8
Fotogalerie

Fidue A73: Hybrid střední třídy [test špuntů]

In-eary kombinující dynamický a tlakový měnič se neustále zlepšují a dají se pořídit i za rozumnou cenu. A když kromě povedeného zvuku nabídnou i podařenou konstrukci, konkurence se hledá těžko.

In-eary A83, nejvyšší mode čínského výrobce Fidue, jsem testoval před několika měsíci a byl jsem z nich velmi nadšený. Jejich pokročilý hybridní systém byl skvěle odladěný a naplno mi ukázal možnosti této stále se vyvíjející technologie.

DSCF1075 (1280x918).jpg

Teď se mi do rukou dostal nižší model A73, jenž s cenou 4 290 Kč míří na střední třídu. Uvnitř sluchátek se tentokrát nalézá pouze dvoupásmový hybridní systém s 10 mm dynamickým měničem pro bas a jedním tlakovým měničem pro středy a výšky. Ale i tato slabší sestava dokáže opravdu zazářit.

Příslušenství

Výrobce nebyl příliš štědrý a v balení se tak nachází pouze nutný základ. Nástavce tu jsou jenom silikonové, tři velikosti jednoduchých a jeden pár dvojitých. Pokud budete hledat na sluchátka jiné nástavce, pozor na vnitřní průměr. Krček Fidue A73 má totiž nestandardní průměr a některé nástavce pro širší krčky na něm příliš nedrží. Ideální volbou jsou kupříkladu nástavce Sony hybrid či nástavce ze sluchátek Sony MH1C.

DSCF1088 (1280x960).jpg DSCF1091 (1280x960).jpg

Potěší dobře provedené pevné pouzdro na zip, které má rozumné rozměry pro každodenní využití a sluchátka dostatečně ochrání. Malé plus si zaslouží i za kapsičku na uschování nástavců.

Konstrukce

Stejně jako nejvyšší model výrobce, i A73 využívá složenou polokovovou konstrukci, z vnějšku z hliníku, uvnitř z průhledné plastové skořepiny. Na okolí tak působí elegantním stylem, po vyndání z uší pak nadchnou geeka, který může nahlédnout na vnitřnosti sluchátek. Další drobná výhoda se projeví v zimě, kdy se ucho nedostává tolik do styku s chladným kovem. Překvapivě tentokrát výrobce nezvolil barevně odlišné plasty pro rychle určení levé a pravé strany, obě jsou sytě rudé.

DSCF1090 (1280x960).jpg DSCF1082 (960x1280).jpg

Častým problémem hybridních in-earů jsou větší rozměry a s tím spojené horší pohodlí, naštěstí Fidue u A73 opět sáhlo po ergonomicky tvarované konstrukci s kabelem vedeným přes ucho. Dobře se vyřešilo i umístění měničů, tlakový měnič se vměstnal do samotného krčku a dynamický měnič leží hned za ním. Tím výrobce docílil příjemně malých rozměrů, A73 patří mezi ty menší ergonomicky tvarované in-eary.

Kabel není moc poddajný a osobně mi vadil jeho hrubší povrch, kvůli kterému trochu zadrhává o oblečení. Jinak se kabel díky většímu průměru a dobrým změkčeným přechodům řadí spíše k nadprůměru a měl by snad něco vydržet. Použitý rovný 3,5 mm jack konektor potěší alespoň drobnými rozměry a kovovou konstrukcí.

Sluchátka se prodávají pouze ve verzi s ovládáním pro telefony. To se nachází na kabelu pod pravým sluchátkem, má pouze jedno tlačítko a funguje s iOS, Androidem i Windows Phone. Osobně bych uvítal i existenci verze bez ovládání, ne každý pro něj najde využití, někomu může na kabelu překážet a také by se tím možná nepatrně snížila cena.

Pohodli a izolace

A73 mají ergonomicky tvarované tělo bez jakýchkoliv ostrých výstupků a kabel vedený přes ucho. I přes použití hybridního systému a částečně kovové konstrukce zvládl výrobce zachovat nízkou váhu. Tím se podařilo zajistit velmi dobré pohodlí, sluchátka jsem bez nejmenších problémů používal na cestách i v práci několik hodin v kuse.

Kabel vedený za uchem není v tomto případě podporován žádnou tvarovatelnou částí kabelu, není tedy nutné nic pravidelně nastavovat a upravovat, ale kabel ne vždy za uchem drží na 100 procent.

