13
Fotogalerie

Genius SP-HF2000X: test 2.0 reproduktorů

Pokud chcete k počítači levné aktivní 2.0 reproduktory i pro poslech hudby, otestovali jsme jedny z nejzajímavějších.

Dvě reprobedny prostě stačí, tedy zcela určitě na hudbu. Pořádné stereo bedny jsou základem pro dobrou reprodukci hudby, která je pro tento typ reprodukce i přednostně připravena. Pokud hledáte solidní reproduktory pro hudbu a případně i filmy se zapojením prostorových efektů, nemusíte již moc pátrat jinde – Genius to prostě vyřešil. Samozřejmě, zní to divně, takto velebit „pouhé“ počítačové reproduktory a přitom mluvit o kvalitní reprodukci hudby. Abyste tuto úvahu správně pochopili, je nutné znát cenu a mít na paměti cenovou relaci, ve které se pohybujeme – za tisíc korun to prostě již lepší nebude.

celek.jpg DSC09265.jpg 
 

Nejvyšší model z řady 2.0 reprosoustav Genius je právě testovaný SP-HF2000X. Dvojice masivních reproboxů má docela překvapivé rozměry, se kterými při případném nákupu raději počítejte. Na stole, kam je nejspíše většina uživatelů postaví, zabere skutečně hodně místa, zejména ve srovnání s malými satelity z oblíbených 2.1 sestav. Sousedství s ostatní elektronikou jim naštěstí nevadí, magnetické stínění funguje bezchybně. Nepříjemný zvuk produkuje pouze interakce z GSM signálem, proto nedoporučuji mít mobil příliš blízko pravého reproduktoru obsahujícího většinu elektroniky.

Vysílejte do prostoru

Vzhledem k zaměření na uživatele počítačů jsou SP-HF2000X aktivní; napájecí zdroj i zesilovače byste našli v pravé reprobedně. Ta je proto i náležitě těžší a na čelním panelu obsahuje sadu ovládacích prvků spolu s potřebnou výbavou konektorů. Možnosti připojení jsou docela bohaté, kromě běžného spojení s počítačem za pomoci jack výstupu nebude problém ani se spojením s jinými zdroji audiosignálu, které jsou vybaveny klasickými stereo cinch výstupy.

zadek.jpg

Kromě již docela běžného výstupu na sluchátka, který samozřejmě umlčí reproduktory po připojení sluchátek, je na čelní straně i jack vstup, za pomoci kterého můžete velmi rychle připojit například MP3 přehrávač. Na pravém reproboxu jsou kromě vstupů a výstupů i ostatní ovládací prvky. Běžnou regulaci hlasitosti doplňuje nastavení úrovně výšek a basů. Na vypínání a zapínání výrobce použil naštěstí samostatné tlačítko, což vám ušetří opotřebení rezistoru pro nastavení úrovně hlasitosti. Velký černý puntík si v tomto směru vysloužil Genius za použití doslova nechutné supersvítivé modré diody, která osvítí i půl místnosti. Dálkové ovládání u levných reproduktorů tohoto typu nehledejte.

ovádání.jpgšpagáty.jpg

Dvojice reproduktorů osazených v každé reprobedně by měla teoreticky pokrývat všechny frekvenční pásma. Středobasový reproduktor s průměrem 5,25“ má v tomto směru rozhodně dobrý potenciál, i když trochu ztrácí hlavně v rozsahu nižších středů. S ohledem na jejich velikost a objem ozvučnic naštěstí nejsou problémy s basovou složkou zvuku, která je dokonce někdy až příliš zvýrazněná a hodí se ji korigovat. Nečekejte určitě ale žádnou ohromující přesnost či špičkový basový zvuk – ačkoliv zní výsledek poměrně dobře, tak tento typ konstrukce a cenová kategorie neumožňují zázraky; pro přesnější basy musíte sáhnout do vyšších cenových kategorií.

DSC09268.jpg DSC09269.jpg

Výškové reproduktory plní svou práci velmi dobře – netrpí na citelnější „díry“ mezi různými frekvencemi, spíše nebudete nadšeni z jejich silné směrovosti. Natáčení a manipulace s velkými reproboxy není nikterak jednoduchá, a proto příliš nepotěší, že pokud sedíte blíž k počítači a reproduktory si nenasměrujete na sebe, přijdete o značnou část vysokých tonů. Pokud ale reproduktory pustíte takzvaně „do prostoru“ a například i opodál lehnete do gauče, není úbytek vyšších tonů nikterak tragický.

Směrovost a větší rozměry také asi považuji za největší nevýhodu větších 2.0 reproduktorů ve srovnání s 2.1 kombinacemi s menšími satelity, neboť pak máte výškový měnič položený výše a dál od monitoru. Reproduktor je tak potřeba natočit k posluchači, aby bylo dosaženo dobré reprodukce výšek; pokud tak neučiníte nejenže přijdete o výšky, ale také bude hůř, méně konkrétně a nespojitě vykreslený prostor mezi nimi.

DSC09275.jpg

Reproduktory 2.0 jsou obvykle výborné pro poslech hudby a není tomu jinak ani v tomto případě. Přednes průřezu běžnými žánry se ukázal být velmi kvalitní – pro konzervativnější ucho bylo pouze žádoucí trochu vytáhnout výšky a malinko omezit basy.

Při přímém srovnání s 2.1 reproduktory, kterých najdete v nabídkách obchodů ve stejné cenové kategorii celou řadu, vychází Genius velmi dobře. Získává na hutnějším zvuku s velmi dobrou hloubkou, ztrácí však v oblasti přesnějších a rychlejších basových tónů. Problémem pro tuto stereo soustavu nejsou ani filmy – velmi dobře fungovaly běžné algoritmy propočítávající 3D zvuk z filmů pro 2.0 reproduktory. Takže závěr? Genius předvedl, že se dá na stůl postavit dvě dobře hrající bedny za dobrou cenu. K počítači jsou ideální.

klady
+ velmi dobrý zvuk
+ bytelná konstrukce
+ přímý vypínač
zápory
- příliš jasná modrá dioda
- zaberou mnoho prostoru
- příliš směrové výšky

Genius SP-HF2000X

Cena 1 070 Kč
  • reprosoustava 2.0
  • výkon 60 W RMS
  • frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
  • vstupy cinch, přední jack
  • výstup jack na sluchátka
  • rozměry (š × v × h) 18 × 37 × 22 cm
  • příslušenství audiokabely

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
cenaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud