16
Fotogalerie

iBasso DX200: test High-End přenosného přehrávače

Nový vlajkový model populární značky přináší všestrannost Androidu, příjemné a odladěné uživatelské prostředí a především přesný neutrální zvuk té nejvyšší třídy.

Čínský výrobce iBasso se na trhu s přenosným audiem pohybuje už mnoho let. Začínal s přenosnými zesilovači a převodníky, později se k tomu přidaly i přenosné přehrávače a nakonec začal vyrábět i vlastní in-ear sluchátka.

Svůj první přehrávač vydal již v roce 2011, byl jím model DX100, který se pyšnil špičkovým DACem ESS Sabre, Androidem 2.3 a cenou přes 900 USD. Na první úspěšný model iBasso navázalo postupně třemi dalšími, které ale cílily na výrazně nižší cenovou kategorii a vždy se obešly bez Androidu.

Teprve až v průběhu roku 2016 se původní DX100 dočkalo skutečného nástupce a po dlouhém vývoji se na trh dostal nový vrcholový model DX200. Základní koncept zůstal zachován, mohutný přehrávač s velkým dotykovým displejem, Androidem a těmi nejmodernějšímu komponenty pro nejvyšší kvalitu zvuku. Ve všech ohledech samozřejmě znatelně zmodernizováno. Nejvíce tak překvapí, že se i po pěti letech podařilo udržet cenu na stejné úrovni okolo 900 USD, zatímco ceny konkurenčních přehrávačů postupně stoupali znatelně výše.

Konstrukce

Designem se DX200 řadí mezi ty usedlejší a rozumněji tvarované kousky na trhu přenosných přehrávačů. Při každodenním užívání se tak ocení praktičnost zaoblených rohů i vystupující lišta obsahující hlavní ovládací prvky. Ale vzhledově se prostě jedná o hodně nudný přehrávač, zvláště ve spojení s použitými šedivými barvami. Částečně za to může samotná konstrukce, která sice využívá skvěle opracované hliníkové šasi, ale prostě jí chybí nějaký zajímavější ozdobný prvek v podobě uhlíkového vlákna, dřeva či alespoň skla.

Rozměrově a váhově iBasso patří mezi ty větší přenosné přehrávače, o kousek větší než průměrný iRiver Astell & Kern či Sony, ale stále daleko od obludných Hifimanů. Navíc velkým rozměrům nepomáhá ani přiložené kožené pouzdro, které o řádný kus přidá na tloušťce.  Opět tedy platí, že se dá napasovat do větších kapes, ale ideálně se bude nosit spíše v kapse bundy či saka než v džínách.

Obdobně jako Fiio s modelem X7, i iBasso se rozhodlo využít systému výměnných modulů sluchátkového zesilovače. Tento modul představuje spodní čtvrtinu přehrávače, upevněn je pomocí dvojice šroubků a malých kolejniček a se zbytkem těla přehrávače tvoří velmi pevný celek. Na testované verzi byl osazen výchozí modul AMP1, osazen dvojicí 3.5 mm jack konektorů pro sluchátkový výstup a linkový výstup a pak také menší 2.5 mm jack pro symetrické zapojení sluchátek.

Dále se na přehrávači nachází jeden slot na Micro SD kartu na levém boku, který rozšiřuje vestavěnou 64 GB paměť.  Na horní hraně je umístěn 3.5 mm jack nabízející digitální SPDIF výstup přes koaxiál i optiku a konektor pro nabíjení a připojení k počítači. A protože se iBasso snaží držet s dobou, jedná se o konektor USB typu C.

Jasnou dominantu přístroje představuje dotykový IPS displej o rozměrech 4.2 palce a rozlišení 768 x 1280. Nabízí krásné barevné podání, velmi dobré pozorovací úhly i ucházející čitelnost na přímém světle a celkově se jedná o jeden z nejlepších displejů, které se dají nalézt na současných přenosných přehrávačích.

Kromě displeje se o ovládání stará ještě tlačítko zapínání a trojice tlačítek pro ovládání přehrávání, přičemž všechny se schovávají ve vystouplé liště na boku a části horní hrany přístroje.

Užívání

DX200 běží na příjemně čistém Androidu 6.0, teoreticky tedy nabízí přístup ke všem možným softwarovým přehrávačům a streamovacím službám. Bohužel iBasso nedisponuje přístupem ke Google Play a tak je nutné všechny tyto aplikace instalovat ručně za pomocí apk souborů. Díky slušnému hardwaru v podobě osmijádrového procesoru a 2 GB RAM běží systém dostatečně svižně, nedochází k žádným dlouhým prodlevám a aplikace fungují bez nejmenších problémů.

Výrobce si vyvinul vlastní hudební přehrávač Mango a jedná se o velmi zdařilý kousek. Jeho uživatelské prostředí je pěkně přehledné a intuitivní, vše funguje jak má a různá nastavení jsou ihned po ruce.  Osobně jsem neměl jediný důvod instalovat nějakou z mnoha alternativ a předpokládám, že pro mnohé bude tento přehrávač naprosto dostatečným.

Stejně jako Androidí přehrávače Fiio, i DX200 lze přepnout do speciálního čistě hudebního módu. V tomto nastavení se spouští pouze hudební přehrávač Mango, překvapivě s odlišným uživatelským prostředím, než je tomu při používání aplikace Mango přímo v systému. Bohužel, tento mód nefunguje příliš plynule a oproti Androidu působí výrazně pomaleji a méně odladěně. A protože nepřináší žádné znatelné zlepšení výkonu ani výrazný posun v  praktičnosti užívání, jeho užívání prozatím postrádá pořádný smysl.

DX200 samozřejmě nabízí i další bonusové funkce. Už standardem se stává možnost využít přehrávač jako externí DAC s počítačem a také možnost propojení sluchátek či reproduktorů přes Bluetooth 4.0, bohužel bez aptX. A Wi-fi připojení je již nutností pro různé streamovací služby.

Bohužel, náročnější hardware, špičkové audio kompenty a displej s vysokým rozlišením se výrazně podepisují na výdrži. A i přes přítomnost baterie o kapacitě 4 400 mAh vydrží přehrávač v kuse hrát jen okolo osmi hodin. A to navíc za předpokladu minimálního využívání displeje a vypnutého Wi-Fi.

Jak to hraje

Testování probíhalo především s high-end in-eary Jomo Audio Samba, Hum Pristine a AAW W500. Pro přímé porovnání byl použit přehrávač Sony NW-ZX2.

DX200 představuje skvělý zdroj pro poslech s citlivými in-eary. Výstupní impedance pod 0.3 ohmu zajišťuje bez problémové použití s víceměničovými tlakovými in-eary a ovládání hlasitosti rozdělené do 150 kroků, navíc s možností dvou úrovní zisku, poskytuje přesné nastavení hlasitosti a to už od velmi nízkých hlasitostí. Dobře se povedlo vyřešit i nežádoucí šum na pozadí. I když DX200 není dokonale tiché jako Aune M1s, šumí pouze s extrémně citlivými in-eary a i zde patří k těm nejlepším na trhu. S průměrnými in-eary bude pozadí naprosto tiché.

Základní modul zesilovače AMP1 obsahuje také symetrický výstup, který nabízí znatelně vyšší výkon a bude tak jasně preferovaným při použití náročnějších náhlavních sluchátek. Při poslechu s in-eary se ale symetrické zapojení projevuje spíše jen zvýšením úrovně šumu a horším nastavováním hlasitosti, to vše při naprosto minimálním zlepšením v kvalitě zvuku.

Jádro zvukového řetězce tvoří dvojice nejnovější DAC čipů ESS Sabre ES9028PRO, ke kterým výrobce nabízí možnost volby ze sedmi různých digitálních filtrů. Ty zvuk ovlivňují pouze v drobné míře, ale jedná se o příjemně jemné doladění výsledného zvuku.

Celkovým podáním lze přehrávač jasně zařadit mezi ty referenčně neutrální, možná až spíše k těm chladnějším a sušším. Přitom není zvuk nijak výrazně světlý, všechna pásma jsou zastoupena ideálně, bas nechybí, výšky nezní agresivně a středy nejsou příliš tenké. Zvuk není vůbec přibarvován, dokonale se tak hodí pro posluchače hledajícího ten nejpřesnější zvuk, kdy z nahrávky jasně získá i tu nejmenší informaci. To se ale samozřejmě může projevit trochu negativně na samotné hudbě, která nemusí být tak poutavá a může jí chybět určitá příjemná atmosféra. Jako vždy záleží i na preferencích posluchače a používaných sluchátkách.

Po technických stránkách se jedná o zvuk té nejvyšší třídy, který lze z přenosných přehrávačů získat. Velmi bohatý detail, špičkové rozlišení, excelentní čistota, vzdušné podání, naprostá kontrola nad zvukem a široký a přesně zobrazený prostor. V těchto ohledech jasně překonává konkurenční iRiver AK300, dokonce v mnoha poráží i Sony NW-ZX2 a NW-WM1A. IBassu se vyrovnají spíše až přehrávače třídy Lotto Paw Gold a nejvyšší třídy iRiverů. Ty se ale pohybují ve výrazně jiných cenových sférách a DX200 tak své cenové třídě po této stránce jasně vládne.

Samotné podání zvuku je ale jinou otázkou a často může mít na rozhodování větší vliv než samotná technická dokonalost přednesu. Takže konkurence v podobě teplejšího iRiveru AK300, přirozenějšího Sony NW-WM1A a dalších přehrávačů, může u mnoha posluchačů jednoduše zvítězit.

Verdikt

Při širším pohledu na iBasso DX200 se mu těžko něco vyčítá. Praktická a velmi kvalitní konstrukce, široké možnosti systému Android a velmi dobře odladěné prostředí z něj dělá příjemný přehrávač pro každodenní užívání. Vyšší váha, větší rozměry a horší výdrž baterie není nic, čím by se nějak odlišoval od své přímé konkurence. A pak se k tomu přidá naprosto špičková kvalita zvuku, která sice nemusí podáním vyhovovat úplně každému, ale objektivně ve své ceně snad nemá konkurenci.

Pokud by takový přehrávač vydal nějaký jiný výrobce, klidně by si za něj mohl říct dvojnásobnou cenu a stále by byl konkurenceschopný. iBasso se ale drželo při zemi a díky tomu může DX200 přinášet zvuk té absolutně nejvyšší třídy za trochu rozumnější cenu.

AVmania.cz: iBasso DX200
konstrukce   8
ovládání   9
výdrž   6
zvuk   10

iBasso DX200

Cena: 29 990 Kč

Přehrávač do testu zapůjčil: Audigo.cz

  • Rozměry 128.5 x 69 x 19.5 mm
  • Váha 240 g
  • Výdrž baterie 4 400 mAh, 8 hodin hraní
  • Paměť 64 GB + slot na micro SD kartu
  • Displej Dotykový IPS 4.2 palce 768 x 1280
  • Podporované formáty APE, FALC, WAV, WMA, AAC, ALAC, AIFF, OGG, MP3, DFF, DSF, DXD. U vybraných podpora až 32/384. DSD až 512
  • Výstupní impedance <0.3 ohm
  • Konektory USB Typ 3, 3.5 mm jack, 2.5 mm jack
  • Konektivita Wi-fi a Bluetooth 4.0

Určitě si přečtěte

Články odjinud