7
Fotogalerie

10 věcí, které nám vážně na televizorech vadí [bez cenzury]

Některé problémy se stále opakují. Často si říkáme, jestli je výrobci nevidí, nebo je pouze neřeší. Co nás štve? A vás?

Kapitoly článku:


Také jste po zakoupení televizoru prožili chvilky stresu a rozčarování, protože něco nefunguje, byť by mělo? Hledali jste řešení, ale marně? Nakonec vám na diskusních fórech řekli – zvykni si. Ne, nejedná se o nic neobvyklého, nutno dodat… bohužel.

V kostce si představíme několik věcí, které nás na televizorech štvou a výrobci se často snaží s nimi „nic“ nedělat. Koho napadnou další, klidně se přidejte v diskuzi pod článkem.

Obraz věc podružná, aneb zelené nebe, červená tráva, fialová kráva a fleky a fleky a fleky…

Zapnete nový televizor, přepínáte uživatelské režimy a zjišťujete, že ani jeden nevyhovuje vašim očím? Našim často taky ne. A není jen očima (nám sonda mnohdy prozradí, jak se stav reálně má). Proč pánové Výrobcové nejste schopni obraz trochu (nejen) barevně naladit? Jak je možné, že u některých řad televizorů byly výsledky měření (u nejednoho kusu) skvělé a jinde, byť nejde o základní třídu, jsou mimo běžnou realitu a chuť se dívat? Ano, někomu podobná záležitost nevadí. Pravda. Lidé často mají rádi přebarvené omalovánky s výrazem komiksové lesknoucí se stránky časopisu. Ovšem i pro ně lze připravit jeden z profilů. Využijte je, prosím.

Höritz_Museum_-_Fernseher_Tesla_40001A.jpg

Jo dámy a pánové, zapnete novou telku, a co nevidíte? Mámo flek, bábo flek, táto flek. Clouding (nesoulad podsvícení obecně) do každé rodiny. Opravdu není ochota kontrolovat podsvícení na výstupu tak, aby k podobným excesům nedocházelo? Anebo je vám to jedno? On se ten nesoulad v podsvícení často na barevně falešném obrazu ztratí. No, máte pravdu.

IPS versus VA a Hz, hertze, hertzíčky, aneb nevíme, nesdělujeme, nekomunikujeme…

Často se v diskusních fórech řeší, jakou televize využívá technologii panelu. IPS versus VA. Proč patří tolik mezi utajované skutečnosti, kterou variantou byl příslušný televizor osazen? Proč lidé musejí hledat, pídit se, řešit podobnou záležitost? Jestli obě dvě technologie mají své klady a zápory, není důvod mlžit. A ano, mlžíte. Stačí si zavolat na zákaznickou linku a povětšinou se uživateli korektní odpovědi nedostane. Proč?

Podobný stav se probírá u frekvence panelu a počtu snímků, které zobrazí, jakožto celkové případné obrazové plynulosti. Není čas na pravdu? Neustále se množící „1000Hz“ záležitosti už jsme prokoukli. Proč tedy neříct raději dvě čísla. Jedno to vaše – vypočtené z mnoha parametrů a druhé reálné? Nebo se mýlíme a podobné technologie ani neexistují? Klidně nám to vysvětlete.

 3475774030_d8482dec31_b.jpg

Zřejmě v rámci šetření taktéž vymizely panely se tzv. 200Hz technologií, a jak vše vypadá, i u drahých modelů. Zákazník nemá právo za své peníze dostat kvalitu? Byť mnohde a mnohdy hodně draze placenou?

Ladění, přehazování, mazání – věc dosud neznámá…

Přátelé drazí, píše se rok 2016 a vy stále tápete. Technologicky a často hardwarově nadupané stroje nejsou schopny regulérním způsobem naladit kanály a následně uživateli umožnit jejich jednoduché setřídění, přehození vícero způsoby, včetně hromadných přesunů, vymazání nechtěných, osazení pozic tak, aby číselně vytvořily kontinuální řadu. Proč? Jestliže si myslíte, jak podobné věci jsou složité, zkuste zabrousit do vod zvaných externí satelitní přijímač. Mnoho z nich, mnoho i těch obyčejných za doslova pár korun, nabídne uživatelský komfort, který byl, je, a jak to vypadá, i dlouho bude v kontrastu s postupy, jež uživatelstvo má k dispozici u svého nového televizoru. Proč? Proč vymýšlet dávno vymyšlené, proč objevovat dávno objevené?

Ano, musíme zmínit drobné plus, které znamená export naladěných stanic na flešku a následnou editací v PC s importem na závěr zpět do televizoru. Ne každý je ochoten tuto eskapádu podniknout, ne každému podobná záležitost s PC musí vyhovovat. Ne, vůbec nechceme tvrdit - jedná o zbytečnost. Ale zmíněné by mělo být jednou z více variant, nikoliv málem tou jedinou, kterou lze bez rozčilování, potu na čele a ztráty cenného času využít.

Zdvojené tunery, ale bez podpory ve dvojici CI slotů…

Koupíte si luxusní televizor. Vysázíte za něj nemalou částku. Kromě jiného od něj čekáte zdvojené tunery – rádi nahráváte a současně se chcete dívat na jiný pořad. Necháme stranou, zda nahrávání není již překonáno. No a najednou zjistíte, že to nejde.

old_tv_stock_photo_used_4_png_dsc_0010_by_annamae22-d83vbsk.jpg

V lepším případě půjde nahrávat stanici a sledovat jinou na stejném transpondéru. V horším máte černého Petra. Interní sdílení, samozřejmě, neexistuje. Začnete hledat a zjistíte, že podobný model se v jiné zemi prodává se dvěma CI sloty. Hned vás napadá  - proč ne i u nás? Asi znovu výdobytek moderní doby s excelentním českým výrazovým prostředkem – „specifický trh“. Že bysme to nechtěli? Zajímavé. To našinec, byť za telku zaplatí mnohdy více (anebo ať není „remcáno“ - stejně), než jeho protějšek za hranicemi, není důstojným zákazníkem, kterého se hodí hýčkat?

EPG, anebo elektronický programový průvodce s rychlostí slimáka…

Zahrádkáři slimáky rádi nemají. Uživatelé nemají rádi EPG s rychlostí slimáka a chybějícími informacemi.

Proč stále nejste schopni využít interní paměť televizoru pro průběžné načítání a ukládání informací z elektronického programového průvodce tak, aby byly dostupné ihned po zapnutí televizoru, a to i přesto, že mám naladěno – kupříkladu – dvěstěpedesát stanic? Představte si, pánové Výrobcové, že podobná záležitost jinde (opět u části externích satelitních boxů) funguje. Proč ne v televizorech? Ze slušnosti chcete podpořit výrobce tištěného televizního programu?

angry-man-014.jpg

Operační systém před operací…

Evidentně u některých modelů výrobci zapomínají na fakt, jak zákazník není betatester. Domů zakoupí výrobek a chce ho zcela bezproblémově a korektně provozovat, což není umožněno. Nový, excelentní a všude vychvalovaný operační systém má své mušky. No spíše bych řekl -pořádné masařky. Rada, nainstalujte si nejnovější software a proveďte reset, je sice často dobrá, nicméně neměl by televizor být plně (opakuji plně) funkční již po zakoupení? A následné softwarové updaty by měly spíše ladit drobnůstky a doplňovat nové funkce a vlastnosti? A co rychlost prostředí? Proč záseky, proč neochota ihned reagovat? Kde je problém?

Ne, vážení zákazníci, podobný stav není jen u televizorů s operačním systémem, on leckde panuje taktéž u televizorů s „běžným“ firmwarem. Reklamní mluva vychvaluje osazené procesory, počítá jejich jádra, koprocesory a využívá další cizí slova pro honosné označení něčeho, co prostě v reálu nefunguje, anebo nefunguje tak, jak by mělo – mohlo. Reklamština tak zavání kombinací falše a polopravdy.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud