16
Fotogalerie

Hifiman & UM RE1000: unikátní špunty na zakázku [test]

Špuntová sluchátka na míru nabízí perfektní pohodlí, vysokou izolaci i špičkový zvuk. Novinka od Hifimanu přidává osazení dvojicí dynamických měničů.

Kapitoly článku:


Špuntová sluchátka vyráběná na zakázku, v angličtině takzvané custom in-ear, jsou unikátním typem sluchátek, se kterými se na pultech obchodů opravdu nesetkáte. Oproti klasickým špuntům jsou totiž tyto „customy“ vyráběny speciálně pro každého zákazníka zvlášť - měniče, výhybka a akustické filtry, to vše je umístěno do speciální skořepiny z akrylu či silikonu, která je ručně vyrobena přesně podle otisku Vašich uší.

DSCF1273 (1280x960).jpg DSCF1278 (1280x960).jpg

Zde testovaná sluchátka vycházejí ze spolupráce dvou špičkových čínských firem. O celkové ladění, výrobu měničů a distribuci se stará Hifiman, dlouhodobě jeden z nejvýznamnějších hráčů na trhu s domácími sluchátky, in-eary i přenosnými přehrávači.

Samotná výroba sluchátek pak připadá na Unique Melody, dříve jednoho z nejpopulárnějších výrobců customů, který se ale v posledních letech zaměřoval pouze na asijské trhy. Velmi dobré předpoklady pro špičková sluchátka.

DSCF1282 (1280x960).jpgDSCF1284 (1280x960).jpg

V České a Slovenské republice se o prodej těchto sluchátek stará firma Ketos. Základní cena bez prémiového designu je 19 990 Kč či 699 Euro.

Pořízení

Koupě takovýchto customů se od normálního nákupu sluchátek výrazně liší, ale nejde o nic extrémně složitého. Nejprve je nutné získat kvalitní otisky uší, s čímž pomůže místní ordinace ORL či specialisté na sluchadla. Protože se ale otisky uší na custom sluchátka od otisků pro sluchadla mírně liší, doporučuji si s sebou vzít vytištěné instrukce od výrobce či se poptat na našem diskusním fóru na co si dávat pozor. Na otisky si připravte 300 až 500 korun.

DSCF1267 (1280x960).jpgDSCF1270 (1280x960).jpg

Velkou výhodou testovaných sluchátek Hifiman je lokální distributor, firma Ketos. Nemusíte tedy řešit zasílání otisků, DPH ani Clo, o to vše se postará distributor. Tímto se nákup customů a případné úpravy usazení výrazně zjednodušují.

S ruční výrobou na zakázku se bohužel pojí delší čekání a nutnost zasílat otisky uší a následně i sluchátka na druhý konec světa. Od dodání otisků si tedy můžete na hotová sluchátka počkat až 8 týdnů.

Konstrukce

Customy se vyrábí většinou ručně podle otisku uší zákazníka, každé tak mají naprosto unikátní vzhled plný záhybů a výstupků a můžou se velmi výrazně lišit i celkovou velikostí. Design sluchátek plně závisí na vůli zákazníka. Je možné volit z velkého množství barev, dřevěných či karbonových destiček a dalších ozdob. Všechny si lze prohlédnout na webu výrobce. Pro můj pár jsem zvolil kombinaci čirého akrylu, dřevěné destičky a loga výrobce. Výsledkem je velmi čistý a chladnější vzhled.

DSCF1275 (1280x960).jpg DSCF1271 (1280x960).jpg

Skořepiny sluchátek se vyrábí z akrylu, jehož odolnost může být v krajních případech problémem. Normální zacházení přežijí naprosto v pořádku, jedině se mohou vyskytnout miniaturní oděrky od toho, jak do sebe sluchátka občas budou narážet. Ovšem pád na chodník pod nešťastným úhlem či dokonce jejich zašlápnutí může vyústit v rozštípnutí křehké skořepiny. Doporučuji tedy sluchátka volně přenášet minimálně a při přenášení je raději uschovávat do nějakého pouzdra. To většinou bývá standardním doplňkem custom sluchátek, bohužel Hifiman se rozhodl ho nedodávat.

Zvuk do ucha vede jedna široká zvukovod. Na jeho konci ani nikde ve sluchátkách nenajdeme ochranný filtr, nutností tedy bude pravidelné čištění zvukovodu sluchátek od ušního mazu, aby se předešlo zanášení vnitřních komponentů. Zvukovod je na poměry customů opravdu široký a bohužel se může stát, že pro zákazníky s užšími zvukovody nebude výroba možná.

DSCF1312 (1280x960).jpgDSCF1313 (1280x960).jpg

Kabel se ke sluchátkům připojuje přes dvoupinový konektor, naneštěstí se jedná o starší standard zapuštěného konektoru s vystupující drážkou. Kabely s těmito konektory se ještě stále prodávají, ale na trhu se jich vyskytuje již méně a při nákupu je nutné si na tuto skutečnost dát velký pozor.

Ke sluchátkům se dodává standardní Hifiman in-ear kabel, který má například model RE400, zde pouze vybavený dvoupinovými konektory a tvarovatelnou částí. Jedná se o tužší a méně poddajný kabel, který kvalitou úplně neodpovídá kategorii sluchátek. Osobně před ním výrazně upřednostňuji i obyčejný PlasticOne kabel, který využívá většina výrobců customů.

Pohodlí a izolace

Hlavní výhody customů jsou zřejmé, jedná se o nepřekonatelné pohodlí a perfektní usazení. Sluchátka jsou vyrobena přesně podle otisku ucha, kopírují každý záhyb a vyplňují celý zvukovod. Tedy nikde netlačí, v uchu mají velmi stabilní pozici a samovolně nevypadnou ani při prudkém pohybu. Po pár minutách se navíc zahřejí na teplotu těla a už je poté vůbec necítíte, ani několika hodinový poslech není nejmenším problémem. V posledních několika měsících poslouchám customy i přes osm hodin denně a jednoduše si není na co stěžovat. Pokud je pohodlí hlavním kritériem při výběru sluchátek, customy jsou jasně tou nejlepší volbou.

DSCF1304 (1280x960).jpgDSCF1310 (1280x960).jpg

Obecně platí, že izolace custom in-earů patří mezi tu nejdokonalejší. Ovšem kvůli využití dynamických měničů nemají testované Hifimany plně uzavřenou konstrukci, na vnější straně se totiž nachází větrací otvor. Naštěstí tento otvor snižuje izolaci opravdu minimálně a sluchátka tak stále dokážou perfektně oddělit naprostou většinu okolního hluku. Problematický může být pouze silnější čelní vítr, který se projeví nepříjemnými slyšitelnými ruchy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud