13
Fotogalerie

Tannoy Mercury 7.4: kvalitní sloupové repro za dobrou cenu

Robustní, velký sloupový model za dostupnou cenu nabídne čistý, klidný a přesný zvuk. Za relativně málo peněz tak dostanete hodně muziky.

Kapitoly článku:


Řada Mercury od skotské firmy Tannoy přichází už v sedmé generaci. Přes všechen vývoj i zde zůstává stále patrná snaha o robustnost a účelnou jednoduchost, zejména u sloupku pak dostanete za ještě rozumné peníze poměrně velké reprosoustavy.

Tannoy-Mercury-7.4-2-XXL.jpg

Sloupové reprobedny Tannoy Mercury 7.4 se pohybují kolem 20 tisíc korun, což je cenová relace, která je pro mnoho lidí velmi zajímavá, zvlášť když jde o velké bedny. I proto jsme se sloupovému modelu Mercury 7.4 podívali na zoubek. 

Tannour Mercury 7.4.jpg

Vzhled a konstrukce

Ozvučnice z dřevovláknitých desek má téměř čtvercový půdorys 31,4 x 30,8 cm (š x h) a výšku 95,5 cm, přičemž hmotnost rovných 15 kg se rozkládá na dvojici šroubovacích podstavců, které jediné rozbourávají čistě pravoúhlé tvary skříně. Na čelní stěně jsou v D´Appolito uskupení tři měniče, na zadní straně je dole vanička s čtveřicí pěkných reproterminálů a dvojicí zapuštěných plastových bassreflexových nátrubků, vypouštějící vzduch z celých 44 litrů vnitřního objemu.

2016-04-12-TST-Tannoy-Mercury-7-4-5.JPG

Samotné zpracování, jakkoliv je skříň velmi jednoduchá a na povrchu opatřená vinylovou imitací dřeva, působí pěkně. Drobné detaily vás sice ujistí, že se pohybujete v zaplatitelných úrovních, celkově jsou ale Mercury 7.4 v reálu výrazně hezčí, než na fotografiích. Dokonce i měniče s tenkými hliníkovými rámečky a přiznanými mohutnými šrouby působí zajímavě, byť poměrně technicistně - tak trochu evokují okované obojky anglických buldoků.

2016-04-12-TST-Tannoy-Mercury-7-4-9.JPG

Tweeter využívá kopulku s průměrem 2,8 cm, vyrobenou z tkaného polyesteru, tlumeného uretanem. V motoru se nachází neodymové magnety. Dvojice středobasů má průměr membrán 17,8 cm a jde o potahovanou membránu z vláknité směsi.

Měniče si dělí práci na hranici 2 400 Hz pasivní výhybkou druhého řádu. S citlivostí 93 dB / 2,83 V / m patří tyto sloupky k vysoce citlivým, stejně tak s krátkodobou zatížitelností až 300 Wattů patří k nejodolnějším ve své třídě. Udávaná impedance činí 8 Ohm. Frekvenční odezva v toleranci -6 dB činí úctyhodných 32 - 32 000 Hz.

 2016-04-12-TST-Tannoy-Mercury-7-4-8.JPG 2016-04-12-TST-Tannoy-Mercury-7-4-7.JPG

Sedmá generace sloupku Mercury rozhodně nepatří k drobným reprosoustavám, ani nemá malé

Na čem jsme poslouchali

Tannoy Mercury 7.4 jsme poslouchali s poněkud naddimenzovaným setem T+A MP 3000 HV / T+A PA 3000 HV, připojenými přes filtr IsoTek EVO3 Sigmas síťovými kabely IsoTek Elite a Sequel, propojeno pak bylo kabely Atlas Mavros (přístroje) a Atlas Hyper (reprosoustavy). K porovnání jsme měli KEF Reference 1.

reproduktory, přesto se nesnaží o kdovíjak hutný a velký basový zátah. Kupodivu je mnohem zřetelnější zaměření na kontrolu, přesnost a čistotu - třeba basová linka v "Another One Bites the Dust" od Queen ("Greatest Hits" | FLAC | 24 - 88,2) nebyl až tak úplně plná a hutná, jako jsme čekali, ale spíše decentně sušší, rychlý a dobře definovaný bas šel dostatečně hluboko, aby basa ve skoro celém rozsahu působila dostatečně velkým a důrazným dojmem.

Měření

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech.

mereni 2.png

Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Nástup Mercury 7.4 je vidět někde od hranice 45 Hz, na 50 Hz už hrají v plné síle. Je tu vidět o decibel či dva méně energické střední pásmo, ale to v praktickém usazení v domácím prostředí nebude ani poznat, jinak je vlastně celá křivka frekvenční charakteristiky velmi slušně vyrovnaná, zejména s přihlédnutím k ceně.

Meření 1.png

Impedance se v několika místech dotýká hladiny 4 Ohmů, na těch úplně nejvyšších frekvencích pak lehce "lízne" i 3 Ohmy, ale není tu žádný extrémní propad či naopak peak, Mercury 7.4 tak nebudou velkou zátěží ani pro běžné dostupné zesilovače.

Určitě si přečtěte

Články odjinud