRGB standardu. Výsledkem je barevná odchylka výborných dE 1,88, barevný gamut je dodržen perfektně, stejně jako ostatní požadavky.

kino šedá.jpgkino teplota.jpgkino RGB.jpgKIno gama.jpgKinoGamut.jpggamut grafika.jpg

Nastavení režimu Kino. První "širší" barevný gamut jsme naměřili v režimu Kino,
druhý kryjící "Rec.709" ukazuje, jak přesně je nastaven režim Grafika   

Oblíbený režim Kino je nastavený již efektněji, přestože se barvy skvěle drží svých hodnot, tak Sony zvolilo pro Kino širší pokrytí barev, výsledkem budou živější barvy. Podobně se průběh zobrazení šedé nedrží striktně standardu, ale temné tóny pro lepší čitelnost lehce zesvětlí a střední naopak lehce ztmaví, výsledkem by pak měly být pro oko čitelnější tmavé scény, které má jinak OLED (vzhledem k přirozeně vysokému kontrastu a nedokonalosti lidského oka) občas tendence "žrát". Jinými slovy musíte mít zhasnuto okolní osvětlení, abyste něco viděli. Zkrátka i náročný divák bude spokojen.

Pokud vás zajímá input-lag, tak jsme v režimu Hra naměřili 26,7 ms.

Pokračování 4 / 4

Zvuk

Zvuk? Co napsat jiného než – excelentní, famózní, naprosto brutální, referenční. Sonyho inženýři vymysleli jak docílit skutečně excelentního zvuku u plochých televizorů. Kromě přirozeného a zároveň zřetelného mluveného slova, předává dostatek korektních výšek a hutných basů. Velmi dobře se rozprostře v pravo-levém, ale také v předo-zadním směru. Neskutečně zajímavá byla zkušenost s lokalizací. Jakoby pohybující se herec na panelu byl skutečně doprovázen „pohyblivým“ zvukem. Divák má stále pocit, že hovoří ústa herce, ne napevno zabudovaný reproduktor televizoru. Takovou zvukovou krásu prostě musíte pocítit a zažít. Jednoduše nelze slovy sepsat pocity, které posluchač zažívá.

Zvuk - Ekvalizér.JPG
Ekvalizér využije hlavně ten, kdo chce slyšet ještě více dunění.

Zvuk nijak nestrádá při poslechu hudby a nelekne se ani složitějších děl. Náročné ucho ocení nezávislost, hebkost a neutralitu, která však není suchá a studená, ale dokáže zahřát. Ovšem hřeje bez falše a nadlimitního přikrášlení a podbízení se.  

Do hry klidně povolejte osazený ekvalizér a ještě přidejte basům na síle. Výstup nabude u efektů při filmových akčních scénách. Při nedostatečně srozumitelných dialozích vinou filmového soundu, prubněte posílení zřetelnosti mluveného slova. Přes jack připojená sluchátka odpojí integrované reproduktory.

Multimediální funkce

Android umožňuje doinstalovat nepřebernou, narůstající hordu aplikací. V tomto má jednoznačně systém navrch oproti jakékoliv konkurenci. Skvěle funguje hlasové vyhledávání v naší mateřštině. Integrovaný mikrofon v ovladači zaznamená a předá vyřčené, námi nadiktované. Dokonce nechybuje ani při skupině slov. My navíc orientačně prubli zapojení bezdrátové klávesnice s touchpadem a naopak drátového gamepadu. Všechno šlapalo. Ovládání, respektive využití, závisí na potřebách a zvyku každého.

HbbTV pracovalo dobře, nikoliv bezchybně. Videa, včetně demo kousků (nejen) z vod HbbTV flotily ČT byla přehrávána korektně do určitého okamžiku. Následně docházelo k občasným zásekům. Vzhledem k rychlosti internetu a jeho přezkoušení, včetně přepínání mezi dvěma poskytovateli, vidíme problém v softwaru. Televizor pro tento test byl připojen přes kabel, aby se vyloučila varianta případného rušení.

HbbTV.JPGTeletext.JPG
Tu a tam zlobivé HbbTV a stařičký teletext.

Guide/EPG (elektronický programový průvodce) zakryje obraz, který náznakově běží pod zobrazenými informacemi. Zvuk zůstává v chodu plně. Průvodce potěší vyhledávačem informací o pořadech a hercích. Propojení s internetem stáhne potřebná data, která na vyžádání předloží. Přehledný programový průvodce spustí nahrávání a upozorní na očekávaný pořad. Záznam zahájíme přímo odsud, anebo letmým startem přes tlačítko dálkového ovladače. Systém si vynucuje formátování HDD při registračním procesu.

Guide_EPG.JPGInformace o pořadu.JPGNahrávky.JPGNahrávání nastavení posunutí času.JPG
Guide, informace o právě sledovaném pořadu, nahrávky a nastavení nahrávání.
 

Fajnšmekři doinstalují další přehrávače. Z Google Play odzkouší MX Player a Plex. K povinnostem přináleží Google Cast a podpora DLNA. Komunikace s PC probíhá bezproblémově, včetně kooperace s DLNA servery třetích stran. DTS zvuk slyšíme. Titulky záleží na využitém přehrávači.

S nedostatky jsme otestovali zrcadlení obsahu z mobilního telefonu. Televizor ho zaregistruje, nicméně zrcadlení neproběhne. Z druhé strany nebyl problém navázat spojení s Youtube a vybírat videa k přehrání takto. Pro úplnost uvádíme - zkusili jsme tři různé mobilní telefony, dva s OS Android, jeden se starým OS Windows Phone. Korektně nefungovalo direktivní spojení ani s jedním z nich. Z velké porce aplikací jmenujme Kuki, FilmBox Live, VOYO, MeteoNews, YouTube, NetFlix, VLC. Dostupné jsou hry – placené i zdarma. Nově nechybí HBO Go, a to určitě řadu potencionálních kupujících potěší. Internet nově zmiňuje nemožnost instalace, respektive spuštění populární platformy KODI. Toto potvrzujeme.

Aplikace v TV.JPGGoogle filmy.JPGNetflix.JPG
Aplikace v TV, nabídka Google filmů a Netflix.

Verdikt

Sony KD-55AF9 je krásná žena s uhrančivým a okouzlujícím hlasem, která však v některých fázích vztahu očekává trochu víc, než partnerovu naprostou pasivitu. Dodá mu více rozkoše, než očekává, jen nesmí vždy plně spoléhat na ni.

Novější sestava obrazových profilů, při správné uživatelské volbě, nakonec posune právě představovanou krásku do povedeného výsledku, který nesnese zásadní kritiku ani u luxusního OLEDu při, dá se říci, jakékoliv kvalitě spouštěných děl. Špetku pozornosti zaslouží mírné rozmazávání menších objektů viditelnější při jejich posunu ve standardním/vysokém rozlišení. AF9 má, napišme, předpoklady pro ještě vyšší pohybovou ostrost v návaznosti na plynulosti. Proč zůstávat pouze někde na hranici výborných 100Hz LCD? Proč ji kousínek nepřekročit? Svéráznost komplexního obrazového projevu dodává netradiční výsledek, avšak v korektní a vysoce kvalitativně posazené rovině.

Kdybych měl vyhlásit kategorii televizorů s referenčním zvukem, jednoznačně a bez jakýchkoliv pochybností, do ní OLED Sony KD-55AF9 zařadím. Ultimativní, vzdušný, čitelný, prostorový, plnohodnotný zvuk bude těžké nahradit jakýmkoliv běžným externím systémem.

Android v televizorech občasně vyvolává nečekané chvilky s restarty. Sony v našem případě čestně zariskovala. Stroj zapůjčený na o něco delší čas, byl skutečně prověřen důkladně a více, než ho vytížíte ve své domácnosti. Přesto ani jedenkrát nedošlo k restartu, záseku. Přesto si systém uchovával stabilitu a rychlost. Sony z našeho hlediska udělala s Androidem ve verzi Oreo krok kupředu.

4K/UHD OLED Sony KD-55AF9 běžte naposlouchat do AV studia, anebo alespoň do adekvátně vybavené prodejny. A při obdivu zvukové krásy nezapomeňte otevřít oči a vyhodnotit i obraz. Obojí stojí za pozornost náročného kupujícího. AF9 si právem zaslouží „štítek“ - kompletní televizor pro domácí kino.

Sony KD-55AF9

Cena: 77 990 

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud