8
Fotogalerie

Proč si musíte koupit bezdrátová sluchátka

Doby, kdy se sluchátka musela připojovat pouze kabelem, jsou dávno pryč. Jaké jsou ale klady a zápory? Jaké jsou volby?

Tento měsíc Apple se svým novým iPhonem 7 poslal na hřbitov analogový sluchátkový konektor Jack 3,5 mm. K novému iPhonu je připojíte buď přes Lightning konektor, nebo právě bezdrátově, přes Bluetooth.

Dnes se nebudeme věnovat jen iPhonu, kde si místo bezdrátových sluchátek můžete koupit redukci na jack 3,5mm. Proč je odstranění analogového výstupu problematické, jsme popsali už v článku Apple: Co znamená konec sluchátkového konektoru.

Ve zkratce – Lightning je pouhým digitálním výstupem, a tak se Apple zbavuje zodpovědnosti za kvalitu zvuku. Převodník z digitálního signálu do analogového už není v telefonu, záleží na tom, jaký je přímo ve sluchátkách. Nebo v externím zesilovači, který představuje nejen další vydané peníze, ale především další krabičku, kterou musíte nosit sebou. A nabíjet.

Takže se raději podíváme na bezdrátová sluchátka.

Pokračování 2 / 7

Bezdrátová Bluetooth sluchátka jsou snadno dostupná

Je pryč doba, kdy Bluetooth sluchátka byla drahá. Přímo z Číny je koupíte doslova za pár dolarů, u nás se dají koupit za pár set korun, kolem 1 000 Kč je jejich výběr opravdu bohatý, o vyšší ceně už nemluvě.

Major-II-Bluetooth-Headphones-by-Marshall-01.jpg

Prakticky všichni výrobci už nabízí svá sluchátka ve verzi drátové, či bezdrátové, například oblíbená stylová sluchátka Mashall Major II jsou ve verzi Bluetooh také (stojí od 2 500 Kč, drátová jsou zhruba o 900 Kč levnější). Ale klidně si můžete pořídit levné, ale dobré Creative SB Jam, stojí kolem 1 000 Kč a zvládají hrát 12 hodin na jedno nabití.

Pokračování 3 / 7

Malé a šikovné, nebo velké s velkou výdrží

Špuntová sluchátka můžete nosit třeba jako náhrdelník. Na krku máte „nákrčník“, který ve kterém je baterie, navíc dobře poslouží, když si špunty vyděláte z uší – nespadnou na zem, ale zůstanou viset na krátkém kabelu.

LG-Tone-Infinim-Bluetooth-headphones-with-HarmanKardon-audio-tech.jpg

Ano, existují i samostatné, jen přímo do uší, například Samsung Gear IconX, ty jsou ale vhodná spíše pro běhání a sporty, než pro běžný poslech – jejich cena je totiž vyšší (5 900 Kč) a výdrž naopak nižší (4 hodiny). Ano - jsou ale skutečně a naprosto bezdrátová. Další varianty jsou kompromisem, například Beyerdynamic Byron mají baterii v malém ovládacím modulu s mikrofonem a výdrž je solidních 8 hodin.

51QE5H9ZmRL._SL1000_.jpg71FAgacoyGL._SL1500_.jpg

Náhlavní sluchátka mají výdrž delší. Zpravidla 10 hodin a více. I levná sluchátka z Lídlu za 599 Kč vydrží 15 hodin. U větších a dražších modelů (klidně i s aktivním potlačením hluku) se dostanete přes 20 hodin. Což znamená, že nebudete dobíjet každý den, ale třeba jednou týdně.

Pokračování 4 / 7

Klidně i s kabelem

Větší a draží modely (například Philips M2BT) mají možnost připojit sluchátkový kabel, takže cestou domů používáte Bluetooth připojení, doma pak připojíte kabel, vypnete Bluetooth, a pak bez problému posloucháte hudbu třeba z Hi-Fi systému.

 Philips 2.JPG Philips.JPG
Bezdrátová sluchátka Philips. Jeden kabel slouží pro nabíjení, druhý pro poslech přes běžný sluchátkový výstup.

V prodeji jsou i sluchátka, která volitelně připojíte k telefonu přes USB. Zkrátka variant je více, stačí si vybrat kombinaci, kterou využijete.

Pokračování 5 / 7

Kvalita pro i pro náročné

Dříve Bluetooh používalo pro přenos ztrátovou komprimaci zvuku, standardní kodek SBC. Což bylo terčem kritiky náročnějších posluchačů. Kodeky AAC, LDAC a aptX jsou kvalitní a slibují "CD" kvalitu, nově je nabízena varianta aptX HD, která nabízí kvalitu vyšší.

MDR-1000X_in-situation_beige-Large.jpg

Pokud posloucháte Hi-Res audio, tak je dobré se zaměřit na tento nejkvalitnější kodek. Sony pak používá LDAC, který je určen právě pro Hi-Res audio.

Pokračování 6 / 7

Nic nevydrží věčně

Asi jediným, ale za to důležitým záporem, je přítomnost vestavěné baterie. Ta má samozřejmě určitou životnost a až její životnost skončí, tak skončí život i vašich sluchátek (pokud tedy nemáte možnost připojit kabel). Ke konci života sluchátek se výdrž výrazně baterie snižuje, takže přicházející „smrt“ poznáte.

backbeat-fit-blue.jpg

Prakticky všechny Bluetooth modely mají baterii vestavěnou, takže ji nevyměníte – alespoň ne jednoduše, doma. Zatím nevím ve svém okolí o případu, kdy by některým sluchátka odešla baterie, ale je třeba mít na paměti, že na rozdíl od klasických drátových sluchátek, která bez problémů můžete používat i po 10 letech, od Bluetooth sluchátek takovou životnost nečekejte.

Pokračování 7 / 7

Snadněji, bezpečněji, rychleji

Díky NFC je párování Bluetooth  sluchátek velmi snadné, „klepnete“ telefonem o sluchátka, spárujete a posloucháte. U Bluetooth sluchátek navíc na ulici nehrozí, že kabelem sluchátek navíc nehrozí, že na ulici vám někdo o kabel zavádí a telefon spadne a rozbije se.  Navíc tato sluchátka mají vždy vestavěný mikrofon, takže nemusíte ani telefon při volání vytahovat z kapsy.

Zkrátka a dobře - doba pokročila. Přestože klasická „drátová“ sluchátka zde dlouhou dobu budou mít své místo, tak jedny bezdrátové Blutettoh sluchátka si klidně pořiďte. Zvažte požadavky, nároky a finanční možnosti, a pak už si stačí jen vybrat ta správná a nejvhodnější právě pro vás.  

A nebojte se, bezdrátová sluchátka si kupovat nemusíte. Ale už určitě jejich vývoj dospěl do fáze, že při správném výběru s nimi budete spokojeni.

Určitě si přečtěte

Články odjinud