DSCF1085 (1280x960).jpg DSCF1092 (1280x960).jpg

Krček z těla in-earů vystupuje pod méně ostrým úhlem než u RHA T20 či Fidue A83 a kvůli tomu, alespoň v mém případě, nesedí sluchátka ideálně uvnitř ucha, ale mírně vyčnívají. Zde záleží na unikátním tvaru uší každého posluchače, některým to může s usazením pomoci, pro jiné půjde o zanedbatelnou drobnost. Snadi u nikoho by nemělo jít o závažný problém.

Izolace dosahuje pouze průměrných hodnot, stále dostačuje pro poslech i v hlučných prostředích, ale například v metru okolní hluk do hudby proniká už výrazněji. Izolaci negativně ovlivňuje dvojice větracích otvorů, které jsou ale umístěny na vnitřku sluchátek, nevyskytuji se tedy problémy s ruchy způsobenými větrem.  

Zvuk

Díky dobré vybuditelnosti nebude problém sluchátka rozehrát naplno i s méně výkonným zařízením. Občas se ale může objevit otravný šum ze zdroje, který sluchátka příliš neschovávají.

Pro testování byl použit povedený Hi-res přenosný přehrávač FIIO X3 druhé generace, jenž byl pro Fidue slyšitelným přínosem oproti výstupu Nokie 730 či Sanse Clip Zip, ale určitě není nutností.

Dynamický měnič podává bas zvýrazněný, ale nijak se to s jeho množstvím nepřehání. Zvuk tak získá na zábavnosti, aniž by bas překrýval ostatní pásma či byl po delším čase příliš unavující. Pořádný středo-bas zajišťuje potřebnou údernost a skvěle ho doplňuje vždy jasně znatelný sub-bas, který se zaslouží o plnost zvuku a občas potřebné hřmotné podání. Po technické stránce se jedná o velmi povedený bas, na poměry dynamického měniče velmi pevný a rychlý, lepší než jaký podávají RHA T20 či Fiio EX1. Až Dunu DN2000 a Fidue A3 nabídnou znatelný upgrade.

DSCF1079 (1280x960).jpg

Střední pásmo u hybridních in-earů často trpělo na příliš tenké podání, ale u Fidue tomu tak naštěstí není. I zde se projevuje zvuk do V, středy mírně ustupují do pozadí, ale zároveň jsou příjemně plné a až lehce tepleji zabarvené. Neprojevuje se žádné zastření, srozumitelnost je na vysoké úrovni stejně jako množství poskytnutého detailu. Znatelným problémem jsou ale nepříjemné sykavky, které se zde projevují více než by bylo ideální.

Výraznější výšky nabízí velmi dobrou čistotu a rozlišení, zvuk pěkně rozjasňují, ale kvalitou mírně zaostávají za Etymotic Research HF5. Tlakový měnič prezentuje výšky nepatrně ostřejší, ale i tak jsou u A73 plnější a umírněnější než jak je tomu u jiných světlejších tlakových in-earů z této cenové kategorie (Brainwavz B2, Rock-it R-50).

Zobrazený prostor působí dostatečně vzdušně a otevřeně, velikostí nedostačuje na Fiio EX1 či DUNU DN2000, ale překonává RHA T20 a znatelně poráží Etymotic HF5. Separace nástrojů pak patří mezi to nejlepší v dané kategorii, i při náročnějších pasážích lze nástroje dostatečně rozlišit a určit jejich polohu.

Verdikt

Po stránce konstrukce A73 plně odpovídají své cenové kategorii a nenajde se u nich žádný výrazný nedostatek. Nosí se pohodlně i po delší dobu, průměrná izolace bude většinou dostatečná a kvalita konstrukce sice nedosahuje úrovně RHA, ale je více než uspokojující pro spokojené každodenní užívání.

Fidue A73 nabízí zábavný zvuk, jehož jediným výraznějším problémem jsou nepříjemné sykavky. Po technické stránce mě opět ohromil hybridní systém, který zde nabízí pravděpodobně nejlepší bas této třídy in-earů v kombinaci se stále velmi nadprůměrným podáním středů a výšek. Po zvukové stránce se pro mě aktuálně jedná o nejlepší in-eary pod 5 000 Kč.

Fidue A73

Cena 4 290 Kč

Zapůjčil headphones.cz

  • Konstrukce Intra-aurální 
  • měniče 10 mm dynamický a tlakový
  • frekvenční rozsah 13 – 27 000 Hz
  • impedance 20 Ohm
  • citlivost 107 dB
  • kabel 1,3 m postříbřená měď
  • konektor 3,5 mm jack rovný
Fidue A73
Konstrukce   7
Izolace   6
Pohodlí   8
Zvuk   10

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud