14
Fotogalerie

Rogue One: Star Wars Story – recenze filmu

Syrová válečná pocta dosud neznámým hrdinům série Star Wars. Prequel Nové naděje a spin-off v jednom, který sleduje pokus hlavní hrdinky Jyn Erso a její skupiny Rogue One ukrást plány Hvězdy smrti.

Star Wars jsou po roce zpátky a opět ve stejném předvánočním čase. Zatímco ale loni šlo o sedmý díl oficiální série, Rogue One: Star Wars Story je historicky prvním spin-offem, navázaným na tuto sérii.

Vedlejší příběhy ve Star Wars Anthology

Idea vedlejších příběhů ze světa Star Wars existovala už za George Lucase. Se základním konceptem Rogue One přišel ale až John Knoll, kreativní ředitel společnosti ILM, která pro Star Wars připravuje triky. Samostatná dobrodružství ze světa Star Wars, která budou pojednávat o událostech a postavách mimo ústřední dějovou linii, budou prezentovány pod značkou Star Wars Anthology, jak potvrzuje přiložené logo filmu.

Jak ukazují marvelovské vedlejší projekty typu Strážci Galaxie nebo Deadpool, studio se v nich nebojí víc zariskovat a přijít s nekorektní podívanou, která není určena primárně rodinnému publiku. O něco podobného se nyní snaží i Lucasfilm. Jde ale o „revoluci“ v rámci možností nebo limitů studia Disney, pod nějž od roku 2012 patří.

MV5BMjQyNTk1OTMzMV5BMl5BanBnXkFtZTgwMjExMTc1ODE@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpgMV5BMjY4NTQ4MzIwOV5BMl5BanBnXkFtZTgwOTU2MzE3MDI@._V1_.jpg

A že ty limity existují, o tom svědčí zprávy na fanouškovských diskusních fórech o tom, jak se přepisoval scénář, měnil skladatel a režisér se v létě pouštěl do rozsáhlých přetáček. Tím režisérem je Gareth Edwards, jehož jméno vzbuzovalo velké naděje už kvůli tomu, jak neblockbusterově si poradil s Godzillou.

Válečné drama jak ze Sýrie

Scenáristy filmu jsou Chris Weitz (Jak na věc, Zlatý kompas) a Tony Gilroy (bourneovská trilogie), kteří spolu s režisérem vtiskli spin-offu mnohem drsnější, temnější a dospělejší ráz, než jsme u série Star Wars vzniklí. Zatímco klasickou sérii vnímáme jako trochu pohádkovou vesmírnou soap operu s politickými přesahy, Rogue One se od této poetiky vzdaluje.

Model narušených rodinných vztahů tu skrze hlavní hrdinku zůstává zachován, ubylo ale humoru, roztomilých figurek a odlehčujících momentů. Změnil se i ráz filmu. Jestliže se George Lucas při tvorbě Star Wars inspiroval westerny a samurajskými filmy, tak Gareth Edwards zcela zjevně těmi válečnými.

MV5BMjAyOTE3NzYyOV5BMl5BanBnXkFtZTgwMTI0NTEzMDI@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpgMV5BMjE3MzA4Nzk3NV5BMl5BanBnXkFtZTgwNjAxMTc1ODE@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpg

Režisér Rogue One dává tvář válečného dramatu, které bojovými misemi odkazuje k válečným konfliktům z minulosti i ryzí současnosti. Vietnam, guerillové teroristické akty nebo ze všeho nejvíc současná situace v Aleppu.

Na Impériem okupovaném území pouštního měsíčního města Jedha vládní jednotky ve jménu udržení pořádku nekompromisně likvidují vzbouřence i civilní obyvatelstvo. Frakce povstalců, které se proti nim šikují, ale používají prostředky neméně vybíravé.

Střet, který mezi nimi probíhá, evokuje zpravodajské záběry z války v Sýrii. Špinavé a roztřeseně působící záběry kamery Greiga Frasera ukazují svou spřízněnost s jeho prací na dokumentárně vyhlížející rekonstrukci honu na Usámu bin Ládina ve filmu 30 minut po půlnoci.

Videoherní struktura bojové mise

Onen realistický, záměrně nepřehledný vizuál válečných scén, je kombinován s oku lahodícími plynulými jízdami, které nám přibližují rozmanitá místa v Galaxii, na nichž se děj tentokrát odehrává. Je jich hodně a režisér se mezi nimi pohybuje jako v počítačové videohře. Povstalecké jednotky splní úkol a pokračuje se dál na další místo.

MV5BNTU3MDY0MjgxN15BMl5BanBnXkFtZTgwNTExMTc1ODE@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpgMV5BNzM2MTEwNzUzM15BMl5BanBnXkFtZTgwNDI0NTEzMDI@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpg

Ona snaha o realističnost válečného dramatu se s videoherní strukturou vyprávění trochu bije. Stejně jako charakter mise aliančních vzbouřenců s prostředky, které volí. S tím souvisí i to, jak budete jednotku Rogue 1 neboli Darebák 1, která se zformuje kolem ústřední ženské hrdinky, vnímat.

Povstalci přiznávají, že mají na svědomí nevinně prolitou krev. V duchu hesla, že účel světí prostředky. Kategorie dobra a zla se tím rozvolňují, což bychom mohli ještě vzhledem k pozadí konfliktu, který probíhá, přijmout, kdyby byly postavy lépe charakterizovány.

Prequel Nové naděje

Což se ale naděje. Jakoby si tvůrci řekli, že tito hrdinové tvoří jen výplň mezi třetí a čtvrtou epizodou Star Wars ságy a jejich osudy se v ní nebudou dál rozvíjet, tak to není třeba. To je ale škoda, protože prostor na to během dvou a čtvrt hodin určitě byl.

Záměr byl ale možná jiný. To, jak to dopadne s misí aliančních vzbouřenců a zda se jim podaří ukrást a předat plány k nejmocnější vesmírné bitevní stanici Impéria Hvězdě smrti, dobře víme z úvodních rolovacích nebo ujíždějících titulků Nové naděje. Čtvrté epizody ságy, která byla Georgem Lucasem natočená v roce 1977 jako první.

MV5BNjM4MzExNDAyNl5BMl5BanBnXkFtZTgwOTAxMTc1ODE@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpgMV5BNjQxODYzMzM1NV5BMl5BanBnXkFtZTgwNjI0NTEzMDI@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpg

Rogue One si klade za cíl překlenout místo mezi původní a novou trilogií Star Wars, jež si z hlediska chronologie prohodily pořadí. Mezi Pomstou Sithů a Novou nadějí se v mytologii Star Wars otevřel narativní prostor, jehož sice známe vyústění, ale tvůrci spin-offu či prequelu čtvrté epizody chtějí, aby nás zajímal i jeho obsah.

Alianční povstalci

To se i děje. Příběh se odehrává v časech, kdy řád Jedi prakticky neexistuje, neboť jeho členové byli na konci trojky vyhlazeni. Běžní smrtelníci se nemohou spoléhat na pomoc bojovníků s nadpřirozenými silami a musí se chránit sami. Odtud i onen realističtější nádech a charakter válečného dramatu.

V době války mezi Impériem a aliančními separatisty se obě strany snažily tu druhou trumfnout vývojem co nejmodernějších zbraní. Proto všechny zaujme práce geniálního vědce Galena Ersa (Mads Mikkelsen), který se zabývá výzkumem energie.

MV5BMTUyNjkxOTk5NV5BMl5BanBnXkFtZTgwODAxMTc1ODE@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpgMV5BMzUwODA5MTY2M15BMl5BanBnXkFtZTgwMzI0NTEzMDI@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpg

Jeho práce zneužije vysoce postavený důstojník Impéria, ředitel divize vývoje pokročilých zbraní Orson Krennic (Ben Mendelsohn). Galen se domnívá, že jeho poznatky poslouží k zachování míru, ale ve skutečnosti mají umožnit definitivně dokončit Hvězdu smrti. Když si to uvědomí, rozhodne se předat zprávu povstalcům.

Ti po patnáctiletém zajetí v pracovním táboře Impéria osvobodí jeho dceru Jyn (Felicity Jones), která se od otce zprostředkovaně přes hologram dozví, že v plánech k Hvězdě smrti je ukrytá systémová chyba, která ji může zničit. Alianční rada je ale vůči ní kvůli otci nedůvěřivá a tak se mladá žena po útoku císařských vojsk rozhodne v čele hrstky odhodlaných žoldáků vytáhnout do boje sama.

Týmová úlitba Číně

Průběh alianční mise se mění a přibližuju ho ve velké zkratce. Nejdříve povstalci chtějí Galenovi zabránit, aby pro Impérium Hvězdu smrti dokončil, poté usilují v lůně nepřítele o ony plány k ní. Kolem Jyn se postupně formuje tým, který při jednotlivých bojových misích ztrácí a nabírá nové členy.

Tvoří ho důstojník alianční rozvědky Cassian Andor (Diego Luna), doprovázený přeprogramovaným imperiálním bezpečnostním droidem K-2SO (Alan Tudyk). Na planetě Jedha se přidává rebelský vůdce a veterán Klonových válek Saw Gerrera (Forest Whitaker), který má blízko jak k Jyn, tak k jejímu otci.

MV5BMTcxNjU4NTQ4MF5BMl5BanBnXkFtZTgwOTE0NTEzMDI@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpgMV5BMTg1MzAyODUyOF5BMl5BanBnXkFtZTgwNjE0NTEzMDI@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpg

Do Rogue 1 pak ještě přibude slepý kung-fu mnich Chirrut Îmwe (Donnie Yen), modlící se k Síle, na niž věří, že bude umět napojit, žoldák se slabostí pro velké zbraně Baze Malbus (Wen Jiang) a imperiální zběh a pilot Bodhi Rook (Riz Ahmed), který si líže rány ze svého předchozího působení.

Složení týmu je multikulturní a etnicky pestré. Latinoameričan, Afroameričan, Brit pakistánského původu a jak jinak, dva Číňané, z nichž jeden žije od dvou let v Hongkongu. Čínský trh je velký a je třeba mu přinášet oběti nejen u nás, ale i v Hollywoodu.

Málo prokreslené postavy

V úvodní představovací hodině se seznamujeme s postavami a s rozdrobenými silami rebelů, kteří hledají nejúčinnější způsob boje proti Impériu. Někteří z nich kvůli své paranoie (Saw Gerrera) velmi problematickým způsobem. S Jyn se podíváme do jejího dětství, což je změna oproti chronologickému rázu ostatních částí Star Wars série.

Jyn se zprvu o záležitosti odboje nezajímá, ale to jen do doby, než pro ni naberou osobní rozměr. Pak se stává jeho vůdčí silou. Ona jediná z postav má vytvořené minulostní zázemí, které je nám retrospektivně přiblíženo. Z hlediska celé série jde ale spíš o pěšáka galaktických válek, který měl dosud své bezejmenné místo jen v úvodních žlutých titulcích čtvrté epizody.

Proto je škoda, že si scenáristé nedali větší práci s charakterizací postav v týmu kolem ní i naznačením motivací, které je do bitev vedou. Divák tak nemá moc šanci si k nim vytvořit bližší vztah a jejich odchod z tohoto světa na něho nemá takový emocionální dopad. Svůj podíl na tom má i rychlý sled akčních scén, cestování z planety na planetu, v němž chybí moment pro potřebné zastavení.

Zábavu obstarává přeprogramovaný K-2SO, který zde platí za náhradu dua R2-D2 a C-3PO, které se filmem jen mihne. Z dalších známých postav ze Star Wars série se tu objeví imperiální senátorka, která se přidala na stranu odboje a stala se kancléřkou povstalců, Mon Mothma (Genevieve O'Reilly), sílu Hvězdy smrti ovládající velkomoff Tarkin (Guy Henry) a temný lord Darth Vader (James Earl Jones), který zasáhne do závěrečné bitvy. Ta představuje velmi efektní zakončení celého vyprávění.

Epické finále

Druhá půle je nabitá akcí a špionážní či infiltrační mise s cílem získat plány k Hvězdě smrti končí epickou vesmírnou řežbou na přísně střežené imperiální základně. Do zteče se zapojí stormtroopeři, letouny X-Wing a tanky AT-AT, které jí dodají patřičnou opulentnost.

Režisér Gareth Edwards se rozhodl spin-off Star Wars odlišit od rázu hlavní ságy. Nejen absencí úvodních rolovacích titulků a využitím retrospektivy, ale především charakterem celého vyprávění. Tohle už není vesmírná pohádka pro děti, ale mnohem syrovější válečný velkofilm pro odrostlejší publikum. Nejde ale o odchylku natolik radikální, že by se třeba posouvala hranice přístupnosti.

MV5BMjM2NTM3MzI2NF5BMl5BanBnXkFtZTgwODE0NTEzMDI@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpgMV5BMjM3MDk1OTUyNF5BMl5BanBnXkFtZTgwNDExMTc1ODE@._V1_SX1777_CR0,0,1777,744_AL_.jpg

Studio Disney a Lucasfilm na fanoušky série myslí a nechce si to s nimi rozházet. Brnká proto zároveň na nostalgickou strunu a umisťuje do vyprávění známé postavy a motivy hudební, vizuální i slovní. Ať už jde o Giacchinovo citování Johna Williamse, retro design vesmírných lodí nebo uniforem vojáků Impéria nebo variaci replik z předešlých filmů.

Co je na Rogue One sympatické, že z této minulosti nežije, nevykrádá ji a nesnaží se o pouhý fanouškovský film, vytvořený na míru jejich přáním. Jde si svou vlastní cestou a výrazně obohacuje události z Epizody IV. Nová naděje.

Víme sice, co se stane, ale ne jak se to stane. Rozpadlý odboj se upne k získání plánů imperiální bitevní stanice a ukáže, že za každým velkým vítězstvím se skrývají desítky menších. Jako pocta těmto hrdinům v uvozovkách menších bitev film i slouží, když vyzdvihuje jejich osobní odvahu a nasazení.

Rogue One: Star Wars Story

  • Žánr: válečná sci-fi
  • Původní název: Rogue One: A Star Wars Story
  • www.starwars.com/films/rogue-one
  • USA, 2016
  • Scénář: Tony Gilroy, Chris Weitz
  • Režie: Gareth Edwards
  • Hrají: Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Ben Mendelsohn, Diego Luna, Forest Whitaker, Riz Ahmed, James Earl Jones, Donnie Yen, Wen Jiang,
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 15. 12. 2016
AVmania hodnotí
Rogue One: Star Wars Story   7

Určitě si přečtěte

Články odjinud